ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    2007/02/08
    24
    0

خواندن داده های LCD مایع از روی کابل flat آن ؟

با سلام .
    باید از روی اعدادی که یک دستگاه روی LCD مایع خود نشان میدهد ، داده ها را با یک میکرو بخوانم . این دستگاه داده هایش را روی یک LCD با 3 رقم بدون اعشار نشان میدهد و من فقط به کابلی دسترسی دارم که به شیشه LCD

چسبیده .
    بنابر این من شروع کردم با احتیاط به قطع تک تک پینهای آن و بررسی نتیجه . از 14 خط کابل فلت متصل به شیشه LCD قطع 4 خط ، هیچ گونه خللی در نمایش 3 رقم مورد نظر ایجاد نکرد. اکنون 10 پایه دیگر مانده بود . قطع هر یک ازاین

10 پایه باعث قطع سگمنت های نمایشگر به شرح زیر شد :
    قطع پایه 1 : منجر به قطع a , f از کلیه ارقام شد .
    قطع پایه 2 : منجر به قطع b , g از کلیه ارقام شد .
    قطع پایه 3 : منجر به قطع e , c از کلیه ارقام شد .
    قطع پایه 4 : منجر به قطع d از کلیه ارقام شد .
    همچنین ...
    قطع پایه 5 : منجر به قطع d , e , f , g از رقم صدگان شد .
    قطع پایه 6 : منجر به قطع a , b , c از رقم صدگان شد .
    قطع پایه 7 : منجر به قطع d , e , f , g از رقم دهگان شد .
    قطع پایه 8 : منجر به قطع a , b , c از رقم دهگان شد .
    قطع پایه 9 : منجر به قطع d , e , f , g از رقم یکان شد .
    قطع پایه 10 : منجر به قطع a , b , c از رقم یکان شد .

اکنون با معمای جدیدی رو در رو بودم : چگونه باید از روی این پایه ها میخواندم و ارقام را تشخیص میدادم ؟ اصلا خط زمین مدار به شیشه این LCD وارد نشده است . وقتی با اسیلوسکوپ به بررسی پرداختم معما باز هم پیچیده تر شد .

عده ای پالس دیجیتال پلکانی نیم تا 3.5 ولتی متناوب و در هم دیدم که نشان میداد خواندن از روی این نمایشگر LCD مایع کار ساده ای نیست .( من زمین پراب را به زمین مدار زده بودم).
    سوال 1 : خواندن از خروجی درایور LCD مایع و تبدیل به داده های مطلوب چگونه است ؟
    سوال 2 : اصلا اساس کار درایور این LCD های مایع چیست . یعنی واقعا وقتی آی سی درایور LCD میخواهد سگمنت a از یکان را روشن کند ، چه میکند ؟

آموزاندن ، سپاسگذاری از خداوندگارست به جهت داشتن نعمت آموختن .
    2007/07/19
    تهران
    1,343
    110

پاسخ : خواندن داده های LCD مایع از روی کابل flat آن ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط گلپاترونیک
    با سلام .
    باید از روی اعدادی که یک دستگاه روی LCD مایع خود نشان میدهد ، داده ها را با یک میکرو بخوانم . این دستگاه داده هایش را روی یک LCD با 3 رقم بدون اعشار نشان میدهد و من فقط به کابلی دسترسی دارم که به شیشه LCD

چسبیده .
    بنابر این من شروع کردم با احتیاط به قطع تک تک پینهای آن و بررسی نتیجه . از 14 خط کابل فلت متصل به شیشه LCD قطع 4 خط ، هیچ گونه خللی در نمایش 3 رقم مورد نظر ایجاد نکرد. اکنون 10 پایه دیگر مانده بود . قطع هر یک ازاین

