اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل سه فاز به تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل سه فاز به تک فاز

با سلام.من تازه وارد انجمن شدم.ممکنه تا حدودی با نحوه مکالمه آشنا نباشم . از قبل ببخشید :redface:
    میخواستم برام نحوه تبدیل برق سه فاز به تکفاز رو به زبون ساده و با رسم شکل توضیح بدید.خیلی متشکرم.

پاسخ : تبدیل سه فاز به تک فاز

تبدیل تک فاز به سه فاز شنیده بودیم ولی تبدیل سه فاز به تکفاز
    میشه سوالتون رو با رسم شکل و به زبون ساده بیان کنید این کاری که میگید کجا استفاده میشه؟اصلا میدونید فرق تکفاز با سه فاز چیه؟
    سه فاز سه تا تک فازه که با هم 120 درجه اختلاف فاز دارن و ولتاژ هر فاز نسبت به دیگری 380 ولته برخلاف تکفاز که220 ولته حالا میشه با یه ترانس از این برق سه فاز یه تکفاز ساخت یعنی ولتاژ و بیاریم روی 220 ولت.منظورت همینه؟

دیدگاه

سلام b2 جون.گفتم که من مبتدی هستم.والله امروز استادمون گفت با استفاده از خازن میشه برق سه فاز رو به تکفاز تبدیل کرد.ما هم که فقط زل زدیم تو چشاش.اومدم کمک بگیرم که گیر یه مهندس همه چیز دون افتادم.استاد جونمون گفته برید تحقیق کنید که این خازن رو به چه صورت باید در مدار بست تا به تک فاز تبدیل شه.حالا اگه متوجه شدی و جواب رو هم بلدی متشکر میشم و اگه هم بلد نبودی(که حتما بلدی) از اینکه میخواستی کمکم کنی ممنونم.

دیدگاه

سلام
        بهتره یکی از فازها رو با یک نول به مصرف کننده بدی

دیدگاه

سلام b2 جون.گفتم که من مبتدی هستم
          اصلا من مبتدیم دادا.
          عذر میخوام ولی بعضی از این استادا حرف مفت زیاد میزنن...خودم نمونه هاشونو زیاد دیدم....
          این دوستمون هم بد نمیگه اگه نول در دسترس باشه که حله همه چی....ولی اگه نول نباشه میتونی یه دونه مجازی درست کنی یعنی سه تا مقاومت رو به صورت ستاره به سه تا فاز وصل کنی و سر مشترک با هر کدوم از فازا میشه تکفاز مورد نظر.
          ولی بازم خازن این وسط چیکارس نمیدونم...البته شاید منظورش استفاده از XC به جای اون مقاومتهاس برای ایجاد زمین مجازی یعنی جای سه تا مقاومتی که گفتم خازن بگذارید که با توجه به ولتاژ و فرکانس انتخاب میشه....فقط این به مغز ناقصم رسید...

دیدگاه

سلام
            آقا زمین مجازی چه جوری تشکیل می شه یه توضیح می دین؟
            خازن برای جلوگیری از توان های راکتیو سلفی در مدار نیست؟
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

آقا زمین مجازی چه جوری تشکیل می شه یه توضیح می دین؟
              تقسیم ولتاژ. اگه یادت رفته بگو برات توضیح بدم.
              خازن برای جلوگیری از توان های راکتیو سلفی در مدار نیست؟
              اینم یکی از کاربرداشه.گفتم که فقط همین به مغز ناقص من رسید.اگه شما راه دیگه ای بلدید ارائه بدید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط یاسی 2012
                سلام .گفتم که من مبتدی هستم.والله امروز استادمون گفت با استفاده از خازن میشه برق سه فاز رو به تکفاز تبدیل کرد.ما هم که فقط زل زدیم تو چشاش.اومدم کمک بگیرم که گیر یه مهندس همه چیز دون افتادم.استاد جونمون گفته برید تحقیق کنید که این خازن رو به چه صورت باید در مدار بست تا به تک فاز تبدیل شه.حالا اگه متوجه شدی و جواب رو هم بلدی متشکر میشم و اگه هم بلد نبودی(که حتما بلدی) از اینکه میخواستی کمکم کنی ممنونم.
                دوست عزیز احتمالا (البته به احتمال زیاد!) منظور استادتون این بوده که چطور یک موتور سه فاز رو با استفاده از خازن با برق تکفاز راه اندازی کرد. که احتمالا شما به اشتباه فکر کردید میگه چطور میشه برق سه فاز رو با خازن به تکفاز تبدیل کرد. اگر فکر میکنید حرف من میتونه درست باشه که جواب شما تو لینک زیر هست
                http://yeki1.persiangig.com/other/electromotor.rar

پ ن : خوشم اومد از نحوه برخوردت با ... (خودش میدونه بی خیال)
                HELLO WORLD

دیدگاه

سلام
                  دیدم زمین مجازی در بعضی از حالت و در آرایش های مختلف ترانزیستور یا op-amp هست منظور شما زمین مجاری وقتی هست که آاریش ستاره رو به کار می برن یا چیز دیگه ای ؟توضیح بدین خوشحال می شم
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                    سلام
                    دیدم زمین مجازی در بعضی از حالت و در آرایش های مختلف ترانزیستور یا op-amp هست منظور شما زمین مجاری وقتی هست که آاریش ستاره رو به کار می برن یا چیز دیگه ای ؟توضیح بدین خوشحال می شم
                    بله جانم منظور همون نول مجازیه...
                    دوست عزیز احتمالا (البته به احتمال زیاد!) منظور استادتون این بوده که چطور یک موتور سه فاز رو با استفاده از خازن با برق تکفاز راه اندازی کرد. که احتمالا شما به اشتباه فکر کردید میگه چطور میشه برق سه فاز رو با خازن به تکفاز تبدیل کرد. اگر فکر میکنید حرف من میتونه درست باشه که جواب شما تو لینک زیر هست
                    اولش منم به این فکر کردم...شایدم همین باشه منظور...

