اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار های گیرنده و فرستنده IR (مادون قرمز)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار های گیرنده و فرستنده IR (مادون قرمز)

سلام.
    طبق وعده قبلی اینجا می خوام شروع به طراحی و ارائه گیرنده و فرستنده مادون قرمز با دو شکل مختلف 10 کانال و 18 کانال بکنم.
    اول از معرفی آی سی های مربوطه شروع می کنم:
    ما اینجا می خوایم از آی سی های PT2248 و PT2249 و PT2250 استفاده کنیم.آی سی اول Transmitter و یا همون فرستنده و دومی و سومی گیرنده ما هستند.هر سه این آی سی ها توی بازار ایران پیدا میشه و از این بابت هیچ نگرانی ای نداشته باشین.قیمت ارزونی هم دارن.
    اما کم کم طراحی رو شروع کنیم:
    با مراجعه به دیتاشیت آی سی اول می بینیم که تمام شماتیک مدار مورد نظرمون یعنی همون فرستنده مادون قرمز یا Remote Control اونجا هست و هیچ نیازی به این نیست که تغییراتی رو اعمال کنیم.صرفا مساله طراحی PCB می مونه که از این بحث خارجه.
    و اما شماتیک:

همونطور که توی این شماتیک می بینید ما می تونیم یه ریموت کنترل 18 کلیده داشته یاشیم که کلید ها بصورت ماتریسی روی آی سی قرار می گیرند.و بصورت سه سطر در شش ستون چیده می شند.
    در مورد R توی شماتیک (روی بیس ترانزیستور) مقاومت 680 یا 820 اهم رو انتخاب می کنیم.
    و همچنین در مورد ترانزیستور 2SA1015 انتخاب میشه.
    IR LED رو هم که میدونید یه LED مادون قرمز معمولی فرستنده (شفاف) میندازیم.
    فکر نمی کنم در مورد مدار فرستنده دیگه مشکلی وجود داشته باشه بجز اینکه رنج تغذیه مدار بسیار جالب هستش... 2.2 ولت تا 5 ولت.پس به راحتی می تونید از باتریهای معمولی که توی این رنج ولتاژ هستند استفاده کنید.
    اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

پاسخ : مدار های گیرنده و فرستنده IR (مادون قرمز)

و اما مدار گیرنده.
    با مراجعه به دیتا شیت این آی سی چیز زیادی جز نحوه بستن تغذیه آی سی و پین های کنترلی دستگیرمون نمیشه.
    اینجا یه نکته پیش میاد و اون اینکه از حالا باید نیاز خودتون رو تعیین کنید.به این معنی که باید بدونید به 10 کانال نیاز دارید یا 18 تا.چون برای داشتن 10 کانال باید از آی سی PT2249 و برای داشتن 18 کانال از آی سی PT2250 استفاده کنید.
    فعلا شماتیک های مربوط به هرکدوم رو که از دیتاشیت بیرون کشیدم رو ببینین:

همونطوری که توی شکل ها می بینید پین هایی از آی سی ها که توی قسمت Control Signal Output قرار گرفتن پین های مربوط به خروجی های مدار ما هستند که توی اولی دو تا و در دومی 18 تا هستن.
    اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

سلام مجدد.
      خوب میرسیم به قسمت طراحی:
      این آی سی و به عبارتی مدار گیرنده ما سه قسمت عمده داره:
      1-قسمت تغذیه آی سی
      2-قسمت گیرنده یا همون سنسور مادون قرمز
      3-خروجی مدار
      برای هرکدوم جدا گانه طراحی رو انجام میدیم.بیاید اول از قسمت خروجی شروع کنیم.چون هم از اون دوتای دیگه کار بیشتری میبره و هم سخت تره.(حالا میگم چرا)
      برای این کار قبل از هرچیز باید بدونیم که خروجی ما هر به هرالمان الکتریکی و الکترونیکی که قدرت سوئیچ کردن یا فرمان دادن رو داشته باشه میتونه وصل شه.از جمله رله ، ترانزیستور ، تریاک ، میکرو و...
      اما بیاید فرض کنیم که میخوایم این خروجی ها رو به رله بدیم.یا یکم عامیانه ترش اینکه فرضا می خوایم وسایلی مث لامپ های خونه یا تلوزیون و ... رو خاموش و روشن کنیم.بقیه المانهای مورد اشاره هم برای وصل شدن به آی سی مشکلی ندارن.
      ولی حالا بریم روی مدار:

