اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شیشه بالا بر اتوماتیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شیشه بالا بر اتوماتیک

سلام دوستان.
    من می خواستم بدونم اینجا کسی می تونه اطلاعاتی در مورد نحوه ی عملکرد سیستم Anti-pinch شیشه بالابر های اتوماتیک ماشین ها در اختیار من قرار بده؟
    می خوام بدونم چجوری کار می کنه و یا اینکه گوشه ای از مدارشون رو اگر کسی داره می تونه بهم بده؟
    سیستم Anti-pinch: این سیستم باعث میشه که هر وقت مانعی جلوی شیشه ی اتومبیل قرار بگیره، شیشه بالا نره تا زمانی که اون مانع(مثلا: دست) از اونجا کنار بره.

از دوستان ممنون میشم که کمکم کنن.
    موفق باشید.

پاسخ : شیشه بالا بر اتوماتیک

سلام
    من از این سیستمی که شما گفتید اطلاعات دقیقی ندارم . ولی 2 تا پیشنهاد برای این کار دارم :
    1-تشخیص بصورت مکانیکی : در این صورت اگه جسمی جلو شیشه قرار بگیره که وزنش از یک مقدار مشخص بیشتر باشه شیشه حرکت نمی کنه و موتور بصور هرز گرد در محل خودش می چرخه.دقیقا مثل چار های بوکسی که قابلیت تنظیم درجه فشار وارده به دسته رو دارن و اگه مهره بیشتر از اون مقدار سفت بشه در جا می زنه و مهره رو سف نمی کنه یا همین دریل های شارژی ای که از اون ها برای سوراخ کردن اجسام استفاده میشه و می تونی میزان ماکزیمم نیرو رو مشخص کنی .
    2-تشخیص بصورت الکترونیکی : بیای و مقدار جریان مصرفی موتورهای بالابر رو اندازه بگیری . با توجه به اینکه موقعی که بر اثر فشار وارده به شیشه موتور باید توان بیشتری رو برای بالا بردن شیشه مصرف کنه در این صورت جریان بیشتری هم مصرف می کنه . شما با اندازه گیری این جریان می تونید داخل برنامه بگید که اگر مقدار جریان از مقدار x بیشتر شد یعنی چیزی جلو شیشه هست و موتور رو متوقف کن .
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

ممنون از جوابت.
      پس یک میکرو هم 100% برای حالت دوم می خواد. پیشنهاد شما چیه؟
      از اونجایی که من رشتم کامپیوتر زیاد مدار ها رو نمیشناسم. اما متوجه شدم حالت دوم چی کار میکنه. فقط می خوام بدونم جریان موتور که به صورت انالوگ هستن رو باید، با Op-amp به دیجیتال تبدیل کنم یا از ADC میکرو هم میشه استفاده کرد.
      بعد موتور مورد نظر برای بالا بردن یک شیشه ی اتومبیل چی می تونه باشه؟

موتور های Gearbox دار؟

ممنون موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feri_sharp
        ممنون از جوابت.
        پس یک میکرو هم 100% برای حالت دوم می خواد. پیشنهاد شما چیه؟
        خواهش می کنم .
        حتما . البته اگه بخوای دیجیتالی کار کنی.
        فقط می خوام بدونم جریان موتور که به صورت انالوگ هستن رو باید، با Op-amp به دیجیتال تبدیل کنم یا از ADC میکرو هم میشه استفاده کرد.
        جریان این موتورها از باتری خودرو تامین میشه و باتری خودرو هم ولتاژ و جریانش DC هست . پس نیاز به تبدیل AC به DC نداره (البته اگه منظورتون از آنالوگ همون AC هست .).برای سنس کردن میزان جریان باید از آی سی هایی که توی لینک زیر می ذارم برات استفاده کنی.بعد خروجی این سنسورها رو بدی به ADC میکرو .اینم لینک چندتا سنسور جریان : (البته اگه از جوان الکترونیک بخری ارزونتر در میاد)
        http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=68
        بعد موتور مورد نظر برای بالا بردن یک شیشه ی اتومبیل چی می تونه باشه؟
        موتور های Gearbox دار؟
        این رو دقیق نمی دونم ولی اگه یک سرچ بزنی توی اینترنت خیلی چیزا گیرت میاد .
        البته یک چیزی رو بگم این روش هایی رو که گفتم ایده بود . خوشحال می شم اگه بقیه اساتید نقدش کنند.