تاریخچه فعالیت من تو این انجمن مشخصه پس دوست عزیز اگه نکته بدی تو جواب دادن من وجود داره رک و بدون طعنه بفرمایید
                    ...خوشحال میشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                      تاریخچه فعالیت من تو این انجمن مشخصه پس دوست عزیز اگه نکته بدی تو جواب دادن من وجود داره رک و بدون طعنه بفرمایید
                      ...خوشحال میشم.
                      قطعا فعالیتتون مشخصه. شما جزو خوبان این سایت هستید. بنده درجایگاهی نیستم که دیگران رو نقد کنم یا درمورد کسی نظری بدم. چیزی که بنده بهش اشاره کردم جواب خوب این دوستمون بود نه جواب بد کسی. قطعا نکته ی بدی تو صحبت شما نبود انتظار هم جز این نیست فقط نمیدونم چرا دیشب خط دوم فرمایش شما به دلم ننشست مخصوصا اون شکلک خنده مخصوصا وقتی که در پست اول اشاره شده بود که مبتدی هستند. چون گفتید رک بگم اینا رو گفتم.

مجددا عرض میکنم که اگر من گفتم خوشم اومد از نحوه برخورد ایشون فقط به خاطر این بود که واقعا از جملاتی که استفاده کرد خوشم اومد و هرگز قصدم طعنه نبود. شاید به این دلیل دیشب این حرف رو زدم که خودم رو با ایشون مقایسه کردم چون شاید اگر من بودم (متاسفانه) با این متانت نمیتونستم حرف بزنم. در واقع بیشتر نقدی به خودم بود
                      در آخر از شما عذرخواهی میکنم اگر حرفم به جا نبود.
                      HELLO WORLD

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elec-boy
                        http://yeki1.persiangig.com/other/electromotor.rar

آقا منظورش همینیه که elec-boy عزیز گفت،شک نکنید:
                        مشغول در اين دنياي آکل و ماکول .......

دیدگاه

اهان.......حالا فهمیدم مشکل کجاس خوب از اول اینو میگفتید دیگه....اتفاقا حرف ایشون که دوباره تکرار کردن من گفته بودم مبتدیم برام عجیب بود چون من فکر نمیکردم برداشت بقیه از اون شکلک...اون شکلک به حرف مثلا بامزه خودم برمیگرده چون ایشون گفت با شکل و به زبون ساده توضیح بدید و سوالش برام نامفهوم بود از صحبت خودش استفاده کردم و گفتم سوالو با نمودار و ساده مطرح کن اون شکلکم برای همین گذاشتم.
                          با این فرض موافقم جوابشون خوب بود.وعذر خواهی میکنم به خاطر شکلک نامناسب.
                          ضمنا من 4 سال اینجا مبتدیم پس از همتون پیشم تو این زمینه.

دیدگاه

عزیزم...
                            کار نشد نداره:
                            بدیل موتور سه فاز به تکفاز
                            شما با استفاده از یک خازن براحتی میتوانید این کار را انجام دهید ...

موتورهای سه فاز ، میتوانند بجای موتورهای یک فاز به شبکه اتصال داده شود به شرط آنکه برای ایجاد میدان دوار توسط اختلاف فاز از یک خازن استفاده شود در قسمتی که خازن با سیم پیچی موازی یا سری وصل میشود جریان جلو افتاده ، بدین ترتیب در مدار اختلاف فاز به وجود می آید و میدان دوار ایجاد میشود .جهت گردش موتور بستگی به طرز اتصال سیم پیچی کمکی و خازن دارد.

ابتدا ظرفیت خازن مورد نیاز را باید بدانیم:

انتخاب خارن برای هر کیلو وات قدرت

برای ولتاژ 110 ولت ، خازن به ظرفیت µf 250

برای ولتاژ 220 ولت ، خازن به ظرفیت µf70

برای ولتاژ 380 ولت ، خازن به ظرفیت µf22

تغییرات تبدیل سه فاز به یک فاز در موتور

موتور با 80% قدرت قبلی کار میکند.

گشتاور اولیه بستگی به نوع اتصال دارد. که مقدار آن از 25% تا 60% قابل تغییر است.

برای ایجاد گشتاور اولیه بیشتر از یک خازن راه انداز برای کمک با خازن موتور استفاده کرد

ولی باید پس از راه اندازی موتور ، خازن راه انداز از مدار خارج گردد.

نکته: این تغییرات برای موتورهای روتور قفسه ای است.

البته نحوه بستن خازن در حالتهای ستاره و مثلث با هم فرق دارن
                            موفق باشی :bye

دیدگاه

با سلام و عرض ارادات خدمت دوستان، مواردی هم هست که باید سه فاز رو به تک فاز تبدیل کرد مثلا وقتی یک دستگاه دیزل ژنراتور سه فاز دارید که میخواید باهاش یک مصرف کننده بزرگ تک فاز رو راه بندازید. در این حالت اگر از یک فاز دستگاه استفاده کنید ژنراتور اسیب میبینه و سیم پیچی هاش ذوب میشه.حالا چطور این کار رو میشه انجام داد اساتید بیایند و توضیح بدهند. :smile:
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X