اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد شبکه کردن چند میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد شبکه کردن چند میکرو

سلام -

با تشکر از زحماتی که میکشید و اطلاعاتی که به بچه ها میدید .

من میخواستم چندین میکرو را به هم با ای سی max485 وصل کنم در فاصله 500 تا 1000 متری بصورتی که یک میکرو فقط مستر و اصلی باشه و 70 80 تا اسلیو داشته باشم و هر کدام با دیپ سوییچ یک ادرس خاص داشته باشند . و مستر هر وقت که یوزر احتیاج داشته باشه به مستر خبر میده و کد اسلیو مورد نظر را وارد میکنه و مستر اون اسلیو را پیدا میکنه و دستورات را ارسال میکنه و اسلو هم بعد از شنیدن دستورات دیتای لازم جهت پاسخ را ارسال میکنه . ایا برای این کار فقط موازی کردن a و b همه ای سی ADM485 -Max485 کافی هست ؟ و پایه های RE و DE چه جور باید وصل بشند ؟ از هر میکرو باید فرمانه بشون برسه ؟ یعنی تو برنامه کنترل بشن ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
    با تشکر نادری 09395986691

پاسخ : کمک در مورد شبکه کردن چند میکرو

سلام
    برای شبکه کردن تمامی فرامین رو میکرو مستر ارسال می کند و دریافت.من داخل یه پروژه خروجی تمامی max485 رو به یه مالتی پلکسر دادم و با آدرس دهی میکرو هر کدوم از خروجی مکس ها رو به میکرو وارد می کردم چون اگر بخواین با ادرس دهی همچنین کاری رو انجام بدین اگر تداخل آدرس و همچنین ارسال همزمان صورت بگیره بسته های دادتون از بین می ره بهتره که همیشه میکرو مستر وظیف کنترل خروجی مکس ها رو به عهده داشته باشه
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

من میخواستم بدونم اصلا چه جور باید MAX485 را به میکرو وصل کنم . پایه های کنترل RD / DE به کجا وصل بشند و چه جور کنترل بشند با این فرض که اصلا تشابه ادرس نداریم و همیشه یه اسلیو به مستر وصل میشه یعنی گوری برنامه بنویسیم که همه اسلیو ها همیشه تو حالت گیرنده باشند و فقط اونی که ادرسش با مستر یکی شده فقط جواب بده. اگر میشه یه برنامه ساده برای ارتباط با هم و نقشه لازم را بزارید . ممنون

دیدگاه

به جواب نرسیدی هنوز؟
        من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

نه

دیدگاه

انگار باید خودم دست به کار بشم
            یه چند روز سرم شلوغه
            من خودم شروع می کنم انشاالله که بتونم جواب بگیرم

دیدگاه

مرسی اگر بتونید تلفن بدید یا اس ام اس بزنید ممنون میشم چند تا سوال دارم برای روش وصل کردن ADM485 به میکرو و برنامه ساده استفاده از اونا

دیدگاه

عزیزم من هم بلد نیستم تازه می خوام با این ای سی شروع کنم
                بهتره که همینجا هرچی سوال داریم بپرسیم تا بقیه هم بتونمن استفاده کنن

دیدگاه

با سلام
                  اگه جناب فلاحی ناراحت نشند من هم کمی توضیحاتی در این مورد بنویسم :smile:
                  نوشته اصلی توسط electrosanat
                  من میخواستم چندین میکرو را به هم با ای سی max485 وصل کنم در فاصله 500 تا 1000 متری بصورتی که یک میکرو فقط مستر و اصلی باشه و 70 80 تا اسلیو داشته باشم و...
                  آیسی max485 میتونه این فاصله 1000 متری رو براتون فراهم کنه اما به شرط رعایت نکات عملی که بعضی از اونها عبارتند از :
                  استفاده از سیم مرغوب با امپدانس کم
                  سیمها باید بصورت زوج به هم تابیده باشند
                  سیم باید از نوع شیلد دار باشه
                  از محیطهای با نویز بالا رد نشه
                  سرعت ارسال داده ها کم باشه یادم هست در یک مقاله دیدم طول کابل از یک حدی که بیشتر بشه ، بین نرخ ارسال و طول کابل رابطه خطی معکوس بوجود میاد
                  حفاظت های الکترونیکی خط حتما رعایت بشه مثل جلوگیری از رسیدن اسپایک های خط به آیسی
                  ...
                  اما شما نمیتونید 60 -70 تا از این آیسی رو به هم متصل کنید چون بیشترین تعداد مجاز اتصال 32 هست اما آیسی های دیگری هم وجود دارند که تا 128 و 256 نود رو به هم متصل می کنند که باید بگردید ببینید الان تو بازار چی هست چون همیشه تو بازار همش پیدا نمیشه ... البته قیمت اونها بین 3 تا 6 برابر max485 هست .
                  نوشته اصلی توسط electrosanat
                  ایا برای این کار فقط موازی کردن a و b همه ای سی ADM485 -Max485 کافی هست ؟ و پایه های RE و DE چه جور باید وصل بشند ؟ از هر میکرو باید فرمانه بشون برسه ؟ یعنی تو برنامه کنترل بشن ؟
                  تقریبا بله ... فقط کافیه همه پایه های a و b به هم متصل بشن اما کافی نیست همونطور که گفتم در شرایط واقعی باید حفاظت هایی هم از آیسی انجام بشه . پایه های RE و DE هر آیسی به هم متصل میشن و به یک پایه میکرو وصل میشن که همونطور که خودتون گفتید از هر میکرو باید فرمانه بشون برسه . همیشه در اسلیو ها باید این پایه در وضعیت دریافت باشه و فقط وقتی master درخواست اطلاعات کرد ، اون slave اجازه داره بره در حالت ارسال
                  البته نیازی نیست که شما لزوما این پایه رو توی برنامه صفر و یک کنید بلکه میتونید یک مدار ساده بذارید که بصورت اتوماتیک جهت رو تغییر بده . در اینجور مدار ها ، به محض اینکه داده ای رو میکرو بخواد ارسال کنه ، یک ترانزیستور یا آیسی فعال میشه و وضعیت پایه رو تغییر میده . مدت زمان ایم تغییر وضعیت برابر با طول یک کاراکتر باید باشه .
                  این مدار رو هم با اشمیت تریگر و هم با ترانزیستور و هم با lm555 میشه ساخت ...اگه نیاز بود بگید تا مدارش رو بذارم
                  (جرات که نمی کنم بگم خودتون بحث "تغذیه مدار و عملکرد سیستمی با 485 " رو بخونید مهندس فلاحی قبلا کلی دعوام کردن ! :mrgreen:
                  Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

