اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نسل جدید اینورتر ها (کوچک - سبک و توان بالا)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نسل جدید اینورتر ها (کوچک - سبک و توان بالا)

با سلام :

جدیدا در بازار اینورتر هایی اومده که هم قیمت پایینی دارن هم توان بالا هم کوچک و هم سبک هستند

مثلا یک اینورتر 24 به 240 ولت 1000 واتی وزنش 1کیلوگرم هست و قیمتشم حدودا 50 هزار تومن

اون اولا که اومده بود خیلی تعجب کرده بودم اخه برای درست کرده یه اینورتر 1000 واتی یه ترانس قول پیکر و البته با قیمت خیلی بالا میخواد که کمتر کسی زیر بارش میرفت

بلاخره بعد از درگیر شدن فکرم که آخه چطوری میشه همچین کاری کرد به راه حلی رسیدم که میگم و از دوستان این تاپیک هم میخوام که راه حل منا اگر اشتباه هست اصلاح کنن و در نهایت هم مداری کلی مبتنی بر این نظر البته اگر وقت شد میدم

راه حل هم ساده و هم ابتکاری هست اینکه برای کوچک کردن ترانس و همنطور کم شدن وزن و اندازه اینورتر ما چاره ای نداریم جز بالا بردن فرکانس یعنی دیگه از فرکانس 50 یا 60 هرتز استفاده نمیکنیم و فرکانس را بالا میبریم

در این صورت ترانس ما با هسته فریت میشه و البته باید طوری سیم پیچی بشه که تبدیل 12 به 220 داشته باشیم

خوب در این صورت ما در خروجی مدار ولتاژ 220 ولت و با فرکانس بالاتر از 50 هرتز داریم

در خروجی هم باید مدار ق رار بدیم که با حفظ توان فرکانس را به 50 هرتز کاهش بدیم که اینم توسط تریاک صورت میگیره یعنی تریاک ها روی 50 هرتز نوسان میکنه و این توان خروجی را با فرکانس 50 هرتز از تریاک ها عبور میدیم

چیزی که در خروجی داریم یه ولتاژ AC که فرکانسش 50 هرتز هست البته مثل این میمونه که یه فرکانس بالاتر روی 50 هرتز افتاده (همون فرکانس کلید زنی بالا که برای ترانس هسته فریت تولید شده) که اینما میشه توسط فیلتر از بین برد

و یه فرکانس 50 هرتز کامل در خروجی ایجاد کرد .

این حدس من بود و از اساتید این انجمن (منابع تغذیه) میخوام نظرشونا در این رایطه بگن

با تشکر
    --------------------------- --------------------------

پاسخ : نسل جدید اینورتر ها (کوچک - سبک و توان بالا)

نوشته اصلی توسط aswhu600
    با تجربه در زمینه الکترونیک از نسلی فراموش شده !
    آقا ما فراموشت نکردیم ها باهاتیم .
    فقط یک مساله به ذهنم رسید اونم اینکه اگه فرکانس رو ببری بالا تلفات فوکو و هیسترزیست هم زیاد میشه و خوب تا جایی این هم خوب نیست.
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

پاسخ : نسل جدید اینورتر ها (کوچک - سبک و توان با&#1

نوشته اصلی توسط aswhu600
      با سلام :

جدیدا در بازار اینورتر هایی اومده که هم قیمت پایینی دارن هم توان بالا هم کوچک و هم سبک هستند

مثلا یک اینورتر 24 به 240 ولت 1000 واتی وزنش 1کیلوگرم هست و قیمتشم حدودا 50 هزار تومن

اون اولا که اومده بود خیلی تعجب کرده بودم اخه برای درست کرده یه اینورتر 1000 واتی یه ترانس قول پیکر و البته با قیمت خیلی بالا میخواد که کمتر کسی زیر بارش میرفت

بلاخره بعد از درگیر شدن فکرم که آخه چطوری میشه همچین کاری کرد به راه حلی رسیدم که میگم و از دوستان این تاپیک هم میخوام که راه حل منا اگر اشتباه هست اصلاح کنن و در نهایت هم مداری کلی مبتنی بر این نظر البته اگر وقت شد میدم

