ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2006/10/28
    78
    1

شارژ باطري با سلول خورشيدي

سلام دوستان
    آقا من تو انجمن خيلي گشتم ولي اونقدر تنوع زياد بود و يا جسته گريخته صحبت شده بود كه نتونستم به جواب برسم اين بود كه يه موضوع جديد گذاشتم اميد وارم تكراري نباشه
    من يه سلول خورشيدي 18 ولت 4 وات دارم و يك باطري 12 ولت 4.5 آمپر ساعت lead-acid .
    تو يه قسمت از پروژم بايد اين باطري را با سلول خورشيدي شارژ كنم. تو ديتا شيت lm317 دو تا مدار گذاشته براي شارژ باطري. مي خواستم ببنيم از كدوم استفاده كنم بهتره (صفحه 19)
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/8619/NSC/LM317.html
    http://www.reuk.co.uk/Solar-Battery-Charger-With-LM317T.htm
    از طرفي بايد از خروجي باطري و سلول خورشيدي نمونه گيري كنم و ولتاژ آن را روي lcd نشان بدم. پس بايد يه تقسيم ولتاژ در خروجي سلول خورشيدي و يك تقسيم ولتاژ هم روي پايه مثبت باطري بزارم تا حداكثر ولتاژ هر كدام را تا 5 ولت كاهش بدم براي نمونه گيري و به A/D ميكرو بدم. مي خواستم ببينم اين تقسيم ولتاژها مشكلي در شارژ ايجاد نمي كنه؟

اصلا اين مدار ها قطع كننده هم هست؟ يعني بعد از شارژ كامل 12 ولت قطع مي كنه؟
    يكي از دوستان گفتن lm317 زياد براي شارژ اين نوع از باطري ها مناسب نيست. درسته؟

با تشكر

2006/10/28
    78
    1

پاسخ : شارژ باطري با سلول خورشيدي

اين باطري هم به عنوان يه منبع تغذه براي يه مصرف كننده ديگه داره كار مي كنه هم داره يك مدار كنترلي و .... خودش را تغذيه مي كنه. پس من نمي تونم اون رو از مدار خارج كنم يا به قولي قطره اي شارژش كنم. چون دائم در حال دشارژ هستش. من بايد مداري داشته باشم كه تو اين شرايط كار كنه. و خودش بعد از شارژ كامل قطع كنه
    با تشكر از راهنمايي دوست عزيزم Gasede del
    2008/09/29
    6,000
    441

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmood karimi
    سلام دوستان
    آقا من تو انجمن خيلي گشتم ولي اونقدر تنوع زياد بود و يا جسته گريخته صحبت شده بود كه نتونستم به جواب برسم اين بود كه يه موضوع جديد گذاشتم اميد وارم تكراري نباشه
    من يه سلول خورشيدي 18 ولت 4 وات دارم و يك باطري 12 ولت 4.5 آمپر ساعت lead-acid .
    تو يه قسمت از پروژم بايد اين باطري را با سلول خورشيدي شارژ كنم. تو ديتا شيت lm317 دو تا مدار گذاشته براي شارژ باطري. مي خواستم ببنيم از كدوم استفاده كنم بهتره (صفحه 19)
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/8619/NSC/LM317.html
    http://www.reuk.co.uk/Solar-Battery-Charger-With-LM317T.htm
    مدار یه مقاومتیه مدار جالبیه ولی ندیدم اینطوری کسی شارژ کنه، این مدار هم فقط محدودیت جریان داره اگر با میکرو میخای زمان قطع رو تعیین کنی خوبه باید جواب بده. مشکلی نمیینم.

از طرفي بايد از خروجي باطري و سلول خورشيدي نمونه گيري كنم و ولتاژ آن را روي lcd نشان بدم. پس بايد يه تقسيم ولتاژ در خروجي سلول خورشيدي و يك تقسيم ولتاژ هم روي پايه مثبت باطري بزارم تا حداكثر ولتاژ هر كدام را تا 5 ولت كاهش بدم براي نمونه گيري و به A/D ميكرو بدم. مي خواستم ببينم اين تقسيم ولتاژها مشكلي در شارژ ايجاد نمي كنه؟
    اگر دقت کرده اشی AD میکرو یه ولت متره و ا جریان در حد چند میکرو آمپر کار میکنه! پس مقاومت ها رو انقدر بزرگ انتخاب کن در حد میکرو آمپر ازشون جریان رد بشه

اصلا اين مدار ها قطع كننده هم هست؟ يعني بعد از شارژ كامل 12 ولت قطع مي كنه؟
    يكي از دوستان گفتن lm317 زياد براي شارژ اين نوع از باطري ها مناسب نيست. درسته؟
    نه گفتم که این فقط یه مدار منبع جریانه همین. برای سلید اسید روش های شارژ متفاوتی هست. که اینی که شما انتخاب کردی شاید جزو بدترینها باشه.

