اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش دیتاشیت خوانی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش دیتاشیت خوانی

سلام به همه. والا نمیدونم این تاپیکی که باز کردم جاش درسته یا نه، یا اصلاً به درد میخوره یا نه!! :sad:
    ولی به نظر من جای همچین موضوعی توی سایت ها و انجمن های ایرانی خالیه!!! من که هر چی سرچ کردم چیزی پیدا نکردم!!!
    حالا از اساتید درخواستم میکنم اگه میشه هوای این تاپیکو داشته باشن!!! چیز خوبی میشه!!!
    اگر چه برای خیلی از عزیزان کاتالوگ خونی کار مشکلی نیست، ولی ما مبتدی ها توی این زمینه بعضاً مشکل داریم. و دلیل این مطلب هم به نظر من به دو چیز برمیگرده:
    1- آشنا نبودن با لغت های تخصصی: اگر چه لغت های انگلیسی به کار رفته در یک دیتاشیت محدوده، ولی همون لغت ها هم یه مقدار کار مارو مشکل میکنه. هرچی هم توی دیکشنری میزنیم، چیزی پیدا نمیکنیم!!
    2- نمیدونیم دنبال چی بگردیم: مثلاً خود من توی دیتاشیت L6203 دنبال حداکثر جریان خروجیش میگشتم، ولی هزارتا Vout پیدا کردم و نمیدونستم اینا هر کدومشون چی هستن!!! در ضمن از نمودارهایی که معمولاً در هر دیتاشیتی هم هستن چیزی سر در نمیارم.
    حالا از همه ی اساتید درخواست میکنم هر کدوم یه گوشه ای از این کارو به عهده بگیرن تا مشکلات من و خیلی از مبتدی های دیگه در ضمینه ی دیتاشیت خوانی حل بشه.
    یا علی.

پاسخ : آموزش دیتاشیت خوانی

به نام خداوند جان و خرد
    درود بر جناب Mohammad_Kashan

یادم اومد اولین باری که یک کاتالوگ را دیدم توی هنرستان بود و از شرکت National Semiconductor ،
    چون انگلیسی زیاد بلد نبودم از عکس هاش و معادلاتش چیز می فهمیدم !

به نظر من دوستانی که می خواهند در این زمینه پیشرفت داشته باشند، بهتره چند تا کار انجام بدهند
    1- با دقت بیشتری کاتالوگ را مطالعه کنند
    2- زبان انگلیسی را به میزان متوسط فرا بگیرند
    3- از فرهنگ لغات تخصصی الکترونیک مانند (جان مارکوس) یا معادل آن استفاده نمایند
    http://www.adinebook.com/gp/product/9649031790
    4- در آخر از کسی بپرسند

نکته1: به منظور فهم بسیاری از مدارها و منحنی های مورد نظر بهتر است به نام آن مدار و یا منحنی دقت کنید
    به جرات می توانم بگویم اگر به نام آن مدار یا منحی که در پایین یا بالای آن نوشته شده است دقت کنید و براساس آن مدار را تحلیل نمایید
    به 80 درصد سوال های خود، پاسخ خواهید داد.

نکته2: در ابتدا از قطعاتی شروع کنید که با آنها کار کرده اید و می دانید که به چه کار می آیند
    برای مثال من آی سی های LM78XX) LM7805) یا LM317 را پیشنهاد می کنم
    (در تمامی کلاس ها و کارگاه های آموزشی که برگزار می کنم ، از همین روش به منظور آموزش کاتالوگ خوانی استفاده می کنم)
    به قول انیشتین: مثال زدن یک راه آموزش نیست، تنها راه آموزش است!

شاد باشید

در سوال شما به نکته ای برخورد کردم؟ شما فرمودید در آی سی L6203 به دنبال جریان کاریش می گشتید و پیدا نکردید!
    اگر در آدرس زیر کاتالوگ را ببینید
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/1373.pdf
    در خط دوم و سوم کاتالوگ به صورت مستقیم در این رابطه مقدار داده و همینطور در صفحه 3 پارامتر Io

شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری

دیدگاه

واقعا از starter محترم ممنونم و باید بگم که خیلی ها این مشکل رو دارن و جای این تاپیک خیلی خالی بود! خدمت altium designer عزیزم بگم که اگر چه من انگلیسیم در حد قوی و تقریبا پیشرفته هست ولی حتی با انجام چندین پروژه و استفاده زیاد از دیتاشیت حتی ساده ترین قطعات و ... بازم خیلی از چیزها رو نمیدونم دقیقا! شما که استادین بهتره یواش یواش آموزش بدین تا ما هم یاد بگیریم،خیلی خیلی ممنون میشیم مهندس :applause: @};-

