ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2006/10/28
    78
    1

يك سوال ساده در مدار پ امپ

سلام دوستان
    آقا من به يه مشكل ساده و عجيب بر خوردم!!!
    يك مدار براتون فرستادم من مي خوام ولتاژ ورودي كه 12 ولت هست را به 5 ولت تبديل كنم . با اين تفاوت كه ولتاژ ورودي از صفر تا 12 ولت و خروجي از صفر تا 5 ولت متغير هست و بايد به تناسب تغيير ورودي خروجي هم تغيير كنه. براي همين اين مدار به ذهنم رسيد.

طبقه اول داره 12 ولت را به منفي 5 تبديل مي كنه و طبقه دوم منفي 5 را به مثبت 5
    علت استفاده از ديود زنر هم به دليل تلورانس ورودي هست كه ممكنه در شرايطي از 12 ولت كمي بيشتر بشه كه به اين وسيله خروجي را روي 5 ثابت نگه مي دارد.
    مشكل اينجاست كه اين مدار روي كاغذ و در پروتوس در حالت پ امپ ايدآل كاملا درست جواب ميده ولي وقتي از پ امپ واقعي مثل
    lm324
    استفاده ميشه كلا خروجي ها اشتباه ميشه.
    راستش را بخواهيد من فقط مي خوام ولتاژ يك باتري را بخونم و به A/D ميكرو بدم واسه همين سقف ولتاژم 5 ولت هست و بايد با زنر از بيشتر شدنش جلوگيري كنم.
    از تقسيم ولتاژ هم نمي خوام استفاده كنم به خاطر تلفات زيادش و اينكه خودش يك مصرف كننده بزرگ براي باتري به حساب مياد.
    ولتاژ منفي هم در مدارم ندارم تا به پمپ ها بدم

بدجوري گيج شدم لطفا مهندسا زود نظر بدين
    ممنون
    2012/03/02
    1,337
    72

پاسخ : يك سوال ساده در مدار پ امپ

سوال ساده ؟ بچه گول میزنی؟ (شوخی)

اگه شما این مدارو برای تشخیص شارژ باتری میخوای ،بنظرم صورت مسأله شما غلطه . منظور : اگه مدارت طبق میلت هم عمل کنه بازم نمیتونه مقدار شارژ و خالی شدن باتری رو نشون بده ؛ مگر اینکه برای منظور خواصی بخوای ( مثل یه جور ولتمتر) ؟!

چون اگه باتری مثلا 10 ولت باشه ، اگه ولتاژ به 9 ولت کاهش پیدا کنه ،عملا باتری خالیست + به اضافه اینکه معمولا نباید باتری رو تا ته خالی کرد(به صفر ولت رسوند) عمر باتری کم میشه .
    اگه اینجوریه اول صورتو درست کنیم .اگه نه بریم برا ...
    2011/08/02
    414
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmood karimi

از تقسيم ولتاژ هم نمي خوام استفاده كنم به خاطر تلفات زيادش و اينكه خودش يك مصرف كننده بزرگ براي باتري به حساب مياد.

مقاومت 24 کیلو در ورودی خودش یک مصرف کننده هستش پس اگر مجموع دو مقاومت مقسم ولتاژ 24 کیلو باشند چیزی از دست نمی دهید مثلا همان 10 کیلو و 24 کیلو که مصرفش میشود 34 کیلو و از لحاظ adc میکرو شرط منبع اینه که مقاومت داخلیش از 10کیلو کمتر باشه مثلا در این حالت میشه 10 موازی با 24 که کمتر از 10 کیلواست.پس در استفاده از مقسم مقاومتی مشکلی نیست.
    2009/10/27
    تهران
    3,305
    809

این مدار به هیچ عنوان درست عمل نمی کند. زیرا تقویت کننده عملیاتی با تغذیه مثبت 9 ولت و تغذیه منفی متصل به زمین، نمی تواند در خروجی خود ولتاژ منفی را ظاهر کند و بنابراین خروجی طبقه اول همیشه در اشباع منفی ( در این مدار در حدود ولتاژ صفر) قرار خواهد گرفت. همچنین قرار دادن زنر در خروجی تقویت کننده روش صحیحی نیست.
    برای منظور مورد نظر می توانید از یک تقسیم ولتاژ با مقاومت هایی به نسبت 7 به 5 استفاده کنید و در صورت لزوم ولتاژ حاصل را بوسیله یک تقویت کننده با بهره واحد، بافر کنید.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2006/10/28
    78
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Hi Voltage
    سوال ساده ؟ بچه گول ميزني؟ (شوخي)