راه حل هم ساده و هم ابتکاری هست اینکه برای کوچک کردن ترانس و همنطور کم شدن وزن و اندازه اینورتر ما چاره ای نداریم جز بالا بردن فرکانس یعنی دیگه از فرکانس 50 یا 60 هرتز استفاده نمیکنیم و فرکانس را بالا میبریم

در این صورت ترانس ما با هسته فریت میشه و البته باید طوری سیم پیچی بشه که تبدیل 12 به 220 داشته باشیم

خوب در این صورت ما در خروجی مدار ولتاژ 220 ولت و با فرکانس بالاتر از 50 هرتز داریم

در خروجی هم باید مدار ق رار بدیم که با حفظ توان فرکانس را به 50 هرتز کاهش بدیم که اینم توسط تریاک صورت میگیره یعنی تریاک ها روی 50 هرتز نوسان میکنه و این توان خروجی را با فرکانس 50 هرتز از تریاک ها عبور میدیم

چیزی که در خروجی داریم یه ولتاژ AC که فرکانسش 50 هرتز هست البته مثل این میمونه که یه فرکانس بالاتر روی 50 هرتز افتاده (همون فرکانس کلید زنی بالا که برای ترانس هسته فریت تولید شده) که اینما میشه توسط فیلتر از بین برد

و یه فرکانس 50 هرتز کامل در خروجی ایجاد کرد .

این حدس من بود و از اساتید این انجمن (منابع تغذیه) میخوام نظرشونا در این رایطه بگن

با تشکر
      سلام
      چیزایی که گفتی کاملا درسته بجز قسمت آخر
      این اینورتر ها سویچینگ هستن که اول ورودی رو با یه فرکانس بالایی (برای کوچک شدن ترانس) تبدیل به 220 میکنن بعدش اونو یکسو میکنن حالا ما 220 ولت DC داریم :icon_razz: بعدش برا متناوب کردنش هم از 4 تا ماسفت استفاده شده که روش کار مشخصه.
      به همین سادگی 220 متناوب ساخته شد :nice:

دیدگاه

با سلام

اگه بخوای می تونی به همه چیز برسی....
        من با این جمله مشکل دارم :mrgreen: به نظرم همچین چیزی نیست . ما فقط به یک هدف میتونیم برسیم و برای اونم باید سالها تلاش کنیم یعنی وقتی نداریم که به بقیه برسیم البته اگر خودمونا راضی کنیم که دریایی از علم باشیم ولی با عمق 1 میلیمتر خوب اون یه بحث دیگه هست :mrgreen:

سلام
        چیزایی که گفتی کاملا درسته بجز قسمت آخر
        این اینورتر ها سویچینگ هستن که اول ورودی رو با یه فرکانس بالایی (برای کوچک شدن ترانس) تبدیل به 220 میکنن بعدش اونو یکسو میکنن حالا ما 220 ولت DC داریم :icon_razz: بعدش برا متناوب کردنش هم از 4 تا ماسفت استفاده شده که روش کار مشخصه.
        به همین سادگی 220 متناوب ساخته شد :nice:
        راست میگیا من در مرحله آخر لقمه را دور سرم چرخوندم

دیدگاه

با سلام به اساتید گرامی :

اگر مداری در همین زمینه دارید رو کنید :mrgreen:

دیدگاه

سلام
            اسم اون اینورتر هایی که نام بردید High Frequency link inverter هستش . و با این حرف هم که تو توان های بالا تلفات فوکو و هیسترزیس بالا میره کاملا مخالف هستم . بستگی به خیلی چیزا داره . نوع طراحی . پارامتر هایی که درنظر میگیریم که ترانس فریت اون تو ناحیه ی خطی کار کنه و ...... .
            و در ادامه :
            تو طبقه ی اول با یه پل اچ مسخره ، ولتاژ رو زیاد میکنیم و در طبقه ی بعدی اون رو با یه پل اچ دیگه یا اگه زمین شناور برامون مشکل سازه ، یه نیم پل و این دفعه SPWM نه PWM و یه فیدبک از خروجی که فیلتر خروجی ، ولتاژ رو تا حد مرگ بالا نبره !!! ( منظورم چند کیلو ولته .)
            Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