جانم به فدای ائمه اطهار
      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

توی بعضی از دیتا شیتها از پسوندی با تک حرف استفاده میشه که جدیدا هم بیشتر شایع شده مثلا بجای Vout مینویسند Vo یا Vi بجای ولتاژ ورودی.به حروف بزرگ و کوچک هم باید دقت کرد مثلا بجای ولتاژ مرجع Vr میاد که منظور از r همون refrence یا مرجع هست.معمولا فرکانس با حرف کوچکf نشان داده میشه.البته از حرف U هم بجایV برای ولتاژ هم استفاده میشه.در مورد ترانزیستور مثلا برای بیان ولتاژ کلکتور امیتر بصورت باز از UCEo استفاده میشه که حرفo بمعنای باز open میباشد.البته این ولتاژها ،ولتاژ شکست هستند یعنی ماکزیمم ولتاژ قابل تحمل قطعه.در دیتاشیتهای ترانزیستور بتای dc معمولا یا بصورت Bdc و یا با hfe نشان داده میشود که این ضریب تقویت با بتا که ضریب تقویت ac هست نباید اشتباه گرفته شود.PD بمعنای تلفات توان است و حرف T بیانگر دمای محیط مجاز
        حرف دلتا که بشکل مثلث است و اول حروف میاید بمعنای میانگین و معدل است.امیدوارم این مقدار مفید واقع بشود تا بعد.

دیدگاه

خیلی از موارد و نمودارها توی اکثر قطعات تکرار میشه.
          اساتید لطف کنن اونا رو توضیح بدن.

دیدگاه

اساتید چرا جواب نمیدید؟!
            خواهشاً این پستو جواب بدید. مطمئن باشید مشکل خیلی هاست. :redface:
            در ضمن من یه دیکشنری الکترونیک برای کامپیوتر توی اینترنت پیدا کردم. :smile:
            اگه توی سایت نیست، بگید همین جا پلود کنم. ممکنه به درد کسی بخوره. :rolleyes:
            راستی در مورد اون دوستی که دیتاشیت l6203 رو گذاشته بودن، دیتاشیتی که من داشتم با شما فرق داشت؟!! oo:
            چرا این تفاوتا در دیتاشیت ها وجود داره؟! یعنی چرا برای یه محصول دو تا دیتاشیت هست؟! :surprised:
            با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammad_Kashan

اگه توی سایت نیست، بگید همین جا پلود کنم. ممکنه به درد کسی بخوره. :rolleyes:
              بذار لطفا

دیدگاه

یه پیشنهاد داشتم؛ اون هم اینه که از دیتاشیت قطعات مشخصی شروع کنیم و هرکس لغت خاصی رو تو اون قطعه ی خاص نمیدونه یا شک داره بپرسه. مثلا واسه شروع از ساده ترین دیتاشیت ممکن که فکر کنم میشه دیود؛ شروع کنیم...حالا هر دیودی که باشه(البته ترجیحا پرکاربرد) بعدا ترانزیستورهایBJT و MOSFET و....درسته که شاید اونطور هرکی یه قطعه رو پیشنهاد بده؛ اما امیدوارم دوستان مراعات کنن و اگه سوالی خارج از اون قطعه مورد بحث هست، فقط عبارت مورد نظر رو بپرسن. البته تا نظر سایر اساتید چی باشه؟ :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammad_Kashan

راستی در مورد اون دوستی که دیتاشیت l6203 رو گذاشته بودن، دیتاشیتی که من داشتم با شما فرق داشت؟!! oo:
                  چرا این تفاوتا در دیتاشیت ها وجود داره؟! یعنی چرا برای یه محصول دو تا دیتاشیت هست؟! :surprised:
                  با تشکر
                  من کاتالوگ شما را ندیدم ! ولی قطعه مورد نظر شما ساخت شرکت SGS-Thomson بود
                  بنابراین کاتالوگ را از همین شرکت گرفتم
                  لطفا آدرس کاتالوگ خود را بگزارید.