اگه شما اين مدارو براي تشخيص شارژ باتري ميخواي ،بنظرم صورت مسأله شما غلطه . منظور : اگه مدارت طبق ميلت هم عمل کنه بازم نميتونه مقدار شارژ و خالي شدن باتري رو نشون بده ؛ مگر اينکه براي منظور خواصي بخواي ( مثل يه جور ولتمتر) ؟!

چون اگه باتري مثلا 10 ولت باشه ، اگه ولتاژ به 9 ولت کاهش پيدا کنه ،عملا باتري خاليست + به اضافه اينکه معمولا نبايد باتري رو تا ته خالي کرد(به صفر ولت رسوند) عمر باتري کم ميشه .
    اگه اينجوريه اول صورتو درست کنيم .اگه نه بريم برا ...
    دوست عزيز من دنبال گول زدن كسي نيستم!!! و عزيزاني كه اينجا هستن هم بچه نيستن. همه دنبال رفع مشكلات يا كمك به ديگران براي رفع مشكلاتشون هستند پس دليلي براي گول زدنشون نيست. اگر اينجوري توضيح دادم دليلش اين بود كه بيان مطلب و كل پروژه سخت بود و به موضوع ربطي نداشت.
    اينحوري در نظر بگير كه يك باتري داريم كه مي خواهيم شارژش كنيم همين باطري هم به عنوان منبع تغذيه ي ما هم به حساب مياد.
    حداكثر ولتاژ ورودي به A/D ميكرو 5 ولت هست و من در مدارم نياز به اين دارم كه بتونم در هر لحظه مقدار ولتاژ باتري 12 ولتي را داشته باشم. اين باتري داره توسط يك سلول خورشيدي شارژ مي شه. مقدار 9 ولت كه براي تغذيه پ امپ ها نوشتم حداقل ولتاژي هست كه ورودي رگولاتور من (lm2576) مي تونه داشته باشه تا درست كار كنه و يك ولتاژ 5 ولت ثابت را براي بقيه مدارم بسازه . و اگه كمتر بشه كلا سيستم از كار ميفته چون ديگه ولتاژ مرجع من كه همون 5 ولت هست ديگه وجود نداره. براي همين من در محاسبات حداقل اين مقدار را در نظر گرفتم. يعني در حقيقت ولتاژ ورودي و تغذيه يكي هست و ولتاژ كمتر از 9 ولت باتري اصلا محاسبه نميشه چون در اين زمان ميكرو خاموشه چون 5 ولتي نداريم.
    حالا متوجه شدي چرا اونجوري توضيج دادم داداش.

2006/10/28
    78
    1

با تشكر از همه دوستاني كه وقت گذاشتن و جواب دادن
    راستش من تو پروژم نياز به يك مدار نمونه گيري از ولتاژ باتري دارم كه خودش كمترين مقدار مصرف را داشته باشه. براي همين دنبال پ امپ رفتم با اين فكر كه مصرفش كمتر مي شه ولي با توضيحاتي كه شما داديد فكر كنم بازم رسيدم به تقسيم ولتاژ.
    واقعا براي نمونه گيري از يه باتري 12 ولت 4.5 آمپر ساعت براي A/D ميكرو يه مدار خوشگل كم مصرف نميشه پيدا كرد!
    2006/10/28
    78
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط طراح
    اين مدار به هيچ عنوان درست عمل نمي کند. زيرا تقويت کننده عملياتي با تغذيه مثبت 9 ولت و تغذيه منفي متصل به زمين، نمي تواند در خروجي خود ولتاژ منفي را ظاهر کند و بنابراين خروجي طبقه اول هميشه در اشباع منفي ( در اين مدار در حدود ولتاژ صفر) قرار خواهد گرفت.
    ممنون از راهنماييتون
    ولي اگه طبقه اول را در پروتئوس ببندين و در خروجي يك مقاومت زمين كنيد ولتاژ منفي 5 را مي تونيد ببينيد و دقيقا ورودي و خروجي به نسبت هم تغيير مي كنند. مشكل من دقيقا در طبقه بعدي هست كه بايد ولتاژ منفي بدست آمده را به مثبت تبديل كنم. كه در حالت پ امپ ايده آل ميشه ولي با آ امپ واقعي حتي در پروتوس هم جواب نميده.
    باز هم ممنون
    2011/01/27
    كاشان
    917
    151