سلام
              البته در ولتاژ ورودی 24 ولت از پل H استفاده نمیشه باید از پوش پول استفاده بشه و ولتاژ تا حدود 300 ولت تثبیت میکنن
              بعد با یه پل H ماسفت به مربعی تبدیل میشه.
              در مدل 1000 وات
              فرکانس قسمت پوش پول 60kz و پل h خروجی 50hz
              در قسمت پوش پول از دوهسته EI4035s
              4 تا ماسفت IRF2807
              در خروجی 4 تا ماسفت IRF830
              اینا چینی هستند و طراحیشون مزخرفه البته مشکلشون طبقه خروجیشونه نه اسنابر داره ونه از draiver l ماسفت استفاده
              کرده در بارهای سلفی مشکل پیدا میکنن. حداقل 5-6 تا سوختش رو میز کارمه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

عزیز من پوش پول محدودیت توان داره ، و استفاده از پوشپول جایی که جریان DC زیاد داریم ، ( سمت اولیه ) یه کار اشتباهه . یادت نره ، که پوش پول دو تا فوروارده که به هم چسبوندیمشون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                  عزیز من پوش پول محدودیت توان داره ، و استفاده از پوشپول جایی که جریان DC زیاد داریم ، ( سمت اولیه ) یه کار اشتباهه . یادت نره ، که پوش پول دو تا فوروارده که به هم چسبوندیمشون
                  عرض کردم از دو هسته استفاده شده از هر هسته 500 وات توان دریافت شده.
                  تو این سایت از همه بیسوادتر منم. اما چندین ساله که منابع مختلف سویچینگ رو
                  تعمیر می کنم هنوز ندیدم از پل H در ورودی در ولتاژ های زیر 100 ولت استفاده بشه
                  بلا استثناء پوش پول حرف اول رو میزنه.
                  منابع تغذیه فوروارد چه single و چه Tow switch براحتی تا چند کیلو وات کار میکنند.
                  البته از منابع پوش پول در ولتاژ های بالا استفاده نمی شه.

دیدگاه

تا حالا فکر کردی چرا یه اینورتر باید صدمه ببینه ؟ که شما مجبور شی تعمیرش کنی ؟
                    حالا اینورتر های پدر و مادر دار رو با اون ها مقایسه کن ، چی میبینی ؟ در ضمن ، هر چیزی که دو تا ماسفت داره اسمش پوش پول نیست و میتونه نیم پل اچ باشه .
                    اگه مدل های آلمانی واقعی یا آمریکایی واقعی رو ببینی ، تو هیچ کدوم ، از این دسته گل ها به آب ندادند ، و بلا استثناء رفتند سراغ پل اچ ( بازم میگم اگه توان بره بالا ، بهترین راه پل اچ تو ورودی هستش . ) کلا پوش پول ها برا جریان های زیاد تو اولیه مناسب نیستند . علتش رو میدونی ؟ فوروارد ها هم به این راحتی ، از یک کیلو وات بالا نمیرند . میدونی چرا ؟ ( البته اگه جریان اولیه زیاد باشه . ) ساده : اشباع شدن هسته به ازای جریان زیاد .

دیدگاه

تا حالا فکر کردی چرا یه اینورتر باید صدمه ببینه ؟ که شما مجبور شی تعمیرش کنی ؟
                      حالا اینورتر های پدر و مادر دار رو با اون ها مقایسه کن ، چی میبینی ؟ در ضمن ، هر چیزی که دو تا ماسفت داره اسمش پوش پول نیست و میتونه نیم پل اچ باشه .
                      اگه مدل های آلمانی واقعی یا آمریکایی واقعی رو ببینی ، تو هیچ کدوم ، از این دسته گل ها به آب ندادند ، و بلا استثناء رفتند سراغ پل اچ ( بازم میگم اگه توان بره بالا ، بهترین راه پل اچ تو ورودی هستش . ) کلا پوش پول ها برا جریان های زیاد تو اولیه مناسب نیستند . علتش رو میدونی ؟ فوروارد ها هم به این راحتی ، از یک کیلو وات بالا نمیرند . میدونی چرا ؟ ( البته اگه جریان اولیه زیاد باشه . ) ساده : اشباع شدن هسته به ازای جریان زیاد .
                      منظورتون اینه که بنده فرق بین نیم پل اچ و پوش پول رو نمی دونم. :rolleyes:
                      پس هر چیزی که آلمانی باشه خراب نمیشه. :eek:
                      همین الان یک مدل آلمانی دستمه البته خراب شده دارم تعمیرش میکنم.
                      دقیقآ پوش پوله.
                      مهندس معمولآ این بحث ها به جایی نمی رسه من در این زمینه هم تجربه دارم
                      از اینکه اینقدر به خودتون اطمینان دارید بهتون تبریک میگم.
                      اما برای اینکه این مسئله روشن بشه میتونم پیشنهادی بهتون بکنم :question:

