اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار آدابتور(شارژر موبایل)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار آدابتور(شارژر موبایل)

سلام به همه دوستان.من دنبال تحلیل این مدار که شماتیکش در پایین آوردم میگردم.در عمل ساختم و جواب هم گرفتم.ورودی 220 را بهdc 4.8 در خروجی تبدیل میکنه که برای شارژر موبایل استفاده میشه.خواهشی داشتم که اگر کسی از دوستان اطلاعاتی داره کمکی به بنده کند.ممنون خدا خیرتون بده
    لینک مستقیم:http://up98.org/upload/server1/02/j/iv6rkwypk2ddoft23td.bmp
    لینک برای انجمن:
    :bye :bye

پاسخ : مدار آدابتور(شارژر موبایل)

سلام
    مدار خیلی سادس.همه چیز شفاف هست

3 تا دیود هرزگرد تو مدار داری که باعث میشه جلوی ولتاژ برگشتی رو میگیره

یه دیود زنر 6.3 ولت داری که باعث میشه ولتاژ رو تصبیت کنه .یعنی ولتاژ رو بیاره پایین تا بتونی یه خروحی 5 تا 6 ولت داشته باشِ
    کار خازن ها هم فیلترینگ هست .نوسانانت رو میگیره

مقاومت ها هم کنترل کردن ولتاژ هست
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

دوست عزیز در سر اولیه ترانس یک فرکانس حدود 83 کیلو درست میشه.میخوام بدونم این فرکانس چطور درست میشه؟از طرفی سر پاینی سیم پیچ اولیه به عنوان فیدبک فکر کنم عمل میکنه که چگونکگی اثر گذاشتنش روی مدار نمیدونم :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali4848
        سلام به همه دوستان.من دنبال تحلیل این مدار که شماتیکش در پایین آوردم میگردم.در عمل ساختم و جواب هم گرفتم.ورودی 220 را بهdc 4.8 در خروجی تبدیل میکنه که برای شارژر موبایل استفاده میشه.خواهشی داشتم که اگر کسی از دوستان اطلاعاتی داره کمکی به بنده کند.ممنون خدا خیرتون بده
        لینک مستقیم:http://up98.org/upload/server1/02/j/iv6rkwypk2ddoft23td.bmp
        لینک برای انجمن:
        :bye :bye
        سلام منم از این مدار ساختم چند تا سوال داشتم نقش این ترانزیستور c945 چیه؟ میشه حذفش کرد و کمی بشتر دربارش توضیح میخوام مثلا مقدار کمتر یا بیشتر پیچیدن بایاس به چی بستگی داره و ...؟
        ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

مدار خیلی سادس.همه چیز شفاف هست
          oo: oo:
          افرین...واقعا ساده و روان تحلیل میکنی...
          علی اقا این نقشه ایراد داره لطفا نقشه درست رو بذار تا بتونم کمکتون کنم.مثلا: جریان امیتر Q2از کجا قراره بیاد؟؟
          اون مدار اول که دیروز گذاشته بودن بهتر بود لطفا اینو از روی اون تصحیح کنید تا بریم سر تحلیلش

دیدگاه

سلام.منظورتون از مدار دیروزی چی؟کجا سایت؟به هر حال من گره هارو مشخص کردم امیدوارم مشکل حل بشه
            میشه گفت بر اساس مدارات استابل و منو استابل کار میکنه؟ممنون :applause: :applause:

دیدگاه

سلام.منظورتون از مدار دیروزی چی؟کجا سایت؟به هر حال من گره هارو مشخص کردم امیدوارم مشکل حل بشه
              میشه گفت بر اساس مدارات استابل و منو استابل کار میکنه؟ممنون :applause: :applause:

