اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کریستال- اسیلاتور -داخلی- خارجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کریستال- اسیلاتور -داخلی- خارجی

با سلام و درود
    دوستان چند سوال خیلی خیلی خیلی مبتدی دارم :nerd:
    1-فرق کریستال با کریستال اسیلاتور در چیست؟
    2-آیا در استفاده از کریستال در میکرو محدودیتی است مثلا می توان یک کریستال 40 مگاهرتز به مگا 16 وصل کرد؟
    3-چرا باید از کریستال خارجی استفاده کرد ؟
    4-نسبت خازن های نیوزگیر در کریستال های خارجی چگونه محاسبه می شود؟ با چه فرمولی ...!
    5-چگونه می توان دقت یک کریستال را اندازه گرفت ؟

با تشکر :applause:

پاسخ : کریستال- اسیلاتور -داخلی- خارجی

سلام
    1-کریستال ماده ای صنعتی هست و اگر شمابهش ضربه بزنین براتون نوسان الکتریکی و بلعکس تولید می کند از این ماده برای ساخت قطعات کریستال الکترونیکی به کار می ره که با اعمال جریان الکتریکی شروع به ارتعاشات مکانیکی کنند کریستال های الترونیکی برای نوسان سازی به کار می روند
    2-هر کریستالی رو به هر مدار با آرایش و مشخصات متفاوت نمی شه وصل کرد طبق دیتاشیت برای این میکرو نهایت فرکانس کاری 16 مگاهرتز هست
    3-برای پایداری ، نوسان بهتر و دقیق تر و نویز پذیری کمتر
    4-اگر برای میکرو هست باید به مستندات دیتاشیت قطعه مراجعه کنین اما برای مدارت مخابراتی بسته به کاربرد کریستال در حالت اتصال کوتاه یا اتصال باز باید محسابت فیزور رو مطابق با شبکه و نوسان نوشته و مقدار خازن ها رو بدست بیارین
    5-بسته به کریستال با اسیلوسکوپ ، ایپتکروم انلایزر و دستگاههای دیگه کنترل کیفی با ولتاژ ، جریان و دامنه نوسانات الکترویکی که کریستال را مورد آزمایش قرار می دن(ابزارهای دیگه هم هستن که احتمالا بنده بی اطلاع هستم)
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

با سلام و درود مجدد
      جناب baby توضیحات جامعی ارایه دادند که جای سوال باقی نمی زارد حالا می خواستم چند تا سوال در مورد کریستال اسیلاتور بپرسم جهت معلومات عمومی :rolleyes: :question: :nerd:
      1- کاربرد قطعه کریستال اسیلاتور کجاست ؟ (کلا در چه مداراتی از منبع اسیلاتور کریستالی استفاده می شود :nerd
      2-کریستال اسیلاتور دارای چهار پایه است این پایه ها چگونه است؟
      3-اتصال آن به میکرو AVR شبیه اتصال کریستال معمولی است؟
      4-آیا این قطعه نیز با توجه به منبع کلاک اسیلاتور نیاز به خازن های نیوز گیر دارد؟
      5-با توجه به این که این قطعه اسیلاتور داخلی همراه کریستال دارد آیا دقت آن از کریستال معمولی بیشتر است به نظرم آمد که شاید منبع داخلی اسیلاتور و مستقل بودن اون از میکرو روی آن تاثیر گذار باشد؟
      6-اتصال آن به میکرو توی تنظیمان فیوز بیت نسبت به کریستال معمولی تغییر حاصل می کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FreeMen
        با سلام و درود مجدد
        جناب baby توضیحات جامعی ارایه دادند که جای سوال باقی نمی زارد حالا می خواستم چند تا سوال در مورد کریستال اسیلاتور بپرسم جهت معلومات عمومی :rolleyes: :question: :nerd:
        1- کاربرد قطعه کریستال اسیلاتور کجاست ؟ (کلا در چه مداراتی از منبع اسیلاتور کریستالی استفاده می شود :nerd
        2-کریستال اسیلاتور دارای چهار پایه است این پایه ها چگونه است؟
        3-اتصال آن به میکرو AVR شبیه اتصال کریستال معمولی است؟
        4-آیا این قطعه نیز با توجه به منبع کلاک اسیلاتور نیاز به خازن های نیوز گیر دارد؟
        5-با توجه به این که این قطعه اسیلاتور داخلی همراه کریستال دارد آیا دقت آن از کریستال معمولی بیشتر است به نظرم آمد که شاید منبع داخلی اسیلاتور و مستقل بودن اون از میکرو روی آن تاثیر گذار باشد؟
        6-اتصال آن به میکرو توی تنظیمان فیوز بیت نسبت به کریستال معمولی تغییر حاصل می کند؟

