اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوییچ برقی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوییچ برقی

سلام به دوستان.
    تو یه مداری نیاز دارم که تغذیه قسمتی از مدار رو قطع و وصل کنم یعنی انگار با رله میتونم وضعیت اون رو تعیین کنم. حالا مشکل اینجاست که من نمیخوام از رله استفاده کنم.یه گزینه که به ذهن خودم رسید استفاده از ماسفت هست اما تو حالت high side نمیشه اون رو کامل به اشباع برد(شاید من بلد نیستم) و دوسر اون افت ولتاژی داریم. ولتاژ کاری حدود 12 ولت هست و جریان زیر 10 آمپر. حالا با این تفاسیر چه چیزی رو پیشنهاد میکنید؟
    استفاده از تریستور هم به ذهنم رسید ولی خاموش کردن اون ماجرا داره خودش...
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

پاسخ : سوییچ برقی

نبود راه حلی؟
    با bjt میشه اما تلفاتش بالاست......

دیدگاه

سلام دوست من ، بهتره یه عکس از مدارت بذاری تا موضوع واضحتر بشه ...

دیدگاه

اینکه مدار چی هست مهم نیست مساله جایگزین کردن رله کنترل کننده ی تغذیه اون هست. فعلا از همون رله استفاده کردم اما میخوام یه چیز جم و جور تر بزارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
          نبود راه حلی؟
          با bjt میشه اما تلفاتش بالاست......

گفتم شاید بتونیم با دیدن مدارت کلا موضوع رو عوض کنیم یا به اصطلاح صورت مسئله رو پاک کنیم... :biggrin:

تا اونجایی که من میدونم اگه ترانزیستور معمولی قدرت رو به اشباع برسونیم ولتاژی روش نمیمونه که تلف قدرت بالا باشه ، اینجاست که میگم مدارت رو نشون بده ....

دیدگاه

چرا ماسفت رو کامل نمیتونی به اشباع ببری؟؟
            دیگه رله کنتاکتور ماسفت Bjt تریستور مگه چیزی دیگه هم هس؟ با opamp میشه!دیگه مخم نمیکشه!!
            من یه بار میخواسم 100 امپروووو قطع وصل کنم رفتم هر چی کلید گرفتم ترکیییید هرچی استفاده کردم سوخت اخر یه کلید مکانیکی با پیچ مهره درس کردم.

دیدگاه

سلام
              مگه استفاده از ترانزیستور قدرت مثل D880 مشکلی به وجود میاره ؟؟؟؟

دیدگاه

استفاده از رله های حالت جامد که تو بازار به رله آی سی معروفه .

http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_relay

مثلا این مدلش تو بازار هستDSS41A12
                که خوب جریانش نیم آمپره و ولتاژ12 ولت .اگر تهران هستید فکر کنم بتونید آمپر بالا هم پیدا کنید اما کلا قیمت هاش بالا است مثلا همین نیم آمپری 2تا3 هزار قیمتشه
                کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                ولتر

دیدگاه

سلام
                  دوستان این تاپیک به نحوی می شه اشتباه در نظر گرفت که با این بیان مطرح شده
                  1-نه مداری مشخص شده نه شماره ماسفتی و .... چه جوری می تونن دوستان کمک کنن؟
                  2-دلیل ماجرا دار بودن عدم سویچ با ترانزیستور مشخص نیست؟
                  3-چرا ازssr ها صنعتی که آخرین باری که گرفتم 45 هزار تومان بود برای این طرح صحبت می شه در صورتی که با این ولتاژ و جریان یه ماسفت نهایتا 3 هزار تومانی به خوبی کار می ده
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

مرسی از همه دوستان به خاطر همکاری!
                    -نه مداری مشخص شده نه شماره ماسفتی و .... چه جوری می تونن دوستان کمک کنن؟
                    عزیز مدار در اینجا مثل یه بار میمونه.نوعش چه فرقی تو موضوع میکنه؟ شما به جاش Z در نظر بگیر :mrgreen:
                    ماسفت رو هم مشخص نکردم به این دلیل بود که مشکل انتخابش نیست نحوه درایو گیت اون هست.حالا شما اینم IRF540 در نظر بگیر که حل بشه.

