اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل استپر موتور بوسیله ولوم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل استپر موتور بوسیله ولوم

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز. من می خوام یک استپر موتور رو توسط میکرو و یک ولوم کنترل کنم . یعنی وقتی ولوم 0 هست استپر موتور در موقعیت 0 درجه باشد و وقتی ولوم میاد به ماکزیمم استپر موتور هم در وضعیت 180 درجه قرار بگیره . درواقع با برگرداندن ولوم باید استپر موتور هم معکوس برگرده و دوباره با صفر شدن ولوم استپر موتور هم به صفر درجه بیاد .
    ممنون میشم اگه نظرات و راهنمائی هاتون رو از من دریغ نکنید . :redface: فعلا استپر موتوری که برای آزمایش استفاده میکنم دوقطبی بای پلار هستش و 4 سیم داره و با میکرو راه اندازیش کردم ولی برای رسیدن به منظور اصلی نیاز به کمکتون دارم .
    وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
    نرمن وينسنت پيل

پاسخ : کنترل استپر موتور بوسیله ولوم

سلام یک کمی مشکله ولی شاید به روش زیر بتونید جواب بگیرید.
    باید اول ببینید موتور شما با چند پله حرکت به وضعیت 180 درجه می رسه. سپس باید مقدار ADC رو (از صفر تا ماکزیمم ولوم) تقسیم به 180 کنید تا مقدار تغییر مورد نیاز برای یک درجه حرکت موتور به دست بیاد. باید طوری برنامه قسمت ADC رو بنویسید که در حالت ثابت بودن ولوم، تغییرات نداشته باشید (مثلا با متوسط گیری). همیشه آخرین مقدار ADC رو باید تو یه متغیر داشته باشید و با نمونه جدید مقایسه کنید. در صورت تغییر، و در صورتی که این تغییرات به اندازه یک درجه حرکت یا بیشتر باشه و با توجه به مقدار کاهش یافته یا افزایش یافته، به همون مقدار موتور رو در جهت مناسب حرکت دهید.

دیدگاه

ممنون از پاسختون .
      در واقع من میخوام عمل باز و بسته کردن یه دریچه رو از طریق یه ولوم و یه استپر موتور انجام بدم . ضمنا این کار باید خیلی دقیق و بدون خطا باشه . استپر موتوری که برای این کار میخوام استفاده کنم در هر دور 200 پله داره که زاویه هر پله 1.8 درجه میشه . حالا شما بگید چطوری باید مقدار adc دریافت شده رو با خروجی استپر موتور هماهنگ کنم . یعنی کم و زیاد شدن میزان ADC از چه طریقی باید روی چرخش استپر موتور تاثیر بزاره ؟
      وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
      نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad1354
        ممنون از پاسختون .
        در واقع من میخوام عمل باز و بسته کردن یه دریچه رو از طریق یه ولوم و یه استپر موتور انجام بدم . ضمنا این کار باید خیلی دقیق و بدون خطا باشه . استپر موتوری که برای این کار میخوام استفاده کنم در هر دور 200 پله داره که زاویه هر پله 1.8 درجه میشه . حالا شما بگید چطوری باید مقدار adc دریافت شده رو با خروجی استپر موتور هماهنگ کنم . یعنی کم و زیاد شدن میزان ADC از چه طریقی باید روی چرخش استپر موتور تاثیر بزاره ؟
        دوست عزیز استپر برای این کار اصلا مناسب نیست و این عملی که شما قصد انجامش را دارید هم مدار کنترلی مجزا هم تغذیه مجزا و تازه استپر گشتاور راه اندازی بدی داره گشتاور دائمش هم تعریفی نیست خلاصه کار پر دردسریه تازه بعد از مدتی ولومه خراب میشه(تجربه کردم)برای همین بهتره شما از سرو موتورهایی که برای هدایت هواپیمای مدل استفاده میشه بهره ببرید هم نسبت به استپر پرقدرت تره هم کاربریش خیلی راحته دیگه پیچ ولوم و مدار الکترنیکی و نویز و...وجود نداره راحت هم جواب میده :nerd:
        گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
        همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

ممنون از راهنمائیتون . میشه یکم بیشتر درباره اش توضیح بدید . آیا منظورتون اینه که از ولوم استفاده نکنم . خوب اگه از ولوم استفاده نکنم پس چطوری تغییرات اهرم مکانیکی رو به دریچه منتقل کنم ؟
          نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad1354
            ممنون از راهنمائیتون . میشه یکم بیشتر درباره اش توضیح بدید . آیا منظورتون اینه که از ولوم استفاده نکنم . خوب اگه از ولوم استفاده نکنم پس چطوری تغییرات اهرم مکانیکی رو به دریچه منتقل کنم ؟
            ببینید ولوم چون محدود کننده جریان است گشتاور راه اندازی موتور را کاهش می دهد تازه یک عنصر مصرف کننده هم هست و خلاصه ایده ال کار شما نیست ولی سرو راحت با یه کلید قطع و وصل این کار رو انجام میده به نظرم اگر به فروشندگان (مغازه)مراجعه کنید بهتره چون در حوصله این جا نیست میتونید هم از دوستان ساخت هواپیما مدل در پژوهشسرا ها کمک بگیرید اما کار پیچیده ای اصلا نیست :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107
              ببینید ولوم چون محدود کننده جریان است گشتاور راه اندازی موتور را کاهش می دهد تازه یک عنصر مصرف کننده هم هست و خلاصه ایده ال کار شما نیست ولی سرو راحت با یه کلید قطع و وصل این کار رو انجام میده به نظرم اگر به فروشندگان (مغازه)مراجعه کنید بهتره چون در حوصله این جا نیست میتونید هم از دوستان ساخت هواپیما مدل در پژوهشسرا ها کمک بگیرید اما کار پیچیده ای اصلا نیست :redface:

ولوم که قرار نیس سر راه تغذیه قرار بگیره.میخاد بره به ADC

دیدگاه

من خودم انجام ندادم این کارو.ولی چیزی رو که به ذهنم می رسه،میگم شاید کمکت کنه.
                اولا که توی میکروت یه متغیر میخای که آخرین وضعیت موتور رو توش ذخیره کنی.ترجیحا از نوع EEPROM
                بعدش هم یه while میذاری تو برنامت که دائما مقدار ولتاژ ADC رو بخونه،و با وضعیت فعلی مقایسه کنه و به میزان لازم حرکت کنه تا به وضعیت مورد نظر برسه.

دیدگاه

متشکرم از پاسختون .درباره سروو موتورها کمی تحقیق کردم .حق با شماست باید برای این کار از سروو موتور استفاده کنم . حالا برم یه سروو تهیه کنم تا ببینم میتونم کنترلش کنم یا نه .
                  نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط adibiut

ولوم که قرار نیس سر راه تغذیه قرار بگیره.میخاد بره به ADC
                    بله دقیقا حق با شماست من حواسم نبوده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X