سلام
        با اجازه از baby_1

کریستال، به خودی خودش فرکانس ایجاد نمی کنه، بلکه جزئی از مداری هست که داخل میکرو کنترلر هست اما کریستال اسیلاتور
        بهش پنج ولت و صفر رو وصل کنند
        خودش براتون فرکانس ایجاد می کنه
        برای جاهای نظامی معمولاً از کریستال اسیلاتور استفاده می کنند
        از نظر عملی معمولاً کریستال اسیلاتور ها دقیق تر اند.
        و جلوی نویز رو می گیرند (برای محیط های معمولی کریستال کافیه اما برای جاهای نظامی باید اسیلاتور بست)

خروجی کریستال اسیلاتور فقط به پایه ی XTAL1 میکرو وصل می شه و پایه ی XTAL2 بی کار می مونه

البته اگه در مدار دوتا یا بیشتر میکرو داشته باشیم، می شه به یکی شون کریستال وصل کرد و خود میکروی اولی به عنوان اسیلاتور خارجی میکروی کناری اش عمل کنه
        برای این کار پایه ی CKOUT میکروکنترلر ها رو اختصاص داده اند که با تنظیم درست فیوز بیت ها خود به خود پایه ی CKOUT به اسیلاتور تبدیل می شه
        این کار باعث بسیار دقیق تر عمل کردن مدار می شه (سنکرون کردن)
        در پناه حق باشید
        برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
        http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MortezaMir
          سلام
          با اجازه از baby_1

کریستال، به خودی خودش فرکانس ایجاد نمی کنه، بلکه جزئی از مداری هست که داخل میکرو کنترلر هست اما کریستال اسیلاتور
          بهش پنج ولت و صفر رو وصل کنند
          خودش براتون فرکانس ایجاد می کنه
          برای جاهای نظامی معمولاً از کریستال اسیلاتور استفاده می کنند
          از نظر عملی معمولاً کریستال اسیلاتور ها دقیق تر اند.
          و جلوی نویز رو می گیرند (برای محیط های معمولی کریستال کافیه اما برای جاهای نظامی باید اسیلاتور بست)

خروجی کریستال اسیلاتور فقط به پایه ی XTAL1 میکرو وصل می شه و پایه ی XTAL2 بی کار می مونه

البته اگه در مدار دوتا یا بیشتر میکرو داشته باشیم، می شه به یکی شون کریستال وصل کرد و خود میکروی اولی به عنوان اسیلاتور خارجی میکروی کناری اش عمل کنه
          برای این کار پایه ی CKOUT میکروکنترلر ها رو اختصاص داده اند که با تنظیم درست فیوز بیت ها خود به خود پایه ی CKOUT به اسیلاتور تبدیل می شه
          این کار باعث بسیار دقیق تر عمل کردن مدار می شه (سنکرون کردن)
          در پناه حق باشید
          جناب مهندس می شه بیشتر توضیح دهید که پایه های کریستال اسیلاتور چگونه است؟ تشخیص 4 پایه چگونه است دیتا شیتی دارد ؟
          من یک کریستال اسیلاتور 8 مگاهرتز دارم با یک میکرو atmega32A چگونه می توانم از این کریستال اسیلاتور استفاده کنم طریقه تنظیم فیوز بیت؟
          برای یک مدار در یک محیط پر نویز صنعتی یکی از دوستان به من کریستال اسیلاتور پیشنهاد داد کریستال اسیلاتور به خازن های نیوزگیر احتیاج ندارد؟
          پیشنهاد شما برای نیوز گیری avr در محل های پر نیوز صنعتی چیست؟ آیا اصلا AVR قابلیت کار در محل های پر نیوز را دارد؟
          من چند جا که تحقیق می کردم دیدم که برای نیوزگیری avr فقط از خازن های pf استفاده شده بود ربط این خازن ها در چیست و میشه در مورد محل اتصال اون ها توضیح دهید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FreeMen
            جناب مهندس می شه بیشتر توضیح دهید که پایه های کریستال اسیلاتور چگونه است؟ تشخیص 4 پایه چگونه است دیتا شیتی دارد ؟
            من یک کریستال اسیلاتور 8 مگاهرتز دارم با یک میکرو atmega32A چگونه می توانم از این کریستال اسیلاتور استفاده کنم طریقه تنظیم فیوز بیت؟
            برای یک مدار در یک محیط پر نویز صنعتی یکی از دوستان به من کریستال اسیلاتور پیشنهاد داد کریستال اسیلاتور به خازن های نیوزگیر احتیاج ندارد؟
            پیشنهاد شما برای نیوز گیری avr در محل های پر نیوز صنعتی چیست؟ آیا اصلا AVR قابلیت کار در محل های پر نیوز را دارد؟
            من چند جا که تحقیق می کردم دیدم که برای نیوزگیری avr فقط از خازن های pf استفاده شده بود ربط این خازن ها در چیست و میشه در مورد محل اتصال اون ها توضیح دهید؟
            سلام
            ضد نویز بودن بیشتر از کریستال به خود میکرو برمی گرده
            بارها گفته ام، این مگا8 و مگا32 از رده خارج اند
            بجاش از میکروهای سری p استفاده کنند
            مثل
            ATmega644PA , ATmega48PA

