اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ کردن آی سی رگوله 7805

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ کردن آی سی رگوله 7805

سلام
    مداری طراحی کردم برای یه روبو مسیر یاب که ای سی تغذیه آن 7805 است این آی سی وقتی که ربوت را روشن می کنم خیلی سریع داغ میکنه بعد از کلی برسی فهمیدم که مدار آمپر زیادی می کشد افت ولتاژ روی آی سی هم 7 ولت است.
    آیا من می تونم با موازی کردن دو یا سه تا از این آی سی ها از داغ کردن و سوختن آن جلوگیری کنم؟
    اگر تنهاترین تنها شوم باز هم خدا هست.(شهید چمران)

پاسخ : داغ کردن آی سی رگوله 7805

سلام
    نهایت ولتاژی که 7805 می تونه تحمیل کنه 12 ولت هست که اونم با گرمای زیادی همراه
    بهتره ولتاژ در محدوده کمتر از ماکزیمم ولتاژ قرار داشته باشه مثلا 10 ولت نهایتا
    می تونین از موازی کردن چند تا 7805 استفاده کنین یا از lm2572 استفاده کنین که جریان 3 آمپر بهتون می ده
    یا با 7805 قبلش یه با یه ترانزیستور قدرت موازی کنین
    مدار
    http://www.eleccircuit.com/increase-...ent-ic-lm7805/
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

این ایسی در نوع to220 حداکثر 1.5 امپر بیشتر نمیده.........1 - احتیاج به هیت سینک داره 2- باید ببنی چقد توان روش میفته (ورودی ایسی رو حداقل کن تا 8ولت بیار) که در این صورت حداکثر تلفات بشه 3 *1.5 بشه 4.5 وات ).............3-مشکلی مداری نداری.......

در ضمن موازی کردن رگولاتورها امکانپذیر هست ولی جالب نیست وممکنه کار هم خراب کنه...........

شما مصرف جریان اون قسمت که نیاز به 5 ولت داره رو بگو ........ تا بگیم چکار کن
      ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

راه های مختلفی هست
        کم کردن پله ای ولتاژ با رگلاتور یا دیود
        استفاده از رگلاتور قابلمه ای
        ولی راه پیشنهادی من این هست
        البته فیلتر ورودی و خروجی رو یادت نره ...

دیدگاه

با درود . . .
          به خدا قسم اون سازنده بدبخت دیتاشیت و مشخصات آی سی و یا کارش رو محض خنده و یا قشنگی و کلاس گذاشتن قرار نمیده.
          برای اینه که مثلا ماها بشینیم بخونیمش و از گفتن جملاتی مثل : "نهایت ولتاژی که 7805 می تونه تحمل کنه 12 ولت هست" و یا "این ایسی در نوع to220 حداکثر 1.5 امپر بیشتر نمیده" و ... خودداری نمائیم.

اصل کلی کار رگولاتور های این سری بر مبنای تلف کردن توان ناخواسته جهت تنظیم مقادیر خروجی ثابت خودش هست
          در یه رگولاتور مثل LM7805 ما حتی میتونیم ولتاژ ورودی رو تا 35 ولت بالا ببریم اما اگر در این حالت قرار باشه جریان 1 آمپر رو هم از این قطعه شاهد باشیم باید تلفاتی در حدود (35-5)*1 وات رو ازش انتظار داشته باشیم و با استفاده از هیت سینک مناسب حرارت تولید شده توسط این هیتر (ببخشید همون رگولاتور) رو خنثی کنیم :biggrin:

در صورتی که شما جریان بالاتری رو خواهانش هستید میتونید از همون طرح جناب علیپور(کاملترش داخل دیتاشیت وجود داره) استفاده کنید
          بنده خودم تا 5 آمپر رو هم بدون هیچ مشکلی با همین روش راه انداختم
          روش موازی کردن رگولاتورها هم چندان درست نیست(به دلیل عدم مشابهت یکسان سایر رگولاتورها ممکنه یکی بیشتر از بقیه داغ کنه و همون یکی که بسوزه بقیه رو هم میفرسته اون دنیا)
          همین چند وقت پیش یه منبع برام آوردن که توش 6 تا 7812 رو موازی کرده بودن و 5 تاش منفجر شده بود! خود صاحب دستگاه هم شاکی از این بود که حرارت زیادی تولید میکنه و جوابگو نیست و چند ماه بیشتر کار نکرده.
          منم با ترکیب همون ترانزیستور یه 8 آمپری تضمین شده بهش دادم. هنوزم برنگشته!(حالا یا بی نقص کار میکنه و یا منفجر شده و طرف رو فرستاده اون دنیا )

دیتاشیت کامل:
          http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=lm7805&source=web&amp ;cd=1&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.f airchildsemi.com%2Fds%2FLM%2FLM7805.pdf&ei=rVK iT8aZL-mQ0AWn7vXwCA&usg=AFQjCNE2Xad8EgqCuaouHDK-7j9MtCjWpQ

با سپاس
          موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
          بدرود . . .

