اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استابلایزر ولتاژ تمام نیمه هادی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استابلایزر ولتاژ تمام نیمه هادی

سلام

من برای یک کاربردی ، نیاز به مداری دارم که بتونه 220 ولتی که زیر بار به 200 تا 250 ولت تغییر میکنه رو به 220 ولت ثابت تبدیل کنم. برای این منظور یه استابلایزر از یه شرکت ایرانی خریدیم که بعد فهمیدیم چینیه و فقط اسم شرکته روش خورده !!

توان حدودا 3 تا 4 کیلو وات هست..

در واقع توپولوژی مدار به این صورت هست که ابتدا برق AC رو به DC تبدیل میکنه و سپس یه 220 ولت سینوسی تولید میکنه که کاملا ثابته و درصد تغییراتش خیلی کمه.
    میشه گفت یه Converter AC to AC هست.

حالا یه سری سوال داشتم ، یکی اینکه آیا همچین دستگاهی (نه استابلیزر های معمولی که از رله و ترانس استفاده میکنند) داخل بازار هست ؟ و اگر هست به چه اسمی شناخته میشه.

بعد اینکه چطور میتونم راجع به ساختش تحقیق کنم.

ممنون

پاسخ : استابلایزر ولتاژ تمام نیمه هادی

سلام آقای محمد
    منظورت اینه که میخوای یکی از این ها طراحی کنی ؟ اگه آره ، این که خیلی راحته ، مشکلت دقیقا کجای کاره ؟
    Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
      سلام

من برای یک کاربردی ، نیاز به مداری دارم که بتونه 220 ولتی که زیر بار به 200 تا 250 ولت تغییر میکنه رو به 220 ولت ثابت تبدیل کنم. برای این منظور یه استابلایزر از یه شرکت ایرانی خریدیم که بعد فهمیدیم چینیه و فقط اسم شرکته روش خورده !!

توان حدودا 3 تا 4 کیلو وات هست..

در واقع توپولوژی مدار به این صورت هست که ابتدا برق AC رو به DC تبدیل میکنه و سپس یه 220 ولت سینوسی تولید میکنه که کاملا ثابته و درصد تغییراتش خیلی کمه.
      میشه گفت یه Converter AC to AC هست.

حالا یه سری سوال داشتم ، یکی اینکه آیا همچین دستگاهی (نه استابلیزر های معمولی که از رله و ترانس استفاده میکنند) داخل بازار هست ؟ و اگر هست به چه اسمی شناخته میشه.

بعد اینکه چطور میتونم راجع به ساختش تحقیق کنم.

ممنون
      سلام
      چند خریدیش؟
      احتمالآ ورودی مدار پاور فاکتوره و خروجی یه پل H -IGBT که بروش spwm ولتاژ خروجی رو به سینوسی تبدیل میکنه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

اون دستگاه رو حدود 250 تومن (با تخفیف خاص) خریدیم وگرنه قیمتش تو بازار 350 تومن باید باشه. البته قبل این گرونی ها...

این دستگاهه که خیلی ساده هست ، یه ترانس داره و چند تا رله که به تناسب ولتاژ ورودی ، توسط 5 رله ولتاژ رو کم و زیاد میکنه که این خیلی بده برای دستگاه هایی که ما بهش وصل کردیم. میترسم آسیب بزنه.

دستگاه همینه ولی با یه مارک ایرانی :

داخلش هم تقریبا همینه ، چون باز نکردم ، عکس بهتری ندارم :

این دستگاه کلا حل من رو گرفت. حتی بعضی مواقع (چون فیلتر نداره) باعث ایجاد نویز روی میکسر صدا میشد (میکسر تغذیه سوئیچینگ داشت).
        من میخواهم ولتاژ نویز نداشته باشه و 220 ولت هم با درصد کمی تغییر کنه. البته اگر کسی خواست تا مصرف دقیقش رو بدونه ، در PM در خدمتم.

احتمالآ ورودی مدار پاور فاکتوره و خروجی یه پل H -IGBT که بروش spwm ولتاژ خروجی رو به سینوسی تبدیل میکنه.
        در واقع من منظورم رو اشتباه رسوندم ، من میخواهم مداری طبق چیزی که فرمودید رو بسازم. با توان بین 3 تا 4 کیلو وات.

منظورت اینه که میخوای یکی از این ها طراحی کنی ؟ اگه آره ، این که خیلی راحته ، مشکلت دقیقا کجای کاره ؟
        لطف داری مهندس. البته فکر نمیکنم خیلی راحت هم باشه :rolleyes:
        مشکل اینجاست که توپولوژی دقیق و دانش لازمش رو نمیدونم.
        مثلا اینکه باید تو چه زمینه هایی توانایی داشته باشم و چه قطعاتی و چه هذینه تقریبی لازم داره.

این رو هم اضافه کنم که Power Electronic کار کردم ، البته نه در حد بالا..
        ولی چون بهش نیاز دارم و تو بازار هم فکر نمیکنم باشه.. میخواهم اقدام برای تحقیق و ساخت بکنم.