کریستال معمولی برای محیط های صنعتی جواب می ده. اسیلاتور رو معمولاً تو کارهای نظامی استفاده می کنند یا جایی که با فرکانس سر و کار داشته باشند و بخواهند فرکانس کاری مدار خیلی دقیق باشه.

چون بصورت عملی با کریستال اسیلاتور کار نکردم در مورد بستن اش حرف نزنم بهتره

کریستال معمولی با خازن های نویز گیر حتما استفاده کنید
            کریستال رو هم مقداری بذارید که با uart و ... سازگاری خوبی داشته باشه و خطای تئوری اش صفر باشه
            مثل کریستال 11.0592 مگاهرتز

AVR های سری P واقعا تو محیط های صنعتی خوب جواب می دهند.

اتصال خازن های پیکوفارادی خیلی ساده است
            من 22 می بندم
            کریستال دو پایه داره
            هر پایه رو هم به پایه ی XTAL میکرو وصل می کنم هم به یه سر خازن
            اون یکی دیگه سر خازن رو به زمین وصل می کنم

برای کارایی بهتر تو محیط صنعتی باید ریست رو با یه مقاومت یک کیلواهم به VCC وصل کرد
            موفق باشید
            برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
            http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی م.
              سلام
              ضد نویز بودن بیشتر از کریستال به خود میکرو برمی گرده
              بارها گفته ام، این مگا8 و مگا32 از رده خارج اند
              بجاش از میکروهای سری p استفاده کنند
              مثل
              ATmega644PA , ATmega48PA

کریستال معمولی برای محیط های صنعتی جواب می ده. اسیلاتور رو معمولاً تو کارهای نظامی استفاده می کنند یا جایی که با فرکانس سر و کار داشته باشند و بخواهند فرکانس کاری مدار خیلی دقیق باشه.

چون بصورت عملی با کریستال اسیلاتور کار نکردم در مورد بستن اش حرف نزنم بهتره

کریستال معمولی با خازن های نویز گیر حتما استفاده کنید
              کریستال رو هم مقداری بذارید که با uart و ... سازگاری خوبی داشته باشه و خطای تئوری اش صفر باشه
              مثل کریستال 11.0592 مگاهرتز

AVR های سری P واقعا تو محیط های صنعتی خوب جواب می دهند.

اتصال خازن های پیکوفارادی خیلی ساده است
              من 22 می بندم
              کریستال دو پایه داره
              هر پایه رو هم به پایه ی XTAL میکرو وصل می کنم هم به یه سر خازن
              اون یکی دیگه سر خازن رو به زمین وصل می کنم

برای کارایی بهتر تو محیط صنعتی باید ریست رو با یه مقاومت یک کیلواهم به VCC وصل کرد
              موفق باشید
              مرجع شما برای مقایسه مگا 32 و مگا8 با ATmega644PA , ATmega48PA چی بوده ؟
              من چیز خاصی تو دیتاشیت این دو قطعه نمیبینم که بیانگر برتری اونا باشه!! همشون از یک خانواده ان.

