اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نوشتن برنامه سمت ویندوز برای پروگرام کردن AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نوشتن برنامه سمت ویندوز برای پروگرام کردن AVR

سلام دوستان . من میخواهم برنامه ای در سمت ویندوز بنویسم که به کمک آن و مدار مربوطه AVR ها رو پروگرام کنم ( با ISP ) برای نوشتن آن ، لازم دارم بدانم دقیقا برای پروگرام کردن در مود ISP چه بایدکرد . مثلا برنامه سمت ویندوز STK200-300 ساده و معمولی خودمان چه فرایندی رو برای انجام پروگرام و نیز Verify کردن طی میکند . لطفا راهنمایی بفرمایید .

با تشکر.
    آموزاندن ، سپاسگذاری از خداوندگارست به جهت داشتن نعمت آموختن .

پاسخ : نوشتن برنامه سمت ویندوز برای پروگرام کردن AVR

نوشته اصلی توسط گلپاترونیک
    سلام دوستان . من میخواهم برنامه ای در سمت ویندوز بنویسم که به کمک آن و مدار مربوطه AVR ها رو پروگرام کنم ( با ISP ) برای نوشتن آن ، لازم دارم بدانم دقیقا برای پروگرام کردن در مود ISP چه بایدکرد . مثلا برنامه سمت ویندوز STK200-300 ساده و معمولی خودمان چه فرایندی رو برای انجام پروگرام و نیز Verify کردن طی میکند . لطفا راهنمایی بفرمایید .

با تشکر.
    با سلام
    البته فکر میکنم این موضوع بیشتر به بخش برنامه نویسی و اینترفیس مربوطه تا اینجا (میکروکنترلر ها و پروسسورها)
    ولی به هر حال شما بعد از اینکه زبان برنامه نویسی خودتون رو انتخاب کردید و موفق شدید توسط اون ، پورت خروجی (احتمالاً پورت موازی) رو راه اندازی کنید باید دیتاشیت میکروکنترلر مورد نظر رو مطالعه کنید تا با تایمینگ ها و در کل پروتکل پروگرم کردن اون میکروکنترلر آشنا بشید. تا اونجایی که من میدونم پروتکل ارتباطی SPI هست.
    البته بنده روی این مورد کار نکردم ولی مثلاً ابتدا باید آدرس خانه ای از حافظه رو که میخواین اطلاعات روش بریزید یا ازش بخونید رو به میکروکنترلر بفرستید.
    و بعد خود اطلاعات رو بفرستید یا بخونید.( که در واقع عمل خوندن برای همون verify کردن انجام میشه)

توضیحات من مثل سوال شما ناقص بود ولی به هر حال امیدوارم مفید بوده باشه.
    موفق باشید

دیدگاه

سلام .
      من نیازی به یادگیری برنامه نویسی سمت ویندوز ندارم دوست من .
      چیزی که میخواهم بدانم دقیقا این است که برای پروگرام کردن AVR با روش ISP و نه SPI دوست عزیزم ، چه فرایندی طی میشود . مثلا برای ارسال فایل هگز و نیز فیوز بیتها چگونه از 4 پایه معروف پروگرام ISP در AVR ها بهره ببرم ؟ خیلی ساده با این پایه ها به ترتیب چه کنم ؟
      میبینید که چیزی در باره نرم افزار سمت ویندوز از شما نپرسیدم . اصلا مانده تا به سطح ویندوز برسیم :redface:
      من در حقیقت فلوچارت پروگرام نمودن AVR-ISP را میخواهم . حالا سوالم واضح شد ؟

دیدگاه

سلام دوستان :

ببینید منظور از ISP همان In circuit programing هست که یعنی پروگرم کردن در مدار .
        یعنی نیازی نیست شما آی سی را از مدار جدا کنید و در پروگرمر خاصی بگذارید.
        اما فرمت انتقال اطلاعات در این روش همانطور که دوست عزیز freedom فرمودند برای Stk200/300 بصورت SPI است ! پس SPI و ISP دو چیز کاملاً متفاوتی هستند . :redface:
        در این پروتکل همانطور که می دانید از پایه ها بصورت زیر استفاده شده است :

MISO : یعنی Master Input Slave Output که در واقع هنگام تبادل اطلاعات نقش ورودی را بازی می کند .( مثل پایه RX در پرتکل سریال )
        MOSI : یعنی Master Output Slave Input که هنگام تبادل اطلاعات نقش خروجی را بازی می کند .( مثل پایه TX در پرتکل سریال )
        Reset : که از اسمش معلوه کارش چیه
        SCK : که در واقع همون Serial Clock هستش و در واقع کلاک سیستمی است که دستگاه Master ( در اینجا کامپیوتر) می سازد تا هر دو دستگاه(Master & Slave) هر دو از آن استفاده کنند و در واقع یک نوع سنکرون کننده کلاک است برای تایمینگ رد و بدل کردن اطلاعات .
        VCC و GND هم که مشخص است .

در واقع فیوز بیتها و سایر تنظیمات در یک بخشی از حافظه فلش آی سی ذخیره می شوند و بصورت فلگ هستند .
        پس فرق زیادی با خود پروگرم کردن فلش ندارند .
        در واقع با هر بار پروگرم کردن شما فیوز بیتها را هم در فلش می ریزید . چون فرمت و قالب ارسال اطلاعات به فلش کاملاً استاندارد و بسته هست .

