اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بستن دو رگولاتور پشت سر هم 7808 و 7805

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بستن دو رگولاتور پشت سر هم 7808 و 7805

با سلام خدمت دوستان
    من یه pcb زدم که تو اون یه ولتاژ حدود 15 ولت دارم و میخوام تبدیل به 5 ولتش کنم.
    چون خروجی 5 ولت جریان حدود 500 میلی آمپر میکشه اگه این ولتاژ رو مستقیم به رگولاتور وصل کنم داغ میکنه
    برای همین اول ولتاژ رو به 7808 دادم و بعد به 7805.
    هر دو هم از نوع قابلمه ای هستند.
    حالا یه سوال:
    این مدار مشکلی نداره
    چون چند جا خوندم این کار رو کرده بودن و میگفتن رگولاتور داغ میکنه.
    حالا نمیدونم منظور اونا این بود که دو تا رگولاتور مثلا دو تا 7805 رو موازی کردن یا مثل من بستن.
    امکان تست مدار هم ندارم و مستقیم باید pcb بزنم.
    اگه مشکلی نداره تا من pcb رو بزنم.

پاسخ : بستن دو رگولاتور پشت سر هم 7808 و 7805

بنام خدا
    با سلام
    نوشته اصلی توسط M3R
    با سلام خدمت دوستان
    من یه pcb زدم که تو اون یه ولتاژ حدود 15 ولت دارم و میخوام تبدیل به 5 ولتش کنم.
    چون خروجی 5 ولت جریان حدود 500 میلی آمپر میکشه اگه این ولتاژ رو مستقیم به رگولاتور وصل کنم داغ میکنه
    برای همین اول ولتاژ رو به 7808 دادم و بعد به 7805.
    هر دو هم از نوع قابلمه ای هستند.
    حالا یه سوال:
    این مدار مشکلی نداره
    چون چند جا خوندم این کار رو کرده بودن و میگفتن رگولاتور داغ میکنه.
    حالا نمیدونم منظور اونا این بود که دو تا رگولاتور مثلا دو تا 7805 رو موازی کردن یا مثل من بستن.
    امکان تست مدار هم ندارم و مستقیم باید pcb بزنم.
    اگه مشکلی نداره تا من pcb رو بزنم.
    دوست گرامی " M3R "

بجای موردی که فرمودید ، پیشنهاد میکنم از این رگولاتور استفاده نمایید .

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/203238/NSC/LM2575T-5.0.html

با احترام
    91/3/9

دیدگاه

سلام.
      ممنون از پاسختون
      ولی چون چند تا vcc مختلف دارم عملا نمیتونم از اینا استفاده کنم مدار شلوغ میشه و اینکه تو یه ابعاد خاص دارم طراحی میکنم و نباید بزگتر باشه
      حالا اونجوری که گفتم رگولاتور داغ میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R
        سلام.
        ممنون از پاسختون
        ولی چون چند تا vcc مختلف دارم عملا نمیتونم از اینا استفاده کنم مدار شلوغ میشه و اینکه تو یه ابعاد خاص دارم طراحی میکنم و نباید بزگتر باشه
        حالا اونجوری که گفتم رگولاتور داغ میکنه؟
        جنابعالی فقط فرمودید ، ولتاژ 5 ولت رو از یک ولتاژ 15 ولتی میخواهید تهیه نمایید . !

بهر حال ، تا جایی که خاطرم هست ، ورودی یک رگولاتور 5ولتی مثل 7805 ، حد اقل باید مقدار 10 تا 12 ولت را داشته باشد تا بتواند در خروجی ، 5ولت را قرار دهد .