دیدگاه

سلام آقا وحید
            من نظر رو نسبت به دیتاشیتی که از چند 7805 گرفتم بود که نهایت ولتاژ 12 ولت بود.اما خوب شد که یه چیز دیگه ای هم یاد گرفتم
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

آقای وحید نصیری من PCB را چاپ کردم و مثل شکل شماره 7 دیتا شیت مدار را بسته ام یعنی با پایه های 1 و 3 آن خازن موازی کردم این مداری که شمامیگید کمی درد سر داره :cry2:
              باید دستی به مدار اضافه کنم
              نمی شه با موازی کردن و گذاشتن هیت سینگ گردن کلفت کاری کرد؟
              و دوست عزیز electronicmohsenjudo ،
              من در مدارم که نیاز به 5 ولت داره LCDو میکرو مگا32 و 18 گیرنده و 18 فرستنده IR 3 میلی دارم
              ممنون از همتون! :nice:

دیدگاه

اگر جریانی که احتیاج دارید زیر 1 آمپر هست همون شکل(البته شماره8 نه 7) کار میکنه.
                اگر هیت سینکی دارید که بتونه تلفاتی معادل 7 وات رو دفع کنه(با فرض 12 ولت ورودی و جریان خروجی 1 آمپر) همون جواب میده.
                اون مداری که تاکید کردم جهت بالا بردن میزان جریاندهی هست و ربطی به حرارت تولید شده نداره
                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                  اگر جریانی که احتیاج دارید زیر 1 آمپر هست همون شکل(البته شماره8 نه 7) کار میکنه.
                  اگر هیت سینکی دارید که بتونه تلفاتی معادل 7 وات رو دفع کنه(با فرض 12 ولت ورودی و جریان خروجی 1 آمپر) همون جواب میده.
                  اون مداری که تاکید کردم جهت بالا بردن میزان جریاندهی هست و ربطی به حرارت تولید شده نداره
                  ببخشید آخرش نفهمیدم می تونم با موازی کردم هم بیش از یک آمپر بگیرم برای یه روبو مسیر یاب جواب میده یا نه؟

دیدگاه

دوست عزیرمون که فرمودند
                    شدنش میشه اما اصلا کار اصولی ای نیست
                    ساده ترین راه استفاده از رگولاتور قابلمه ای 7805k است که 1200 تومان قیمت داره .
                    Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط syavash_kasraeee
                      دوست عزیرمون که فرمودند
                      شدنش میشه اما اصلا کار اصولی ای نیست
                      ساده ترین راه استفاده از رگولاتور قابلمه ای 7805k است که 1200 تومان قیمت داره .
                      سلام
                      دوست عزیز من مدار را چاپ کردم و دست کاری کردن آن کمی درد سر و البته بیریخت می کنه روبو ام را
                      قابلمه ای نیاز به مدار مکمل مثل مدارهایی که دوستان گفتن نداره ؟

دیدگاه

سلام
                        دقیقا می تونین جایگزین 7805 خودتون کنین و همونطوری که برای تراشه اولیتون خازن در اولیه و در ثانویه می زاشتین برای اینم بزارین. ولی مد نظر داشته باشین که قابلمه ای بودن این تراشه با نوع عادیش فوت پرینتش زمین تا آسمون فرق داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                          سلام
                          دقیقا می تونین جایگزین 7805 خودتون کنین و همونطوری که برای تراشه اولیتون خازن در اولیه و در ثانویه می زاشتین برای اینم بزارین. ولی مد نظر داشته باشین که قابلمه ای بودن این تراشه با نوع عادیش فوت پرینتش زمین تا آسمون فرق داره.
                          می خوام اونا از مدار خارج کنم و با هزار سوراخ کنار بردم یه جایی به نوع قابلمه ای بدم و از آن برق کیت سنسور و میکرو را تامین کنم اما اگه بخوام مدار های مکمل را بگزارم بزرگ میشه و طرح روبو را خراب میکنه بدون اون خازن ها هم میشه فقط از خودش به صورت ساده استفاده کنم؟
                          این دیگه داغ که نمی کنه ؟چند آمپر را جواب میده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RunY
                            این دیگه داغ که نمی کنه ؟چند آمپر را جواب میده؟
                            داغ که ممکنه بکنه اما جریان بشتری میده
                            من دو نوعش رو دیدم 7805CV که 1.5 آمپر میده و 7805k که تا 5 آمپر میتونه بده (به شرط درست بستن مدارش)
                            توی دیتا شیت هم مدارش هست
                            Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

سلام
                              من چه جوری پایه های ورودی و خروجی 7805 قابلمه ای را تشخیص بدم دوتا دیتاشیت دارم که که هر کدام با هم فرق دارند گیج شدم کدام به کدام است اینم که روش نزده کدام پایه هاش وردیه کدام خروجی؟ :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X