اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک : طراحی برد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک : طراحی برد

یه چند سوال در مورد PCB داشتم الته برای برد SMD

1) من فوت پرینت مقاومت ها 3216[1206] گذاشتم درسته؟
    2)فوت پرینت خازن های عدسی رو C1206 گذاشتم درسته؟
    3)فوت پرینت خازن های الکترولیتی رو هم B گذاشتم درسته؟
    4) فوت پرینت فریت بید رو هم AXIAL-0.4 گذاستم درسته؟
    5) فاصله بین هر مقاومت یا خازن یا هر چیز دیگه چقدر باشه که بتونم لحیم کنم(البته ای سی رو میدم بیرون لحیم کنند که پکیجش LQFP-48 هست)
    من تا حالا برد SMD نزدم و کلا برد های خیلی ساده زدم (تجربم کمه تو برد زدن) قطعات رو بر چه اساسی بزارم کنار هم این برد اترنت هست و فرکانس بالاست تقریبا

برای سیم کسشی هم همیشه میدم خود پروتل سیم کشی میکنه که این بار من یه footprint یه ای سی که LQFP-48 بود رو خودم درست کردم ولی نمیدونم چرا حتما تو تنظیمات Autorute باید حتما برای این ای سی مقدار قطر سیم ها رو رو 50 درصد باشه تا سیم کشی کنه بتونم یه عکس از ارور برات میزارم
    مدل ای سی هم KS8721 هست

پاسخ : کمک : طراحی برد

نوشته اصلی توسط vahidsport
    یه چند سوال در مورد PCB داشتم الته برای برد SMD

1) من فوت پرینت مقاومت ها 3216[1206] گذاشتم درسته؟
    2)فوت پرینت خازن های عدسی رو C1206 گذاشتم درسته؟
    3)فوت پرینت خازن های الکترولیتی رو هم B گذاشتم درسته؟
    4) فوت پرینت فریت بید رو هم AXIAL-0.4 گذاستم درسته؟
    5) فاصله بین هر مقاومت یا خازن یا هر چیز دیگه چقدر باشه که بتونم لحیم کنم(البته ای سی رو میدم بیرون لحیم کنند که پکیجش LQFP-48 هست)
    برای شما که اولین کارتون هست ، یه پرینت از طرحتون بگیرید و قطعاتتون رو روی کاغذ چینش کنید

دیدگاه

خیلی ممنون
      برد زدم ولی تا حالا برد SMD نزدم و می خواستم بدونم پکیج ها رو چی انتخاب کنم و فواصل بین قطعات چه طوری باشه تا راحت لحیم کنم یه اصول زدن برد SMD چیه؟

دیدگاه

پکیج ها تقریبا سلیقه ای ، بطور مثال، زمانیکه شما میرید خازن smd تهیه کنید ، فروشنده معمولا 2 تا سایز استاندارد رو به شما پیشنهاد میده ( یکیش 1206 هست )
        حالا شما کدومش رو میخرید ؟ پس فوت پرینتتون رو هم طیق همون بذارید
        و این نکته هم خوبه که بدونید ، معمولا خودم زمانیکه از کتابخونه پروتل استفاده میکنم ، پین هاشون رو کمی بزرگرتر میکنم ، تا تو عمل هم گوشت مس بیشتر باشه و هم سوراخ ها بازتر باشن تا بهتر مونتاژش کنم ، اما تو smd این کارا لازم نیست ، خودش اندازه هست
        تو همین فروم هم چنتا کتابخونست ، اونا رو دانلود کنید ، توشون پکیج smd داره ، از اونا هم میشه استفاده کرد

دیدگاه

1- وقتی خودم با یه قطعه جدید کار میکنم، اول میخرم بعد براش PCB میزنم
          2- حتما از PCB پرینت رو کاغذ بگیر و قبل از سفارش؛ چشمی مطمئن شو
          3- انتخاب قطعات هم بیشتر به موجودی خودمه یعنی اون چیزایی که خریدم مثلا خازن تانتال 1206
          4- اون آی سی رو هم خودت مونتاژ کن به تجربش میرزه جوری که بعد از اولین برد دیگه با آی سی DIP برد نمیزنی
          5- بردت اگه پیچیدگی خاصی نداره بذار پروتل اتوروت کنه اما بعدش حتما وقت بذار و دستی اصلاحش کن
          6- اگه یه کولیس داشته باشی ؛ یا دیتا شیت قطعات رو یه نگاه بندازی ؛ با توجه به راحتی ایجاد فوت پرینت تو پروتل ؛ من که برای راحتی مونتاژ؛ عموما قطعات رو خودم فوت پرینت طراحی میکنم حتی خازن و مقاومت استاندارد رو

دیدگاه

اگه ای سی رو خودت لوازمش رو نداری لحیم کنی بده موبایلی ها برات بزنن
            کارشون تمیز و سریعه ...