2009/12/28
    2,138
    77

اين باطري هم به عنوان يه منبع تغذه براي يه مصرف كننده ديگه داره كار مي كنه هم داره يك مدار كنترلي و .... خودش را تغذيه مي كنه. پس من نمي تونم اون رو از مدار خارج كنم يا به قولي قطره اي شارژش كنم. چون دائم در حال دشارژ هستش. من بايد مداري داشته باشم كه تو اين شرايط كار كنه. و خودش بعد از شارژ كامل قطع كنه
    ببین دوست عزیز باطری که نباید در همه حال به بار وصل باشه باید به عنوان بکاپ استفاده بشه یعنی تا نور هست هم باطری شارژ بشه هم بار تغذیه بشه
    هر وقت که نور کافی نبود بار به باطری وصل بشه انتخاب باطری و توان سلول خورشیدی بستگی به بار و زمان کارکرد اون داره.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2006/10/28
    78
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghasede del
    ببين دوست عزيز باطري که نبايد در همه حال به بار وصل باشه بايد به عنوان بکاپ استفاده بشه يعني تا نور هست هم باطري شارژ بشه هم بار تغذيه بشه
    هر وقت که نور کافي نبود بار به باطري وصل بشه .
    پروژه ام جوري هست كه هميشه يه باري دو سر باطري هست، در بهترين حالت فقط يه ميكرو و يك و LCD و در بدترين شرايط كه گاهي اتفاق ميفته به غير از ميكرو و LCD يك استپ موتور و backlight-lcd و چنتا ماژول و مدارات كوچيك ديگه البته فقط در چند ثانيه.
    حالا ما چيكار كنيم پروژه اينجوري تعريف شده :sad:
    ولي بازم ممنون از راهنماييت
    2009/12/28
    2,138
    77

مشکلی نیست در موتور سیکلت باطری هر لحظه با جریان ضربان دار شارژ میشه وهم زمان هم به بار وصله
    شما میتونید با جریان DC ضربان دار مثلآفرکانس 20 تا50 هرتز باطری رو شارژ کنید.
    اما شارژ با dc بدون ضربان رو پیشنهاد نمیکنم چون در عمل باعث شارژ مجازی باطری میشه.

2006/10/28
    78
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط arvinfx
    نه گفتم که اين فقط يه مدار منبع جريانه همين. براي سليد اسيد روش هاي شارژ متفاوتي هست. که ايني که شما انتخاب کردي شايد جزو بدترينها باشه.
    پس اگه ميشه يك مدار ساده و خوب براي شارژ اين باطري ها بهم معرفي كنيد. اگر قطع كننده هم داشته باشه كه چه بهتر
    حالا سوال:
    1- مثلا شرايطي را در نظر بگيريد كه ولتاژ باطري 9 ولت رسيده. و حالا مي خواد شروع به شارژ شدن بكنه. ولتاژ سلول هم در بهترين شرايط 18 ولت هست. حالا اين اختلاف ولتاژ مشكلي درست نمي كنه؟ :question: يعني نيازي نيست من ولتاژ سلول را هم كنترل كنم؟
    چون روي باطري نوشته:
    12v - 4.5A/h / 20HR
    standby use: 13.6 - 13.8v
    cyclic use: 14.5-14.9v
    initial current less than 1.35A

2- يك سوال ديگه. مثلا تو شرايطي كه ولتاژ سلول مثلا 5 ولت هستش و ولتاژ باطري مثلا 8ولت، اگه سلول رو به باطري وصل كنيم اصلا فايده داره؟ منظورم اينه كه من فقط وقتي مي تونم باطري را به سلول وصل كنم كه ولتاژ سلول حدود 2 ولت بيشتر از باطري باشه؟، يا اينكه حتئ اگه ولتاژ سلول پايين تر هم باشه ميتونه تو شارژ باطري تاثير داشته باشه.؟ :question:
    2006/10/28
    78
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghasede del
    اما شارژ با dc بدون ضربان رو پيشنهاد نميکنم چون در عمل باعث شارژ مجازي باطري ميشه.
    ميشه در مورد شارژ مجازي بيشتر توضيح بدين
    2008/09/29
    6,000
    441

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmood karimi
    پس اگه ميشه يك مدار ساده و خوب براي شارژ اين باطري ها بهم معرفي كنيد. اگر قطع كننده هم داشته باشه كه چه بهتر
    راستش مدار برای شارژر توی نت زیاده منم زیاد وقط ندارم برات بگردم .

حالا سوال:
    1- مثلا شرايطي را در نظر بگيريد كه ولتاژ باطري 9 ولت رسيده. و حالا مي خواد شروع به شارژ شدن بكنه. ولتاژ سلول هم در بهترين شرايط 18 ولت هست. حالا اين اختلاف ولتاژ مشكلي درست نمي كنه؟ :question: يعني نيازي نيست من ولتاژ سلول را هم كنترل كنم؟
    باطری شما نباید کمتر از 10.5V برسه وگر نه عمرش کم میشه. و به طبع باید زودتر تعویز بشه.

چون روي باطري نوشته:
    12v - 4.5A/h / 20HR
    standby use: 13.6 - 13.8v
    cyclic use: 14.5-14.9v
    initial current less than 1.35A
    باطریت اینجوری که ازش پیداس باطری جریان بالاس باید باطری Deep Cycle بزاری عزیز برای این تجهیزات! که به باطری برق اضطراری معروفه.

2
    - يك سوال ديگه. مثلا تو شرايطي كه ولتاژ سلول مثلا 5 ولت هستش و ولتاژ باطري مثلا 8ولت، اگه سلول رو به باطري وصل كنيم اصلا فايده داره؟ منظورم اينه كه من فقط وقتي مي تونم باطري را به سلول وصل كنم كه ولتاژ سلول حدود 2 ولت بيشتر از باطري باشه؟، يا اينكه حتئ اگه ولتاژ سلول پايين تر هم باشه ميتونه تو شارژ باطري تاثير داشته باشه.؟
    باید ولتاژ شارژ باطری بیشتر از ولتاژ باطری باشه وگر نه اصلا شارژ نمیشه. و اینم بدون ولتاژ باطری نباید بیشتر از 14.4 بره!
    2009/12/28
    2,138
    77

ميشه در مورد شارژ مجازي بيشتر توضيح بدين
    یعنی ولتاژ باطری سریع بالا میاد و شارژر شارژ رو قطع میکنه
    اما وقتی به بار وصل میکنی خیلی زودتر از توان نامیش
    ولتاژش افت میکنه .

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13