اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع کار با مدارات مخابراتی

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع کار با مدارات مخابراتی

سلام
    من میخوام کار با مدارات مخابراتی رو شروع کنم :nerd:
    ممنون میشم کمکم کنید ...
    برای شروع چه مداری خوبه؟(نمیخوام فقط از رو بسازم ، میخوام بفهمم و بسازم ....)
    فرمول های پایه برای محاسبه فرکانس فیلتر ها و ...رو هم بلد نیستم(کلا از مخابرات هیچی بلد نیستم! :biggrin
    منتظر راهنمایی هاتون هستم .....
    با سپاس

پاسخ : شروع کار با مدارات مخابراتی

من هم پایه انجام دادن این کار هستم -- این ترم من خودمم هم آزمایشگاه مخابرات دارم -- اگر بخای تک تک مدار رو اینجا بگذارم -- هم برای شبیه سازی هم برای تحلیل و ..... ب شرطی ک دوستان دیگه بیان تو تحلیل مدارها و ... کمک کنن --- منم تا اونجایی که بتونم حاضرم کمک کنم !
    کسی موافق این کار هست؟
    [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

با سلام به دوستان خوبم
      اول از همه یه چیز برا آقا میلاد :
      تو خودت هم انشاالله یه روز یه پروفسور بنام ، خواهی شد و دیگران عکست رو به عنوان افتخار ایران میزنند تو آواتارشون
      فکر کنم این آواتارت دیگه پروفسور بهزاد رضوی ، استاد UCLA آمریکا هستش ؟
      خوب دوستان من ، از کجا شروع کنیم ؟ من پایه ام هر چی بلدم به دیگران یاد بدم . اول از همه ، باید در مورد طراحی آنتن های فرستنده و خطوط انتقال توضیح بدم . اگه در مورد این ها نمیدونید ، برم تو کار توضیح دادن ؟ :wow: :applause: :agree: :agree:
      Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

سلام استاد
        در بالا گفتم
        من اصلا هیچی از مخابرات نمیدونم!
        اصلا اگه میشه از امواج الکترومغناطیس شروع کن و برای شروع یه سوال
        من جایی شنیدم که برای دریافت یک موج الکترومغناطیسی توسط یک انتن باید طول انتن حداقل به اندازه نصف طول موج باشه(شایدم یه ضریب دیگه....دقیقا یادم نیست ...) این به چه علت هست ؟
        ممنون

اضافه شده در تاریخ :
        و یه سوال دیگه
        تو نمودار زیر چرا محور افقی مکان هست؟ اصلا این نمودار چی رو نشون میده؟ oo:
        میشه گفت این نمودار شدت میدان های الکتریکی و مغناطیسی یه فوتون رو که داره حرکت میکنه بر حسب مکان نشون میده؟! oo:
        http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Light-wave_Fa.svg

دیدگاه

خب ببین ما یه چیزی داریم به اسم لاندا lambda که از رابطه ی زیر بدست میاد
          lambda=V/F
          That in that , F is frequency and V is speed of each wave at vacuum which is about 3*10^8
          و در ادامه آنتن رو یه چیز ساده فرض نکن ما هزاران مدل آنتن داریم .
          اون آنتنی که شما گفتی به آنتن دیپل Dipole مشهوره و یعنی آنتن دو قطبی ، که شما تو فرستنده های توان پایین اصلا باهاش کاری نداری . تو توان های پایین یا حتی خیلی زیاد ، میشه از یه آنتن استفاده کرد که اسمش آنتن تصویری یا مارکنی هستش .
          که طولش لاندا چهارم هستش . قبل از روش های طراحی آنتن ، چیزی به اسم قضیه ی تصویر به گوش شما خورده ؟ اگه نه که میرم تو کار توضیحش .

اضافه شده در تاریخ :
          عجله نکن ، به تحلیل اون شکل های قشنگ هم میرسیم . تو مخابرات و میدان ، از این چیزا زیاد میبینیم . اگه خیلی عجله داری ، یه نگاه هم به فیزیک میدان چنگ بنداز ( انگلیسی اش رو میگم )

