ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

داغ کردن آی سی رگوله 7805

سلام
    مداری طراحی کردم برای یه روبو مسیر یاب که ای سی تغذیه آن 7805 است این آی سی وقتی که ربوت را روشن می کنم خیلی سریع داغ میکنه بعد از کلی برسی فهمیدم که مدار آمپر زیادی می کشد افت ولتاژ روی آی سی هم 7 ولت است.
    آیا من می تونم با موازی کردن دو یا سه تا از این آی سی ها از داغ کردن و سوختن آن جلوگیری کنم؟
    اگر تنهاترین تنها شوم باز هم خدا هست.(شهید چمران)
    2008/10/29
    2,098
    219

پاسخ : داغ کردن آی سی رگوله 7805

سلام
    نهایت ولتاژی که 7805 می تونه تحمیل کنه 12 ولت هست که اونم با گرمای زیادی همراه
    بهتره ولتاژ در محدوده کمتر از ماکزیمم ولتاژ قرار داشته باشه مثلا 10 ولت نهایتا
    می تونین از موازی کردن چند تا 7805 استفاده کنین یا از lm2572 استفاده کنین که جریان 3 آمپر بهتون می ده
    یا با 7805 قبلش یه با یه ترانزیستور قدرت موازی کنین
    مدار

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2010/12/14
    ایران زمین
    774
    62

این ایسی در نوع to220 حداکثر 1.5 امپر بیشتر نمیده.........1 - احتیاج به هیت سینک داره 2- باید ببنی چقد توان روش میفته (ورودی ایسی رو حداقل کن تا 8ولت بیار) که در این صورت حداکثر تلفات بشه 3 *1.5 بشه 4.5 وات ).............3-مشکلی مداری نداری.......

در ضمن موازی کردن رگولاتورها امکانپذیر هست ولی جالب نیست وممکنه کار هم خراب کنه...........

شما مصرف جریان اون قسمت که نیاز به 5 ولت داره رو بگو ........ تا بگیم چکار کن
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...
    2010/03/05
    3,251
    71

راه های مختلفی هست
    کم کردن پله ای ولتاژ با رگلاتور یا دیود
    استفاده از رگلاتور قابلمه ای
    ولی راه پیشنهادی من این هست
    البته فیلتر ورودی و خروجی رو یادت نره ...

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2008/09/26
    1,405
    30

با درود . . .
    به خدا قسم اون سازنده بدبخت دیتاشیت و مشخصات آی سی و یا کارش رو محض خنده و یا قشنگی و کلاس گذاشتن قرار نمیده.
    برای اینه که مثلا ماها بشینیم بخونیمش و از گفتن جملاتی مثل : "نهایت ولتاژی که 7805 می تونه تحمل کنه 12 ولت هست" و یا "این ایسی در نوع to220 حداکثر 1.5 امپر بیشتر نمیده" و ... خودداری نمائیم.

اصل کلی کار رگولاتور های این سری بر مبنای تلف کردن توان ناخواسته جهت تنظیم مقادیر خروجی ثابت خودش هست
    در یه رگولاتور مثل LM7805 ما حتی میتونیم ولتاژ ورودی رو تا 35 ولت بالا ببریم اما اگر در این حالت قرار باشه جریان 1 آمپر رو هم از این قطعه شاهد باشیم باید تلفاتی در حدود (35-5)*1 وات رو ازش انتظار داشته باشیم و با استفاده از هیت سینک مناسب حرارت تولید شده توسط این هیتر (ببخشید همون رگولاتور) رو خنثی کنیم :biggrin:

در صورتی که شما جریان بالاتری رو خواهانش هستید میتونید از همون طرح جناب علیپور(کاملترش داخل دیتاشیت وجود داره) استفاده کنید
    بنده خودم تا 5 آمپر رو هم بدون هیچ مشکلی با همین روش راه انداختم
    روش موازی کردن رگولاتورها هم چندان درست نیست(به دلیل عدم مشابهت یکسان سایر رگولاتورها ممکنه یکی بیشتر از بقیه داغ کنه و همون یکی که بسوزه بقیه رو هم میفرسته اون دنیا)
    همین چند وقت پیش یه منبع برام آوردن که توش 6 تا 7812 رو موازی کرده بودن و 5 تاش منفجر شده بود! خود صاحب دستگاه هم شاکی از این بود که حرارت زیادی تولید میکنه و جوابگو نیست و چند ماه بیشتر کار نکرده.
    منم با ترکیب همون ترانزیستور یه 8 آمپری تضمین شده بهش دادم. هنوزم برنگشته!(حالا یا بی نقص کار میکنه و یا منفجر شده و طرف رو فرستاده اون دنیا )

دیتاشیت کامل:
    http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=lm7805&source=web&amp ;cd=1&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.f airchildsemi.com%2Fds%2FLM%2FLM7805.pdf&ei=rVK iT8aZL-mQ0AWn7vXwCA&usg=AFQjCNE2Xad8EgqCuaouHDK-7j9MtCjWpQ

با سپاس
    موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .
    2008/10/29
    2,098
    219

سلام آقا وحید
    من نظر رو نسبت به دیتاشیتی که از چند 7805 گرفتم بود که نهایت ولتاژ 12 ولت بود.اما خوب شد که یه چیز دیگه ای هم یاد گرفتم
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

پاسخ : داغ کردن آي سي رگوله 7805

آقاي وحيد نصيري من PCB را چاپ کردم و مثل شکل شماره 7 ديتا شيت مدار را بسته ام يعني با پايه هاي 1 و 3 آن خازن موازي کردم اين مداري که شماميگيد کمي درد سر داره :cry2:
    بايد دستي به مدار اضافه کنم
    نمي شه با موازي کردن و گذاشتن هيت سينگ گردن کلفت کاري کرد؟
    و دوست عزيز electronicmohsenjudo ،
    من در مدارم که نياز به 5 ولت داره LCDو ميکرو مگا32 و 18 گيرنده و 18 فرستنده IR 3 ميلي دارم
    ممنون از همتون! :nice:
    2008/09/26
    1,405
    30

اگر جریانی که احتیاج دارید زیر 1 آمپر هست همون شکل(البته شماره8 نه 7) کار میکنه.
    اگر هیت سینکی دارید که بتونه تلفاتی معادل 7 وات رو دفع کنه(با فرض 12 ولت ورودی و جریان خروجی 1 آمپر) همون جواب میده.
    اون مداری که تاکید کردم جهت بالا بردن میزان جریاندهی هست و ربطی به حرارت تولید شده نداره
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

پاسخ : داغ کردن آي سي رگوله 7805

نقل قول نوشته اصلی توسط وحيد نصيري
    اگر جرياني که احتياج داريد زير 1 آمپر هست همون شکل(البته شماره8 نه 7) کار ميکنه.
    اگر هيت سينکي داريد که بتونه تلفاتي معادل 7 وات رو دفع کنه(با فرض 12 ولت ورودي و جريان خروجي 1 آمپر) همون جواب ميده.
    اون مداري که تاکيد کردم جهت بالا بردن ميزان جرياندهي هست و ربطي به حرارت توليد شده نداره
    ببخشيد آخرش نفهميدم مي تونم با موازي کردم هم بيش از يک آمپر بگيرم براي يه روبو مسير ياب جواب ميده يا نه؟
    2008/12/16
    مشهد
    593
    10

دوست عزیرمون که فرمودند
    شدنش میشه اما اصلا کار اصولی ای نیست
    ساده ترین راه استفاده از رگولاتور قابلمه ای 7805k است که 1200 تومان قیمت داره .
    Don't hesitate to ask any question ..
صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51