ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

سوختن آي سي تغذيه و امنيت مدار

سلام
    اگه آي سي تغذيه من که 7805 است بسوزه 12 ولت را ميده تو مدار و ميکرو و سنسور ها و هر چه دارم مي پره چه راه امنيتي را پيش نهاد مي کنيد که اگه اتصال کوتاه شده مدار قطع بشه و نگذاره 12 ولت وارد مدار ميکرو و سنسور هام بشه؟
    اگر تنهاترین تنها شوم باز هم خدا هست.(شهید چمران)
    2011/02/25
    55
    4

پاسخ : سوختن آي سي تغذيه و امنيت مدار

يک راه سريع استفاده از دود زنر و تريستوره . به اين صورت که يک زنر 5.6 ولتي رو وصل ميکني به گيت تريستور تا اگه ولتاژ از 5.6 بالاتر رفت تريستور رو روشن کنه و خروجي 7805 رو که حالا ولتاژ بيشتري داره رو اتصال کوتاه کنه و فيوز رو بسوزونه . من روي مدارات حساس دوتا 7805 رو موازي ميکنم تا قدرتش بيشتر بشه و فشار جريان روش کمتر بشه و نسوزه . ضمن اينکه ميتوني قبل از 7805 يک ايسي 7806 بذاري تا اگه مشکلي پيدا کرد نهايتاً 6 ولت به مدارات حساست برسه و امکان سوخته اونا کمتر بشه
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud.gha
    يک راه سريع استفاده از دود زنر و تريستوره . به اين صورت که يک زنر 5.6 ولتي رو وصل ميکني به گيت تريستور تا اگه ولتاژ از 5.6 بالاتر رفت تريستور رو روشن کنه و خروجي 7805 رو که حالا ولتاژ بيشتري داره رو اتصال کوتاه کنه و فيوز رو بسوزونه . من روي مدارات حساس دوتا 7805 رو موازي ميکنم تا قدرتش بيشتر بشه و فشار جريان روش کمتر بشه و نسوزه . ضمن اينکه ميتوني قبل از 7805 يک ايسي 7806 بذاري تا اگه مشکلي پيدا کرد نهايتاً 6 ولت به مدارات حساست برسه و امکان سوخته اونا کمتر بشه
    نمي شه از LED پنج ولتي بعد از خروجي استفاده کرد که اگر بيشتر آمد بسوزه :question:
    2007/12/09
    تهران
    1,626
    24

7806 رو نمیشه قبل از 7805 گزاشت. ولتاژش برای راه انداختن 7805 کم هست. حداقل باید 7.5 ولت باشه.
    موازی کردن 2 تا رگولاتور هم راه درستی نیست.
    روش تریستور که دوستمون گفتند راه خیلی مطمئنی هست. البته تا اونجا که میدونم 7805 وقتی میسوخت قطع میشد نه اتصال کوتاه!
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]
    2011/02/25
    55
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط shahinbahari
    7806 رو نميشه قبل از 7805 گزاشت. ولتاژش براي راه انداختن 7805 کم هست. حداقل بايد 7.5 ولت باشه.
    موازي کردن 2 تا رگولاتور هم راه درستي نيست.
    روش تريستور که دوستمون گفتند راه خيلي مطمئني هست. البته تا اونجا که ميدونم 7805 وقتي ميسوخت قطع ميشد نه اتصال کوتاه!
    درسته . وقتي از 06 قبل از 05 استفاده ميکني سطح ولتاژ حدود 4.7 ميشه که براي امنيت بيشتر استفاده ميشه . ولي موازي کردن رو من خيلي استفاده کردم و تا حالا مشکل نداشتم ولي ميدونم که اصولا اي سي ها رو نبايد مموازي کرد و اينم روشي تجربي هستش ديگه :mrgreen:
    led هم اگه بسوزه مقاومت زياد ميشه و رسماً از مدار خارج ميشه
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

:
    يعني مدار را هم قطع ميکنه؟
    افت ولتاژش چقدره؟
    2007/12/09
    تهران
    1,626
    24

