اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوختن آی سی تغذیه و امنیت مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوختن آی سی تغذیه و امنیت مدار

سلام
    اگه آی سی تغذیه من که 7805 است بسوزه 12 ولت را میده تو مدار و میکرو و سنسور ها و هر چه دارم می پره چه راه امنیتی را پیش نهاد می کنید که اگه اتصال کوتاه شده مدار قطع بشه و نگذاره 12 ولت وارد مدار میکرو و سنسور هام بشه؟
    اگر تنهاترین تنها شوم باز هم خدا هست.(شهید چمران)

پاسخ : سوختن آی سی تغذیه و امنیت مدار

یک راه سریع استفاده از دود زنر و تریستوره . به این صورت که یک زنر 5.6 ولتی رو وصل میکنی به گیت تریستور تا اگه ولتاژ از 5.6 بالاتر رفت تریستور رو روشن کنه و خروجی 7805 رو که حالا ولتاژ بیشتری داره رو اتصال کوتاه کنه و فیوز رو بسوزونه . من روی مدارات حساس دوتا 7805 رو موازی میکنم تا قدرتش بیشتر بشه و فشار جریان روش کمتر بشه و نسوزه . ضمن اینکه میتونی قبل از 7805 یک ایسی 7806 بذاری تا اگه مشکلی پیدا کرد نهایتاً 6 ولت به مدارات حساست برسه و امکان سوخته اونا کمتر بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud.gha
      یک راه سریع استفاده از دود زنر و تریستوره . به این صورت که یک زنر 5.6 ولتی رو وصل میکنی به گیت تریستور تا اگه ولتاژ از 5.6 بالاتر رفت تریستور رو روشن کنه و خروجی 7805 رو که حالا ولتاژ بیشتری داره رو اتصال کوتاه کنه و فیوز رو بسوزونه . من روی مدارات حساس دوتا 7805 رو موازی میکنم تا قدرتش بیشتر بشه و فشار جریان روش کمتر بشه و نسوزه . ضمن اینکه میتونی قبل از 7805 یک ایسی 7806 بذاری تا اگه مشکلی پیدا کرد نهایتاً 6 ولت به مدارات حساست برسه و امکان سوخته اونا کمتر بشه
      نمی شه از LED پنج ولتی بعد از خروجی استفاده کرد که اگر بیشتر آمد بسوزه :question:

دیدگاه

7806 رو نمیشه قبل از 7805 گزاشت. ولتاژش برای راه انداختن 7805 کم هست. حداقل باید 7.5 ولت باشه.
        موازی کردن 2 تا رگولاتور هم راه درستی نیست.
        روش تریستور که دوستمون گفتند راه خیلی مطمئنی هست. البته تا اونجا که میدونم 7805 وقتی میسوخت قطع میشد نه اتصال کوتاه!
        [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
          7806 رو نمیشه قبل از 7805 گزاشت. ولتاژش برای راه انداختن 7805 کم هست. حداقل باید 7.5 ولت باشه.
          موازی کردن 2 تا رگولاتور هم راه درستی نیست.
          روش تریستور که دوستمون گفتند راه خیلی مطمئنی هست. البته تا اونجا که میدونم 7805 وقتی میسوخت قطع میشد نه اتصال کوتاه!
          درسته . وقتی از 06 قبل از 05 استفاده میکنی سطح ولتاژ حدود 4.7 میشه که برای امنیت بیشتر استفاده میشه . ولی موازی کردن رو من خیلی استفاده کردم و تا حالا مشکل نداشتم ولی میدونم که اصولا ای سی ها رو نباید مموازی کرد و اینم روشی تجربی هستش دیگه :mrgreen:
          led هم اگه بسوزه مقاومت زیاد میشه و رسماً از مدار خارج میشه

دیدگاه

:
            یعنی مدار را هم قطع میکنه؟
            افت ولتاژش چقدره؟

دیدگاه

درسته . وقتی از 06 قبل از 05 استفاده میکنی سطح ولتاژ حدود 4.7 میشه که برای امنیت بیشتر استفاده میشه . ولی موازی کردن رو من خیلی استفاده کردم و تا حالا مشکل نداشتم ولی میدونم که اصولا ای سی ها رو نباید مموازی کرد و اینم روشی تجربی هستش دیگه :mrgreen:
              شما یه حالت ناپایدار رو به وجود میارید بعد بهش میگید امنیت؟ این جوری موقع جریان کشیدن دچار مشکل میشه و باعث میشید عمر قطعه کم بشه. بهتره شما یه دیود رو سری کنید تا ولتاژ کمی از 5 کمتر بشه اگه فکر میکنید این جوری بهتره. به جای 7806 هم از 7809 استفاده کنید.
              موازی کردن هم مشکلاتی به این شکل رو به وجود میاره که باعث سوختن جفتشون میشه.بهتره یه ترانزیستور کنارش بزارید.این اصولی تر هست.
              البته این موارد برای کار دراز مدت هست و تو تست های عادی که انجام میدید ممکنه هیچ مشکلی نشون ندن از خودشون.
              روش سری کردن LED هم که گفتید جالب نیست چون روی LED 2ولت تقریبا افت ولتاژ داریم و دیگه اینکه جریان مصرفی هم محدود میشه.
              شما کلا بیا جای 7805 از LM2575 یا LM2576 استفاده کنید.هم خودش رگولاتور مطمئن تری هست و هم اگه بسوزه قطع میشه. اگه دیتاشیتش رو بببینید جریان رو یه ترانزیستور Bjt تامین میکنه که اگه اون بسوزه دیگه مسیر دیگه ای نیست که ولتاژ ورودی تو خروجی بیاد.
              [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