دیدگاه

چند تا نکته :
                        1- لیبل زدن رو هر چیزی راحته . یه دونه آلمانی واقعی ، 1 کیلو وات ، قیمتش میدونی چنده ؟ حدود سه هزار دلار و اگر خراب بشه ، وارانتی داره ! یه دونه جدیدش رو بهتون میدند .( این یعنی پدرش رو بیاری جلوی چشمش خراب نمیشه . )
                        2- من یه دوست دارم ، توی سانتا باربارا ، زندگی ، میکنه . میدونی چند وقت پیش چی به من میگفت ؟ تو آمریکا هم خیلی کمپانی ها کارشون اینه که جنس های چینی رو لیبل made in united states میزنند . اگه میخوا من میتونم چند تا مدار واقعی رو بعت نشون بدم . با قیمت های واقعی .
                        3- فقط یه آدم ....... میتونه ، به جای درست طراحی کردن ، هسته ی ترانس رو بزرگ کنه .
                        4 - دو باره میگم ، اونی که دست شماست ایمورتر نیست ، اگه جسارت نباشه ، آشغاله ، برای این که یه اینورتر که با استاندارد های IEEE طراجی میشه ، به این راحتی صدمه نمیبینه ( تو بانک مرکزی و تو بعضی قسمت های بیمارستان ها و تو سیستم های نظامی ، از این چیزا زیاد میبینی . ) اگه یه چیز درست و حسابی به پستت خورد برای تعمیر کردن ، اون موقع میبینی مدار یعنی چی ( هیچ کسی یه مدار درست و حسابی رو برای تعمیر جایی به غیر از نمایندگی کمپانی نمیفرسته ( تازه بعد از اتمام ضمانت ) چون کلی پول براش داده . از این اینورتر های مزخرف که چند تا ایرانیش هم به مارک ف....... پیدا میشه ، رو من دیدم .
                        و کلام آخر : ما با هم بحث نداریم ، که ، من چیزی رو که میدونم درسته میگم . استاندارد اونی هستش که گفتم ، و یه مسئله ی دیگه اینه که اگه برید سراغ پل اچ هسته ی ترانس خیلی خیلی کوچک میشه ، و فیلتر ثانویه اش هم خیلی خیلی کوچک میشه . یه چیز دیگه این که اگه پوش پول شما ، آنالوگ بود ، به دلیل داشتن جریان خطی ، ترانس شما به راحتی اشباع نمیشد . ( هسته آهن های 2000 سال قبل از میلاد مسیح )