دیدگاه

سلام.منظورم این بود

در کل نقشه تمیزی نکشیدی....بیخیال
                این مدار یه اسیلاتور از نوع بلوکینگه همراه با یه سیم پیچ ثانویه برای گرفتن ولتاژ خروجی.R1 در لحظه اول باعث روشن شدن ترانزیستور Q2 میشه و روشن شدن این ترانزیستور باعث تغییر جریان در اولیه ترانس میشه و این تغییر جریان در اولیه باعث القا ولتاژ در سیم پیچ فیدبک میشه که باعث میشه جریان بیس بیشتر بشه و ترانزیستور به اشباع بره البته این روند تا زمانی ادامه پیدا میکنه که ترانس به اشباع نرفته باشه وقتی ایشون به اشباع رفتن حتی اگه جریان کلکتور هم زیاد بشه جریان بیس زیاد نمیشه و اصطلاحا بلوک (مسدود) میشه.همونطور که از نقاط سیم پیچهای ترانس معلومه جریان تو این دو سیم پیچ هم فازه ولی سیم پیچ ثانویه برعکس ایندو عمل میکنه و زمانی که سوئیچ خاموش میشه دیود D4 انرژی ذخیره شده در هسته رو تو خازن C4 ذخیره میکنه.این عملکرد کلی مداره و بخشهای اضافه هم وجود داره مثل R8که یه اسنوبر خیلی ساده برای حفاظت ترانزیستوره.D2 که نمیزاره ولتاژ بیس از 6.3 ولت بیشتر بشه.Q1 که جریان مدار رو کنترل میکنه و در واقع اگه جریان Q2 از یه حد تعییین شده بیشتر بشه در نتیجه افت ولتاژ بوجود اومده روی R4 میتونه این ترانزیستور(Q1) رو روشن کنه و این ترانزیستور هم از طریق جریان کلکتورش ترانزیستور Q2 رو خاموش میکنه.C3 و R6 هم با ثابت زمانی که دارن فرکانسو کنترل میکننن یعنی با تغییر این دو قطعه فرکانس مدار تغییر میکنه.

دیدگاه

این مدار یه اسیلاتور از نوع بلوکینگه همراه با یه سیم پیچ ثانویه برای گرفتن ولتاژ خروجی.R1 در لحظه اول باعث روشن شدن ترانزیستور Q2 میشه و روشن شدن این ترانزیستور باعث تغییر جریان در اولیه ترانس میشه و این تغییر جریان در اولیه باعث القا ولتاژ در سیم پیچ فیدبک میشه که باعث میشه جریان بیس بیشتر بشه و ترانزیستور به اشباع بره البته این روند تا زمانی ادامه پیدا میکنه که ترانس به اشباع نرفته باشه وقتی ایشون به اشباع رفتن حتی اگه جریان کلکتور هم زیاد بشه جریان بیس زیاد نمیشه و اصطلاحا بلوک (مسدود) میشه.همونطور که از نقاط سیم پیچهای ترانس معلومه جریان تو این دو سیم پیچ هم فازه ولی سیم پیچ ثانویه برعکس ایندو عمل میکنه و زمانی که سوئیچ خاموش میشه دیود D4 انرژی ذخیره شده در هسته رو تو خازن C4 ذخیره میکنه.این عملکرد کلی مداره و بخشهای اضافه هم وجود داره مثل R8که یه اسنوبر خیلی ساده برای حفاظت ترانزیستوره.D2 که نمیزاره ولتاژ بیس از 6.3 ولت بیشتر بشه.Q1 که جریان مدار رو کنترل میکنه و در واقع اگه جریان Q2 از یه حد تعییین شده بیشتر بشه در نتیجه افت ولتاژ بوجود اومده روی R4 میتونه این ترانزیستور(Q1) رو روشن کنه و این ترانزیستور هم از طریق جریان کلکتورش ترانزیستور Q2 رو خاموش میکنه.C3 و R6 هم با ثابت زمانی که دارن فرکانسو کنترل میکننن یعنی با تغییر این دو قطعه فرکانس مدار تغییر میکنه.
                  :applause:
                  فقط یه نکته در مورد D2 وجود داره .
                  خازن c1 از طریق D3 توسط پالسهای منفی سیم پیچ فیدبک شارژ میشه وقتی ولتاژ به
                  5.6 ولت رسیدD2 بیس ترانزیستور Q2 رو بایاس معکوس میکنه این به این دلیله که از خروجی
                  فیدبکی برای کنترل ولتاژ نداریم با این روش از افزایش بیش از حد ولتاژ خروجی
                  جلو گیری میشه .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                    :applause:
                    فقط یه نکته در مورد D2 وجود داره .
                    خازن c1 از طریق D3 توسط پالسهای منفی سیم پیچ فیدبک شارژ میشه وقتی ولتاژ به
                    5.6 ولت رسیدD2 بیس ترانزیستور Q2 رو بایاس معکوس میکنه این به این دلیله که از خروجی
                    فیدبکی برای کنترل ولتاژ نداریم با این روش از افزایش بیش از حد ولتاژ خروجی
                    جلو گیری میشه .
                    سلام استاد شرمنده در حضور شما...چون بهشون قول داده بودم کمک میکنم...
                    ممنون اتفاقا خودم هم اون قسمتو متوجه نشده بودم فقط یه چیزی این بایاس معکوس باید زمان خاموشی ترانزیستور ایجاد بشه درسته؟ چون تو این زمانه که جهت جریان عوض میشه و D3 میتونه هدایت کنه
                    بازم ممنون.

