اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور 3 فاز با کنتاکتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور 3 فاز با کنتاکتور

سلام میشه یه نقشه ساده از راه اندازی موتور 3 فاز به وسیله کنتاکتور بزارید برام ؟؟
    بچه بودم غصه وبالم نبود هيچكي حريفه شوروحالم نبود
    بچه كه بودم آسمون آبي بود حتي شباي ابري مهتابي بود

پاسخ : موتور 3 فاز با کنتاکتور

سلام
    چیز خاصی نیست ،شما یه کنتاکتور دارید که 3تا ورودی به نامهایL1,L2,L3و3تا خروجی به نامهایT1,T2,T3 و2پایه برای بوبین داره و یه موتور 3فاز که 3تا سیم داره،3تا سیم موتورو به T1,T2,T3وصل میکنی و برق سه فاز رو به L1,L2,L3 حالا اگه ولتاز رو به بوبین وصل کنی(ولتاز که روی بوبین کنتاکتور نوشته) مگنت کنتاکتور عمل میکنه و کنتاکتا به هم میچسبند وموتور شروع به کار میکنه،اگه دیدی موتور توی جهتی که میخوای نمیچرخه کافیه که جای 2تا از سیمای خروجی یا ورودی رو با هم عوض کنی
    موفق باشی

دیدگاه

اینم آموزش تصویری
      معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alielcr
        سلام
        چیز خاصی نیست ،شما یه کنتاکتور دارید که 3تا ورودی به نامهایL1,L2,L3و3تا خروجی به نامهایT1,T2,T3 و2پایه برای بوبین داره و یه موتور 3فاز که 3تا سیم داره،3تا سیم موتورو به T1,T2,T3وصل میکنی و برق سه فاز رو به L1,L2,L3 حالا اگه ولتاز رو به بوبین وصل کنی(ولتاز که روی بوبین کنتاکتور نوشته) مگنت کنتاکتور عمل میکنه و کنتاکتا به هم میچسبند وموتور شروع به کار میکنه،اگه دیدی موتور توی جهتی که میخوای نمیچرخه کافیه که جای 2تا از سیمای خروجی یا ورودی رو با هم عوض کنی
        موفق باشی
        البته سرهای خود موتور رو هم باید به روش ستاره یا مثلثی به هم وصل کنه که تو روش مثلثی ، هر 3 خروجی پایین موتور رو باید به هم وصل کنیم و در روش مثلثی باید خروجی یک فاز رو به ورودی فاز بعدی بدیم . توجه داشته باشید در روش ستاره ای ، ولتاژی که به سیم پیچ در هر کدوم از سیم پیچ ها اعمال میشه یک به روی رادیکال 2 اندازه ی ولتاژ فاز هست و در روش مثلثی ، ولتاژی که به سیم پیچ در هر کدوم از سیم پیچ ها اعمال میشه برابر رادیکال 2 برابر ولتاژ فاز ورودیه

دیدگاه

مرسی از جوابتون ولی من از ستاره و مثلثی چیزی نفهمیدم
          میشه بیشتر توضیح بدین
          ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arf2010
            مرسی از جوابتون ولی من از ستاره و مثلثی چیزی نفهمیدم
            میشه بیشتر توضیح بدین
            ممنون میشم
            موتور 3 فاز 6 تا جا برای اتصال سیم داره که هر دوتای اون ورودی و خروجی یک سیم پیچ (یا همون فاز کاری موتور) تو موتور هست . شما وقتی از 3 تا سر کنداکتور 3 تا سیم بردید به 3 ورودی موتور وصل کردید ، اونوقت یا باید خروجی های هر 3 سیم پیچ رو به هم وصل کنید (که میشه اتصال ستاره ای) ، یا خروجی سیم پیچ اول رو بدید به ورودی سیم پیچ دوم ، خروجی سیم پیچ دوم رو بدید به ورودی سیم پیچ سوم و خروجی سیم پیچ سوم رو بدید به ورودی سیم پیچ اول (روش اتصال مثلثی)

بسته به اینکه میخواین از هر سیم پیچ موتورتون چه ولتاژی بگذره میتونین یکی از دو روش ستاره ای یا مثلثی رو واسه بستن موتور انتخاب کنید