دیدگاه

در واقع من منظورم رو اشتباه رسوندم ، من میخواهم مداری طبق چیزی که فرمودید رو بسازم. با توان بین 3 تا 4 کیلو وات.
          سلام
          این چینیه ساختنش سادس بیشتر هزینشم مربوط به ترانسشه.
          در مورد روشی که شما مد نظرته من تا حدودی کار کردم مثلآ
          قسمت پاور فاکتور تا توانی حدود 800 وات و spwm هم در همین
          حدود یه فیلتر خروجی هم نیاز داره تا فرکانس کریر رو حذف کنه
          در هر صورت اگر کمکی از دست ما بر بیاد در خدمتیم.

دیدگاه

ممکنه یه مقدار راهنمایی بفرمایید.

مثلا یه توپولوژی کلی که برم دنبالش توی نت و بتونم ایده بگیرم..می دونید به همچین مداری دقیقا جه می گویند ؟ مثلا AC to AC Converter ?

من میتونم پله به پله تحقیق کنم و بیام جلو. اگر ممکنه بفرمایید که مثلا در مرحله اول باید چه مداری رو بسازم و جواب بگیرم.

ببینید یه سوال هم داشتم. توی امپلیفایرهای توان بالایی که با 220 کار میکنن و برقشون هم 100-240 ولت هست معمولا از PFC استفاده نمیشه و میان از توپولوژی به نام ZVT اگر اشتباه نکرده باشم (یه سلف با یک خازن با اولیه ترانس سری و بقیه مدار تقریبا شبیه Half Bridge) استفاده میکنند. حالا می خواستم تفاووت این دو رو هم بدونم.

ببخشید که سوالات زیاد هست..اگر منبع خاصی رو هم میشناسید ، بی زحمت معرفی کنید که وقتتون رو هم زیاد نگیرم.

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح

مثلا یه توپولوژی کلی که برم دنبالش توی نت و بتونم ایده بگیرم..می دونید به همچین مداری دقیقا جه می گویند ؟ مثلا AC to AC Converter ?

من میتونم پله به پله تحقیق کنم و بیام جلو. اگر ممکنه بفرمایید که مثلا در مرحله اول باید چه مداری رو بسازم و جواب بگیرم.

ببینید یه سوال هم داشتم. توی امپلیفایرهای توان بالایی که با 220 کار میکنن و برقشون هم 100-240 ولت هست معمولا از PFC استفاده نمیشه و میان از توپولوژی به نام ZVT اگر اشتباه نکرده باشم (یه سلف با یک خازن با اولیه ترانس سری و بقیه مدار تقریبا شبیه Half Bridge) استفاده میکنند. حالا می خواستم تفاووت این دو رو هم بدونم.

ببخشید که سوالات زیاد هست..اگر منبع خاصی رو هم میشناسید ، بی زحمت معرفی کنید که وقتتون رو هم زیاد نگیرم.

با تشکر
              pfc غیر از اینکه کار تصحیح ضریب قدرت رو به عهده داره میتونه یک ولتاژ dc رگوله در اختیار شما قرار بده
              که در فاز بعد شما این منبع dc رو به Ac تبدیل کنید.
              در مورد zvt که از خانواده منابع رزونانسی هست من کار نکردم نمی تونم نظری بدم
              فقط احتمال میدم نویز کمتری ایجاد کنه.

دیدگاه

خیلی زود راجب ساختش تصمیم نگیر که فقط آزمایش و خطا همچین سیستمی در بهترین حالت شاید یکی دو سال زمان ببره که آخرش فقط یکم تجربه گیرت بیاد با کلی هزینه

من یک پیشنهاد دارم بهتره یک اینورتر آماده بخری مثلا تا 5 کیلو وات حدودا 500 تومنه بعد ورودی 50 هرتز و 210 ولت رو بدی بهش بعضی از مدل اینورترها - اکثرا - خودشون فید بک ولتاز و فرکانس دارن که مشکل ولتازت حل میشه بعد چون خروجی مربعی میشه بدی به یک ترانس که هم ایزوله میشه و هم سینوسی

یکی از بچه های سایت فکر کنم اسمش b2 بود نمایندگی دلتا دارن باهاش صحبت کن
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح

با تشکر
                  این آمپلی هایی که میگی چند واته ؟
                  برند خاصی داره ؟
                  راستی PFC هیچ ربطی به ZVT نداره ها . اونی هم که شما می گی احتمالا PFC از نوع interleaved باید باشه . (چون می گی شبیه هافبریج می مونه )