سلام
                من متاسفانه مدار را طراحی و چاپ کردم برای همین نمی تونم از اونی که شما گفتید استفاده بکنم دنبال یه راه کم درد سرم

دیدگاه

از دیود زنر خالی استفاده کنید.
                  مثلا 5.6 ولت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                    شما یه حالت ناپایدار رو به وجود میارید بعد بهش میگید امنیت؟ این جوری موقع جریان کشیدن دچار مشکل میشه و باعث میشید عمر قطعه کم بشه. بهتره شما یه دیود رو سری کنید تا ولتاژ کمی از 5 کمتر بشه اگه فکر میکنید این جوری بهتره. به جای 7806 هم از 7809 استفاده کنید.
                    موازی کردن هم مشکلاتی به این شکل رو به وجود میاره که باعث سوختن جفتشون میشه.بهتره یه ترانزیستور کنارش بزارید.این اصولی تر هست.
                    البته این موارد برای کار دراز مدت هست و تو تست های عادی که انجام میدید ممکنه هیچ مشکلی نشون ندن از خودشون.
                    روش سری کردن LED هم که گفتید جالب نیست چون روی LED 2ولت تقریبا افت ولتاژ داریم و دیگه اینکه جریان مصرفی هم محدود میشه.
                    شما کلا بیا جای 7805 از LM2575 یا LM2576 استفاده کنید.هم خودش رگولاتور مطمئن تری هست و هم اگه بسوزه قطع میشه. اگه دیتاشیتش رو بببینید جریان رو یه ترانزیستور Bjt تامین میکنه که اگه اون بسوزه دیگه مسیر دیگه ای نیست که ولتاژ ورودی تو خروجی بیاد.

من از این روش برای تست و زمانهای کوناه و جریان برای راه اندازی میکرو استفاده میکنم نه برای طراحی . برای مداراتی که میخوام جریان بیشتری داشته باشه یا دائمی باشه از ترکیب tl431 و ترانزیستور فfet استفاده میکنم و در ضمن همونطور هم که عرض کردم و شما هم اشاره کردید این یک حالت ناپایداره و چون توی جریان کشی مشکل ایجاد میکنه اگر جریان زیادی کشیده بشه مدار بیشتر در معرض امنیته و یک روش تجربیه و نه علمی و دائمی . ضمن تشکر از شما که یاد اوری کردید و اطلاعاتتون رو در اختیار دیگر دوستان هم قرار دادید چون من فراموش کردم بحث جریان کشی و آزمایشی بودن رو بهش اشاره کنم . :applause: :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RunY
                      سلام
                      من متاسفانه مدار را طراحی و چاپ کردم برای همین نمی تونم از اونی که شما گفتید استفاده بکنم دنبال یه راه کم درد سرم
                      اصلا چرا بسوزه؟ :redface:
                      یکی از مهمترین عوامل سوختن رگولاتور جریان کشی بالا از اونه که این مشکل با گذاشتن یک رگولاتور قابلمه ای حل میشه
                      http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=36&min=40& orderby=titleA&show=20
                      یا همون جور که دوستان فرمودند یدونه دیود زنر مشکلتون را برطرف میکنه البته اگر مدارتون حساسه میتونید از یک فیوز با مدت زمان قطع بالا استفاده کنید منظورم مثل اون نوعی که توی مولتی متر ها استفاده میشند
                      گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                      همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107
                        اصلا چرا بسوزه؟ :redface:
                        یکی از مهمترین عوامل سوختن رگولاتور جریان کشی بالا از اونه که این مشکل با گذاشتن یک رگولاتور قابلمه ای حل میشه
                        سلام
                        پایه هاش چه جوریه عین هم هستند ورودی و خروجیش چه جوریه؟
                        می تونم ساده فقط خودش را ببندم؟ یا مدار مکملش را هم می خواد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RunY
                          سلام
                          پایه هاش چه جوریه عین هم هستند ورودی و خروجیش چه جوریه؟
                          می تونم ساده فقط خودش را ببندم؟ یا مدار مکملش را هم می خواد؟
                          دوست عزیز این رگولاتورها هم 3 پایه اند یکی ورودی یکی خروجی و بدنه رگولاتور که نقش زمین را بازی میکنه اگر زحمت بکشید و اسم رگولاتور را که در لینک پست قبلی خدمتتون تقدیم کردم را توی گوگل سرچ کنید دیتاشیتش را پیدا می کنید
                          ===================
                          این رگولاتور فقط شکلش با بقیه فرق داره و الا نه مدار راه انداز می خواد نه چیز دیگه کاملا ساده استفاده میشه البته خازن هایی که برای حذف نویز به کار میره را در ورودی و خروجی بگذارید که بهتره
                          گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                          همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X