درسته . وقتي از 06 قبل از 05 استفاده ميکني سطح ولتاژ حدود 4.7 ميشه که براي امنيت بيشتر استفاده ميشه . ولي موازي کردن رو من خيلي استفاده کردم و تا حالا مشکل نداشتم ولي ميدونم که اصولا اي سي ها رو نبايد مموازي کرد و اينم روشي تجربي هستش ديگه :mrgreen:
    شما یه حالت ناپایدار رو به وجود میارید بعد بهش میگید امنیت؟ این جوری موقع جریان کشیدن دچار مشکل میشه و باعث میشید عمر قطعه کم بشه. بهتره شما یه دیود رو سری کنید تا ولتاژ کمی از 5 کمتر بشه اگه فکر میکنید این جوری بهتره. به جای 7806 هم از 7809 استفاده کنید.
    موازی کردن هم مشکلاتی به این شکل رو به وجود میاره که باعث سوختن جفتشون میشه.بهتره یه ترانزیستور کنارش بزارید.این اصولی تر هست.
    البته این موارد برای کار دراز مدت هست و تو تست های عادی که انجام میدید ممکنه هیچ مشکلی نشون ندن از خودشون.
    روش سری کردن LED هم که گفتید جالب نیست چون روی LED 2ولت تقریبا افت ولتاژ داریم و دیگه اینکه جریان مصرفی هم محدود میشه.
    شما کلا بیا جای 7805 از LM2575 یا LM2576 استفاده کنید.هم خودش رگولاتور مطمئن تری هست و هم اگه بسوزه قطع میشه. اگه دیتاشیتش رو بببینید جریان رو یه ترانزیستور Bjt تامین میکنه که اگه اون بسوزه دیگه مسیر دیگه ای نیست که ولتاژ ورودی تو خروجی بیاد.
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]
    2011/03/03
    گلپايگان
    98
    0

سلام
    من متاسفانه مدار را طراحی و چاپ کردم برای همین نمی تونم از اونی که شما گفتید استفاده بکنم دنبال یه راه کم درد سرم
    2006/12/02
    بندرانزلی
    2,478
    55

از ديود زنر خالي استفاده كنيد.
    مثلا 5.6 ولت

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2011/02/25
    55
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط shahinbahari
    شما يه حالت ناپايدار رو به وجود مياريد بعد بهش ميگيد امنيت؟ اين جوري موقع جريان کشيدن دچار مشکل ميشه و باعث ميشيد عمر قطعه کم بشه. بهتره شما يه ديود رو سري کنيد تا ولتاژ کمي از 5 کمتر بشه اگه فکر ميکنيد اين جوري بهتره. به جاي 7806 هم از 7809 استفاده کنيد.
    موازي کردن هم مشکلاتي به اين شکل رو به وجود مياره که باعث سوختن جفتشون ميشه.بهتره يه ترانزيستور کنارش بزاريد.اين اصولي تر هست.
    البته اين موارد براي کار دراز مدت هست و تو تست هاي عادي که انجام ميديد ممکنه هيچ مشکلي نشون ندن از خودشون.
    روش سري کردن LED هم که گفتيد جالب نيست چون روي LED 2ولت تقريبا افت ولتاژ داريم و ديگه اينکه جريان مصرفي هم محدود ميشه.
    شما کلا بيا جاي 7805 از LM2575 يا LM2576 استفاده کنيد.هم خودش رگولاتور مطمئن تري هست و هم اگه بسوزه قطع ميشه. اگه ديتاشيتش رو بببينيد جريان رو يه ترانزيستور Bjt تامين ميکنه که اگه اون بسوزه ديگه مسير ديگه اي نيست که ولتاژ ورودي تو خروجي بياد.

من از اين روش براي تست و زمانهاي کوناه و جريان براي راه اندازي ميکرو استفاده ميکنم نه براي طراحي . براي مداراتي که ميخوام جريان بيشتري داشته باشه يا دائمي باشه از ترکيب tl431 و ترانزيستور فfet استفاده ميکنم و در ضمن همونطور هم که عرض کردم و شما هم اشاره کرديد اين يک حالت ناپايداره و چون توي جريان کشي مشکل ايجاد ميکنه اگر جريان زيادي کشيده بشه مدار بيشتر در معرض امنيته و يک روش تجربيه و نه علمي و دائمي . ضمن تشکر از شما که ياد اوري کرديد و اطلاعاتتون رو در اختيار ديگر دوستان هم قرار داديد چون من فراموش کردم بحث جريان کشي و آزمايشي بودن رو بهش اشاره کنم . :applause: :applause:
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13