اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا یک سیم هم میتونه خاصیت خازنی هم داشته باشه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا یک سیم هم میتونه خاصیت خازنی هم داشته باشه؟

یه مدار برای اندازه گیری خازن از 0 تا 700pf ساختم ولی با کمال تعجب هر چی طول سیم رو بیشتر میکنم مقدار 0 خازن سنجم زیاد میشه! مثلا برای یه سیم 1.5 متری شیلد دار حدود 600PF نشون میده که با کمال تعجب وقتی که سیم کمی تکون میخوره تا 100Pf این خاصیت خازنیش کم و زیاد میشه! کاملا گیج شدم !

پاسخ : آیا یک سیم هم میتونه خاصیت خازنی هم داشته باشه؟

سلام
    در بحث خطوط انتقال همیشه ما چهار پارامتر اصلی داریم
    ظرفیت خازنی ، سلفی ، رسانایی و مقاومت
    با افزایش طول مقدار کمیت ها تغییر می کنند.برای اندازه گیری سلف و خازن از جریان های متغییر با زمان و همچنین با خطوط کم تلفات و امپدانس مشخصه خاص استفاده می شود(در صورت عدم تطبیق بار و استفاده از مقدار متفاوت از مپدانس مشخصه قرائت می تواند با خطا همراه باشد
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
      سلام
      در بحث خطوط انتقال همیشه ما چهار پارامتر اصلی داریم
      ظرفیت خازنی ، سلفی ، رسانایی و مقاومت
      با افزایش طول مقدار کمیت ها تغییر می کنند.برای اندازه گیری سلف و خازن از جریان های متغییر با زمان و همچنین با خطوط کم تلفات و امپدانس مشخصه خاص استفاده می شود(در صورت عدم تطبیق بار و استفاده از مقدار متفاوت از مپدانس مشخصه قرائت می تواند با خطا همراه باشد
      اون برای خطوط انتقال هست که چندتا سیم وجود داره و بین دوسیم یا چند سیم ظرفیت خازنی و داخل خود سیم خاصیت سلفی و مقاومت وجود داره .
      arvinfx میگه برای یک سیم به تنهایی. فکر نکنم یک یسم تنها ظرفیت خازنی داشته باشه تازه اونم در 1.5 متر 600pf !
      تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
      دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
      مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
      حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

فکر میکنم هنوز رو اون خازن سنج کار میکنی. احتمالا مشکلت اینه که مقاومت سیم رو در نظر نمیگیری تو محاسباتت

دیدگاه

مشکل من با یک رشته سیم لخت خیلی بد تر از سیمیه که با شیلد هستش وقتی شیلد رو به زمین وصل میکنم مقدار 600Pf رو خازن سنجم نشون میده ولی وقتی نمیزنم همینجور هی تغییر میکنه مقدارش و اگر هم سیم رو خیلی کوتاه بگیرم مثلا 10 cm هیچ تغیری توی مقدار خازنی سیم ندارم ولی بازم یه 30pf برام نشون میده! اینم بگم خازن سنج در هر دو حالت سیم 10cmو 1.5 متر دقیق کار میکنه و با خازن های مختلف تست میکنم و دقیقا" مقداری که روشون نوشته رو نشون میده

[glow=red,2,300]ولی چیزی که خیلی خفنه و کار منو خراب کرده اینه که این سیم شیلد دار رو اگر کمی تکونش بدم مقدار اون 600pf کم و زیاد میشه که خیلی برام عجیبه![/glow]( فکر کنم یه سنسور جدید درست کردم سنسور تغییر موقعیت یک سیم )

