اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار موتور

سلام خسته نباشید
    میشه در مورد راه اندازی یک موتور گیربکسی اون هم با 2 تامیکروسوییچ که باعث بشه موتور عقب وجلو بره راهنماییم کنید ؟
    به نظرم کار سختی نباشه اما من چون رشته ام الکترونیک نیست نمیدونم باید اونرو به کروم پایه ترانزیستور وصل کنم و میکروسوییچو کجا بذارم
    ضمنا تغذیه هم بین 9 تا 12 ولته
    متشکرم

پاسخ : طراحی مدار موتور

درود

برای عقب و جلو باید از h-bridge استفاده کنی.
    رایج ترین قطعه فکر می کنم L298 هست. می تونی میکرو سوئیچ ها رو به پایه های چپ گرد و راست گرد اون وصل کنی.
    با این ای سی می تونی دو تا موتور رو همزمان کنترل کنی.
    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

اگه دقیقا بگی واسه چی میخوای یا دستور توسط چی به موتور داده میشه ، بهتر وراحتتر جواب میگیری .
      مثلا جواب بالا در مورد کار با میکرو و امثال ان است که دوستان دادن

اگه فقط چپ گرد / راست گرد موتور با کلید یا میکروسوئیچ مطرحه این راحتترین حالتیه که به ظهنم میرسه

دیدگاه

قبلیه با 2 تا رله بود اینم با ترانزیستور .چون که نوشتی با میکروسوئیچ عمل میکنه اینطوری میشه(3 راه ذکر شده) ولی اگه با ولتاژ پایین(بدون کلید) و(مثلا فرمان توسط یک IC داده شود)،(یاجریان موتور خیلی بالاتر از سوئیچ هامون باشه) مدار پیچیده تر از اینا میشه .

مدار ترانزیستوری چپ گرد/راست گرد موتور با کلید

دیدگاه

دوست عزیز{hi voltage} واقعا از کمکت ممنونم اونم یک دنیا خیلی بهم لطف کردی مداری که با ترانزیستور و میکرو سوییچ بود دقیقا همونی بود که میخواستم
          ممنونتم یه دنیا همونجا
          بستم جواب هم گرفتم
          خیلی خوشحالم کردی خدا خوشحالت کنه :applause: :applause: :applause:
          از بقیه دوستان هم ممنون ام لطف کردید
          فقط یک سوال من مدارآخری رو نبستم میخواستم فرقشو با مدار بالاییش بهم بگید ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط it-eng
            دوست عزیز{hi voltage} واقعا از کمکت ممنونم اونم یک دنیا خیلی بهم لطف کردی مداری که با ترانزیستور و میکرو سوییچ بود دقیقا همونی بود که میخواستم
            ممنونتم یه دنیا همونجا
            بستم جواب هم گرفتم
            خیلی خوشحالم کردی خدا خوشحالت کنه :applause: :applause: :applause:
            از بقیه دوستان هم ممنون ام لطف کردید
            فقط یک سوال من مدارآخری رو نبستم میخواستم فرقشو با مدار بالاییش بهم بگید ممنونم
            سلام
            بهتره یا فشردن دکمه تشکر هم رتبه دوست برتر سایت Hi-voltage رو افزایش بدین هم از افزایش حجم سایت بکاهین
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

منتظر این پرسش بودم .it-eng جان برای درک کردن فرق بین این دو باید ترانزیستورو بیشتر بشناسی ؛ اما در حد توان توضیح میدم :
              برای کار با ترانزیستور باید اونو بسته به نوع کار تو سه نوع آرایش بایاس کنیم وهر ارایش ترانزیستور مزایا ومعایبی دارد .بطور مختصر :

