اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه استاندارد خطوط مسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه استاندارد خطوط مسی

سلام
    بچه ها من میخوام یه برد الکترونیکی بزنم که از ان برق سه فاز 380 ولت با جریان 20 امپری بگذرد . حالا میخوام ببینم توی نرم افزار التیوم اندازه خطوط مسی و همچنین فاصله بین خطوط چقدر باید باشه ؟

برای این اندازه ها رابطه خاصی وجود داره یا تجربی هستند ؟
    الکترونیک همه کاره دنیا

پاسخ : اندازه استاندارد خطوط مسی

نوشته اصلی توسط alielec
    سلام
    بچه ها من میخوام یه برد الکترونیکی بزنم که از ان برق سه فاز 380 ولت با جریان 20 امپری بگذرد . حالا میخوام ببینم توی نرم افزار التیوم اندازه خطوط مسی و همچنین فاصله بین خطوط چقدر باید باشه ؟

برای این اندازه ها رابطه خاصی وجود داره یا تجربی هستند ؟
    سلام .
    من متاسفانه برای این اندازه جریان نمی دونم چه اندازه Track ای خوبه ولی فکر کنم چون جریان گذری از Track ها بالاست باید به موازات مسیرهای پاور مدارت سیم هم قرار بدی. چون هم جریان و هم ولتاژت بالاست.
    تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
    دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
    مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
    حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

ولتاژت هر قدر هم بالا باشه روی سیم افت نمیکنه که نگران باشی - مگر در فرکانس خیلی بالا
      فکر کنم همون 15 یا 20 mil اینچ جواب بده
      نگران نباش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
        ولتاژت هر قدر هم بالا باشه روی سیم افت نمیکنه که نگران باشی - مگر در فرکانس خیلی بالا
        فکر کنم همون 15 یا 20 mil اینچ جواب بده
        نگران نباش
        با سلا
        مسئله افت ولتاژ نیست .جریان عیوری بالاست . ممکنه ترک ها بپره .

دیدگاه

با سلام

http://circuitcalculator.com/wordpre...th-calculator/

ضخامت ( عرض تراک = ) 150 mil مناسب است.

فاصله لبه های خطوط مسی = 0.5 سانتی متر ( حداقل 2 میلی متر با روکش عایقی )

با سپاس
          گشتی در لاله زار
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

خیلی سعی کردم جلوی خودم رو بگیرم و بی خیال این تاپیک بشم ولی نمی دونم چرا نشد .

دوست عزیز 20 آمپر در ولتاز 380 ولت
            اخه فکر کنید ببینید برای 5 آمپر به چه سیم با چه سطح مقطعی نیاز مندیم . حالا شما 10 آمپر رو در نظر بگیر نه حالا بکنش 15 آمپر اون هم نیست 20 آمپر جریان برق از مدار چاپی ؟
            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
              با سلام
              ضخامت 150 mil مناسب است.
              جناب سولسال به این اعداد شک نمی کنید ؟ یک بهام در عرض تراک با ضخامت تراک بوجود آمده
              در سایت مذکور Thickness عرض تراک نیست ضخامت تراک هست . که باید در حد میکرون در نظر بگیرید نه 150 میل
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                من هم با جناب aliila کاملا موافقم
                عبور 20 آمپر با ولتاژ بالا از مدار چاپی خیلی معقول به نظر نمی رسد ، مگر اینکه کاربرد خاصی باشد که هنوز معلوم نیست.
                برای محاسبه هر نوع هادی برای عبور جریان باید چند پارامتر در نظر گرفته شود
                از قبیل افت ولتاژ مجاز، توان تلف شده در مسیر عبوری و دمپ حرارتی مسیر ، هرچه دمپ حرارتی مسیر بالا تر باشد قابلیت عبور جریان بیشتری وجود خواهد داشت.
                به عنوان مثال برای کابل های معمولی طبق استاندارد DIN آلمان کابل تک رشته مسی در مجاورت هوای آزاد با سطح مقطع 1 میلیمتر مربع حداکثر جریان 20 آمپر را می تواند عبور دهد حالا اگر همین سطح مقطع را در نظر بگیریم بستگی به ضخامت مس روی برد عرض ترک ها متفاوت می شود
                بر فرض ضخامت 35 میکرومتر برای مس برد ، عرض ترک ها حداقل 28 میلیمتر (1120 mil) باید باشد .
                حالا همین سطح مقطع با دمپ حرارتی کمتر ( کابل چند رشته و در کانال های در بسته حداکثر 12 آمپر می تواند عبور دهد)
                که در اینصورت برای 20 آمپر سطح مقطع 2.5 میلیمتر مربع نیاز است که با مفروضات بالا عرض ترک 71 میلیمتر (2850 mil) باید باشد .
                در هادی ها پارامتری تعریف می شود به نام چگالی جریان که برابر است با جریان عبوری از هر میلیمتر مربع در مثال اول چگالی جریان 20 آمپر است .
                بنا به تجربه شخصی چگالی جریان بالا تر از 10 الی 15 آمپر برای برد های مدار چاپی خیلی مناسب نیست پس در مجموع :

با برد استاندارد 35 میکرومتر ضخامت مس و چگالی جریان 10 آمپر ، حداقل پهنای ترک 57 میلیمتر نیاز است.
                باید توجه داشت که ضخامت مس در مدارهای چاپی بین 25 تا 90 میکرو متر است که بردهای عمومی که در حال حاضر وجود دارد ضخامت 35 میکرومتردارند.