و در نظر داشته باشید که شاید اولین جواب بهترین جواب نباشد و کامل ترین آنها نیز نباشد
                  شاد و تندرست باشيد
                  دوستدارتان
                  مهدی حریری

دیدگاه

سلام به همه ی عزیزان
                    با عرض پوزش که یه مدتی برای امتحانات اینجا نمیتونستم بیام!
                    راستش به توصیه ی اساتید عمل کردم. یه دیکشنری تخصصی الکترونیک پیدا کردم که دارم با اون کار میکنم. میتونید این دیکشنری رو از لینک زیر دانلود کنید:
                    http://mechatronic-lab.com/electronic/electronic_software/67-%D8%AF%D9%8A%D9%83%D8%B4%D9%86%D8%B1%D9%8A-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D9%8A-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%A7%D9%84%D9%83%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%8A%D 9%83.html

من با استفاده از این دیکشنری تونستم تا الان روی دیتاشیت های l298، l293، lm342 و uln2003 کار کنم :rolleyes:
                    اما یه سری سوالات هم برام پیش اومده که میخوام از اساتید بپرسم. ممنون میشم پاسخ بدن. :rolleyes:
                    در مورد l298
                    1- در پایین صفحه ی 2 اون دوتا پارامتر با هم چه فرقی دارن؟! oo: یعنی junction-case و junction-ambeint؟
                    2- در صفحه ی 6 اون نمودار بالایی چی هست؟! oo: آخه چهارتا خط افقی داره! :eek:
                    3- ماکزیمم ولتاژ l298 آخرش چنده؟! oo: آخه صفحه ی اول نوشته 46 ولت، بعد صفحه ی دوم گفته 50 ولت و دوباره صفحه ی 3 گفته 46 ولت oo:
                    ممنون میشم این سوالات رو جواب بدید. شاید این اشکالات برای کسای دیگه ای هم پیش اومده باشه.
                    یا علی.

دیدگاه

Thermal Resistance Junction-case : مقاومت حرارتی اتصال بدنه

Thermal Resistance Junction-ambient : مقاومت حرارتی اتصال.....؟؟ ( شک دارم که منظورش مقاومت حرارتی اتصال پیوندهای داخلی هست؟ )

اون شکل رو دقت بکنین محور عمودی جریان بار هست؛ محور افقی هم زمان

OPERATINGSUPPLY VOLTAGEUP TO 46 V ---- توی صفحه ی 2 دقت کنین بالای اون جدول نوشته : ABSOLUTEMAXIMUM RATINGS (به حداکثر مقادیر اشاره کرده)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                        Thermal Resistance Junction-case : مقاومت حرارتی اتصال بدنه

Thermal Resistance Junction-ambient : مقاومت حرارتی اتصال.....؟؟ ( شک دارم که منظورش مقاومت حرارتی اتصال پیوندهای داخلی هست؟ )
                        به نام خداوند جان و خرد

Thermal Resistance Junction-ambient
                        منظور مقاومت حرارتی اتصال پیوند داخلی و محیط اطراف می باشد، که مجموع مقاومت حرارتی بین اتصال پیوند داخلی و بدنه و بین بدنه و محیط اطراف می باشد
                        J-A

در حالت کلی مقاومت حرارتی یک قطعه به بخش های مختلفی تقسیم می گردد
                        مقاومت حرارتی اتصال پیوند داخلی و بدنه J-C
                        مقاومت حرارتی بدنه با محیط اطراف C-A
                        مقاومت حرارتی بدنه با گرماگیر
                        مقاومت حرارتی گرماگیر با محیط اطراف
                        و یا مجموع هرکدام از ترکیب های ذکر شده

شاد باشید
                        شاد و تندرست باشيد
                        دوستدارتان
                        مهدی حریری

دیدگاه

[quote author=شاهرخ link=topic=63036.msg369478#msg369478 date=1341144760]

OPERATINGSUPPLY VOLTAGEUP TO 46 V ---- توی صفحه ی 2 دقت کنین بالای اون جدول نوشته : ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS (به حداکثر مقادیر اشاره کرده)

سلام. ممنون.
                          فقط یه سوال دیگه. ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS با توضیحات اولیه چه فرقی داره؟ آخه تقریباً در هر دیتاشیتی مقادیر این قسمت با مقادیر صفحه ی اول فرق داره.
                          و یه نکته ی دیگه ای هم هست اینه که کدوما اصلیه؟ آخه من امتحانی دارم که در اون حتماً باید مقدار اصلی رو بنویسیم. مثلاً یا 50 ولت یا 46 ولت برای l298.

دیدگاه

درود.
                            تالار به این خوبی حیفه خاک بخوره.
                            ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

دیتاشیت ترانزیستور C945

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X