اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار و اصول شارژ باتری های Ni Cd و Ni Mh

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار و اصول شارژ باتری های Ni Cd و Ni Mh

با سلام
    من میخوام یک شارژر بسازم، برای دو عدد باتری NiCd 1100mAh (در مجموع 2.4 ولت). یک نقشه که پیدا کردم مدار زیر هستش که با یک جریان ثابت باتری رو شارژ میکنه. اما سیستم فیدبک خیلی الکتریکی نیست، یعنی یک ترمیستور داره که هر وقت دمای باتری رفت بالا پروسه شارژ رو متوقف میکنه.

اما ترمیستوری که در اختیارم هست فرق میکنه و در این مدار کار نمیکنه و منم رابطه شو ندارم، و البته خودم میخوام فیدبک رو الکترونیکی تر کنم.
    حالا از دوستان چندتا سوال پایه ای دارم:

1. آیا از وقتی که باتری شروع به شارژ شدن میکنه تا وقتی کاملا شارژ بشه جریانش ثابته؟
    2. ولتاژی که روی باتری قرار میگیره آیا باید همون 2.4 ولت باشه؟ یا با توجه به اینکه جریان ثابته، ولتاژ ملاک نیست؟ (در
    جریان 0.4 آمپر تا 4 ولت هم میره)
    3. باتری ها 1100mAh هستند، رابطه ای برای تخمین مدت زمان شارژ کامل شدنشون با جریان شارژ هست؟ با 0.1
    این مقدار یعنی 0.11mA شارژ بشن خوبه؟
    4. برای شارژ اول باید چه مدت و زیر چه جریانی شارژ بشن؟
    4. از کجا میشه فهمید باتری کاملا شارژ شده؟ ولتاژش یا جریانش؟
    5. بخوام ترمیستور هم برای امنیت بیشتر در کنارش باشه، دمای باتری تا چه حدی بره بالا مجازه؟
    6. ترمیستور من 10K مشکی شبیه خازن عدسی هستش ولی بزرگتره. رابطه ش چیه؟

پیشاپیش از راهنمایی های دوستان متشکرم!

پاسخ : مدار و اصول شارژ باتری های Ni Cd و Ni Mh

نوشته اصلی توسط ramaz
    با سلام
    من میخوام یک شارژر بسازم، برای دو عدد باتری NiCd 1100mAh (در مجموع 2.4 ولت). یک نقشه که پیدا کردم مدار زیر هستش که با یک جریان ثابت باتری رو شارژ میکنه. اما سیستم فیدبک خیلی الکتریکی نیست، یعنی یک ترمیستور داره که هر وقت دمای باتری رفت بالا پروسه شارژ رو متوقف میکنه.

اما ترمیستوری که در اختیارم هست فرق میکنه و در این مدار کار نمیکنه و منم رابطه شو ندارم، و البته خودم میخوام فیدبک رو الکترونیکی تر کنم.
    حالا از دوستان چندتا سوال پایه ای دارم:
    خوب یکی از متد های شارژ این باطری ها کنترول دماست که خیلی ارزون هم درمیاد. ولی با خطا همراهه و ممکنه خطر ناک باشه یا باعث اور شارژ بشه. یه روش با میکرو کنترولر هست که اونم بر اساس تخمین افزایش دمای باطریه که اون بهتر از این روشه ولی اونم قطعی نیست و به نظر خودم به شخصه خوب نی.

یه روش بهتر هست که بر اساس ولتاژ کار میکنه ولی بر اساس کاهش ولتاژ اینطوریه که وقتی باطری رو میزنی به شارژ اول شروع به افزایش میکنه بعدکه کامل شارژ شد افت ولتاژ شروع میشه که همینجا باید زودی قطعش کنی شارژو که معمولا 10mv برای هر باطری هستش. که بعضی از انواع باطری های نیکل بیس مثل NiMh ممکنه کاهش ولتاژ نداشته باشه و وقتی شارژ شد دیگه ولتاژش زیاد نشه. یه روش دیگم هست که میان 14 ساعت باطری رو زیر شارژ میزارن البته با 0.1C و بعد قطع میکنن که میتونی از ترکیب هر 3 روشم استفاده کنی.

1. آیا از وقتی که باتری شروع به شارژ شدن میکنه تا وقتی کاملا شارژ بشه جریانش ثابته؟
    نه
    2. ولتاژی که روی باتری قرار میگیره آیا باید همون 2.4 ولت باشه؟ یا با توجه به اینکه جریان ثابته، ولتاژ ملاک نیست؟ (در
    جریان 0.4 آمپر تا 4 ولت هم میره)
    ببین ولتاژت که باید بیشتر باشه و مقدارشم اینطوری تعیین میشه
    اختلاف ولتاژ باطری و ولتاژ شارژ تقسیم بر مقاومت باطری . که البته مقاومت باطری متغیره و نمیشه تعینش کرد. پس برای شارژ باطری یه منبع جریان در واقع میخایم که اگه بلد نیسی بگو برات بکشم. ولتاژ رو هم هر چی بالا تر بگیریم جریان شارژ بالا تر میره به خاطر همون فرمول بالا. ولی بستگی به خودت داره که روی چند C نتظیمش کنی.

یه چیز دیگم در مورد ولتاژ اگر ولتاژ باطری خیلی زیاد بشه بیشتر از 1.55v باعس ایجاد گاز میکنه که باطری رو هم خراب میکنه.

3. باتری ها 1100mAh هستند، رابطه ای برای تخمین مدت زمان شارژ کامل شدنشون با جریان شارژ هست؟ با 0.1
    این مقدار یعنی 0.11mA شارژ بشن خوبه؟
    همون 14 ساعته که بالا توضیح دادم.

4. برای شارژ اول باید چه مدت و زیر چه جریانی شارژ بشن؟
    اگر منظورت شارژ کامله و بعد شارژ قطره ای همون 1C تا 0.1C هستش. و برای شارژ قطره ای 0.1C تا 0.1C .

4. از کجا میشه فهمید باتری کاملا شارژ شده؟ ولتاژش یا جریانش؟
    بالا توضیح دادم

5. بخوام ترمیستور هم برای امنیت بیشتر در کنارش باشه، دمای باتری تا چه حدی بره بالا مجازه؟
    اینم بالا توضیح دادم و بیشتر برای باطری هاییه که خودشون توشون ترمیستور دارن ولی حدود 45 درجه .

6
    . ترمیستور من 10K مشکی شبیه خازن عدسی هستش ولی بزرگتره. رابطه ش چیه؟
    منظورت چیه؟ یا NTC یا PTC دیگه!

پیشاپیش از راهنمایی های دوستان متشکرم!
    قابل شما رو نداشت :redface:

مرجع:
    http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_nickel_based_batteries

دیدگاه

پاسخ : مدار و اصول شارژ باتری های Ni Cd و Ni Mh

با سلام در مورد باتری های ni mh و ni cd اگه می تونید توضیح کاملتری ارائه بدید ممنون می شم
      بیشتر شارژرها برچه اساسی کار می کنند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X