-دلیل ماجرا دار بودن عدم سویچ با ترانزیستور مشخص نیست؟
                    عزیز نوشتم تریستور SCR !!!!
                    ماجراش هم خاموش کردنش هست.....
                    bjt هم تو بهترین حالت 0.2 ولت افت ولتاژ داریم که تو 10 آمپر میشه 2 وات. وگرنه حق با شما و دوستان هست مشکل خاص دیگه ای نداره.
                    چرا ماسفت رو کامل نمیتونی به اشباع ببری؟؟
                    توضیح دادم که وقتی drain رو به +12 بدیم و بار بین source و زمین قرار بگیره,برای اشباع کردنش باید ولتاژ بیشتر از 12 داد.چون سورس ما خودش یه ولتاژی داره و ولتاژ گیت باید نسبت به این پایه سنجیده بشه. حتما یه روش برای این کار هست که من نمیدونم!
                    وگرنه اگر +12 به بار وصل بشه و سورس به زمین خیلی راحت میشه به اشباع برد.

ssr هم ایده خوبی هست اما مساله قیمتش هست و اینکه تو هر جریانی گیر نمیاد و........

سلام
                    مگه استفاده از ترانزیستور قدرت مثل D880 مشکلی به وجود میاره ؟؟؟؟
                    میخواستم تلفاتش کم بشه وگرنه موردی نداره.

دیدگاه

توضیح دادم که وقتی drain رو به +12 بدیم و بار بین source و زمین قرار بگیره,برای اشباع کردنش باید ولتاژ بیشتر از 12 داد.چون سورس ما خودش یه ولتاژی داره و ولتاژ گیت باید نسبت به این پایه سنجیده بشه. حتما یه روش برای این کار هست که من نمیدونم!
                      وگرنه اگر +12 به بار وصل بشه و سورس به زمین خیلی راحت میشه به اشباع برد.
                      مطمنی؟؟؟!!!
                      من پس چرا واسه من ای مشکلات نیس؟؟ با 5 ولتم ماسفت تویه اشباع بردم. شما به گیت ماسفت 12 بده حتما اشباع میره مگه میشه نره!!
                      تازه یه ماسفتا منطقی هم وجود داره که با 5 ولت کار میکنه!! و 5 به گیت میدی راحتمیره اشباع اسمشووو یادم نیس ام!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
                        مطمنی؟؟؟!!!
                        من پس چرا واسه من ای مشکلات نیس؟؟ با 5 ولتم ماسفت تویه اشباع بردم. شما به گیت ماسفت 12 بده حتما اشباع میره مگه میشه نره!!
                        تازه یه ماسفتا منطقی هم وجود داره که با 5 ولت کار میکنه!! و 5 به گیت میدی راحتمیره اشباع اسمشووو یادم نیس ام!!!
                        اون ماسفت ها که شما میگید سری L هستند و درست هست با 5 ولت گیت نسبت [glow=red,2,300]به سورس[/glow] به اشباع میرن. اما مشکل اینجاست که تو حالت high side سورس ما نسبت به زمین خودش یه ولتاژی داره! تو شکل اول میبینید که یه ماسفت از همین سری های L با 5 ولت به اشباع میره و ولتاژ 2 سرش صفر میشه ولی همون ماسفت تو شکل دوم با 12 ولت هم به اشباع نمیره.دلیلش هم این هست که سورس ما یه ولتاژی داره و برای ساختن اون 5 ولت باید بیشتر از ولتاژ سورس بهش بدیم.اگر دقت کرده باشید تو چیپ های گیت درایور مثل IR2101 برای درایو high side یکی از پایه ها باید به سورس وصل بشه تا درایور ولتاژی اضافی بر اون به گیت بده.همه ی ولتاژ ها رو هم نشون دادم تا متوجه منظورم بشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X