دیدگاه

ما هم به فور و در تعداد بالا از ATMEGA8A و ATMEGA16A و ATMEGA32A در برد های تجاری (لوازم خانگی ، خودرویی ، صنعتی و آزمایشگاهی) استفاده می کنیم
                تا به حال هیچ مشکلی هم نداشته ایم ، البته بصورت تعداد بالا از خود اتمل در تایوان تهیه می شود
                همیشه هم آخرین Revision ی که در دیتاشیت ذکر شده است تهیه و مصرف می شود

دیدگاه

نحوه تنظیم آنرا در فیوز بیتها و سخت افزار و نرم افزار هر کدام را بیان نمایید

دیدگاه

مدارات نوسان ساز یک مدار فیلتر دارند که فرکانس خاصی رو از خود عبور میدهند...
                    کریستال هم مدل فرکانسی دارد.
                    اسیلاتور کریستالی ، مداری است که با استفاده از کریستال به شما فرکانس میدهد و معمولاً یک خازن دکوپلاژ تغذیه و 2 مقاومت نیاز دارند.
                    عبارت DSA-636148 سرچ کن...
                    کریستال خالی به تنهایی کارایی ندارد.

دیدگاه

سلام
                      خب...فکر کنم این تاپیک مرتبط با پرسشم هست

دوستان برای ساخت بوستر موبایل کریستال اوسیلاتور 900 مگاهرتز لازم هست؟
                      هر الکترونیکی که میرم میگه نداریم
                      حالا موندم که اصن همچین کریستالی پیدا میشه یا نه
                      چه مارکی (اسم برند) بخرم که دقیق باشه؟

و یک مورد دیگه
                      این کریستال 900 گفتید کاربرد نظامی داره! خب من توی نقشه های بوستر موبایل دیدم که کریستال 900 مگاهرتز استفاده میشه... خطر نداشته باشه؟
                      ببخشید پرسش هام زیاد شد

موفق باشید

دیدگاه

کریستال 900مگاهرتز؟؟؟؟
                        مگه داریم؟
                        تا جایی که میدونم و خودم استفاده میکنم همیشه یه کریستال فرکانس در حد 10تا20 مگاهرتز استفاده میکنیم و از ضرب کننده فرکانسی استفاده میکنیم تا فرکانس مورد نیاز رو بدست بیاریم...
                        تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani
                          کریستال 900مگاهرتز؟؟؟؟
                          مگه داریم؟
                          تا جایی که میدونم و خودم استفاده میکنم همیشه یه کریستال فرکانس در حد 10تا20 مگاهرتز استفاده میکنیم و از ضرب کننده فرکانسی استفاده میکنیم تا فرکانس مورد نیاز رو بدست بیاریم...
                          سلام
                          خیلی ببخشید... راستش من چیزی از الکترونیک نمیدونم و بخاطر همین اشتباه کردم
                          حالا که آموزش رو دوباره خوندم, متوجه شدم که نوشته "فرکانس بین 800 تا 900 نیاز داریم" ... که البته اشکال از نوع نگارش ... حالا جالبه که یه مدت دنبال کریستال معمولی بودم (همون ها که 2 پایه دارن) خب یه دونه 20 مگاهرتز میگیرم
                          به هر حال.... سپاس از راهنماییتون
                          فقط اگر ممکنه بفرمایید کریستال اوسیلاتور 20 مگاهرتز که بگیرم و توی مدار نصب کنم, سیگنال موبایل رو تقویت میکنه دیگه؟ (برای 3G موبایل میخوام ...مردم از بس با نسل 2 اومدم)
                          و لطف کنید بهترین مارک موجود در بازار رو بفرمایید ....

خیلی لطف کردید که پاسخم رو دادید ... باور بفرماید نزدیک 2 ماهه که هر کدوم از الکتریکی های شهرم میرم, هیچکدوم راهنمایی نمیکنن و جالبه تا حالا بهم نگفتن که همچین چیزی وجود نداره!

باز هم سپاس از پاسخی که دادید

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کریستال- اسیلاتور -داخلی- خارجی

نوشته اصلی توسط danool
                            سلام
                            خیلی ببخشید... راستش من چیزی از الکترونیک نمیدونم و بخاطر همین اشتباه کردم
                            حالا که آموزش رو دوباره خوندم, متوجه شدم که نوشته "فرکانس بین 800 تا 900 نیاز داریم" ... که البته اشکال از نوع نگارش ... حالا جالبه که یه مدت دنبال کریستال معمولی بودم (همون ها که 2 پایه دارن) خب یه دونه 20 مگاهرتز میگیرم
                            به هر حال.... سپاس از راهنماییتون
                            فقط اگر ممکنه بفرمایید کریستال اوسیلاتور 20 مگاهرتز که بگیرم و توی مدار نصب کنم, سیگنال موبایل رو تقویت میکنه دیگه؟ (برای 3G موبایل میخوام ...مردم از بس با نسل 2 اومدم)
                            و لطف کنید بهترین مارک موجود در بازار رو بفرمایید ....

