اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق میکرو کنترولر با میکروپروسسور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق میکرو کنترولر با میکروپروسسور

میشه به من بگین فرق بین میکروکنترولر و میکروپروسسور چیه؟ :eek:

پاسخ : فرق میکرو کنترولر با میکروپروسسور

یکیش اینه که میکرو پروسسورها فقط پردازنده هستن و از پیش توسط کارخونه سازنده با یک برنامه بیس برنامه ریزی شده اند که این برنامه قابل تغییر توسط کاربر نیست. ولی میکرو کنترلر ها علاوه بر یک پردازنده دارای حافظه های جانبی ای هم هستند که قابل برنامه ریزی هم نیز هستن.
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

از اولین میکرو ها که وارد بازار شد میتونیم از z80 به پاکی یاد کنیم

دیدگاه

میکرو پروسسور سه تا باس داره
        1- باس کنترل
        2- باس آدرس
        3- باس داده
        و بغیر از اینها هیچی نداره . خوب با این اوصاف برای اینکه بشه ازش استفاده کرد باید یک مادر بردی براش درست کرد . مثلا شما باید براش حافظه ram و rom و پورت I/O و مبدل دیجیتال به آنالوگ و و ... تهیه کنید .

ولی میکرو کنترلر سه تا باس رو نداره و برای استفاده ازش نه تنها هیچ برد مادر نیاز نیست بلکه حتی یدونه مقاومت اضافی هم لازم ندارید .
        بنا براین نمیشه بهش حافظه خارجی وصل کرد . بجاش چند تا پورت I/O داره با چند تا مبدل دیجی به آنا و چندتا تایمر و کانتر و ...
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط negin-bahadori
          میشه به من بگین فرق بین میکروکنترولر و میکروپروسسور چیه؟ :eek:
          میکروکنترلر در واقع میکرو پروسسوریه که کنارش(منظور داخل میکرو) ادوات جانبی مثل تایمر،حافظه های داده و کد،پورت های io،ماژول های ارتباط با پروتکل های سریال،ماژول های تولید شکل موج های pwm ،ارتباط با usb و... قرار گرفته.
          میکروپروسسور در واقع تنها کاری که از دستش برمیاد اینه که کد ها رو از یه حاضه کد واکشی کنه و بعد از دیکد کردن اجراشون کنه.میکرو های اولیه فقط شامل میکروپروسسور و چند امکان جانبی خیلی محدود بودن.به طوری که کاربر باید سایر قسمت های لازم رو کنار میکرو میچید.یعنی باید حاظه کد و حافظه داده و سایر قسمت ها رو که به صورت ic های مجزا بودن کنار میکرو قرار میداد.به مرور با پیشرفت تکنولوژی و گسترش کاربرد میکرو ها این قسمت ها داخل میکرو تعبیه شدن.
          افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

یکم توضیح تکمیلی:

مثلا 4004 یه پروسسور 4 بیتی بود.برای کار با این پروسسور میومدن و در کنار اون از آی سی زیر استفاده میکردن:
            4001: 256-byte ROM
            4002: 40-byte RAM (80 4-bit data words)
            4003: 10-bit parallel output shift register for scanning keyboards...4008: 8-bit address latch for access to standard memory chips, and one built-in 4-bit chip select and I/O port
            4009: program and I/O access converter to standard memory and I/O chips
            4269: keyboard/display interface
            4289: memory interface (combined functions of 4008 and 4009)

ولی به مرور این قسمت ها همراه با میکرو پروسسور در داخل یک آی سی ساخته شدن که به اون آی سی اصلاحا میکرو کنترلر گفته میشه.
            امیدوارم مطلب رو رسونده باشم.
            افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

سلام خسته نباشید
              ببخشید من یه سوال علمی دارم از دوستان ، البته الکترونیک زیاد در تخصص من نیست اما به میکرو و این چیزا علاقه مندم. سوال : حالا وقتی یک آی سی رو که داخل مدارات نیگا میکنی از کجای شکل ظاهری میشه فهمید که مثلا این آی سی ، میکروکنترلر هست و پ امپ یا هر آی سی دیگه نیست؟؟؟؟ آخه همشون شکل ظاهریشون شبیه هم هستن از کجا می فهمید این میکروکنترلر هست؟؟؟؟
              ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soheile
                سلام خسته نباشید
                ببخشید من یه سوال علمی دارم از دوستان ، البته الکترونیک زیاد در تخصص من نیست اما به میکرو و این چیزا علاقه مندم. سوال : حالا وقتی یک آی سی رو که داخل مدارات نیگا میکنی از کجای شکل ظاهری میشه فهمید که مثلا این آی سی ، میکروکنترلر هست و پ امپ یا هر آی سی دیگه نیست؟؟؟؟ آخه همشون شکل ظاهریشون شبیه هم هستن از کجا می فهمید این میکروکنترلر هست؟؟؟؟
                ممنون
                سلام
                تا جایی که من میدونم راه خاصی نداره که از ظاهرش بشه تشخیص داد
                جز شماره روش
                از روی شماره هر آی سی میشه دیتاشیتش رو درآورد و دیتاشیت گویا همه چیز هست
                آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X