دیدگاه

یک راه دیگه هم به نظرم رسید :
          3- از موقعی که که کلید شیشه بالابر زده میشه بیای و تعداد دورهای موتور بالابر رو توسط شفت انکدر اندازه بگیری . سرعت حرکت این موتورها تا موقعی که چیزی جلو شیشه نیست یکنواخته . اما اگه یک جسمی در مسیر شیشه قرار بگیره تعداد دورها کاهش پیدا می کنه و این نشونه این هست که مانعی جلو اون هست . این روش تقریبا مثل همون روش دوم هست (البته کلیتش) ولی فکر کنم دقت پایین تری نسبت به روش دوم داشته باشه و هزینش هم یکم بالاتر باشه . به نظر من همون راه دوم دقت بهتری داره.چون دقت اندازه گیری جریان با اون سنسور ها بیشتر هست و سرعت عکس العمل بیشتری نسبت به شفت انکدر ها دارن . در حد میکرو ثانیه .
          این موضوع خیلی مهمه چون می خوای خیلی سریع جریان موتور قطع بشه واگه تاخیر یکم بیشتر باشه ممکنه به اون جسم صدمه وارد بشه.

دیدگاه

ایده ی دومت، ایده ای هستش که من چند جای دیگه دیده بودم توی تاپیک های انگلیسی.
            به خاطر همین فکر می کنم که کارآمد تر و دقیق تر باشه.
            به هرحال ممنون از راهنمایی هات.
            موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان.
              من در مورد این تاپیک یک سوال دیگه هم دارم. قرار شد که از همون راه حل کنترل جریان استفاده کنیم. اما موتورمون AC هستش ما این رو برای ماشین نمی خوایم.(موتور شیشه بالا بر ماشین ها DC
              هستش.)
              می خوام ببینم اگر موتورمون AC بدون Feedback باشه چی میشه؟ مدار چجوری میشه. کسی می تونه کمکم کنه؟ راه حلی، نمونه مداری، چیزی؟

دیدگاه

می خوام ببینم اگر موتورمون AC بدون Feedback باشه چی میشه؟ مدار چجوری میشه. کسی می تونه کمکم کنه؟ راه حلی، نمونه مداری، چیزی؟
                میشه یکم بیشتر توضیح بدید . من منظورتون رو از موتور AC بدون فیدبک نمی فهمم .
                ممنون

دیدگاه

در این موارد که میخواهید جریان را اندازه بگیرید فرقی نمی کند چه نوع جریانی نداشته باشید ac dc
                  ولی هنوز مورد استفادش رو نفهمیدم
                  در ماشین وقتی کسی دکمه ی بالا یا پایین را میگیرد حتما متوجه میشود کسی جلوی شیشه را گرفته یا نه
                  تازه کارایی و امنیت ماشین هم میاد پایین
                  فکر کنید دزدی میخواهد از شما زورگیری کند و به طرف ماشین شما میاید شما به سرعت شیشه را بالا میبرید اگر دزد دست خود را جلو شیشه بگیرد
                  دیگر کار شما تموم است
                  اگر کاربرد و مصرف پروژه را ذکر کنید بهتر میتوانیم هم فکری کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ShahiMV

فکر کنید دزدی میخواهد از شما زورگیری کند و به طرف ماشین شما میاید شما به سرعت شیشه را بالا میبرید اگر دزد دست خود را جلو شیشه بگیرد
                    مگه قراره اگه دست دزد اومد جلو پنجره اینقدر موتور شیشه بالابر زور بزنه که انگشت جناب دزد قطع بشه! بعدش هم قرار نیست که دزدگیر طراحی کنیم .اینی که شما می گید اصلا برای این سیستم ضعف حساب نمیشه . سیستم ها که دیگه اینقدر هوشمند نیستن که فرق دزد و آدم معمولی رو بدونن !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد م
                      میشه یکم بیشتر توضیح بدید . من منظورتون رو از موتور AC بدون فیدبک نمی فهمم .
                      ممنون
                      سلام دوست عزیز.
                      ببینید جریانی که وارد موتور میشه یک جریان AC هستش بدون Feedback رو بی خیال شین. می خواستم بدونم من اگر بخوام اینجا اون شدت جریان رو اندازی بگیرم مدارش چه شکلی میشه؟ یکی از شما دوستان می تونین با ISIS Proteus مدارش رو برام رسم کنید؟ فقط بخش وصل شدن سنسور تشخیص جریان به موتور.
                      ممنون.
                      موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                        ببینید جریانی که وارد موتور میشه یک جریان AC هستش بدون Feedback رو بی خیال شین. می خواستم بدونم من اگر بخوام اینجا اون شدت جریان رو اندازی بگیرم مدارش چه شکلی میشه؟ یکی از شما دوستان می تونین با ISIS Proteus مدارش رو برام رسم کنید؟ فقط بخش وصل شدن سنسور تشخیص جریان به موتور.
                        ممنون.
                        موفق باشید.
                        این سنسورها فرق نمیکنه چه جریانی رو با هاش اندازه بگیری AC یا DC .
                        از لینک زیر یکی از سنسورهای جریان رو انتخاب کن . دیتاشیتش رو هم بگیر . توی اون نحوه اتصالات آی سی رو هم گفته . این کارها رو بکن اگه مشکلی بود من در خدمتم.
                        http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=68

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X