با احترام
        91/3/9

دیدگاه

همینجوری که امبر خان هم گفت نمیشه ورودی 7805 کمتر از 10-12 ولت باشه
          برای بالا بردن جریان میتونی از یه ترانزیستور قدرت استفاده کنی
          کلکتور به ورودی 15 ولتت ، بیس به خروجی 7805 و امیتر زمین

اگه دقیق تر بخوای میتونم جزئیاتشو برات بفرستم

موفق باشی
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات
          کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
          شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
          فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام
            برای روشن شدن رگولاتور نیازی نیست حتما این ولتاژها ورودی باشن از 7 به بالا مشکلی ایجاد نمی کنه
            بهتره هست همون جوری که دوستمون فرمودن از lm2575 استفاده کنین چون 7805 خروجی ذاتا ترانزیستوری bjt داره در عمل کمتر می یان موازیشون کنن چون با توجه به vce مختلف دو ترانزیستور مشابه در صورت جریان کشی بیشتر یکی از ترانزیستورهای 7805 خروجی تندتر خواهد سوخت و یکی به عنوان مصرف کننده در مدار باقی می مونه
            حدالمقدور از رگولاتور دیگه ای برای جریان های بیش از 2 امپر استفاده کنین
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نه برای 78xx باید ورودی 2.5 ولت حداقل بیشتر از xx باشه. پس تو 7805 حداقل ورودی 7.5 ولت هست.
              به نظر من اول به یه 7809 بدید و بعد به یه 7805 تا تقریبا تلفات اون ها نزدیک به هم بشه (2 و 3 وات)
              تازه قبل از این ها هم یه 7812 میشه گزاشت که با توجه به توان بالای رگولاتور قابلمه ای نیازی نیست.اگر هم گزاشتی تلفات روی اون هم تقسیم میشه و اونای دیگه خنک تر میشن.....
              [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                نه برای 78xx باید ورودی 2.5 ولت حداقل بیشتر از xx باشه. پس تو 7805 حداقل ورودی 7.5 ولت هست.
                به نظر من اول به یه 7809 بدید و بعد به یه 7805 تا تقریبا تلفات اون ها نزدیک به هم بشه (2 و 3 وات)
                تازه قبل از این ها هم یه 7812 میشه گزاشت که با توجه به توان بالای رگولاتور قابلمه ای نیازی نیست.اگر هم گزاشتی تلفات روی اون هم تقسیم میشه و اونای دیگه خنک تر میشن.....
                سلام دوست عزیز.
                پس مشکلی نداره من دو تا رگولاتور رو پشت سر هم ببندم؟؟
                برای اون دوستانی که میگفتن داغ میکنه مشکل از چی بوده؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R
                  سلام دوست عزیز.
                  پس مشکلی نداره من دو تا رگولاتور رو پشت سر هم ببندم؟؟
                  برای اون دوستانی که میگفتن داغ میکنه مشکل از چی بوده؟؟
                  نه مشکلی نداره.
                  ببینید روی رگولاتور 7805 ما باید 4 ولت (9-5) تلفات داشته باشیم. جریان رو هم 500میلی آمپر در نظر میگیریم پس میشه گفت 2 وات تلفات داریم.این 2 وات به شکل گرما ظاهر میشه و رگولاتور داغ میشه.اصلا مشخصه رگولاتور های خطی همین هست.اگر ولتاژ بیشتر بشه این تلفات بیشتر میشه و گرما بیشتر پس میایم تو 2یا 3 مرحله ولتاژ رو پایین میاریم که این تلفات روی هر کدوم کمتر بشه و کمتر داغ بشه(از یه حدی توان تلفاتی بیشتر بشه رگولاتور میسوزه. این مقدار تو دیتاشیتش اومده)
                  اگر این تلفات رو نمی خواید باید از رگولاتور های سوییچینگ استفاده کنید که آقای معیری معرفی کردند.(اون ها هم تلفات دارند و داغ میشند اما کمتر از خطی ها)
                  با توجه به جریان کم مورد نیاز شما و قابلمه ای بودن رگولاتور ها بعید میدونم مشکلی پیش میاد.همون طور که بالا گفتم گرم میشن اما نه اون حدی که مشکل ایجاد کنه!
                  [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                    سلام
                    برای روشن شدن رگولاتور نیازی نیست حتما این ولتاژها ورودی باشن از 7 به بالا مشکلی ایجاد نمی کنه
                    بهتره هست همون جوری که دوستمون فرمودن از lm2575 استفاده کنین چون 7805 خروجی ذاتا ترانزیستوری bjt داره در عمل کمتر می یان موازیشون کنن چون با توجه به vce مختلف دو ترانزیستور مشابه در صورت جریان کشی بیشتر یکی از ترانزیستورهای 7805 خروجی تندتر خواهد سوخت و یکی به عنوان مصرف کننده در مدار باقی می مونه
                    حدالمقدور از رگولاتور دیگه ای برای جریان های بیش از 2 امپر استفاده کنین
                    با این حساب موازی کردن یک رگولاتور 7805 قابلمه ای با معمولی کار غلطی است؟