بله mojalan دارم روی سنسور Hs1101 کار میکنم

دیدگاه

سلام آقا محمد
            خطوط انتقال تنها دو سیمه بودن خط نیست بلکه خطوط انتقال تک سیم و همچنین یک لایه نیز وجود دارد.یک سیم تنها نسبت به زمین می تواند دارای مقدار رسانایی و خازنی باشد(کتاب چنگ فصل خطوط انتقال)
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
              من قبلا این مشکل رو بیشتر داخل مدارت مخابراتی داشتم.
              حرکت سیم در فضا باعث تغییر ظرفیت خازنی در فضا می شود و در صورت افزایش طول چون سطح مقطع متحرک هست امواج الکترومغناطیس در سیم القا می شوند و یا در کنار منابع جریان ثابت و حرکت سیم باعث ایجاد ولتاژ القایی در طول سیم می شوند.
              کجی و سطح مقطع سیم هم باعث تغییر راکتانس سلفی و خازنی و رسانایی سیم می شود
              سیم شلید رو حتما به زمین وصل کنین(زمین منظور از منفی مدار نیست زمین یا همون ارت)
              با رفرنس گیری سعی کنین خطای سیم رو صفر کنین و برای یه دقت سنجی دقیق حتما از روش میانگین یا sigma delta استفاده کنین.
              دوستان نظری دارن بگن

دیدگاه

خازن دو تا رسانا هست که بینش یک دی الکتریک (عایق) قرار داره. سیمی که شما دستتون گرفتید و هر رسانای دیگه ای که اطرافتونه یا زمین یا پریز برق رسانا هستند دی الکتریک بینشون هم هواست. پس می تونه خاصیت خازنی داشته باشه. اینکه چقدره یا اینکه 700pF زیاده یا کم من نمیدونم.
                البته بیشتر خازن به علت پریز برق هست چون در این صورته که اختلاف پتانسیل موجود می تونه باعث بوجود اومدن خازن بشه. برید به پریز برق نزدیک بشید و بعد خازن سیم رو اندازه بگیرید بعد دور شید هرچی دورتر بشید قاعدتا خازن باید کمتر بشه ببینید جواب میده؟! علت اینکه تکونش میدید هم مقدارش تغییر میکنه میتونه به خاطر تغییر اندازه دی الکتریک (هوای بینشون) باشه.
                همینطور که baby جان درمورد خازن خطوط انتقال توضیح دادند در اونجا هم علت خازن همین هست. خازن تشکیل شده بین چند هادی یا یک هادی با زمین و ...
                HELLO WORLD

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                  سلام آقا محمد
                  خطوط انتقال تنها دو سیمه بودن خط نیست بلکه خطوط انتقال تک سیم و همچنین یک لایه نیز وجود دارد.یک سیم تنها نسبت به زمین می تواند دارای مقدار رسانایی و خازنی باشد(کتاب چنگ فصل خطوط انتقال)
                  آره راست می گی حواسم نبود . ولی خوب خطوط تک سیم معمولا برای انتقال جریان dc به فواصل دور استفاده می شه که یک خط همون خط انتقال هست (همون تک سیم ) و GND شبکه هم همون زمین هست. وقتی هم که جریان DC میشه خازن ها اتصال باز میشن و انگار وجود ندارن .
                  ولی خوب اینجا نمیشه این حرف رو زد چون دیگه جریان ممکنه DC نباشه برای اندازه گیری خازن که حتما هم همینطوره.
                  ولی در کل حرفت درسته . ممنون که تذکر دادی.
                  تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
                  دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
                  مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
                  حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

همیشه شما یکبار من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      یه مدار برای اندازه گیری خازن از 0 تا 700pf ساختم ولی با کمال تعجب هر چی طول سیم رو بیشتر میکنم مقدار 0 خازن سنجم زیاد میشه! مثلا برای یه سیم 1.5 متری شیلد دار حدود 600PF نشون میده که با کمال تعجب وقتی که سیم کمی تکون میخوره تا 100Pf این خاصیت خازنیش کم و زیاد میشه! کاملا گیج شدم !
                      به این میگن خازن های Stry (نامریی) ، معمولا بین سیم های ورودی-خروجی مدار و زمین و بین پایه های ترانزیستورها خاصیت خازنی با ظرفیت در حد پیکوفاراد ایجاد میشه ، چیزی نیست که بخوای از بین ببریش چون تقریبا تو همه ی مدارات الکترونیکی هست . تو مدارهای فرکانس بالا این خازن های نامریی پوست آدم رو میکنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamransj
                        به این میگن خازن های Stry (نامریی) ، معمولا بین سیم های ورودی-خروجی مدار و زمین و بین پایه های ترانزیستورها خاصیت خازنی با ظرفیت در حد پیکوفاراد ایجاد میشه ، چیزی نیست که بخوای از بین ببریش چون تقریبا تو همه ی مدارات الکترونیکی هست . تو مدارهای فرکانس بالا این خازن های نامریی پوست آدم رو میکنن
                        دقیقا" همیه شما درست میگید بررسی کردم نمیشه از بینش برد ولی یه ترفندی پیدا کردم بهش بزنم ببینم چی میشه چون مضوع اندازه گیری یه خازن 160-195 Pf هستش میتونم 2 تا سیم ببرم تا دم سنسور و به یکیش سسنسور رو وصل کنم و یکی دیگه آراد باشه با 2 تا comparator هم میشه زمان شارژ شدن هر 2 سیم رو بدست آورد و از هم کم کرد و مقدار خازن مجهول بدست میاد