10 پایه باعث قطع سگمنت های نمایشگر به شرح زیر شد :
    قطع پایه 1 : منجر به قطع a , f از کلیه ارقام شد .
    قطع پایه 2 : منجر به قطع b , g از کلیه ارقام شد .
    قطع پایه 3 : منجر به قطع e , c از کلیه ارقام شد .
    قطع پایه 4 : منجر به قطع d از کلیه ارقام شد .
    همچنین ...
    قطع پایه 5 : منجر به قطع d , e , f , g از رقم صدگان شد .
    قطع پایه 6 : منجر به قطع a , b , c از رقم صدگان شد .
    قطع پایه 7 : منجر به قطع d , e , f , g از رقم دهگان شد .
    قطع پایه 8 : منجر به قطع a , b , c از رقم دهگان شد .
    قطع پایه 9 : منجر به قطع d , e , f , g از رقم یکان شد .
    قطع پایه 10 : منجر به قطع a , b , c از رقم یکان شد .

اکنون با معمای جدیدی رو در رو بودم : چگونه باید از روی این پایه ها میخواندم و ارقام را تشخیص میدادم ؟ اصلا خط زمین مدار به شیشه این LCD وارد نشده است . وقتی با اسیلوسکوپ به بررسی پرداختم معما باز هم پیچیده تر شد .

عده ای پالس دیجیتال پلکانی نیم تا 3.5 ولتی متناوب و در هم دیدم که نشان میداد خواندن از روی این نمایشگر LCD مایع کار ساده ای نیست .( من زمین پراب را به زمین مدار زده بودم).
    سوال 1 : خواندن از خروجی درایور LCD مایع و تبدیل به داده های مطلوب چگونه است ؟
    سوال 2 : اصلا اساس کار درایور این LCD های مایع چیست . یعنی واقعا وقتی آی سی درایور LCD میخواهد سگمنت a از یکان را روشن کند ، چه میکند ؟

با سلام

شماره درایور ال سی دی چیه ؟
    ورودیهای اون چیپ قابل دسترسی هست ؟
    2007/02/08
    24
    0

سلام.
    متاسفانه اون یک آی سی معمول نیست . از سری آی سی هایی است که برای یک دستگاه خاص ساخته شده و مطمئنا انتظار نمیرود datasheet داشته باشد :nerd:
    همچین چیپ هایی ورودی های نامعلوم و غیر قابل بررسی دارند . در هر حال تنها جایی که به اون دست رسی دارم همین پینهاییست که شرحشان گفته شد . باید مفاهیم درایور LCD را به خوبی فهمید که متاسفانه هنوز به این مفاهیم دسترسی نیافته ام.
    2007/07/19
    تهران
    1,343
    110

نقل قول نوشته اصلی توسط گلپاترونیک
    سلام.
    متاسفانه اون یک آی سی معمول نیست . از سری آی سی هایی است که برای یک دستگاه خاص ساخته شده و مطمئنا انتظار نمیرود datasheet داشته باشد :nerd:
    همچین چیپ هایی ورودی های نامعلوم و غیر قابل بررسی دارند . در هر حال تنها جایی که به اون دست رسی دارم همین پینهاییست که شرحشان گفته شد . باید مفاهیم درایور LCD را به خوبی فهمید که متاسفانه هنوز به این مفاهیم دسترسی نیافته ام.
    عکسی از بوردش میتونید اینجا قرار بدید ؟
    2007/02/08
    24
    0

سلام . گویا مشکلم را خوب تشریح نکرده ام . جدای از اینکه چه آی سی ای به این LCD مایع فرمان میدهد ، آنچه برایم مهمتر شده ، چگونگی عملکرد LCD های مایع است . یعنی LCD مایع چگونه درایو میشود ؟
    من فقط میدانم اینها با نوساناتی که حاصل یک فرکانس متناوب مشخص است فعال میشوند . از آنجا که هر آنچه که به عنوان LCD در اختیار شماست ، با آی سی های درایور غالبا قطره ای همراهند و شما ملزم به دانستن این موضوع نیستید که میان این درایور ها و شیشه LCD چه میگذرد ، لذا گاهی ما از درک آن سخت تر شده است .
    میتوانید خودتان با یک اسیلوسکوپ بین خطوط منتهی از درایور به شیشه LCD قرار گرفته و آنچه میبینید را تحلیل نمایید ؟

