اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار معادل نورتن

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار معادل نورتن

درود بر دوستان گرامیآ‌.

1.مدار معادل نورتون شکل زیر چطوری حل میآ‌شه؟

2.برای دو سر ا و ب از کجا باید بدونیم که منبع ولتاژ باید بذاریم یا جریان؟(در نوشتن معادلات نوترون و تونن)

پاسخ : مدار معادل نورتن

اون گذاشتن منبع ولتاژ یا جریان فرضی زمانی که منبع وابسته فقط در مدار باشد استفاده میشود - الادن در مدار شما منبع جریان مستقل وجود داره !!!
    [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

اگه بخواهیم از تحلیل گره استفاده کنیم از منبع جریان استفاده میکنیم و اگر بخواهیم پارامترها را بر اساس تحلیل حلقه بدست آوریم منبع ولتاژ توصیه میشود . اصولا این قراردادها برای راحتی محاسبات و سرعت عمل است و الا گذاشتن منبع جریان بجای ولتاژ و بالعکس مساله را لاینحل نمیکند.
      معبودا :
      من در قلب کوچکم چیزی دارم
      که تو در عرش کبریاییت نداری
      من چون تویی دارم
      و تو چون خود نداری ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jahanweb
        درود بر دوستان گرامیآ‌.

1.مدار معادل نورتون شکل زیر چطوری حل میآ‌شه؟

2.برای دو سر ا و ب از کجا باید بدونیم که منبع ولتاژ باید بذاریم یا جریان؟(در نوشتن معادلات نوترون و تونن)
        1- خوب این شکل شماست :

من برای به دست اوردن مدار نورنن توی این مدار این جوری رفتم . اول جریان نورتن مدار رو به دست اوردم . برای به دست اوردن جریان نورتن مدار باید مدار از همون جایی که میخوایم جریان نورتنش رو محاسبه کنیم اتصال کوتاه کنیم . پس مدار ما این جوری میشه :

در اثر اتصال کوتاه کردن خروجی باعث میشه ولتاژ دو سر مقاومت R1 نیز صفر بشه . از طرفی ولتاژ دو سر مقاومت R1 در واقع همون ولتاژ V1 می باشد در نتیجه V1=0 میشه . صفر شدن ولتاژ V1 باعث میشه که منبع جریان وابسته مدار یعنی gV1 نیز جریان آن صفر گردد . از طرفی وقتی منبع جریانی ، جریانش صفر بشه یعنی اون مدار از دید مدار اتصال باز هست . بنابراین در اثر اتصال کوتاه کردن خروجی مدار جریان منبع وابسته و مقاومت R1از مدار خارج میشه . پس شکل مدار بعد از اتصال کوتاه این جوری میشه :

خوب الان طبق شکل مشخص هست که جریان نورتن همون جریان منبع A امپری هست نبابراین داریم :

حالا باید مقاومت تونن ( نورتن ) رو به دست بیارید . برای این کار من اومدم ولتاژ تونن رو به دست اوردم و از تقسیم ولتاژ تونن به جریان نورتن مقاومت تونن رو محاسبه کردم . ولی به نظرم راحت تر هست که شما منبع وابسته رو بر حسب مقاومت بنویسید . حالا دیگه فقط منبع مستقل توی مدار هست حالا منابع مستقل رو صفر کنید و بعد مدار معادلش رو محاسبه کنید .
        حالا من از روش اولی می رم . ( من دقیقا نمی دونم اون پلاریته V1 که توی صورت سوال با فلش مشخص کرده چه جوری هست ولی من خودم یه پلاریته بهش دادم که مثبت رو بالا گرفتم و منفی اش رو هم پایین . )

بنابراین مقاومت توتن به دست میاد :

مصادیق اظهار محبت به همسر
        بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
        ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
        اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MiLaD YazdanI
          اون گذاشتن منبع ولتاژ یا جریان فرضی زمانی که منبع وابسته فقط در مدار باشد استفاده میشود - الادن در مدار شما منبع جریان مستقل وجود داره .
          با سلام .