دیدگاه

pfc غیر از اینکه کار تصحیح ضریب قدرت رو به عهده داره میتونه یک ولتاژ dc رگوله در اختیار شما قرار بده
                    که در فاز بعد شما این منبع dc رو به Ac تبدیل کنید.
                    در مورد zvt که از خانواده منابع رزونانسی هست من کار نکردم نمی تونم نظری بدم
                    فقط احتمال میدم نویز کمتری ایجاد کنه.
                    در مورد PFC اطلاعاتی دارم. حالا از بحث ZVT که بریم کنار..پس اولین پله ساخت یک PFC با توان خروجی 3-4 کیلووات هست.ممکنه مقداری راهنمایی بفرمایید ؟

خیلی زود راجب ساختش تصمیم نگیر که فقط آزمایش و خطا همچین سیستمی در بهترین حالت شاید یکی دو سال زمان ببره که آخرش فقط یکم تجربه گیرت بیاد با کلی هزینه

من یک پیشنهاد دارم بهتره یک اینورتر آماده بخری مثلا تا 5 کیلو وات حدودا 500 تومنه بعد ورودی 50 هرتز و 210 ولت رو بدی بهش بعضی از مدل اینورترها - اکثرا - خودشون فید بک ولتاز و فرکانس دارن که مشکل ولتازت حل میشه بعد چون خروجی مربعی میشه بدی به یک ترانس که هم ایزوله میشه و هم سینوسی

یکی از بچه های سایت فکر کنم اسمش b2 بود نمایندگی دلتا دارن باهاش صحبت کن
                    قطعا قبل از عمل اندکی مطلاعه ، سعی و خطا ممنوع :mrgreen:(به قول یکی از کاربران)

اینورترهای آماده که ورودی 12 ولت دارند اگر اشتباه نکنم.اگر ورودی 220 ولت دار ببینم ، استقبال می کنم. منتها نمیدونم اصلا همچین چیزی هست تو بازار یا نه و اینکه قیمتش چقدره و...
                    ین آمپلی هایی که میگی چند واته ؟
                    برند خاصی داره ؟
                    راستی PFC هیچ ربطی به ZVT نداره ها . اونی هم که شما می گی احتمالا PFC از نوع interleaved باید باشه . (چون می گی شبیه هافبریج می مونه )
                    اینها مبدل تشدید سری هستند که از یک خازن و سلف به صورت سری استفاده میکنند و چون مدار تانک همیشه در حالت رزونانس هست ، جریانی که از خط تغذیه کشیده میشه نزدیک به سینوسی کامل هست و برای همین هم فکر میکنم PFC قرار نمیدن.همچنین درصد PWM این منابع همیشه ثابت هست (تو تغذیه آمپهایی که من دیدم).
                    قبلا در موردش یه تاپیک ایجاد شده بود :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51431.15

دیدگاه

سلام مجدد
                      شما باید بری سراغ اینورتر های لینک فرکانس بالا . ساده ترین راه شما اینه که از SPWM و PWM تو دو مرجله استفاده کنی و احتیاجی به اون دردسر های اضافی نیستش.
                      Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

دوستان خواهشا اگر راهنمایی می فرمایید ، با جزئیات بیشتری بگید یا مثلا چند تا منبع برای مطالاعه معرفی کنید.

یه نکته دیگه اینکه ورودی مدار ما از موتوربرق 4500 وات تامیین میشه. و ولتاژش زیر با بین 210 تا 250 تغییر میکنه(در بد ترین شرایط).
                        حالا باید دید چه رنج ولتاژی رو باید روش کار کنم. مثلا 120 تا 250 ولت.

ممنون

دیدگاه

با سلام
                          اولا خیلی خوشحالم که استاد عزیزم قاصد دل بعد از چندین ماه دوباره برگشته :applause: کجا بودی مهندس؟
                          ثانیا تا اونجا که میدونم استابلایزرهای کاردرست که نویزهم نداشته باشن مجهز به سیستم سروو هستن و با توجه به تغییرات ولتاژ هسته یک ترانس رو باز یا بسته میکنن تا ولتاژ خروجی ثابت بمونه.

دیدگاه

ثانیا تا اونجا که میدونم استابلایزرهای کاردرست که نویزهم نداشته باشن مجهز به سیستم سروو هستن و با توجه به تغییرات ولتاژ هسته یک ترانس رو باز یا بسته میکنن تا ولتاژ خروجی ثابت بمونه.
                            اینها قدیمی بودند ، سنگین و پاسخ کند.

اینجا ما تغییرات در حد چند ولت داریم در ثانیه یا کسری از اون.
                            تنها راه حل همین Solid State خودمون هست که هم سرعتش زیاده و هم قابلیت اطمینانش. اگر درست هم طراحی بشه ، خرابی تو کارش نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                              با سلام
                              اولا خیلی خوشحالم که استاد عزیزم قاصد دل بعد از چندین ماه دوباره برگشته :applause: کجا بودی مهندس؟
                              سلام خدمت دوست عزیزم جناب B2 حالا که بعد از مدتی گرفتاری فرصتی دست داد تا به این سایت خوب سر بزنم
                              وقتی نام آشنایی رو میبینم خوشحال میشم. :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X