دیدگاه

چند تا نکته :
                          1- لیبل زدن رو هر چیزی راحته . یه دونه آلمانی واقعی ، 1 کیلو وات ، قیمتش میدونی چنده ؟ حدود سه هزار دلار و اگر خراب بشه ، وارانتی داره ! یه دونه جدیدش رو بهتون میدند .( این یعنی پدرش رو بیاری جلوی چشمش خراب نمیشه . )
                          2- من یه دوست دارم ، توی سانتا باربارا ، زندگی ، میکنه . میدونی چند وقت پیش چی به من میگفت ؟ تو آمریکا هم خیلی کمپانی ها کارشون اینه که جنس های چینی رو لیبل made in united states میزنند . اگه میخوا من میتونم چند تا مدار واقعی رو بعت نشون بدم . با قیمت های واقعی .
                          3- فقط یه آدم ....... میتونه ، به جای درست طراحی کردن ، هسته ی ترانس رو بزرگ کنه .
                          4 - دو باره میگم ، اونی که دست شماست ایمورتر نیست ، اگه جسارت نباشه ، آشغاله ، برای این که یه اینورتر که با استاندارد های IEEE طراجی میشه ، به این راحتی صدمه نمیبینه ( تو بانک مرکزی و تو بعضی قسمت های بیمارستان ها و تو سیستم های نظامی ، از این چیزا زیاد میبینی . ) اگه یه چیز درست و حسابی به پستت خورد برای تعمیر کردن ، اون موقع میبینی مدار یعنی چی ( هیچ کسی یه مدار درست و حسابی رو برای تعمیر جایی به غیر از نمایندگی کمپانی نمیفرسته ( تازه بعد از اتمام ضمانت ) چون کلی پول براش داده . از این اینورتر های مزخرف که چند تا ایرانیش هم به مارک ف....... پیدا میشه ، رو من دیدم .
                          و کلام آخر : ما با هم بحث نداریم ، که ، من چیزی رو که میدونم درسته میگم . استاندارد اونی هستش که گفتم ، و یه مسئله ی دیگه اینه که اگه برید سراغ پل اچ هسته ی ترانس خیلی خیلی کوچک میشه ، و فیلتر ثانویه اش هم خیلی خیلی کوچک میشه . یه چیز دیگه این که اگه پوش پول شما ، آنالوگ بود ، به دلیل داشتن جریان خطی ، ترانس شما به راحتی اشباع نمیشد . ( هسته آهن های 2000 سال قبل از میلاد مسیح )
                          1-شرکت wabco آلمان کولرهایی مخصوص ماشینهای سنگین میسازه که الان قیمتشون حدود 2 میلیون تومنه
                          و در اونها اینورترهایی بکار میره که ولتاژ 24 ولت رو به 300 تبدیل میکنه و از پوش پول استفاده کرده با توان 350 وات
                          همین الان برد خرابشون هم روی میزمه.
                          برای نمونه یه آدرس دیگه خدمتتون میدم تشریف ببرید پیش سیمکشهای ماشین های سنگین volvo fh در مدل 80
                          اینورتوری فابریک روی ماشین که از سوئد میاد وجود داره که مبدل 24 به 12 و از پوش پول بهره برده و به کرات
                          توسط بنده تعمیر شده. این از پوش پول بودن و خراب شدن و اروپایی بودن.
                          گارانتی این مدل ها 2 ساله تازه چندین ماه طول میکشه که جواب بدن .
                          2-شما مطمئن باش من فرق بین چینی و آلمانی رو تشخیص میدم.
                          3-منظورت رو متوجه نشدم مهندس.
                          مهندس نیازی به این همه شدت عمل نیست من به همون سازنده اینورترهای به قول شما مزخرف وآشغال احترام
                          میزارم :smile:تولیدات ژاپن هم اول همینطور بود ولی الان با اروپا رقابت میکنند.
                          کلآ بنده از هر گونه خود ستایی بیزارم دوست دارم اگر ادعایی کردم در توانم باشه.
                          از شما هم تقاضا دارم همینطور عمل کنید و ادعای خودتونو مبنی بر استفاده از پل H در ولتاژهای پایین اثبات کنید
                          یک نمونه ساخت هر کشوری حتی چین یا یک نمونه ساخت خودتون رو معرفی کنید .
                          اگر همین مدل چینی به قول شما آشغال رو با ورودی 12 ولت و خروجیDC 220 بدون متناوب کردن با پل اچ
                          و توان 1000 وات ساختید من و دیگه تو ECA نمیبینید.
                          اما قبلش از همه معذرت خواهم خواست که وقتشونو با اطلاعات ناقص خودم تلف کردم.
                          زمان اتمام کار رو خودتون معین کنید و اگر هم دوست نداشتین این کار رو بکنین میتونید این پست رو بی جواب بزارین.