1-کلکتور مشترک
              بیشتر برای تقویت جریان و تثبیت ولتاژ
              2-امیتر مشترک
              برای تقویت قدرت خروجی ولتاژ وجریان
              3-بیس مشترک
              برای تقویت ولتاژ
              برای شروع و اینکه خودت بتونی با ترانزیستور مدار ساده طراحی کنی،ترانزیستورو یک کلید فرض کن که با کمی تحریک پایه بیس(B)پایه های امیتر(E)وکلکتور(C) به هم وصل میشه .(شکل 2 )رو ببند باانگشت پایه AوB لمس کن / میبینی که با کمی جریان وولتاژ ترانزیستور هدایت ولامپ روشن میشه
              اما اگه مصرف کننده تو امیتر باشه(شکل1)ولتاژ خروجی برابرست با ولتاژ بیس منهای 0.6 ولت .از این خاصیت با یه زنر میشه رگولاتور ساخت .پس اگه از (1) استفاده کنیم باید مثلا 10 ولت به بیس بدیم اونم با یه مقاومت اهم پایین (زیر 1 کیلو) با کلی تلفات وگرما که به زور 9 ولت بده
              در حالی که تو(شکل2 )با مقاومت (100 کیلو) هم لامپ روشن میشه ؛ یا مثلا بالا(شکل2) مقاومتها10 کیلو اهم باشه کافیه تا موتورمون کار کنه/ چرا ؟ بخاطرهمون آرایشش

در نهایت دوست عزیز خواص ترانزیستور خیلی پیچیده تر از اینهاشت .اما با همین قانون ساده (تقویت وحالت کلیدی) شما میتونی هزاران مدار بسازی
              اگه سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

این شکل هارو فقط در جوابت ننوشتما ... تست کردی؟
                البته نمیدونم چقدر رو اینا اطلاعات داشتی ؟شاید میدونستی . اما من ساده گفتم دیگه..

اگه واقعا میخوای الکترونیک کار کنی ... پیشنهاد میکنم حتما اون 2 تا ارایش مهم که توضیح دادم ببندی و روشون تغییر و قطعه اضافه کنی... این 2 تا کار کوچیکو (که دریجه ی بزرگی برای ورود به دنیای ترانزیستور والکترونیکه) حتما انجام بده .مخصوصا شکل 2 (امیتر مشترک)

مثلا انواع سنسور هارو به بیس ترانزیستور اضافه کن مدار بساز ( {NTC}کنترل یا نشان دهنده حرارت / {فتوسل یا فتو دیود}لامپ اتوماتیک اضطراری در تاریکی /{خازن}انواع تایمر ها

چشمک زن -دزدگیر - و...
                ببین من برد بورد نمیدونستم چیه و نه pcb ساختن بلد بودم ، دزدگیر -فزستنده (کلیدی) -رادیو تو خودکار و.... طراحی ودرست کرده بودم .فقط ترانزیستورو میشناختم

دیدگاه

سلام
                  آره تست کردم اونم با TIP122
                  اما اون چند مورد رو هنوز انجام ندادم حتما اینکارو واسه اینکه بهتر بتونم پیش برم انجام میدم
                  بازم ممنون

دیدگاه

البت ببخش جای دیگه نمیشه نوشت
                    : یه کم از پیغام خصوصیتو پاک کن . پر شده .اگه کسی کار خاص ومهم و خصوصی باهات داشته باشه .. نمیتونه

دیدگاه

سلام خسته نباشید
                      ببخشید برای اون مداری که در مورد موتورها پرسیده بودم
                      درشکل شماره 2 من این ترانزیستور رو TIP122انتخاب کردم و یک LED با مقاومت 220 اهم به کلکتور وصل کردم پس چرا بالمس دستم ال ای دی روشن نمیشه؟؟؟؟
                      سلام
                      ترانزیستور شما دارلینگتون هست و یک دیود محافظ هم از داخل به امیتر کلکتور وصله .تو بعضی ترانزیستور های دارلینگتون یک مقاومت داخلی از بیس تا امیتر وصله (بااهم کم ) که حساسیت ورودی رو کم میکنه
                      ترانزیستور های دارلینگتون بیس حساستری دارن و تقویت بیشتری میکنن
                      شما خودت میتونی طبق عکس با وصل کردن 2 ترانزیستور ؛دارلینگتون بسازی . و حساسیت بیس رو چند برابر کنی
                      ضریب تقویت دارلینگتون برابره با حاصلضرب دو ضریب تقویت(بتا) 2 ترانزیستورامون .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X