دیدگاه

نه استاد نشنیدم ممنون میشم توضیح بدید
            راستی این کتاب منظورتونه؟
            Field & Wave Electromagnetics David Cheng
            ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
              اول از همه یه چیز برا آقا میلاد :
              تو خودت هم انشاالله یه روز یه پروفسور بنام ، خواهی شد و دیگران عکست رو به عنوان افتخار ایران میزنند تو آواتارشون
              فکر کنم این آواتارت دیگه پروفسور بهزاد رضوی ، استاد UCLA آمریکا هستش ؟
              ممنون Goldsmith// از روی علاقه ای ک به این دانشمندای عزیز دارم این عکسا رو انتخاب میکنم گاها @};- // امیدوارم همه کسایی که تو این راه زحمت میکشن ، نمونش همین بچه های فعال انجمن -- یه روز نه چندان دور به این ارزش و مقام علمی برسن @ به امیدش :applause:

اضافه شده در تاریخ :
              من ی نظر بدم با اجازه دوستان --- فکر میکنم ی مقدار بحث رو از پایه تر شروع بکنیم بهتر نیست؟ همین اول کار طراحی آنتن های فرستنده و خطوط انتقال ؟ ی مقدار شاید....... ، البته نظر شخصیه ! از پایه تر و با مفاهیم بیشتر موضوعات اولیه مخابرات شروع بکنیم جالب تر و بهتر باشه --- برای دوستانی که آشنا نیستن یا آشنایی کمی دارن بهتر باشه @ البته من مطیع جمعم هرچه دوستان صلاح بدونند @
              [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

سلام دوست من
                بله
                حتما کتاب چنگ رو باید بخونید برای این کتاب مسلتزم داشتن پایه رباضی یک و ریاضی دو و آشنایی کامل با انتگرال های چند گانه و همچنین تصورات فضایی مناسب هست.
                این شکل

بیان می کنه که میدان الکترومغناطیسی از دو میدان الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده اند و میدان الکترومغناطیسی دارای کرل هست

طول آنتن به فاکتورهای گوناگونی منجمله نوع آنتن ، خطوط انتقال، فرکانس ، Directivity , ... بستگی داره
                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

دوست عزیز آقای Goldsmith
                  منتظر جواب شما در بحث زیر هستم می خوام بیشتر از تجربیات و دانشتون استفاده کنم.ممنونم
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=60991.15
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                    سلام دوست من
                    بله
                    حتما کتاب چنگ رو باید بخونید برای این کتاب مسلتزم داشتن پایه رباضی یک و ریاضی دو و آشنایی کامل با انتگرال های چند گانه و همچنین تصورات فضایی مناسب هست.
                    این شکل

بیان می کنه که میدان الکترومغناطیسی از دو میدان الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده اند و میدان الکترومغناطیسی دارای کرل هست

طول آنتن به فاکتورهای گوناگونی منجمله نوع آنتن ، خطوط انتقال، فرکانس ، Directivity , ... بستگی داره
                    سلام
                    این محور افقیش که مکان هست برام سواله! یعنی چی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                      سلام
                      من میخوام کار با مدارات مخابراتی رو شروع کنم :nerd:
                      ممنون میشم کمکم کنید ...
                      برای شروع چه مداری خوبه؟(نمیخوام فقط از رو بسازم ، میخوام بفهمم و بسازم ....)
                      فرمول های پایه برای محاسبه فرکانس فیلتر ها و ...رو هم بلد نیستم(کلا از مخابرات هیچی بلد نیستم! :biggrin
                      منتظر راهنمایی هاتون هستم .....
                      با سپاس
                      با سلام : در مرحله اول خودتونا درگیر فرمول و این جور چیزا نکنید و همچنین برای راحتی کار از فرکانس های پایین مثله موج SW استفاده کنید از اونجا که کریستال در این محدوده هست کارتون راحتر میشه

نمیشه همه چیز را خودمون بسازیم اگر بخوایید تمرکز کارتون روی فرستنده باشه اول از همه یه رادیوی کوچولو و البته تا حدودی قوی خریداری کنید مارک Kchibo انتخاب خوبی هست و روی فرکانسی که قراره کار کنید تنظیم کنید

و اول از همه روی اسیلاتور کارکنید چون کریستال هم دارید اسیلاتور کوپلیتس ببندید

2N2222 - 2N2219 - 2N3553 - 2SC1971 هم ترانزیستور های انتخابی شما خواهند بود

در فرکانس های SW نحوه پیچیدن ای اف و RFC هم مهم هست

در مرحله اول سعی نکنید قسمت مدولاسیون را هم به مدار اضافه کنید همین که خروجی اسیلاتور را بتونید تقویت کنید و بتونید یک طبقه تقویت را انجام بدید خوبه