خیلی لطف کردید که پاسخم رو دادید ... باور بفرماید نزدیک 2 ماهه که هر کدوم از الکتریکی های شهرم میرم, هیچکدوم راهنمایی نمیکنن و جالبه تا حالا بهم نگفتن که همچین چیزی وجود نداره!

باز هم سپاس از پاسخی که دادید

موفق باشید
                            خواهش میکنم دوست عزیز
                            من ک کاری نکردم
                            ببینید کریستال که موجوده در بازار و مشکلی نداره...
                            فقط اون قسمت ضرب کننده فرکانسی رو مطمئنید مدارتون داره؟
                            الان دقیقا قراره چه کار کنید؟میخواید کریستال روی یک برد رو عوض کنید؟
                            مثلا میکروکنترلر ARM LPC1768 با فرکانس حداکثر 100مگاهرتز میتونه کار کنه...من یک کریستال 12 مگاهرتز بهش متصل میکنم و با استفاده از ضرب کننده فرکانسی که داخلش هست فرکانس رو به 100 میرسونم...
                            به هرحال قبل اینکه کریستال رو عوض کنید مدار رو سعی کنید تحلیل کنید..
                            واسه خرید کریستال هم همین مدل های زیر در بازار یافت میشه:

http://eshop.eca.ir/%DA%A9%D8%B1%DB%...%87-20MHZ.html
                            تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کریستال- اسیلاتور -داخلی- خارجی

نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani
                              خواهش میکنم دوست عزیز
                              من ک کاری نکردم
                              ببینید کریستال که موجوده در بازار و مشکلی نداره...
                              فقط اون قسمت ضرب کننده فرکانسی رو مطمئنید مدارتون داره؟
                              الان دقیقا قراره چه کار کنید؟میخواید کریستال روی یک برد رو عوض کنید؟
                              مثلا میکروکنترلر ARM LPC1768 با فرکانس حداکثر 100مگاهرتز میتونه کار کنه...من یک کریستال 12 مگاهرتز بهش متصل میکنم و با استفاده از ضرب کننده فرکانسی که داخلش هست فرکانس رو به 100 میرسونم...
                              به هرحال قبل اینکه کریستال رو عوض کنید مدار رو سعی کنید تحلیل کنید..
                              واسه خرید کریستال هم همین مدل های زیر در بازار یافت میشه:

http://eshop.eca.ir/%DA%A9%D8%B1%DB%...%87-20MHZ.html
                              سلام

کاری نکردید؟!! عزیز جان, میگم 2 ماه دنبال کریستال 900 مگاهرتز میگشتم... هیچکی بهم نمیگفت همچین چیزی وجود نداره .... بعد میگی کاری نکردی!! تا حالا کلی اطلاعات به اشتراک گداشتی ... حالا در ادامه بیشتر متوجه منظورم میشید

با توضیحاتی که دادید فکر کنم اصن راه رو اشتباه رفتم

2 ماه پیش یه شیر پاک خورده ای اومد یه مدار بسیار بسیار ساده (رسم شده توی پینت ویندوز) رو گذاشت و گفت با این مدار میتونید سیگنال موبایل رو افزایش بدید
                              خب... منم دست به کار شدم .... حالا غافل از اینکه اصن این کریستال چجوری بهش سیم میخوره!!!!
                              این عکسیه که به اشتراک گذاشته بود !! http://8pic.ir/images/juk97h8ft1le0v6nzwpq.png حالا سیم آنتن چجوری میخوره بهش؟ 4 تا پایه که داره چجوریه و چی به چیه؟!!!!

خب کم کم متوجه شدم یه جای کار ایراد داره... تا اینکه با یه روش جستجو دیگه (بجای بوستر موبایل... جمر موبایل رو جستجو کردم) رسیدم به یه وبلاگ که یه فرد بسیار آقایی بودن.... باز هم یه نقشه بسیار ساده از یه جمر گذاشته که این عکسش هست http://8pic.ir/images/6kekt1umcj1ard1rackv.jpg که بعد از دیدن این عکس تازه متوجه شدم که سیم های مدار چجوری باید بکار بره

و در آخر با این توضیحاتی که شما دادید فکر کنم قضیه خیلی پیچیده تر از این حرف هاست
                              نمیدونم این نقشه ها درست هستن یا نه ... اگر نه ...که دیگه مزاحم نمیشم... میگردم دنبال نقشه مدار دیگه

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X