در مورد فرمت تبادل اطلاعات SPI پیشنهاد می دهم که فایلHelp برنامه بسکام را مطالعه کنید تا دقیقاً متوجه پروتکل و تایمینگ ها بشوید .

موفق باشید .

دیدگاه

:eek: سلام .
          از اینکه پایه های لازم جهت پروگرامینگ ISP را یادآور شدید از شما سپاسگزارم !
          من دقیقا میدانم SPI چگونه کار میکند چون برنامه ارتباط دو میکرو با پروتکول SPI را خیلی وقت پیش نوشته ام.
          اما برای انجام پروگرام باید بیشتر از این بدانید . مثلا زمانی که میخواستیم 8051 را پروگرام کنیم ولتاژ یکی از پایه ها را به 12 ولت افزایش میدادیم .
          اگر چه چنین چیزی در پروگرام AVR وجود ندارد ، اما اینجا هم فلوچارتی هست که باید دقیقا رعایت شود .
          متشکرم

دیدگاه

در دیتاشیت قطعات تمام جزئیات وجود دارد. :smile:
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام :

دوست عزیز جناب گلپاترونیک .
              ظاهراً خود شما به اندازه کافی اطلاعات دارید و تقریباً هر مطلبی که عنوان می شود شما می دانید !!!!!
              البته در جواب قبلی شما کاملاً واضخ بود که متوجه تفاوت SPI و ISP نیستید !!! :eek:
              چیزی که میخواهم بدانم دقیقا این است که برای پروگرام کردن AVR با روش ISP و نه SPI دوست عزیزم ، چه فرایندی طی میشود . مثلا برای ارسال فایل هگز و نیز فیوز بیتها چگونه از 4 پایه معروف پروگرام ISP در AVR ها بهره ببرم ؟ خیلی ساده با این پایه ها به ترتیب چه کنم ؟
              به بزرگی خودتون ببخشید ، اما نحوه سوال پرسیدنتون اینقدر ابتدایی بود که متوجه عمیق بودن سوال نبودیم .
              به هر حال اطلاعات ما در همین حد بود . شما بهتره یک سرچ توی اینتزنت بکنید شاید اطلاعات مفید تر پیدا کردید .

به هر صورت براتون آرزوی موفقیت می کنم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley
                در دیتاشیت قطعات تمام جزئیات وجود دارد. :smile:
                سلام آقای شاکلی . شما درست فرمودید ، در Datasheet تمامی میکرو ها در فصل های Parallel programming و Serial Programming به این موضوع پرداخته شده است . من الگوریتم گفته شده را پیروی کردم و زمانبندی ها را رعایت نمودم ، اما نتیجه نگرفتم . فکر میکنم مشکل من در قسمت Serial Programming Instruction Set میباشد . شما حتما این قسمت Datasheet را مطالعه کرده اید :redface:
                با آنکه از آن پیروی کردم ، باز هم نتیجه چیزی غیر از پروگرام شدن صحیح است . وقتی پروگرام رو انجام میدم آنچه یک پروگرامر دیگر میخواند ، غیر از آن چیزی است که من نوشته ام و این مطلبی است که دلیلش را نمیفهمم . آیا کد نمونه ای در این رابطه وجود دارد که مراحل مربوطه را شامل شده باشد ؟ :question:

دیدگاه

سلام،

تمام آن چیزی که نیاز دارید در این پروژه وجود دارد: :smile:

http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2002/rjk18/index.htm
                  There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام .
                    من نیازی به یادگیری برنامه نویسی سمت ویندوز ندارم دوست من .
                    چیزی که میخواهم بدانم دقیقا این است که برای پروگرام کردن AVR با روش ISP و نه SPI دوست عزیزم ، چه فرایندی طی میشود .
                    ....
                    من در حقیقت فلوچارت پروگرام نمودن AVR-ISP را میخواهم . حالا سوالم واضح شد ؟
                    سلام
                    قبول دارم جوابم آن چیز که شما میخواستید نبود ولی شما هم قبول کنید برای سوال مبهمی چون سوال شما جوابی بهتر از این انتظار نمیرفت!
                    چیزی که میخواهم بدانم دقیقا این است که برای پروگرام کردن AVR با روش ISP و نه SPI دوست عزیزم ، چه فرایندی طی میشود .
                    در اینجا روش پروگرم کردن ISP است ولی پروتکل آن SPI است.(البته در این مورد آقای پروشانی کامل توضیح دادند)

سلام آقای شاکلی . شما درست فرمودید ، در Datasheet تمامی میکرو ها به این موضوع پرداخته شده است.
                    اینو که منم تو همون پست اول گفتم که! :cry2:

به هر حال خوشحالم که به جواب رسیدید
                    موفق باشید

دیدگاه

چرا راه دور میری . AVR Dude یک اینترفیس کد باز programming برای AVR هاست . تو گوگل سرچ کن پیداش میکنی . نوشتن ماژول هم براش خیلی اسونه و تقریبا برای هر نوع پروگرمری درایور مربوطه رو دارد .
                      فتو بلاگ من
                      کاردستی ها :
                      روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
                      فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
                      کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X