در مدار هاتون خازن تغذیه فراموش نشه چون بدون خازن فرستنده تشعشعی از خودش تولید نمیکنه

در بعضی موارد بزرگی گرماگیر طبقه تقویت باعث قدرت بیشتر میشه و حتی بدون گرما گیر یا گرما گیر کوچک فرستنده روشن نمیشه

هر چه فیلتر های خروجی بیشتر باشه با تنظیم بهتر توان بیشتری روی آنتن میره

برای اینکه فرکانس زیادم پایین نباشه پیشنهاد میکنم از کریستال 20MHZ استفاده کنید

و دیگر هیچ ....
                      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirf
                        سلام دوستان

بهتر نیست یک نفر آموزش بده این طوری روند یکنواختی پیدا می کند و آموزش بهتر صورت می گیرد البته دوستان لطف می کنند که آموزش می دهند جسارت نشود
                        ب نظرم اول از همه بیایم هدفمونو از این آموزش مدار یا سیستم های مخابراتی تعیین کنیم :question: --- بیایم هدف ها یا اون مباحث درسی که قراره آموزش بدیم یا آموزش بگیریم یا انجام بدیم یا شبیه سازی کنیم یا ......... رو بودجه بندی کنیم // سر فصل ب سرفصل (مطلب ب مطلب) بعد قدم ب قدم با کمک دوستان بریم جلو --- اینجوری بحث ها پراکنده میشه --- البته نظر شخصیه -- دوست دارم نظر بقیه رو هم بدونم :nerd:

دیدگاه

سلام
                          منظور از مکان حرکت موج به سمت مورد نظر است اگر موج شما همه جهته باشه مکان به سورت کروی پخش می شود و چون میدان کرل دارد به صورت چرخشی گسترش می یابد.
                          پیشنهاد می کنم کتب مخابراتی رو بخونید بهترین کتاب هم RF circuit desiign هست

دیدگاه

دوباره سلام ، داشتم قضیه ی تصویر رو میگفتم : قبلش یه چیزی رو بگم : من قصدم این نیست که کار رو ببرم به سمت روابط مزخرف و از این جور چیزا ، هدف اینه که خیلی ساده هر کاری رو انجام بدیم .
                            ببینید ، اگه یه سیم راست رو عمود بر زمین قرار بدیم ، و یه جریان از اون عبور بدیم ( جریان RF) ، (منظورم اینه که یه سیم بهش وصل کنیم و سیم دیگه رو بزنیم به زمین ( زمین واقعی ) یا رو هوا ولش کنیم ، اون آنتن یه تصویر از خودش توی زمین و زیر خودش تولید میکنه . ( دقیقا به اندازه ی طول خودش ) . اگه کجش کنیم ، یه تصویر کج درست میکنه ، که سرش به ته آنتن واقعی وصله . پس طول آنتن ما کوچک تر میشه و میشه لاندا چهارم . ( چون نصفش رو زمین تشکیل میده ) .
                            تا این جاش که مشکلی نیست ؟ اگه نه برم برا ادامه اش .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                              دوباره سلام ، داشتم قضیه ی تصویر رو میگفتم : قبلش یه چیزی رو بگم : من قصدم این نیست که کار رو ببرم به سمت روابط مزخرف و از این جور چیزا ، هدف اینه که خیلی ساده هر کاری رو انجام بدیم .
                              ببینید ، اگه یه سیم راست رو عمود بر زمین قرار بدیم ، و یه جریان از اون عبور بدیم ( جریان RF) ، (منظورم اینه که یه سیم بهش وصل کنیم و سیم دیگه رو بزنیم به زمین ( زمین واقعی ) یا رو هوا ولش کنیم ، اون آنتن یه تصویر از خودش توی زمین و زیر خودش تولید میکنه . ( دقیقا به اندازه ی طول خودش ) . اگه کجش کنیم ، یه تصویر کج درست میکنه ، که سرش به ته آنتن واقعی وصله . پس طول آنتن ما کوچک تر میشه و میشه لاندا چهارم . ( چون نصفش رو زمین تشکیل میده ) .
                              تا این جاش که مشکلی نیست ؟ اگه نه برم برا ادامه اش .
                              سلام
                              با تشکر

تصویر را با تصویر می توانید نشان دهید؟جریان rf یعنی جریانی که فرکانس بالایی داره؟تصویر انتن چه شکلی است روی زمین یا زیر آن؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X