دیدگاه

آقا از همه تون ممنونم که کمکم کردین

آقا من footprint ای سی KS8721 رو درست کردم ولی نیدونم چرا وقتی می خوام اتو روت کنم این ارور رو میده البته با تنظیم کردن ش درست میشه ولی خوب وقتی که سیم ها رو به پاییه ای سی میرسه قطرش رو 50 درصد کم میکنه (این 50 درصد قایل تغیر هست ولی بیشتر از 65 درصد نمیشه) اصلا دلیل این کارش رو نمیدونم فکمر میکنم یه ربطی بین قط سیم ها و قطر پایه های ای سی داره ، قطر پایه های ای سی 0.3 میلی متر هست وقتی قز سیم ها رو 0.1 میزارم بدونه ارور این کا رو انجام میده ولی این قطر خیلی کمه بیشتر از این باید رو منو SMDNeckDown تنظیم کنم

این ارور

بعد از تنطیم این شکلی روت میکنه

دیدگاه

قطر سیم کشی رو کمتر کنید
                کلیرنس مدار رو هم 0.1 بذارید ، حتما بدون ارور میشه
                اما چرا این ارور اومده !؟
                اجتمالا قطعه ای دارید که پایه هاش کوچکتر از قطر سیم کشیتون هست

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون درست شد :applause: :nice: فقط یه چیزی

بعد از گذاشتن کلیرنس روی 0.1 فاصله سیم ها خیلی بهم نزدیک شده یه همچین برد رو میتونند بزند تو جمهوری؟

برای لحیم کاری چیکار کنم ؟سیم لحیم فکر کنم 0.1 دارم اگه اشتباه نکرده باشم اندازش رو با این میتونم لحیم کاری کنم؟ حتی ای سی که پکی ش LQFP-48 هست رو؟

والا کوچترین پایه همین پایه های ای سی هست که 0.3 میل هست و من قطر سیم رو رو 0.3 می ذاشتم و جواب نمیداد ( قبل از تنظیم کلیرنس رو 0.1 )

اینم PCB البته خیل ایراد داره (نخندید هااا)

http://www.4shared.com/rar/iPx0pHa_/KS8721_PCB.html

دیدگاه

سلام
                    اون اعدادی که گفتی فکر کنم به میلیمتر باشه دیگه؟
                    بستگی داره کجا بزنی ولی حداقل دیگه 10 میل رو همه جا میزنن .... پس تو ترک ها مشکلی نداری
                    ولی کلرنست هست 3 میل که اصلا فکر نکنم اصولی باشه ... ظرفیت خازنی بوجود میاد بین ترک ها .....
                    اگه همون کار وب سرور هست سعی کن فاصله ترک ها رو بیشتر کنی چون فرکانس بالا هست و. ....

دیدگاه

وقتی که کلرنست رو بیستر از 0.1 میلیمتر میزارم اون اتفاق که عکس ش رو گذاشتم میوفته پیش فرض ش هم فکر میکنم 0.254 میلیمتر بود الان رو چند بزارم که مشکل خازنی شدن رو نداشته باشه

الان موندم چی کار کنم

آقا من قطر ترک ها رو روی 0.3 میلیمتر گذاشتم و کلریسن رو روی 0.3 میلیمتر گذاشتم و قطر پایه های قطعات بجر ای سی بالای 1 میلیمتر هست فقط ای سی هست که قطر پایه های 0.3 میلیمتر هست و پکیج ش هم LQFP-48 هست نمیدونم چرا این ارور رو میده

در ضمن برای همون وب سرور می خوام

دیدگاه

زیر KS8721BL_48-LQFP رو زمین کنید و انقدر از این زیر ترک رد نکنید
                        خود پد KS8721BL در محور x ، زده 0.3 میلی متر ، پس شما کلیرنس رو 0.25 بگیری خوبه
                        بر چه اساسی قطعات رو چیدید ، من خودم آماتور آماتورم اما حال نکردم باهاش
                        چقدر ویا داره توش !
                        ویاها رو انقدر کنار هم نچسبونید

دیدگاه

خود پد KS8721BL در محور x ، زده 0.3 میلی متر ، پس شما کلیرنس رو 0.25 بگیری خوبه
                          کلیرنس رو بیشتر از 0.15 میلیمتر میزارم اون ارور رو میده در حالیکه قطر ترک ها روی 0.3 هست

دیدگاه

یه بار آنروت کنید و ترک ها رو با ضخامت 0.2به KS8721BL وصل کنید ، و دوباره با کلیرنس 0.25 ببینید ارور میده ؟

دیدگاه

کلریسن رو گذاشتم رو 0.2 و ترک هم رو 0.2 زوری زد

ولی تعداد وایا ها زیاد

ر چه اساسی قطعات رو چیدید ، من خودم آماتور آماتورم اما حال نکردم باهاش
                              هر کاری میکنم تو این ضمینه مشکل داره چی کار کنم

آقا یه سوال شما اگه جای من باشید این برد رو دستی سیم کشی میکند یا با اتوروت؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X