اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی در رابطه با مدار شارژ باطری خشک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی در رابطه با مدار شارژ باطری خشک

دوستان عزیز، سلام.

من میخوام برای یک باتری خشک 6 ولت 4.5 آمپرساعت (Sealed Lead-Acid)، یک شارژر درست کنم. با کلی جستجو این مدار رو پیدا کردم.

دانلود PDF

از توضیحات مدار مشخصه که اصولی و با محاسبات دقیق طراحی شده. حالا بازم جهت اطمینان بیشتر میخواستم نظر دوستان رو بپرسم که آیا مدار فوق مدار مناسبی هست یا خیر؟

و اینکه چند سوال در رابطه با این مدار دارم؛

1- آیا امکانش هست خودم بین C2 و IC1 یک LED (البته با مقاومت مناسب) اضافه کنم به عنوان Power LED تا روشن بودن شارژر رو نشون بده؟
    2- داخل فایل توضیح داده شده که برای تنظیم ولتاژ خروجی، ولتاژ خروجی در حالت بدون باطری اندازه گیری بشه. آیا اندازه گیری به همین شکل درسته؟
    3- آیا میشه ولتاژ خروجی رو به جای 7.2 ولت، روی مقداری تنظیم کنم که روی باتری نوشته شده؟ یا همین 7.2 معقول تره؟
    4- میخوام مدار رو تغییر بدم تا با برق ماشین هم کار کنه. ظاهراً فقط با حذف ترانسفورمر و اتصال ورودی مدار به باطری ماشین (از طریق فندک) این کار امکان پذیره. درست فکر میکنم؟
    5- اگه سهواً شارژر در حالتی به باطری وصل بشه که مصرف کننده هم در مدار باشه. یعنی باطری هم به مصرف کننده متصل باشه، هم به این شارژر. در این صورت آیا خطری مدار یا باطری رو تهدید میکنه یا خیر؟ توضیح بیشتر اینکه مصرف کننده توان خیلی بالایی داره. فکر میکنم حدود 5 تا 6 آمپر و حتی بیشتر جریان ازش عبور میکنه.

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

و یک سوال در مورد خود این باطری ها. آیا لازمه نگران Over Discharge باشم؟ با توجه به اینکه بالا گفتم مصرف کننده ی پر توانی بهش وصل میشه؟

پیشاپیش ممنونم.

پاسخ : درخواست راهنمایی در رابطه با مدار شارژ باطری خشک

1...........البته
    2............... درسته...شما برای تنظیم ولتاژ شارژ با گذاشتن یک ولتمتر تو خروجی مدار با ولوم ولتاژ شارژ تعیین کن که اینجا 7.2 گفته
    3.....................ببین روی هر باطری سیلد اسید دو مقدار برای ولتاژ شارژ نوشته یکی حالت استندبای ودیگری در حالت سیکل یوز ........که در هرحالت سیکل یوز برای باطری 6 ولت همین دور وبر 7.25 اینا هست ...روی خود باطریت نوشته
    4..............................اره ولی اگه منظورت استفاده از باطری ماشینه میتونی قسمت یکسو ساز رو حذف کنی .............اگر شما فقط نیاز به همین ولتاژ 7 خوردهای دارید میتونید از ترانس 12 ولت وحتی یه خورده کمتر هم استفاده کنید چرا که تلفات کمتر میشه وایسی رگولاتور خنکتر میشه
    5..........................................تا جایی که میدونم از حالت استندبای استفاده میکنند که باطری زیر بار به شارژر وصله...با توجه به مصرف کننده ویه سری کارها مشکلی پیش نمیاد

خب شما اگه شارژ اتوماتیک باشه دیگه این مشکل پیش نمیاد وقتی باطری خالی شد دستور شارژ باطری رو بده وقتی هم پر شد دستور قطع شارژ باطری .....واین پروسه همچنان ادامه داره. :mrgreen:
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

ممنونم electronicmohsenjudo عزیز، از وقتی که گذاشتید و پاسخ گفتید. تقریباً جواب همه ی سوال هام رو گرفتم.

در مورد شارژ با برق ماشین، بله، ترانسفورمر و بریج رو حذف میکنم.

ولتاژ ورودی رو هم مطابق گفته های شما از ترانسفورمر 12 ولت یک آمپر استفاده می کنم، که قطعاً کافیه. اما فکر میکنم روی آی سی حتماً باید هیتسینک نصب کنم. بالاخره بودنش که ضرری نداره... :agree:

در مورد over discharge باید بگم دستگاه پرتابل هست. در واقع یک چراغ قوه ست :biggrin:. که این موضوع احتمال over discharge رو بالا میبره. من یادم میاد یه جایی خوندم (خاطرم نیست کجا) که باطری های سیلد اسید به صورت داخلی در برابر over discharge محافظت میشن. آیا این حقیقت داره؟

دیدگاه

بهتره که بزاری........الان اگه دقیقا 12 ولت به ایسی بدی تلفات ایسی میشه 45.*(7.2-12) میشه دور وبر 2.16 وات

شاید علتش هم اسیدی بودنش......... ببین اگه چراغ قوه شما نیاز به یه ولتاژ دقیق نداشته باشه با یه (خورده ولتاژ بیشتر یا کمتر کار میکنه) .که احتمالا همین طور هست میتونی برای شارژ از ولتاژ استندبای روی باطری استفاده کنی (البته اگر میخوای که همزمان این کارا انجام بشه) در غیر اینصورت نه مشکلی پیش نمیاد از همین 7.2 استفاده کن ..........
        چراغ قوه هم معمولا به خاطر 1 ولت بیشتر نمیسوزه اگر چه باطری شما زیر هم چین باری صدرصد افت ولتاژ داره .........

