اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساده سازی مدار

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساده سازی مدار

سلام
    لطفا این مدار را تا حد ممکن ساده کنین(انگار منبع ولتاژ وابسته حذف می شه چرا؟)
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : ساده سازی مدار

سلام
    اینو باید تو دو تا زمان حلش کنی . یکی transient و یکی steady state و البته ساده کردنش با تبدیل منبع مثل خوردن یه دونه هلو هستش . حالا گیر کارت کجاست ؟
    Feel free to contact me , if you have any problem

دیدگاه

سلام
      منظور من حل مدار نیست ساده سازی با تبدیل منابع هست داخل تبدیل انگاری منبه ولتاژ وابسته سمت چپ حذف می شه دلیلش رو می خوام بدونم چه جوری و چگونه؟
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
        سلام
        منظور من حل مدار نیست ساده سازی با تبدیل منابع هست داخل تبدیل انگاری منبه ولتاژ وابسته سمت چپ حذف می شه دلیلش رو می خوام بدونم چه جوری و چگونه؟
        منظورت حذف منبع ولتاژ وابسته سمت راسته؟ :biggrin:

خوب تو T>5t جریان i1 صفر هست و منبع هم حذف میشه !
        [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

سلام baby جان
          چه طوری شما ؟ حالت خوبه ؟
          خوب بریم سر اصل مطلب :
          ببین اگه بعد حالت گذرا یعنی تو حالت پایدار ، مدار رو بررسی کنیم ، کلید باز میشه ، و سلف انرژی ذخیره شده اش بعد از یه مدت از بین میره و منبع وابسته میمیره و مدار سمت راست ، مرده فرض میشه ، و چون دو سر اون مقاومت هیچ ولتاژی نیست ، پس ولتاژ اون منبع وابسته هم صفره ، پس یعنی اتصال کوتاهه .
          حله عزیزم ؟

دیدگاه

سلام دوستان
            ممنونم که جواب می دین
            سوال من این هست که در لحظه 0 مثبت انگار چون می شه جریان مقاومت رو بر حسب منبع ولتاژ به دست بیاریم منبع ولتاژ حذف می شه و مقاومت می مونه و دیگه اینکه مدار در لحظه ماندگار رو فعلا نیم خوام بررسی کنم
            نحوه محاسبات بعدی رو بلدم
            فقط می خوام این مدار رو ساده تر کنین از لحاظ المانی و تعدادی

دیدگاه

خودت داری میگی صفر مثبت . این یعنی بعد قطع شدن کلید .
              ولی قبل از این که سفل تخلیه بشه ، اون منبع سر جاش هستش . خیالت راحت ! حتما باید بعد حالت گذرا رو بررسی کنی . باز من این رو میگم ، شما میگی ، نه من منظورم قبلشه !!!!!!!!1 :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                سلام دوستان
                ممنونم که جواب می دین
                سوال من این هست که در لحظه 0 مثبت انگار چون می شه جریان مقاومت رو بر حسب منبع ولتاژ به دست بیاریم منبع ولتاژ حذف می شه و مقاومت می مونه و دیگه اینکه مدار در لحظه ماندگار رو فعلا نیم خوام بررسی کنم
                نحوه محاسبات بعدی رو بلدم
                فقط می خوام این مدار رو ساده تر کنین از لحاظ المانی و تعدادی
                منظورت تو T<0 هست که مدار ساده تر بشه ، به این شکل میشه ! البته فرقی هم نداره همونطوری هم حل میشه :
                [img width=65 height=100]http://s1.picofile.com/file/7243484622/untitled.bmp[/img]

دیدگاه

سلام
                  حل این سوال رو ببینین
                  بدون اینکه مدار رو بخواد حل کنه ابتدا ساده سازی و تبدیل منبع کرده هست چگونه و چطوری؟

دیدگاه

با سلام .
                    خوب اساتید توضیح دادند .
                    اول این که شما فرض کنید این مدار از مدت ها قبل همین جوری بوده . یعنی این که مدار قبل از عمل کلید زنی در حالت پایدار بود . بنابراین سلفی که توی مدار هست اتصال کوتاه هست

حال من میخوام همین مدار رو قبل از عمل کلید زنی بررسی کنم ببینم چه جوری میشه .

اول سمت راست رو بررسی میکنیم . یعنی تمامی عناصری که در سمت راست سلف هستند .

همون طور که توی شکل گفتم محاسبه Rth_right فعلا لازم نیست ولی خوب برای محاسبه ثابت زمانی مدار بعدا باید بعد از عمل کلید زنی محاسبه اش کنید .

خوب حالا این شکل رو این جوری میشه :

چون سلف اتصال کوتاه هست بنابراین اون مقاومت Rth_right از مدار خارج میشه

این ها همه اش مال قبل از کلید زنی بود .

توی خود کتاب دیانی اول فصلش که میخواد مدارات مرتبه اول رو بگه یه توضیح کلی داده . اون توضیح خیلی خوب هست . حداقل برای من یکی اون موقع که کاردانی بود وقتی خوندم خیلی خوب متوجه شدم .

پنجشنبه

7 / 2 / 91

مصادیق اظهار محبت به همسر
                    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
                    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
                    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

با سلام مجدد
                      Baby جان ، نگفته بودی که این مدار مدت ها تو این حالت بوده ! چرا سوال رو ناقص میزاری که این جوری بشه ؟

دیدگاه

راستی یه مسئله ای رو حواسم نبود بگم :
                        اون سلف چون انرژی رو ذخیره کرده بوده ، تو لحضه ی قطع کلید ، تا پنج ثابت زمانی ، ضربه ی گذرای خودش رو داره ( قانون لنز )
                        پس باید معادله ی غیر خطی اون رو هم لحاظ کرد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X