اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار VHF or UHF REGENERATIVE RECEIVER

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار VHF or UHF REGENERATIVE RECEIVER

سلام دوستان.
    من برای پروژه آزمایشگاه مدار مخابراتی باید یک مدار گیرنده بسازم که بتونه بیسیم پلیس و آتش نشانی یا صدای کانال های تلوزیونی رو بگیره.
    البته نباید از گیرنده سوپر هتروداین استفاده کنم و باید از گیزنده REGENERATIVE استفاده کنم.
    لطفا اگه کسی مدار یا اطلاعاتی در این مورد داره، در اختیار من بزاره.
    خیلی ممنون .

پاسخ : مدار VHF or UHF REGENERATIVE RECEIVER

سلام
    ببخشید ولی شما فرکانس بیسیم پلیس و آتش نشانی رو میدونید ؟ oo:
    میدونید این کارتون جرمه ؟

امیدوارم ناراحت نشده باشین
    کلاکسر-mjkha

دیدگاه

سلام.

این پروژه تقریبا مربوط به 1 سال پیش بود. یک پروژه دانشگاهی بود . استادمون خودش روی رادار های نظامی کار می کرد و می کنه و از این نظر مشکلی نبود. بیسیم پلیس رو به این سادگی نمی شه گرفت، آخه هم رمز گذاری می شه و هم از مدلاسیون دیجیتال استفاده می کنند که با گیرنده های معمولی نمی شه شنود کرد. بیشتر هدف دریافت سیگنال با یک گیرنده بجز سوپرهتروداین بود که برای استادمون دریافت صدای شبکه های تلوزیونی هم کافی بود. ما هم همینقدر بیشتر کار نکردیم. . . . . :nice: :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicswizard

بیسیم پلیس و آتش نشانی و صدای کانالهای تلویزیونی ، هر سه در ایران از مدولاسیون FM استفاده میکنن. (در همه جای دنیا همینطوره ، غیر از فرانسه که در سیستم تلویزیونش صدا رو هم AM مدوله میکنه )

بنابراین شما نمیتونید از گیرنده regenerative یا superregenerative استفاده کنید. اساسا این گیرنده ها فقط برای سیگنال AM یا ASK و مشتقاتشون کاربرد دارن
        سلام.

گیرنده های Regenerativ یک مزیتی که دارن می تونند هم سیگنال های دارای مدولاسیون AM رو بگیره و هم FM رو.

A super-regenerative receiver uses controlled Q-quenching and may limit the resonant tank circuit amplitude by loading the tank circuit as soon as regenerative oscillation is detected. An amplitude detector is coupled to the regenerative amplifier and controls a Q loading circuit coupled to the tank circuit of the regenerative amplifier. The amplitude detector turns on the Q loading circuit which then stops the regenerative amplifier from oscillating, and the Q-loading remains on for a brief time to insure that the regenerative amplifier has stopped oscillating. After the brief time, the Q loading circuit is turned off and the regenerative amplifier goes into oscillation again. This cycle repeats controllably over and over, resulting in a lower self-induced noise floor and improved received signal sensitivity. The super-regenerative receiver may be used in the very low frequency (VLF), low frequency (LF), medium frequency (MF), high frequency (HF), very high frequency (VHF) and super high frequency (SHF) ranges to receive continuous wave (CW), amplitude modulated (AM) and frequency modulated (FM) radio signals.

دیدگاه

سلام.

به هر حال ما که ازش جواب گرفتیم و کارمون راه افتاد و نمرمونم گرفتیم ( یادش بخیر.....) . کسی هم که این پروژه رو به عنوان پروژه درسی به ما داده بود اونقدر در زمینه مخابرات و RF و . . . اطلاعات داره که مطمئنا پروژه الکی تعریف نمی کنه.

البته شما هم اطلاعات خوبی دارین. موفق باشید.

دیدگاه

تو اینترنت از این مدارا زیاد ریخته. اینم یک نمونه که من از روش ساختم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicswizard
              سلام

این مدار هم گیرنده AM هستش. :agree: ، حالا اگر شما میتونید باهاش کمابیش صدای بیسیم ها رو بشنوید علتش همون تداخلیه که ذکر کردم.

ببینید آقای راجی ، من بحثم این نیست که اون استادتون واقعا میدونسته چی داره میگه یا نه و این پروژه رو واقعی تعریف کرده یا صرفا هدفش آموزشی بوده و... ،
              متاسفانه ، نمیدونم این چه آفتیه در مهندسی برق ایران که ....

شما تئوری همین مداری رو که گذاشتید بخونید ، طرز دریافت و آشکار سازیش رو هم بخونید ، قطعا متوجه میشید که چرا من میگم گیرنده regenerative مخصوص AM هستش ،
              اگر صرفا دوست دارید که من به خاطر احترام به اون استادتون ، بگم میشه باهاش FM هم گرفت ، من میگم میشه گرفت :biggrin: ، تازه یه Memorial هم برای استادتون می گیرم. ، ولی اگر میخواید واقعا چیزی یاد بگیرید ، عقل خود آدم بهترین استاده ،کافیه یه نگاه به مدار بندازید.

لزومی به جواب دادن به من هم نیست. میدونم که توی ایران حرف مرد یکیه ، حتی اگر در مورد یه مساله جزئی الکترونیک باشه :sad: ، اصولا بر طبق تجربه من بحث در این موارد بی فایده است
              سلام.

راسش این استاد ما داره روی رادار های نظامی کار می کنه ( توی کارشم موفق بوده) اونقدر تعریفش رو جلومون کرد که واسه خودم امر مشتبه شده که خدای RF و مخابراته.....
              امسال هم پژوهشگر نمونه شد. بعلاوه اینکه توی جزوه آزمایشگاهی که آماده کرده بود در مورد این گیرنده و توانایی هاش هم توضیح داده و روش آشکارسازی AM, FM رو توش گفته بود.
              من خودم اصلا ادعایی در مخابرات ندارم و پافشاریم روی حرفم صرفا به پشتوانه حرف استادم و مطالبیه که خوندم ( یک قسمتشو تو پست قبلی گذاشتم). اما الان مصمم شدم که ببینم واقعا این مدار یک گیرنده AM بوده و من الکی ................................ :angry: :angry: :angry: :angry:

بهر حال در این زمینه قطعا اطلاعات شما بیشتر از من هست. پس لطف کنید و یک راهنمایی در مورد منبع مناسب جهت مطالعه این مدار بفرمایید. من هم از استادمون دقیق تر می پرسم و توضیجاتی که توی جزوش بود را براتون می زارم تا شما هم بخونیدش.

دیدگاه

سلام . اقا افشین ممکنه شکل مداری گیرندتون که بیسیم ها رو شنود میکنه بزارید ؟ :question: راستش من چند سالیه دنبال یه همچین مداری میگردم . راستی تا اونجا که من اطلاع دارم فرکانس اغلب بیسیم ها بین 400 تا 500 مگ هست . من خودم موتورولا 5118 دارم که فرکانسش بین 450 تا 470 مگا هرتزه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X