دیدگاه

من اومدم در مداری که دو موتور دارم با L298 درایو شده میکروی Atmega128 هم دارم برای کاهش نویز تغذیه ی vcc درایور ها و میکرو رو جدا کردم . ورودی 7.4v به دو رگولاتور 7805 یکی از نوع قابلمه ای و یکی معمولی دادم و خروجی 5v قابلمه ای را برای vcc درایور ها استفاده کردم و خروجی 5v معمولی را برای میکرو این کار اشتباهیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eng.electrical
                        من اومدم در مداری که دو موتور دارم با L298 درایو شده میکروی Atmega128 هم دارم برای کاهش نویز تغذیه ی vcc درایور ها و میکرو رو جدا کردم . ورودی 7.4v به دو رگولاتور 7805 یکی از نوع قابلمه ای و یکی معمولی دادم و خروجی 5v قابلمه ای را برای vcc درایور ها استفاده کردم و خروجی 5v معمولی را برای میکرو این کار اشتباهیه؟
                        سلام
                        نه مشکلی نداره ولی بهتره بجای قابلمه ای ، چون جریان زیاده از LM2576 استفاده میکردی و برای میکرو همون 7805 ولی الان هم مشکلی پیش نمیاد
                        درایور شبکه و nRF24L01
                        کاتالوگ محصولات
                        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام دوستان.
                          اگر 7805 قابلمه ای رو مستقیم به 15ولت وصل کنیم انوقت 10ولت روی رگولاتور داریم که با جریان500میلی امپر میشه 5وات تلفات که هیچ مشکلی براش بوجود نمیاد.
                          موفق باشید
                          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

ممنون از پاسخگویی سریعتون.من در این مدار اومدم یه باطری لیتیوم یون 4 سل که جمعا میشه 14.8v استفاده کردم و از دو سل ولتاژ 7.4v کشیدم بیرون که به دو رگولاتور 7805 میرن و سر 14.8 به یک lm338 دادم که تغدیه ی vs درایور ها رو ایجاد می کند.اما بعد از مدتی دوتا از سل های باطری خوابید و چون من همیشه سر 14.8 را اندازه میگرفتم و زیر 11 شارژش میکردم متوجه نشدم که دو سل اول به شدت افت ولتاژ پیدا کرده و خوابید :cry: به نظر میرسید 2تا 7805 ها مصرف بیشتری از باتری کردن و این اتفاق افتاده.بعضی ها گفتن اگه از شارژر بالانسر دار استفاده می کردی این اتفاق نمی افتاد.
                            الان هم در همون مدار دارم با آداپتور 16.8 /1A تستش می کنم ( از یه 78012و7805 گذروندمش)اما یکی از درایور ها در خروجی 7Vمیده دیگری 4V. من همیشه در الکترونیک از این اصل پیروی کردم که آی سی نیم سوز نمیشه هیچ وقت :nerd:
                            اما الان نمی تونم دلیله اینکه یکیش کمتر میده رو پیدا نمی کنم .یعنی L298 نیم سوز شده و یا جریان بهش نمیرسه؟ چاره چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X