دیدگاه

ای خدا امواتت رو بیامرزه ، خوب زود تر میگفتی توانش 350 واته . خوب من گفتم که پوش پول تا یک کیلو میره . ( که البته اگه با دقت طراحی بشه تا دو کیلو هم میره ، فقط یه خورده هسته ی ترانس بزرگ تر میشه .)
                            بعدش هم ، عزیز من ، ما که خدای نکرده با هم جنگ نداریم . من گفتم الان داری در مورد چند ده کیلو وات صحبت میکنی. هر چند ، اگه بخوای به 50 کیلو وات هم برسی با پوش پول ، میشه ، فقط با یه دونه نمیشه . باید modular طراحی کرد .
                            فکر کنم حالا منظور من رو متوجه شدید ؟ ( من نگفتم به هیچ وجه نمیشه . میشه به شرط طراحی modular که قیمتش نسبت به پل اچ خیلی بیشتره . )
                            و در ضمن شما توان رو نگفته بودی . من واقعا فکر می کردم منظور شما توان های زیاد هستش ( من به زیر دو سه کیلو وات میگم توان پایین ! )

دیدگاه

ای خدا امواتت رو بیامرزه ، خوب زود تر میگفتی توانش 350 واته . خوب من گفتم که پوش پول تا یک کیلو میره . ( که البته اگه با دقت طراحی بشه تا دو کیلو هم میره ، فقط یه خورده هسته ی ترانس بزرگ تر میشه .)
                              بعدش هم ، عزیز من ، ما که خدای نکرده با هم جنگ نداریم . من گفتم الان داری در مورد چند ده کیلو وات صحبت میکنی. هر چند ، اگه بخوای به 50 کیلو وات هم برسی با پوش پول ، میشه ، فقط با یه دونه نمیشه . باید modular طراحی کرد .
                              فکر کنم حالا منظور من رو متوجه شدید ؟ ( من نگفتم به هیچ وجه نمیشه . میشه به شرط طراحی modular که قیمتش نسبت به پل اچ خیلی بیشتره . )
                              و در ضمن شما توان رو نگفته بودی . من واقعا فکر می کردم منظور شما توان های زیاد هستش ( من به زیر دو سه کیلو وات میگم توان پایین ! )
                              خداوند اموات شما رو هم بیامرزه.
                              پس مهندس فکر کنم مشکل از سمت شما باشه که قبل از خواندن پست ها جواب میدید.
                              کم گوی و گزیده گو ی چون در که از اندک تو جهان شود پر
                              اینجا عرض کردم خدمتتون:
                              عرض کردم از دو هسته استفاده شده از هر هسته 500 وات توان دریافت شده.
                              تو این سایت از همه بیسوادتر منم. اما چندین ساله که منابع مختلف سویچینگ رو
                              تعمیر می کنم هنوز ندیدم از پل H در ورودی در ولتاژ های زیر 100 ولت استفاده بشه
                              بلا استثناء پوش پول حرف اول رو میزنه.
                              منابع تغذیه فوروارد چه single و چه Tow switch براحتی تا چند کیلو وات کار میکنند.
                              البته از منابع پوش پول در ولتاژ های بالا استفاده نمی شه.
                              چند کلمه هم برای دوستانی عرض میکنم که این تاپیک رو مطالعه میکنند
                              هر چند میدونم خودشون به این مسائل واقفن.محض یاد آوری
                              حجم هسته در پوش پول - نیم پل - تمام پل یکیه.
                              در توان های بیشتر از 150 وات و ولتاژ زیر 100 ولت گزینه اول طراحان پوش پول میباشد.
                              البته single حجم هسته بیشتری رو طلب میکند و اون هم به خاطر وجود سیم پیچ تخلیه
                              کننده هسته در زمان برگشت میباشد و همچنین سویچ در این توپولوژی باید تحمل ولتاژ
                              دو برابر نسبت به Tow switch داشته باشد.
                              و در آخر
                              با نهایت احترام هر طراحی با هر مقدار اطلاعات توانست از پل اچ در ولتاژورودی 12 ولت توان 1000 وات ناقابل
                              در یافت کند که طرحش توجیه اقتصادی داشته باشه این حقیر رو در جریان قرار بده

ممنون.
                              والسلام.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X