در دشارژ هم که گفتم اگه اتوماتیک باشه خیالت راحته .........البته در این مدار که گذاشته اتوماتیک ......اصلا از ولتاژ دوسر باطری نمونه برداری نمیشه که ببینه باطری خالی هست یا پر..........فقط اون دیود یه کاری انجام میده ...اونم وقتی ولتاژ باطری با ولتاژ منبع یکییا بیشتر باشه دیود خاموشه ودیگه جریانی برای شارژ باطری نمیفرسته تا زمانی که این قانون به هم بخوره (نیمچه اتوماتیک) :mrgreen:

دیدگاه

آقا OK. شرمنده. همه چیز حل شد، به جز یه مورد. :mrgreen:

منظورم رو بد رسوندم انگار. منظورم از over discharge این بود؛ شما فرض کن در حالتی که شارژر در کار نیست، کلید چراغ قوه برای مدت خیلی زیادی روشن بمونه. این دشارژ بیش از حد به باطری آسیب نمیزنه؟ این دیگه سوال آخره. قول میدم. :smile:

دیدگاه

هم آره ........هم نه.................. اونای که تجربه دارند باید بگند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maxeemo
              منظورم رو بد رسوندم انگار. منظورم از over discharge این بود؛ شما فرض کن در حالتی که شارژر در کار نیست، کلید چراغ قوه برای مدت خیلی زیادی روشن بمونه. این دشارژ بیش از حد به باطری آسیب نمیزنه؟
              بعد از اینکه ولتاژ باتری به حداقل رسید(5.5 تا 6 ولت) باید مصرف کننده از مدار خارج بشه در غیر اینصورت هر چقدر مصرف کننده بیشتر متصل بمونه باطری بیشتر صدمه میبینه و ظرفیتش کمتر میشه .. اگه مدت زیادی در این حالت بمونه ممکنه باتری کلا خراب بشه و دیگه امکان شارژ شدن نداشته باشه

هر باطری منحنی شارژ و دشارژ خودشو داره ولی این منحنی هم میتونه حدودا نشون بده که برای یک سلول در شرایط مناسب ولتاژ هر سلول سرب اسید حداقل 1.75 تا 1.9 ولته (در این ولتاژ، سلول، 100 درصد دشارژ شده) .. پس شما نباید اجازه بدید ولتاژ باطری شما(3 سلول) از 5.7 کمتر بشه ..
              این نمودار خیلی کلیه و بعضی باطری ها کیفیت ساختشون بسیار پایینه (مخصوصا باطری های چراغ اضطراری چینی) و بهتره ولتاژ دشارژ رو یه مقدار بالاتر در نظر بگیرید
              زندگی پر ز وجود است ولی ..
              ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

پاسخ : درخواست راهنمایی در رابطه با مدار شار&

از هر دو عزیز بی نهایت ممنونم. پس باید نگران "دشارژ عمیق" باشم... امروز که باطری قبلی رو چک کردم، دیدم ولتاژش به 2.5 ولت افت کرده. پس احتمالاً همین over discharge خرابش کرده.

حالا مشکل جدید... :mrgreen: (متاسفانه در زمینه ی الکترونیک تخصص ندارم، وگرنه اینقدر مزاحم نمیشدم.) امروز کلی اینترنت رو زیر و رو کردم و بالاخره به این مدار رسیدم:

Low Battery Detector

و طبق توضیحات داده شده، مدار رو برای 6 ولت تغییر دادم و ولتاژ قطع رو 5.8 درنظر گرفتم. دیاگرام مدار:

(اگه تصویر دیده نمیشه، لینک مستقیم.)

ویرایش: فکر میکنم دیود IN4001 اضافه باشه.

طبق توضیحات فایل PDF، اگه زنر رو 3.3 ولت بگیرم، R3 باید 250 اهم، R1 حدود 7.575 کیلو و R4 هم باید حدود 925 اهم انتخاب بشه. ترانزیستور رو خودم اضافه کردم تا علاوه بر نمایش افت ولتاژ، کلاً لامپ رو از مدار خارج کنه. لطفاً بفرمایید آیا مدار درست کار میکنه یا خیر؟

چه ترانزیستوری رو پیشنهاد میکنید که بهره ی کافی برای راه اندازی لامپ مذکور رو داشته باشه؟ و حداقل 10 آمپر جریان رو تحمل کنه (البته بعید میدونم لامپ بیش از 5 آمپر جریان بکشه). استفاده از ماسفت بهتر نیست؟ اگه هست چه تغییراتی باید در مدار ایجاد بشه؟

آیا مدار ساده تری وجود داره؟ مثلاً با استفاده از مقایسه گر TL431؟

میدونم سوالاتم زیاده و شاید پاسخ گویی بهشون در حوصله ی عزیزان نباشه. تا همینجا هم از کمکتون خیلی ممنونم. :redface:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X