حداكثر ولتاژ ورودي به A/D ميكرو 5 ولت هست و من در مدارم نياز به اين دارم كه بتونم در هر لحظه مقدار ولتاژ باتري 12 ولتي را داشته باشم. اين باتري داره توسط يك سلول خورشيدي شارژ مي شه. مقدار 9 ولت كه براي تغذيه پ امپ ها نوشتم حداقل ولتاژي هست كه ورودي رگولاتور من (lm2576) مي تونه داشته باشه تا درست كار كنه و يك ولتاژ 5 ولت ثابت را براي بقيه مدارم بسازه . و اگه كمتر بشه كلا سيستم از كار ميفته چون ديگه ولتاژ مرجع من كه همون 5 ولت هست ديگه وجود نداره. براي همين من در محاسبات حداقل اين مقدار را در نظر گرفتم. يعني در حقيقت ولتاژ ورودي و تغذيه يكي هست و ولتاژ كمتر از 9 ولت باتري اصلا محاسبه نميشه چون در اين زمان ميكرو خاموشه چون 5 ولتي نداريم.
    حالا متوجه شدي چرا اونجوري توضيج دادم داداش.

همونطور كه دوستمون جناب طراح فرمودند ، مداري كه عكسش رو گذاشتيد اصلا كاري انجام نميده ، به سيمولاتورها هم زياد دلت رو خوش نكن چون بعضي وقتها خيلي ضايع جواب ميدن ... :mrgreen:

تا اونجايي كه من ميدونم شما مشكلي براي شارژ باتري 12 ولت خودتون نخواهيد داشت چون اين باتري ها وقتي به 10 ولت رسيدن نياز به شارژ دارن و رگولاتور شما هم ولتاژ درست و صافي رو ارائه خواهد داد و مشكلي براش پيش نخواهد اومد.

البته نميدونم چرا رفتيد سراغ ميكرو ؟ چون با دوتا اپ امپ و دو يا سه تا ترانزيستور ، ميشه يه شارژر عالي درست كرد!!! خيلي هم ارزون تموم ميشه...البته اختيار با خودتونه... :biggrin:

2012/03/02
    1,337
    72

دوست عزيز من دنبال گول زدن كسي نيستم!!! و عزيزاني كه اينجا هستن هم بچه نيستن. همه دنبال رفع مشكلات يا كمك به ديگران براي رفع مشكلاتشون هستند پس دليلي براي گول زدنشون نيست. اگر اينجوري توضيح دادم دليلش اين بود كه بيان مطلب و كل پروژه سخت بود و به موضوع ربطي نداشت.
    شما شاید اگر دقیق تر به پاسخم نگاه میکردی اینو نمیگفتی ...بگذریم ،این بحثها جالب نیست .
    يعني در حقيقت ولتاژ ورودي و تغذيه يكي هست و ولتاژ كمتر از 9 ولت باتري اصلا محاسبه نميشه
    دوست من بازم اگه توجه میکردی ،نوشتم اگه باتری مثلا 10 ولت باشه وبشه 9 ولت / یعنی فقط 1 ولت کاهش پیدا کنه ،باتری ما خالیست .
    همونطور که دوستمون آقای mehdi-mashreghi هم گفت ،باتری شما که 12 ولته ،وقتی با مصرف ولتاژش به 11 یا 10.5 ولت برسه دیگه نباید مصرف کرد وباید شارژ شود چون باتری خالیست پس مدار شما اگر فقط شارژر است باید وقتی باتری 11 ولت شد وارد عمل شده ،شارژ کرده وبعد قطع کند ونیازی به میکرو نیست .
    حالا ایا شما میخوای با میکرو ولتمتر هم درست کنی که همزمان روLCDمقدار دقیق باتری رو بنویسه ؟
    2011/10/01
    290
    1

مدارت اشتباه اس تغذیه منفی opamp شما صفر پس در ناحیه اشباع ولتاژ منفی نمایش داده نمیشه بلکه صفر نشووون داده میشه
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15