اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه ربات مسیریاب - لطفا کمک کنید !!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه ربات مسیریاب - لطفا کمک کنید !!

درود دوستان عزیز و گرامی ببخشید نمی دونم پست های قبلی منو خوندید یا نه اگر خونده باشید متوجه میشید که من یه ربات مسیریاب 16 سنسور دارم اما به علت دعوا با رنامه نویس تیم اونو بیرون انداختم و حالا هیچی از برنامه نویسی سرم نمیشه اما یه مسابقه توی شهر خودمون که نتونستم به خاطر همین شرکت کنم اما حالا یه مسابقه هستش میخوام شرکت کنم اما با اینکه من چند تا سی دی و کتاب و ...... آموزش برنامه نویسی خریدم اما بازم بلد نشدم حالا یه آموزش خریدم که دارم یه خورده بلد میشم اما جون وقت کمه نمی تونم تمرین کنم تا بلد بشم برای همین از دوستان عزیز خواهش می کنم اگر برنامه روبات 16 سنسور مسیریاب دارند به من بنده حقیر بدید شاید بتونم با توجه به اون برای خودم یه چیزی طبق اون آموزش بنویسم !!!!!
    ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

پاسخ : کمک برنامه ربات مسیریاب - بخونید- کمک !!!!

این چینش سنسور های منه !!
    اما چون تعدادشون زیاده و سنسور الکی زیاد داره برای همین می خواستم که فقط اون هایی که دورشون خط قرمز کشیدم رو استفاده کنم !!!
    در ضمن این مسیر که من می خوام روبات رو استفاده کنم خیلی ساده هسنش اما روان بودن روبات خیلی مهمه !!!
    دوستان خواهشا کمک کنید حتما جبران می کنم !!!
    در ضمن اگر هم کسی باشه که برنامه نویسی کامل روبات رو قبول کنه هرچقدر هزینه اش باشه بهش میدم !!

دیدگاه

پاسخ : برنامه ربات مسیریاب - لطفا کمک کنید !!

با سلام
      امدم یه چیز بگم که فقط گفته باشم ؛

آقا من رباتیک کار نکردم ولی تا اونجا که یادمه آخرین بار که ربات مسیر یاب دیدم به صورت 5 سنسور بود و یا 8 سنسور !

حالا یه سوال ، اصلا قائده چینش این سنسور ها چیه ؟

اما چیزی که به ذهنم متبادر میشه بعد از دیدن این ربات های مسیر یاب ،

بنظر الگوریتمشون باید به این شکل باشه که بعد از روشن شدن ،

فرض اولیه :
      1. خروجی سنسور ها زمانی که روی صفحه سفید هست ، صفر هست و وقتی که روی مسیر مشکی هست ، خروجیش یک هست .

2. ربات برای حرکت تو مسیر نیاز داره تا یه شرطی بر قرار بشه ، این شرط یه مقدار حداقل داره ، حداقلش این باشه که 3 تا سنسور وسط بالای یک بشن به همراه یه سنسور وسط پایینی

3. جهت گردش شفت موتور ها به شکلی هست که راست گرد چرخیدنشون منجر به حرکت رو به جلو ربات بشه .

4. برای گردش درجا به چپ ، باید موتور سمت چپی چپ گرد و موتور دست راستی باید راستگرد بچرخه .

5. برای گردش رو به جلو یا عقب (یا حرکت بر روی محیط یک دایره ) به چپ ، باید موتور سمت راستی با یه سرعت معین راستگرد بچرخه و موتور دست چپی باید با توجه به اندازه حرکت خطی به سمت جلو با درصدی از سرعت موتور دست راستی راستگرد بچرخه .(اگه سرعت چرخش این موتور در هر بار گردش 360 درجه ای متور تغییر بکنه ربات متناسب با تغییر در جهت افزایش یا کاهش سرعت موتور به عقب یا جلو خواهد رفت اما اگه سرعتش بعد از هر گردش 360 درجه ای تغییر نکنه ،ربات دائم روی محیط یه دایره دور خودش (به صورت چپ گرد) میچرخه)

6. برای گردش درجا به راست ، باید موتور سمت راستی چپ گرد و موتور دست چپی باید راستگرد بچرخه .