دیدگاه

سلام استاد شرمنده در حضور شما...چون بهشون قول داده بودم کمک میکنم...
                      سلام
                      خواهش میکنم شما ببخشید که بی اجازه می پرم وسط :redface:
                      ممنون اتفاقا خودم هم اون قسمتو متوجه نشده بودم فقط یه چیزی این بایاس معکوس باید زمان خاموشی ترانزیستور ایجاد بشه درسته؟ چون تو این زمانه که جهت جریان عوض میشه و D3 میتونه هدایت کنه
                      من مطمئنم شما وقت نذاشتی برای این مدار وگرنه این مورد ساده از چشمتون دور نمی موند شاهدم درستی بیان شماست.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                        سلام
                        خواهش میکنم شما ببخشید که بی اجازه می پرم وسط :redface:
                        استااااااااااااد این چه حرفیه...
                        شاهدم درستی بیان شماست.
                        پس درسمو درست پس دادم.ممنون
                        علی اقا نمیدونم به جوابت رسیدی یا نه به هر حال الان که استاد هست موقع پرسیدنه

دیدگاه

سلام من یه شارژر خورشیدی درست کردم خروجیشم 5 ولته منتها نمیدونم چطور وصلش کنم گوشی که آی سی تغذیه اش نسوزه میشه کمک کنید؟
                          الان مستقیم وصل کردم به پایه vcc و gnd یه سوکت مادگی usb اما جرات ندارم وصل کنم به گوشی می ترسم بزنه گوشی رو داغون کنه.
                          پایه های D1 , D2 آزاده اما تو اینترنت سرچ کردم انگار باید با مقاومت و تقسیم ولتاژ بهشون جریان بدم.
                          لطفا کمک :angry:

دیدگاه

عبارت self oscillating smps را در گوگل سرچ کنید!

در زیر یه مدل half bridge داده (40V-1A):
                            http://electronicdesign.com/power/triac-controlled-power-supply-pre-regulator-uses-optical-feedback

http://electronicdesign.com/site-files/electronicdesign.com/files/archive/electronicdesign.com/content/content/64823/64823-fig3.jpg
                            سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

با عرض سلام خدمت اساتید محترم.
                              مقدار SR10 یعنی مقاومت شماره 10 در شارژر موبایل ال جی 5 ولت 1.2 امپر هستش که اخر برد نزدیک خروجیه و بین پایه های یک خازن فکر کنم 470 میکرو قرار داره که سوخته دوستان اگه میتونن در مورد مقدارش راهنماییم کنن.ممنون.اس ام دی هستش.کنارشم چندتا 20 اهمی وجود داره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X