سلام سیاوش جان
                    :redface:
                    اینقدر ما رو خجالت نده دیگه
                    من فدات شم

سیاوش جان اتا حالا با این ای سی کار عملی انجام دادی؟
                    من تازه می خوام شروع کنم ولی نمی دونم از کجا شروع کنم
                    همیشه شروع برام خیلی سخت بوده

من می خوام با sn7517 کار کنم چون این ای سی به صورت همزمان می تونه بخونه و ارسال کنه
                    2باره کاری نشه
                    به نظرت از کدوم شروع کنم؟

دیدگاه

اختیار دارید مهندس
                      من که قبلا هم گفتم یه پروژه انجام دادم با 37 نود که حدود یک سال طول کشید تا عیب یابی هاش تمام شد کلی مشکل خوردم توش اما به لطف خدا حل شد
                      با این آیسی که شما میگید کار نکردم اما کلیتش مثل همون 485 خودمونه فقط اصطلاحا بهش میگن rs422
                      اگه سرعت بالا مد نظر هست 422 خوبه وگرنه نیازی بهش نیست .
                      485 مدار ظاهرا ساده ای داره اما یک مساله مهم پیاده سازیش تو محیط هست . اونجا باید اسکوپ با خودت ببری سر پروژه تا بتونی عیب یابی کنی و بعضا اصلاحاتی روی مدارت انجام بدی

دیدگاه

سیاوش جان من کارم اسانسوره
                        تو این تابلوها (ما 2 تا تابلو داریم یکی داخل موتور خونه که هسته اصلی هست و یکی روی کابین که رمز کشا و کد گذار اصطلاحا می گن) که به وسیله sn7516 به هم ارتباط داده شده اند
                        من هم می خوام با این ای سی کار کنم
                        اگر می تونی کمک کن تا بتونم راه اندازیش کنم
                        باور می کنی اصلا نمی دونم از کجا باید شروع کنم؟

دیدگاه

من با این آیسی گفتم که کار نکردم
                          اما اگه با max میخواید کار کنید سوالی باشه کمکتون می کنم

دیدگاه

با 485 که کار کردی بگو خوب عزیزم
                            من نمی دونم چی کار کنم میشه به صورت فهرست مانند بگی من خودم کار م کنم
                            واقعا نمی دونم از کجا باید شروع کنم
                            شما جای استاد بنده
                            فکر کن می خوای به شاگردت یاد بدی
                            نحوه اتصال و غیره
                            ممنون

دیدگاه

این حرفا چیه مهندس
                              واسه شروع کار میتونید این مدار رو ببندید
                              من اولین پروژم رو عینا با همین بستم
                              http://www.4shared.com/photo/NlGmehDP/RS485-Circuit-Diagram-for-Gene.html
                              اما نکات موجود در این شماتیک :
                              1- این شماتیک هیچ گونه حفاظتی نداره ! اما لازم هم نیست داشته باشه چون آیسی max خودش آیسی خوبیه اما اگه مثلا از این شماتیک برای یه آیسی مثل 75176 استفاده کنید میبینید می سوزه
                              2- زمین همه نودها با یک مقاومت 100 اهم به همدیگه متصل شده . چون 485 بصورت تفاضلی کار میکنه نیازی به اتصال زمین نیست اما اینجا این مقاومت 100 اهم که باید 1/2 وات باشه باعث از بین رفتن جریانهای اضافی ایجاد شده بین نودها میشه و من خودم که تست کردم به شدت نویز رو کاهش داد
                              3- برای نود اول و آخر مقاومت 120 اهمی بین خطوط A و B گذاشته شده ایم مقاومت واسه حذف اورشوت های ایجادشده در آخر خط هست چون وقتی جریان داره روی خط ما حرکت میکنه به نود آخر که میرسه بازم میخواد ادامه بده مسیرش رو ... اما چون مسیر تمام میشه روی خودش برمیگرده و ایجاد اورشوت میکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X