همونطور که می بینید یک دونه از مدار مربوطه رو روی پین 13 کشیدم و بقیه پین ها رو بعهده خودتون گذاشتم.درواقع همه پینها از 3 تا 20 همین مدار رو باید داشته باشند.طرز کارش هم که سادس.وقتی خروجی آی سی (که نوع CMOS) هستش به یک منطقی میره ترانزیستور (BC945) روشن میشه و جریان مورد نیاز بوبین رله رو تامین میکنه و رله کنتاکت میکنه.
      با این روش یعنی گذاشتن رله توی مدار خروجی میتونید نه 18 تا بلکه 36 تا خروجی از کل گیرنده بگیرید.چون هر رله (رله های کوچیک و معمولی)خودش دوتا کلیده.وقتی که بوبین تحریک نیست یک کنتاکت وصل و دیگری قطع هست و با جریان دار شدن بوبین برعکس میشه.رله های بزرگتر و قوی تر نوعا دارای چهار و هشت و.. کنتاکت هستند.
      حتما میخواین بگین این مدار خروجی که سادس !! ولی اینجا یه نکته اساسی وجود داره و اون در نوع خروجی های آی سی هستش که متاسفانه در دیتاشیت های معمولی اون ذکر نشده.
      این نکته خیلی خیلی مهم اینه که از بین 10 تا خروجی آی سی PT2249 فقط دوتا از اونها حالت Hold دارند. تعدادی از بقیه خروجی ها تا وقتی که سیگنال ورودی داشته باشیم به یک منطقی میرن و تعدادی هم صرفا ((تک پالس)) هستند.حالا به ترتیب توضیح میدم که این سه نوع خروجی چطور کار می کنند:
      1-با زدن کلید مثلا1 در روی ریموت خروجی مربوطه در گیرنده به یک منطقی میره و تا دوباره فشرده شدن این کلید در همون حال باقی می مونه.مثلا یک بار دکمه رو برای روشن شدن لامپ میزنید و بار دیگه برای خاموش شدنش.(Hold)
      2-با زدن کلید مثلا 3 روی ریموت خروجی مربوطه به یک منطقی میره ولی تا وقتی این حالت رو داره که شما اون دکمه رو روی ریموت فشار میدید یا به قولی پایین نگه میدارید.با برداشتن دستتون از روی دکمه خروجی مربوطه صفر میشه.(Cyclic pulse)
      3-با زدن کلید مثلا 7 روی ریموت کنترل خروجی مربوطه در گیرنده برای لحظه ای به یک منطقی میره و چه شما دکمه رو رها کنید و چه نگه دارید بعد از لحظه ای خروجی مربوطه صفر میشه.(single puls)

طبیعیه که فقط با نوع اول این خروجی ها میشه لامپ یا یخچال یا تلویزیون و یا ... رو روشن و خاموش کرد.و بقیه این خروجی ها تقریب (برای این موارد) به کاری نمیان.
      اگه فکر میکنین اون هشت تا خروجی بدرد نمی خورند باید بدونید اتفاقا اونها بیشتر مورد توجه قرار میگیرند.نه در این مورد که ما داریم استفاده می کنیم.بلکه در خیلی موارد و مدار های گوناگون ما درواقع از حال Hold استفاده نمی کنیم.بلکه از همون تک پالس و سیکلیک پالس استفاده میکنیم.
      در مورد خروجی ها توضیح کامل تر اینکه خروجی های از نوع cyclic pulse دارای یک ((لچ)) ، نوع Hold دارای فلیپ فلاپ از نوع T و خروجی هایsingle pulse هم از نو ساده هستند.

اما در مورد PT2250 تعداد هرکدوم از انواع خروجی ها رو نمیدونم و همینطور درمورد هردو آی سی 49 و 50 من نمیدونم که دقیقا کدوم پینها چه حالتی دارند و چی به چیه.ولی نگران نباشید.این ها رو به راحتی با نگاه کردن به دیتاشیت های کاملتر و یا نهایتا بعد از بستن مدار (که کار ساده ایه) به خوبی متوجه میشیم.

اما:

گفتم که برای رله های ما خروجی Hold مناسبه.حالا ما باید کاری بکنیم که خروجی های دیگه ما که حالت Hold ندارند به این حالت مجهز بشند.که هروقت دکمه رو فشار دادیم خروجی فعال شه و با فشار دوباره اون خروجی غیر فعال شه.
      برای این کار می تونیم از T و یا JK فلیپ فلاپ استفاده کنیم.

ادامه دارد...

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

انگار عزیزان نیازی به ادامه دادن بنده نمی بینند؟؟؟؟ :rolleyes:

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

خیلی عالیه دوست عزیز ادامه بده..

