اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مسئله ماشین های الکتریکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مسئله ماشین های الکتریکی

تلفات هسته ی یک ترانسفورماتور متصل به شبکه 400ولت و 50هرتز برابر با 1.2 کیلو وات است ، 55 درصد تلفات هیسترزیس و 45 درصد تلفات فوکو است ، در صورتی که به سیم پیچ اولیه 550 ولت با فرکانس 60 هرتز اعمال شود تغییرات هیسترزیس و فوکو را بدست آورید؟
    لطفا اگه ممکنه یه کم توضیح بدین قضیه از چه قراره :question: // این درس ماشین تو رشته الکترونیک داستان داره
    [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

پاسخ : مسئله ماشین های الکتریکی

با سلام
    شما باید از اون فرمولی استفاده کنی که هر کدوم از تلفات رو با حاصل ضرب فرکانس و ولتاژو یه عدد ثابت بدست میاره.(توانهای فرکانس و ولتاژ در هیسترزیس و فوکو یادم نیست.)
    خوب مجهولات شما اون 2 تا ضریب ثابت هستند که با این دو تا معادله ای که از صورت سوال میتونی بنویسی ، باید اونا رو بدست بیاری.

نمیدونم مشکل شما کجاست؟
    دنيا دو روز است:
    يك روز با تو و يك روز عليه تو
    روزي كه با توست مغرور مشو و روزي كه عليه توست مايوس نشو. چرا كه هر دو پايان پذيرند.

دیدگاه

مشکل مو هم همینه ک یادمون نیست همون فرمولها !
      [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MiLaD YazdanI
        تلفات هسته ی یک ترانسفورماتور متصل به شبکه 400ولت و 50هرتز برابر با 1.2 کیلو وات است ، 55 درصد تلفات هیسترزیس و 45 درصد تلفات فوکو است ، در صورتی که به سیم پیچ اولیه 550 ولت با فرکانس 60 هرتز اعمال شود تغییرات هیسترزیس و فوکو را بدست آورید؟
        لطفا اگه ممکنه یه کم توضیح بدین قضیه از چه قراره :question: // این درس ماشین تو رشته الکترونیک داستان داره
        اولا انقدر جوش نزن اونموقعی هم که منم درس الکترونیک2 اون مبحث پیدا کردن فیدبک و ... که حتی یادآوریش هنوز که هنوزه مو به تن من قدرتی سیخ میکنه رو میخوندم همین حالو داشتم. تا خود سر جلسه امتحان نفهمیدم داستان از چه قراره :biggrin:
        تلفات هسته (Pc) هست مجموع تلفات فوکو و هیسترزیس Pc = Pe + Ph
        تلفات فوکو رو من با Pe نشون میدم ممکنه استادتون P بگه. e = eddy
        گفته 45% تلفات هسته فوکو و 55% هیسترزیس هست. یعنی :
        Pe = 540 و Ph = 660

ما دو تا فرمول کلی برای تلفات هیسترزیس و فوکو داریم :

از اونجایی که چگالی شار (B) با تقسیم ولتاژ بر فرکانس متناسبه (متناسب هااااا نه برابر) می تونیم بنویسیم :

چون سوال B رو بهمون نداده بود از فرمول قبلی نمی تونستیم بریم ولی از این میشه. به K ها هم کاری نداشته باش چون قراره تناسب بگیریم نیازی بهشون نداریم حذف میشند.
        پس داریم :

که اگه از 1200 کم کنی تلفات هیسترزیس هم تقریبا میشه 180

اما

مسئله ظاهرا حل شد اما اینجا 2 تا چیز(!) پیش میاد :
        1- یا من مسئله رو غلط حل کردم
        2- یا سوال عدداش تخیلی هست

دلیل حرفمم اینه که : (از اینجا به بعد رو نمی خواد بخونی چون تخصصی میشه به درد الکترونیکیا نمیخوره :mrgreen
        من اینو از تلفات فوکو رفتم. اگه n رو داده بود می تونستیم از تلفات هیسترزیس هم بریم. میدونیم که n عددیه بین 1.5 تا 2.5
        خلاصه اینکه اگه این تحلیل رو :
        " از اونجایی که چگالی شار (B) با تقسیم ولتاژ بر فرکانس متناسبه "
        برای تلفات هیسترزیس هم بریم به فرمولی میرسیم که توش B نداره و اگه از اون فرمول با توجه به مقدار Ph=180 که از بالا بدست اوردم بریم n باید منفی 10 باشه !!