اگه فقط منبع وابسته بخواد توی مدار باشه که دیگه مدار معنی نداره . باید حتما منبع مستقل هم باشه . البته فکر کنم این جوری باید باشه .
          من همین مدار رو با اعمال یه منبع ولتاژ فرضی هم براتون حل میکنم . می بینید که جواب های یکی میشه این شکل مدار :

حالا یه منبع پارامتری به ورودی اعمال میکنم الان توی این مدار ولتاژ بدید بهتر هست چون با این کار پارامتر وابسته منبع جریان هم برای شما مشخص میشه . چون موازی با ولتاژ پارامتری فرضی اعمالی میشه پس با هم برابر میشن و در واقع انگار یکی از مجهولات کم شده . پس مدار با فرض اعمال یه منیع ولتاژ مثلا V به صورت زیر در میاد . از طرفی V=V1 هست . ( این جا هم فرض کنید پلاریته مثبت V1 بالا و پلاریته منفی اش پایین هست )

این شکل مدار بعد از تغییرات :

قسمت بنفش رنگ ولتاژ تونن و قسمت قرمز رنگ مقاومت تونن هست .
          اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skyzare
            با سلام .

اگه فقط منبع وابسته بخواد توی مدار باشه که دیگه مدار معنی نداره . باید حتما منبع مستقل هم باشه . البته فکر کنم این جوری باید باشه .
            من همین مدار رو با اعمال یه منبع ولتاژ فرضی هم براتون حل میکنم . می بینید که جواب های یکی میشه این شکل مدار :

حالا یه منبع پارامتری به ورودی اعمال میکنم الان توی این مدار ولتاژ بدید بهتر هست چون با این کار پارامتر وابسته منبع جریان هم برای شما مشخص میشه . چون موازی با ولتاژ پارامتری فرضی اعمالی میشه پس با هم برابر میشن و در واقع انگار یکی از مجهولات کم شده . پس مدار با فرض اعمال یه منیع ولتاژ مثلا V به صورت زیر در میاد . از طرفی V=V1 هست . ( این جا هم فرض کنید پلاریته مثبت V1 بالا و پلاریته منفی اش پایین هست )

این شکل مدار بعد از تغییرات :

قسمت بنفش رنگ ولتاژ تونن و قسمت قرمز رنگ مقاومت تونن هست .

درسته که با گذاشتن یک منبع ولتاژ یا جریان فرضی هم میشه مدار رو حل کرد // ولی با وجود منبع مستقل هم میتوان مدار رو حل نمود :read:

گاها توی سوالای کنکو هم میشه که میگویند مقاومت تونن یا مقاومت نورتن مدار را محاسبه کنید؟ ولی مدار منبع مستقل ندارد !! که هم باید ولتاژ تونن و هم جریان تونن را محاسبه کنیم ، که اونوقت هست با اعمال یک منبع ولتاژ یا جریان فرضی مسئله رو حل میکنیم !
            مثل این سوال ؟ مقاومت تونن مدار مقابل را بدست آورید؟

[img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

با سلام .
              من اگه جای شما بودم ، با یه معادله به جواب میرسیدم . چرا کار رو سخت میکنی ؟
              R3 کلا حذفه . چی میمونه ؟ یه منبع جریان مستقل و یه وابسته و یه مقاومت R1
              Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MiLaD YazdanI

درسته که با گذاشتن یک منبع ولتاژ یا جریان فرضی هم میشه مدار رو حل کرد // ولی با وجود منبع مستقل هم میتوان مدار رو حل نمود :read:

گاها توی سوالای کنکو هم میشه که میگویند مقاومت تونن یا مقاومت نورتن مدار را محاسبه کنید؟ ولی مدار منبع مستقل ندارد !! که هم باید ولتاژ تونن و هم جریان تونن را محاسبه کنیم ، که اونوقت هست با اعمال یک منبع ولتاژ یا جریان فرضی مسئله رو حل میکنیم !
                مثل این سوال ؟ مقاومت تونن مدار مقابل را بدست آورید؟

با سلام .