دیدگاه

دوست دارید یه ترانسفورماتور 6 امپر هم رو برد فرستنده بزاریم تا کوچیک تر شه ؟! :rolleyes:

برای رموت کنترل بهتره که از ایسی SDA 2208 استفاده کنید ، در پکیج های دیپ و اس ام دی هم موجود است . قابلیت ارسال 512 دستور رو هم داره . 64 دستور که توسط 2 پورت 8 پینی به صفحه کلید ماتریسی 64 تایی وصل میشه و انتخاب 8 مود که میشه 8 در 8 در 8 = 512 .

توش درایور IR هم داره و فقط تنها چیزی که نیاز داره برق و یه کریستال + 1 خازن واسه اوسیلاتور هست .

این ایسی Powermanagement داره یعنی وقتی کلیدی فشرده نمیشه ایسی در مود standby قرار میگیره جریان زیادی مصرف نمیکنه .

--

برای گیرند هم از ماژول IR گیرنده میتونی استفاده کنی . 1 پین vcc یه پین هم gndآ‌ یه پین هم خروجی که میشه ازش به عنوان logic هم استفاده کرد . وصلش میکنی به یه میکرو یا بصورت logic یا توسط adc و فرمان هارو ترجمه میکنی و خلاص !

این ایسی روی محصولات تجاری بیشتر کاربرد داره .
            فتو بلاگ من
            کاردستی ها :
            روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
            فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
            کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

سلام دوست عزیز جناب آقای جهاندار
              دیتاشیت این Ic رو سراغ دارید؟
              ممنون میشم اگه لینک یا فایلش رو بذارید.
              ضمنا این IC تو بازار موجوده؟

دیدگاه

سلام گوگل بهتر به شما کمک میتونه بکنه ! http://www.datasheetcatalog.com/
                فتو بلاگ من
                کاردستی ها :

دیدگاه

سلام
                  به نظر من بهتره از کنترل های تلویزیون موجود در بازار استفاده کنیدبه شش دلیل:
                  1- داخل جعبه است با صفحه کلید.
                  2- قیمت ارزان( من یک مدل که بیست نوع تلویزیون رو کنترل میکرد سه هزار تومان خریدم)
                  3- قسمت گیرنده رو میتوان داخل میکرو برنامه اش رو نوشت . پس نیازی به آی سی گیرنده ندارد.
                  4- مصرف بسیار پایین با دو باطری معمولی.
                  5- میتوانید از آن برای کنترل تلویزیون هم استفاده کنید
                  6- برد آن بدون نیاز به آی سی اختصاصی گیرنده بسیار خوب است(با یک چشمی و دو عدد مقاومت)

دیدگاه

سلام آقای جهاندار
                    من گوگل رو search کردم چیزی پیدا نکردم هر چند که من هارد خودم رو هم با گوگل جستجو کیکنم :eek:
                    نتیجه اینه که شما خیلی بهتر از گوگل هستید.
                    موفق باشید

دیدگاه

پیدا کردی ؟!
                      فتو بلاگ من
                      کاردستی ها :

دیدگاه

سلام
                        ممنون با راهنمایی شما پیداش کردم
                        برای ساخت فرستنده چیز زیادی نمی خواد
                        فقط فکر کنم تاحدی ساخت گیرنده مشکله.
                        بازم ممنون

دیدگاه

گیرنده چرا مشکله ؟! تنها چیزی که میخواد یه میکرو ADC دار ( تست نکردم که خروجی لاجیک میده یا نه ) هست . و باید زمان بین پالسهارو اندازه گیری کنی . فکر کنم فرمتش همین باشه .

دیود ir آ‌و اوسیلاتور و دمدولاتور و فیلتر همه تو اون ماژول ها هست .
                          فتو بلاگ من
                          کاردستی ها :

دیدگاه

سلام
                            فرستنده های مادون قرمز لوازم صوتی و تصویری معمولا از کد بندی های خاصی پیروی می کنند مثل استاندارد RC5 , philips و .... که فکر می کنم بعضی از کامپایلر های avr قابلیت decode اون رو دان این ic هم اگه همچین کد استانداردی داشت خیلی عالی میشد.

دیدگاه

سلام.بخاطر تاخیر خیلی زیاد ، ببخشید.
                              میبینمکه دوستان تاپیکرو ادامه دادن و پربارترش کردن.
                              هدف من از معرفی این آی سی ها آشنایی دوستان با این سطح از گیرنده وفرستنده مادون قرمز بود.آ ی سی هایی که شما معرفی کردید مطمئنا بهترو پیشرفته ترهستند.ولی به هر حال اینها توی سطوح متفاوتی هستند و هرکدوم رو برسی خواهیم کرد ان شاءالله.
                              در اولین فرصت ادامه میدم.
                              ممنون.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X