اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور (سرعت) فن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور (سرعت) فن

من برای کنترل کردن دور (سرعت) یک فن 220 ولت از یک دیمر استفاده میکنم. اما هنگامی که سرعت فن کاهش پیدا میکنه، فن یک صدایی مثل "ویز ویز" تولید میکنه. حالا میخوام بدونم که:
    1- آیا این کار (کنترل سرعت توسط دیمر) آسیبی به فن وارد نمیکنه؟
    2- راه دیگری بجز استفاده از دیمر وجود داره؟

پ.ن لازم به ذکر است که وقتی سرعت فن کاهش یافت، علائمی از لرزش فن دیده نمیشه.

پاسخ : کنترل دور (سرعت) فن

سلام .

در جواب سوال شما باید بگم بله گاهی اوقات ولتاژ پایین هم میتونه به موتورهای الکتریکی آسیب برسونه . بزارید یک مثال ساده برای شما بزنم . همانطور که میدونید از نظر فیزیکی به طور کلی در موتورهای الکتریکی انرژی و یا همون ولتاژ تبدیل میشه به نیروی محرکه مکانیکی + گرما . حالا شما فرض کنید که در یک موتور کولر از 220 ولت اختلاف پتانسیلی که روی اون هست 200 ولت صرف کار و 20 ولت هم تبدبل به گرما میشه . حالا فرض کنید ما 100 ولت به موتور کولر ولتاژ دادیم ولی با توجه به اصطکاک و اینرسی موجود ، موتور قادر به استارت و یا شروع به چرخش نمی باشد در نتیجه کل 100 ولت تبدیل به گرما میشه و در نتیجه سوختن موتور :-S برای همین در واقع برای موتورها علاوه بر دیمر باید از یک مدار کنترل بار هم استفاده کرد .

موفق باشید . :smile:
    خدایا هر چقدر دوست داری از عمر من کم کن و به طول عمر پدر و مادرم اضافه کن...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید علی شاهرخی
      سلام .

در جواب سوال شما باید بگم بله گاهی اوقات ولتاژ پایین هم میتونه به موتورهای الکتریکی آسیب برسونه . بزارید یک مثال ساده برای شما بزنم . همانطور که میدونید از نظر فیزیکی به طور کلی در موتورهای الکتریکی انرژی و یا همون ولتاژ تبدیل میشه به نیروی محرکه مکانیکی + گرما . حالا شما فرض کنید که در یک موتور کولر از 220 ولت اختلاف پتانسیلی که روی اون هست 200 ولت صرف کار و 20 ولت هم تبدبل به گرما میشه . حالا فرض کنید ما 100 ولت به موتور کولر ولتاژ دادیم ولی با توجه به اصطکاک و اینرسی موجود ، موتور قادر به استارت و یا شروع به چرخش نمی باشد در نتیجه کل 100 ولت تبدیل به گرما میشه و در نتیجه سوختن موتور :-S برای همین در واقع برای موتورها علاوه بر دیمر باید از یک مدار کنترل بار هم استفاده کرد .

موفق باشید . :smile:
      برای تهیه این مدار کنترل بار که فرموید، باید چکار کنم. آیا چیز آماده ای میشه تهیه کرد؟

دیدگاه

بله مدار کنترل بار تو بازار بگردی پیدا میشه . فقط یک نکته اون اگر شما بخواهید از دیمر برا همین فن های معمولی داخل بازار استفاده کنید . به نظرم اگر این مدار کنترل بار رو بیخیال هم بشید مشکل خاصی پیش نمیاد . چون فکر نکنم اونقدر بخواد جریان بکشه که مشکلی پیش بیاد .

دیدگاه

دوست عزیز ارزان ترینش همون دیمری که استفاده کردی فقط ولتاژ رو زیاد کم نکن البته فکر کنم درایو مخصوص برای وات های پایین در بازار باشه بهترین روش کنترل سرعت تغییر همزمان ولتاژ وفرکانسه که اینورترها این کار رو انجام می دهند
          هرگاه زندگی را جهنم دیدی, سعی کن پخته بیرون آیی, سوختن رو همه بلدند

دیدگاه

سلام
            10 تا فن 220 ولت دارم که جریان نامی هر کدام از این فن ها 1 امپر هست
            نیاز به کنترل دور این فن ها دارم
            پایین بودن هزینه هم خیلی مهمه
            تنها مداری که پیشنهاد میشه دیمر هست
            .ایا امکانش هست بتوان با دیمر؛؛ این فن ها رو کنترل کرد ؟؟

متشکرم

http://8pic.ir/images/pog60w7lzxb75z0n77kf.jpg
            یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid256
              دوست عزیز ارزان ترینش همون دیمری که استفاده کردی فقط ولتاژ رو زیاد کم نکن البته فکر کنم درایو مخصوص برای وات های پایین در بازار باشه بهترین روش کنترل سرعت تغییر همزمان ولتاژ وفرکانسه که اینورترها این کار رو انجام می دهند
              سلام البته اینورتر کنترل ولتاژ فرکانس برا مصارف صنعتی است و اینجا مقرون به صرفه نیست. پیشنهاد من اینه که خودتون یک دیمر بسازید تا بتونید حداقل ولتاژ اعمالی رو کنترل کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghenaati_amir
                سلام البته اینورتر کنترل ولتاژ فرکانس برا مصارف صنعتی است و اینجا مقرون به صرفه نیست. پیشنهاد من اینه که خودتون یک دیمر بسازید تا بتونید حداقل ولتاژ اعمالی رو کنترل کنید
                بعد داداش این مداری که الان شما گذاشتین دقیقا چه ارتباطی با دیمر داشت ؟!! oo:

دیدگاه

سلام

متشکرم

سوال من اینکه ؛ایا میتوان از دیمر برای کنترل دور فن استفاده کرد ؟؟ ایا جوابگو هست ؟
                  یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
                    سلام

متشکرم

سوال من اینکه ؛ایا میتوان از دیمر برای کنترل دور فن استفاده کرد ؟؟ ایا جوابگو هست ؟
                    بله . برای کار های روزمره و معمولی جوابگو هست .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X