اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور برای سنجش دور موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور برای سنجش دور موتور

سلام دوستان

من برای یک پروژه احتیاج دارم که سرعت موتور را اندازه گیری کنم. سرعت موتور بین 30 تا 300 دور در دقیقه می باشد. برای این کار می خواهم از سنسور اثر هال UGN3503 که در بازار موجود هست استفاده کنم. اولا که آیا این سنسور مناسب این کار هست؟
    ثانیا من تغذیه سنسور را روی بردبورد وصل کردم و پایه خروجی آن را به یکی از پایه های adc میکرو (atmega8) دادم اما ظاهرا جواب نمیده.

اگر کسی از دوستان اطلاعاتی داره راهنمایی کنه ممنون میشم.
    شيطان که رانده گشت يک خطا بيشتر نکرد
    خود را براي سجده آدم رضا نکرد
    شيطان هزار مرتبه بهتر ز بي نماز
    او سجده را بر آدم و اين بر خدا نکرد

پاسخ : سنسور برای سنجش دور موتور

سلام مجدد

کسی نمی تونه کمکی کنه در این مورد؟

دیدگاه

سلام
      مشکلتون رو کامل تشریح نکردین که بشه کمکتون کرد نه مدار نه برنامه ای
      پیشنهاد می کنم برای جلوگیری از اتلاف کار میکرو از سنسورهای شمارشی نوری که قیمتی کمتر از 10 هزار تومان دارن استفاده کنین یا خودتون با IR بسازین چون خروجی می تونه پالس باشه و با شمارش وقفه ها کار رو ادامه بدین نه که بخواین با adc وقت شمارش cpu رو درگیر تنها شمارش کنین و اگر سرعت از نرخ نمونه برداری adc بالاتر رفت دیگه نتونین سنس کنین
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام دوست من
        سنسور UGN3503 رو شما وقتی میتونید استفاده کنید که روتور موتور شما آهنربا باشه و استاتور سیم پیچ!
        و تا جایی که من میدونم موتور براشلس به این سبک ساخته شده.
        اگه موتوری که میخواید کنترل کنید dcباشه از این روش نمیتونید استفاده کنید ولی اگه براشلسه که میتونید.
        دقت کنید خروجی سنسور رو اول توسط یک بافر تقویت کنید بعد اون روبرای مقایسه به یک پ امپ یا مقایسه گر بدبد
        برای اطلاع بیشتر میتونید به وب زیر مراجعه کنید
        http://yazdkit.com/tachometer-with-ugn3503-3784.html
        گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

سلام moslem1368
          برای موتورهای معمولی بر روی شفت یه آهنربا قرار می دن تا توسط سنسور هال شمارش دور کنن
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون از دوستان.

در مورد سنسورهای شمارشی نوری فکر می کنم برای سرعت های پایین مشکل ساز میشه. من می خوام بتونم سرعت موتور را با دقت یک دور در دقیقه کنترل کنم. یعنی مثلا سرعت را روی 36 دور در دقیقه تثبیت کنم.در این حالت فکر نمی کنم با سنسور نوری بتونم این کار رو انجام بدم. درسته؟ اگر میشه لطفا راهنمایی بفرمائید.

ضمنا من روی شافت موتورم یک صفحه گرد دارم که می تونم آهنربا را روی آن قرار بدهم و سنسور 3503 را نزدیک آهنربا.

دیدگاه

خب چرا سختش میکنی ؟
              از شفت انکدر استفاده کن که نخوای روی شفت موتور آهنربا وصل کنی
              گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X