یه چیزی در مورد اون خط قرمز رنگ شما بگم که توی این جور مدارها که مثلا یکی اش رو شما گذاشتید دیگه نیازی نیست که جریان نورتن یا ولتاژ تونن رو محاسبه کرد توی این نوع مدار ها قطعا ولتاژ تونن و جریان نورتن صفر هست . چون هیچ عنصری که انرژی بده به مدار توی مدار نیست . توی این حالت ما فقط به دنبال مقاومت معادل مدار ( تونن یا نورتن ) هستیم .

در واقع ما میام یه منبع فرضی ( حالا پارامتری یا عددی که منبع هم میتونه ولتاژ یا جریان باشه ) به ورودی مدار میدیم و با به دست اوردن نسبت ولتاژ منبع اعمالی به جریانی که توی مدار میده مقاومت دیده شده از دو سر ورودی رو پیدا می کنیم .

در کل میخوام بگم توی این جور مدار ها دیگه صحبتی از ولتاژ تونن یا جریان نورتن نیست چون قطعا صفر هست .

پنجشنبه

7 / 2 / 91

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skyzare

در واقع ما میام یه منبع فرضی ( حالا پارامتری یا عددی که منبع هم میتونه ولتاژ یا جریان باشه ) به ورودی مدار میدیم و با به دست اوردن نسبت ولتاژ منبع اعمالی به جریانی که توی مدار میده مقاومت دیده شده از دو سر ورودی رو پیدا می کنیم .

در کل میخوام بگم توی این جور مدار ها دیگه صحبتی از ولتاژ تونن یا جریان نورتن نیست چون قطعا صفر هست .

[color=red][b]******************

اون ک بله - اصن اساس کار همینه :nice:

نوشته اصلی توسط skyzare

اگه فقط منبع وابسته بخواد توی مدار باشه که دیگه مدار معنی نداره . باید حتما منبع مستقل هم باشه .
                  اما در خصوص این جمله در عمل درسته ولی -- در تئوری گاها ازین سوالا میدن دیگه :agree: :read:

دیدگاه

با سلام
                    تو تئوری چیه میلاد جان ؟
                    ترانزیستور چیه پس ؟ ( تاحالا مدار های ترانزیستوری بدون تغذیه ندیدی ؟ )
                    هر چند تو واقعیت کم پیش میاد کسی بره سراغ این مدار های بدون تغذیه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                      با سلام
                      با سلام .

مثلا چه مداری ؟

اساتید من این رو همین جوری گفتم . :mrgreen: گفتم فکر کنم این جوری باشه
                      اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

یه چیزی میگم ، فقط قول بده نخندی ، باشه ؟
                        در مورد جنگ جهانی دومه !
                        وقتی ارتش ، هیتلر همه ی خطوط ارتباطی و برق رو قطع کرده بودند ، مهندسین عزیز به فکر ساخت یه رادیو و یه بیسیم ، بدون برق و باطری کردند . ( میکروفن و گوشی کریستالی ) و ترانزیستور ! جریان اشباع معکوس ترانزیستور حاصل از پیام آشکار شده بوده و فقط کسی که این گیرنده رو داشته میتونسته امواج اون فرستنده ی بیسیم توان پایین رو بگیره . من یه دونه از اون ها رو خیلی سال پیش ساختم . هنوزم دارمش . یادش به خیر . چه حالی میداد .
                        ( این امپدانس بی نهایت گوشی های کریستالی ، معرکه هستند . )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Goldsmith
                          با سلام
                          تو تئوری چیه میلاد جان ؟
                          در حد بحثه فقط .. :mrgreen:
                          :biggrin:

اون مدارها درسته تغذیه مستقل ندارند ولی تغذیشون از ی قسمت باز تامین میشه @ >-

دیدگاه

میلاد جان ، تو اون مدار ها که تغذیه ندارند ، مثل اونی که من گفتم ، اصلا دیود داخلی ترانزیستور ، روشن هم نمیشه ! فقط جریان اشباع معکوس ! پس مدار مرده فرض میشه .

دیدگاه

صحیح -- خودمم چند سال پیش ی کیت رادیو ساخته بودم ک تغذیه نداشت ، فکر کنم ک اساس کارش همین بود !!!!@؟؟؟؟ :-))

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X