در عین حال تنها چیزی که به آن دسترسی دارم ، همین خطوط و شیشه LCD میباشد . چگونه با این دانسته ها ، اعداد را از روی LCD بخوانم ؟
    2005/12/12
    مشهد
    26
    3

با سلام
    براي اين روش اصلا احتياج به زمين نداريم. در ضمن روي lcd هم چيپ وجود ندارد . براي يكبار نمايش هر سه رقم بايد در شش مرحله هر سه رقم را به نمايش در آورد (به تعداد شش پايه دوم ) در داخل lcd آندها به چهار تا پايه اول وصل شده اند وكاتدها به شش تا پايه دوم.مثلا براي اينكه شما سگمنت a از رقم دهگان را روشن كنيد بايد پايه يك را مثبت و پايه 8 را زمين كنيد تا روشن شود .حال براي نمايش مثلا عدد 158 بايد طبق زير عمل كنيد.
    مثبت + زمين

0 + 5

2و3 + 6

1و2و4 + 7

1و3 + 8

1و2و3و4 + 9

1و2و3 + 10

البته در عمل بايد آن را در يك حلقه قرار دهيد . بنابر اين وقتي فركانس آن زياد است چشم انسان به علت خطاي ديد قادر به تشخيص چشمك زدن آن نيست وآن را ثابت ميبيند.
    2007/02/08
    24
    0

سلام آقای طوسی . از راهنمایی شما سپاسگزارم . آنچه فرمودید را اجرا میکنم و نتیجه را به شما هم اعلام میکنم.
    2007/07/18
    نظر آباد
    893
    5

سلام دوست عزیز وقتی داده ها روی یک LCD نمایش داده میشوند یعنی اینکه اطلاعاتی که منجر به نمایش آن کارکترها شده اند وارد LCD شده اند واین به این معنی است که اطلاعات ورودی در حافظه RAM نمایشگر قفل شده اند وتا وقتی اطلاعات جدید وارد نشوند آن صفحه پاک نمیشود در حقیقت اگر تمام سیمها را هم قطع کنی تا وقتی تغذیه برقرار است نمایشگر تغیر وضعیت نمیدهد واگر هم بدهد یقینا نویزی است که وارد خطوط شده برای خواندن اطلاعات نمایش داده شده از پایه های دیتا استفاده کن کد اسکی روی آن در حقیقت کارکتر نمایش داده شده است. به دیتا شیت یک ال سی دی ( نمایشگر مراجعه کن)
    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم
    2007/02/08
    24
    0

دوست من پروفسور عزیز . آن LCD ای که در ذهن شماست ، آی سی درایور دارد ، به قول شمت RAM دارد و چیزهای دیگر . همان LCD که میفرمایید را خوب نگاه کنید ، میبینید از جایی به شیشه LCD چسبیده است و همه بحث ما همین جاست . در حقیقت ما در باره بعد از مدارات درایو LCD بحث میکنیم نه قبل از آن . در اینجا داده ها آن 0 و 1 های دوست داشتنی ما نیستند !
    2007/07/18
    نظر آباد
    893
    5

دوست من سلام نکنه LCD آنالوگ به بازار اومده وما خبر نداریم
    ولی احتمالا مقصود شما نمایشگرهای سون سگمنت کریستال مایع است نه LCD این نمایشگرها برای هریک از سگمنتها(a,b,c,d,e,f,g) یک پایه دارند یعنی اگر شما به فرض اینکه سون سگمنت کاتد مشترک داشته باشی وقتی پایه a به مثبت متصل شد درواقع تمام سگمنتهای a سون سگمنت ها ی آن نمایشگر به مثبت متصل است اما هریک از سون سگمنتها ی نمایشگر یک کاتد مجزادارد و شما هر کاتدی را که به منفی متصل کنی سگمنت آن روشن میشود
    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11