نظر دوستان چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          دقیقا" همیه شما درست میگید بررسی کردم نمیشه از بینش برد ولی یه ترفندی پیدا کردم بهش بزنم ببینم چی میشه چون مضوع اندازه گیری یه خازن 160-195 Pf هستش میتونم 2 تا سیم ببرم تا دم سنسور و به یکیش سسنسور رو وصل کنم و یکی دیگه آراد باشه با 2 تا comparator هم میشه زمان شارژ شدن هر 2 سیم رو بدست آورد و از هم کم کرد و مقدار خازن مجهول بدست میاد

نزد دوستان چیه؟
                          آروین خان شما برای این 1101 هر جا میری من شما رو تعقیب میکنم. :mrgreen:
                          اون موقعی که گفتی میخوای خازن سنج بسازی اصلاً حواسم به طول سیم نبود. اگر سیمشو بلند بگیری فایده نداره.کار خراب میشه.
                          comparator هم جواب نمیده چون این طرح خیلی ناپایداره و اگر یه پشه بشینه رو سیم خازنیت تغییر میکنه!(اغراق)
                          مگر اینکه یه میکرو بزاری بغل همون سنسور که بخونه بفرسته که اونم دردسر خودشو داره.

دیدگاه

فکر کنم شد! از یه سیم کواکسیال استریو استفاده کردم. شیلدشو به - مدار وصل کردم اون 2 تای دیگرم هر کردوم رو به یه Comparator جدا ( با PIC کار میکنم) بعد مقدار خازنی هر کدوم رو رو صفحه نمایش نشون دادم و هم اختلافشونو که ببینم وقتی سیم رو تکون میدم چی میشه . خیلی جالب شد فقط نیم پیکو فراد این 2 تا سیم با هم فاصله دارن یعنی یه چیزی تو مایه های عالی شد :icon_razz: اگر سیم تکون نخوره که همون نیم پیکو فراد رو هم ندارم و میشه ازش صرف نظر کرد.

حالا میام اون سیم باز رو مقدار خازنش رو اندازه میگیرم + این نیم فیکو فراد میکنم بعد از اونیکی سیم که سنسور بهش وصله کم میکنم میشه مقدار خازن مجهول

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              فکر کنم شد! از یه سیم کواکسیال استریو استفاده کردم. شیلدشو به - مدار وصل کردم اون 2 تای دیگرم هر کردوم رو به یه Comparator جدا ( با PIC کار میکنم) بعد مقدار خازنی هر کدوم رو رو صفحه نمایش نشون دادم و هم اختلافشونو که ببینم وقتی سیم رو تکون میدم چی میشه . خیلی جالب شد فقط نیم پیکو فراد این 2 تا سیم با هم فاصله دارن یعنی یه چیزی تو مایه های عالی شد :icon_razz: اگر سیم تکون نخوره که همون نیم پیکو فراد رو هم ندارم و میشه ازش صرف نظر کرد.

حالا میام اون سیم باز رو مقدار خازنش رو اندازه میگیرم + این نیم فیکو فراد میکنم بعد از اونیکی سیم که سنسور بهش وصله کم میکنم میشه مقدار خازن مجهول
                              خوشم میاد با روشهای ابتکاری همینجوری میزنی میری جلو ها! :biggrin:
                              البته خوبه
                              میگم تو که داری زحمت میکشی اگر میتونی با یک رطوبت سنج مطمئن (مثلاً SHT ) مقایسه کن تا به مشکل نخوری.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X