آقا مخلص کلام اینکه شاید جوابم اشتباه باشه! والسلام
        بعدا اگه استادتون جواب رو داد اینجا هم بگو
        HELLO WORLD

دیدگاه

فکر کنم جواب شما رسته // ی بنده خدای دیگه هم این جواب رو ب من داده شما میتونی روی این جواب یه کمی ب من توضیح بدی؟ ممنون میشم. :applause:

دیدگاه

قبل از هر چیز قسمت سمت چپ خط آخر اون V2/V1 باید توان 1.6 براش بذاری. f1/f2 درسته، توانش 0.6 هست
            خب از همینجا معلوم شد که استادتون گفته n=1.6 ولی شما اینجا ذکر نکردی.
            ببین سمت راست رو که مثل من حل کرده. حالا توضیح مجدد اگه بخوام بدم: کادر اول که همون فرمول کلی هست که منم گفتم.
            کادر دوم رو از همین چیزی که گفتم :
            چگالی شار (B) با تقسیم ولتاژ بر فرکانس متناسبه
            نتیجه گرفته. یعنی به جای (B1/B2) اومده نوشته (V1/f1)*(f2/V2
            که توان 2 هم داره.
            فرکانس ها رو با هم ساده کرده، کادر 3 بدست اومده
            بقیه شم همین چیزیه که من گفتم :
            سمت چپ کلا یکم در هم بر همه. مثلا تو کادر اول 1.6 توان B1/B2 هست نه f1/f2
            کادر اول هم همون فرمول کلیه هست :
            از اینجا به بعد رو اصلا معلوم نیست چی نوشته! E دیگه چیه؟؟!!
            اینجوریه :
            از اونجایی که گفتیم B متناسبه با V/f و با توجه به فرمول بالا داریم :

اشتباه من این بود که حواسم نبود تلفات کلی هسته بعد از این تغییرات فرکانس و ولتاژ هم تغییر میکنه. من Pe رو بدست اوردم بعد از 1200 کم کردم تا Ph بدست بیاد که غلط بود. هرچند تقصیر تو هم بود که n=1.6 رو نگفته بودی منم چاره ی دیگه ای نداشتم :biggrin:

یه چیزی هم یادم افتاد که بگم می خوام ازت بپرسم ببینم حواست هست
            چرا بعضی جاها نوشتم K ولی بعضی جاها نوشتم 'K ؟
            HELLO WORLD

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elec-boy

اشتباه من این بود که حواسم نبود تلفات کلی هسته بعد از این تغییرات فرکانس و ولتاژ هم تغییر میکنه. من Pe رو بدست اوردم بعد از 1200 کم کردم تا Ph بدست بیاد که غلط بود. هرچند تقصیر تو هم بود که n=1.6 رو نگفته بودی منم چاره ی دیگه ای نداشتم :biggrin:

توجیح خوبی بود !

نوشته اصلی توسط elec-boy
              میدونیم که n عددیه بین 1.5 تا 2.5
              این ثابت اشمیتز مگه بین 1.6 تا 2.1 نی؟ یا من اشتباه میکنم !

ولی در کل ممنون -- روشن شدم از قضیه ! :wow: :nerd: :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MiLaD YazdanI

این ثابت اشمیتز مگه بین 1.6 تا 2.1 نی؟ یا من اشتباه میکنم !
                شما اشتباه میکنی
                اولا ثابت اشمیتز نیست و اشتین متز Steinmetz هست. البته چون آلمانی هست درستش اشتاین متز هست. بی خیال
                درثانی همون که گفتم بین 1.5 تا 2.5 هست. محض احتیاط با چند کتاب از جمله P.C.Sen هم چک کردم حرفم درست بود.
                تو این گشت و گزارها تو کتابا اتفاقا چشمم به این سوال افتاد. این سوال کنکور ارشد سال 75 هست. که اتفاقا اونجا تو پرانتز ذکر کرده بود که تلفات هیسترزیس متناسبه با B به توان 1.6
                موفق باشید
                HELLO WORLD

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X