7. برای گردش رو به جلو یا عقب (یا حرکت بر روی محیط یک دایره ) به راست ، باید موتور سمت چپی با یه سرعت معین راستگرد بچرخه و موتور دست راستی باید با توجه به اندازه حرکت خطی به سمت جلو با درصدی از سرعت موتور دست چپی راستگرد بچرخه .(اگه سرعت چرخش این موتور در هر بار گردش 360 درجه ای موتور تغییر بکنه ربات متناسب با تغییر در جهت افزایش یا کاهش سرعت موتور به عقب یا جلو خواهد رفت اما اگه سرعتش بعد از هر گردش 360 درجه ای تغییر نکنه ،ربات دائم روی محیط یه دایره دور خودش (به صورت چپ گرد) میچرخه)

الگوریتمشم همون چیزی که باز به ذهن متبادر میشه ، دیگه نمیگم.

این چیزی بود که به ذهنم رسید، اگه پرت و پلا گفتم ببخشید.

دیدگاه

ببخشید این ها رو میدونم !!
        اما از برنامه نویسی هیچی سرم نمیشه !!
        دوستان با فلوچارت نمیشه برنامه اش رو نوشت !!

دیدگاه

سلام برو توی لینک زیر اونجا در مورد برنامه و سخت افزار روبات مسیر یاب به طور مفصل بحث شده:
          http://forum.techno-electro.com/thread-254.html

دیدگاه

سلام.
            این الگوریتم برنامه هست که میاد 16 سنسور که به دو تا پورت وصل شده رو تبدیل به یک متغیر 16 بیتی میکنی بعد راحت میتونی رو اونا کار کنی!!

کد:
            If Pina.7 = 0 Then Sens = Sens + 1
            If Pina.6 = 0 Then Sens = Sens + 2
            If Pina.5 = 0 Then Sens = Sens + 4
            If Pina.4 = 0 Then Sens = Sens + 8
            If Pina.3 = 0 Then Sens = Sens + 16
            If Pina.2 = 0 Then Sens = Sens + 32
            If Pina.1 = 0 Then Sens = Sens + 64
            If Pina.0 = 0 Then Sens = Sens + 128
            If Pinb.7 = 0 Then Sens = Sens + 256
            If Pinb.6 = 0 Then Sens = Sens + 512
            If Pinb.5 = 0 Then Sens = Sens + 1024
            If Pinb.4 = 0 Then Sens = Sens + 2048
            If Pinb.3 = 0 Then Sens = Sens + 4096
            If Pinb.2 = 0 Then Sens = Sens + 8192
            If Pinb.1 = 0 Then Sens = Sens + 16384
            If Pinb.0 = 0 Then Sens = Sens + 32768

دیدگاه

آقای M3R من هیچی از برنامه نویسی نمیدونم ! من اگر روباتم همین که بتونه یه روی یه دایره راه بره برام کافیه !!
              خواهشا شما کمک کن یه برنامه ربات مسیریاب 10 یا 16 سنسور (روباتم 16 سنسوره اما 10 تاش کافیه ) بزار من با یه تغییر پورت و پین بتونم یک کاری بکنم !! حالا من یه غلطی کردم با برنامه نویس تیم دعوام شد - غرور رم رو زیر پا گذاشتم با اینکه یکسال از من کوچیکتره امروز ازش معذرت خواهی کردم حالا اون نمی بخشه !!

دیدگاه

دوستان میشه یه برنامه کوچولو بدید که همه ی خروجی ها رو منفی بده و یه برنامه هم که هم ی خروجی ها رو مثبت !!

دیدگاه

میتونی از طریق همین سایت توی 2-3 هفته برنامه نویس AVR بشی و دیگه منتظر بقیه نمونی
                  من که با همین سایت شروع کردم و سریع AVR رو یاد گرفتم

دیدگاه

واسه یادگیری بیسیک یا سی ؟؟
                    فکر کنم بیسیک راحت تره !!

دیدگاه

c برای یه عمر آسودگی
                      میتونی از فیلم های آقای طراح استفاده کنی خوب توضیح دادند

دیدگاه

فیلم های آقای بادامی نجات رو دارم !!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X