دیدگاه

توی موتور 3فاز 3دسته سیم پیچ داریم که به دو صورت به هم متصل میشن
              اگه یه سر همه سیم پیچا رو به هم ببندیم اون سر همه سیم پیچا آزاد میمونه که هر کدوم به یک فاز وصل میشن،به این اتصال ،اتصال ستاره میگن
              اگه سیم پیچا رو اسم گذاری کنیم سه دسته سیم پیچ L1,L2,L3داریم،توی اتصال مثلث یک سر L1به یک سر L2 واون سرL2 به یک سر L3 واون یکی سر L3 به یک طرف L1 که آزاد مونده بود وصل میشه ، شکل اتصالشون شبیه یه مثلث میشه که سیم پیچا هر کدوم یک ضلع مثلثند که هر کدوم از فازهای ورودی به یک رأس مثلث وصل میشن(محل اتصال دو سیم پیچ)
              در مورد مشخصات ولت آمپریشم دوستمونKAMRANSJهم توضیح دادند

دیدگاه

چون کلید های فرمان معمولا پوش باتون هستند برای اینکه کنتاکتور حالت لچ داشته باشه باید از خروجی کنتاکتور به وردی سیم پیچ کنتاکتور وصل کنید.

در ضمن اگر توان موتورت کمتر از 5.5 اسب باشه در اینصورت سیم بندی موتورت ستاره است . ولی اگر بیشتر از 5.5 اسب باشه در این صورت باید موتور در لحضات اول شروع بکار باید با نصف توانش به شبکه وصل بشه یعنی با اتصال ستاره راه اندازی بشه و بعد یک دوثانیه تبدیل بشه به حالت مثلث .
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اینم یه پاسخ تصویری امیدارم کمکت بکنه
                  معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

خیلی ممنونم از جواباتون کاملا متوجه شدم
                    برای موتورهای بالاتر 5.5 اسب باید مدار جدا گذاشت دیگه ؟؟ که خودش بعد چند ثانیه مثلث بشه ؟

دیدگاه

یه تایمر نصب میکنن که خودش اتوماتیک راه اندازی میکنه یعنی از حالت ستاره به حالت مثلث تبدیل میکنه وظیفه تایمر فقط شمارش زمان برای قطع حالت ستاره ووصل حالت مثلثه
                      معلوليت محدوديت نيست

دیدگاه

میشه در مورد زمان تاخیری که در لحظه راه اندازی وجود داره و یا وقتی از ستاره میره مثلث توضیح بدید.
                        که اون زمان و از کجا میشه تعیین کرد؟ یا باید خودمون زمان بگیریم؟

دیدگاه

[/quote]
                          نوشته اصلی توسط rebecca
                          میشه در مورد زمان تاخیری که در لحظه راه اندازی وجود داره و یا وقتی از ستاره میره مثلث توضیح بدید.
                          که اون زمان و از کجا میشه تعیین کرد؟ یا باید خودمون زمان بگیریم؟
                          تایم پرش از ستاره به مثلث رو نمیشه محاسباتی در اورد
                          بستگی به ممان اینرسی داره و اینکه موتور چطوری و جه باری رو داره تغدیه می کنه
                          بنده خودم یه موتوری رو راه اندازی کردم که تایم پرش ستاره به مثلث اون حدود 40 ثانیه بود در صورتی که خیلی از این زمانها حدود 3-4 ثانیه است ولی یه روش تجربی خوب وحود داره که زمان حدودی رو میشه بدست آورد
                          روش»
                          باید موتور رو وقتی که در حالت ستاره راه اندازی میشه از لحظه استارت تا زمانی که جریان داره افت میکنه بدست بیاری و در زمان افت چریان لحظه پرش به حالت مثلث ه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

سلام بر مهندسین عزیز ، لطفا راهنمایی کنید : بالابر داخل مغازه داریم که میخام واسش ریموت کنترل بزارم ریموت کنترل صنعتی بتا 4 کانال هم دارم ( لینک زیر همراه با نقشه نصب موجوده ) http://www.beta.ir/fa/article/p31-F-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84-31
                            جعبه برق بالابر دارای دو کنتاکتور (بالا +پایین) ، رله کنترل فاز، و بی متال هست ، لطفا بفرمایید ورودی برق 220 ولت جهت رسیور صنعتی بتا رو از کدوم قسمت تابلو برق باید بگیرم ؟ لطفا طبق عکس زیر با رنگ سیم توضیح بدین ،ضمنا موتور 3 فاز هست

دیدگاه

باسلام
                              نمونه ای ازمدارات راه اندازی موتور با کنتاکتور

محمدرضامکوندی
                              WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                              MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X