دیدگاه

درود - ببخشید یه سئوال داشتم تقریبا مربوط به تاپیکه !!!
                  اینکه توی پروتوس (ares ) ماکزیمام جریان و ولتاژ عبوری از استاندارد های t10 , t20.t25,.... چقدره ؟؟؟
                  با تشکر
                  ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

سلام پی سی بی مداری که جریانی که وارد موتور روی برد میشه حدود 100 آمپر باشه مقدار عرض خطوط باید چه قد در نطر گرفته شه؟؟
                    مث مدارات pwm برا موتور ها وات بالا در روبات های جنگجوووو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
                      سلام پی سی بی مداری که جریانی که وارد موتور روی برد میشه حدود 100 آمپر باشه مقدار عرض خطوط باید چه قد در نطر گرفته شه؟؟
                      مث مدارات pwm برا موتور ها وات بالا در روبات های جنگجوووو
                      100 آمپر !!!!!!!!!!؟ مگه چند ولته ؟ من گردن کلفت ترین موتور این روبات ها رو دیدم که یک موتور دریل شارژی بوده با گیربکس خورشیدی توی ماکزیمم بار نهایتا 6 آمپر می کشیده . 100 آمپر برای یک موتور کوچیک خیلی زیاده . اشتباه نمی کنید ؟

دیدگاه

دادا مث اینکه تویه بره مسابقات جنگجوووو نیستی تویه ایران سطخش پایینه اما نه اون قد دیگه رویاتا معروف مث soltan موتورشون 200 وات ولتاژ 12 ولت و جریان قفلی 15 یا 16 امپر.البته قوی ترین رویات دنیا به نطر خودم که tornado موتورش 750 وات . که تونس یه ماشین جیپ رو واقعا حرکت . خیلی سخته اصطکاک کم باشه اما بتونی یه چیزی مث ماشن رو حرکت بدی. فک کنم منطور شما سبک وزن بوده نه روبات سنگین وزن جنگجو که حدود 100 کیلویه. راسی موتورم کوچیک نیس بزرگه.
                        حالا بگزریم پهنا خطوط چه قد باشه؟؟!! میدونی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                          جناب سولسال به این اعداد شک نمی کنید ؟ یک بهام در عرض تراک با ضخامت تراک بوجود آمده
                          در سایت مذکور Thickness عرض تراک نیست ضخامت تراک هست . که باید در حد میکرون در نظر بگیرید نه 150 میل
                          با سلام

متشکر از تذکرتان.

اشتباه در انتخاب کلمه بود:
                          منظور عرض تراک می باشد.
                          شرایط محاسبه:

جریان = 20 آمپر
                          ضخامت مس = 2 اونس بر فوت مربع ( مقدار مس لایه شده روی برد) = 70 میکرون
                          دمای محیط = 25 درجه سلسیوس
                          افزایش دمای مجاز = 50 درجه
                          خطوط برد در لایه بیرونی و در معرض هوا : => عرض تراک = 139 میلی اینچ = 139 mil
                          خطوط برد در لایه درونی و بدون تهویه : => عرض تراک = 360 میلی اینچ = 360 mil

//================================================== ===

افزایش دما را 50 درجه در نظر گرفتیم که برای برد فایبر ، کاملا قابل تحمل و در مدت طولانی اشکال ایجاد نمی کند.

//================================================== ===

موارد استفاده:
                          بعضا بردهای رله دار که یک سمت به کنترلر وصل است و سمت دیگر به های ولتاژ به 220 یا 380 ولت، با مدار چاپی ساخته می شود.

//================================================== ==========================

با سپاس

پ.ن1:
                          برای ضخامت مس معمول 35 میکرون:
                          جریان = 20 آمپر
                          ضخامت مس = 1 اونس بر فوت مربع ( مقدار مس لایه شده روی برد) = 35 میکرون
                          دمای محیط = 25 درجه سلسیوس
                          افزایش دمای مجاز = 50 درجه
                          خطوط برد در لایه بیرونی و در معرض هوا : => عرض تراک = 277 میلی اینچ = 277 mil
                          خطوط برد در لایه درونی و بدون تهویه : => عرض تراک = 722 میلی اینچ = 722 mil

پ.ن2:
                          در چند نمونه مدار برای جریان 25 آمپر از برد فایبر با مس 35 میکرون و آبکاری قلع روی مس و قلع کاری مازاد ( +20 میکرون ) استفاده نمودم.( عرض تراک 150 میل )
                          گرم می شود کم هم دست سوز است، ولی :
                          6 سال دوام کاری داشته است. و از ناحیه خطوط مدار مشکلی نداشته.
                          گشتی در لاله زار
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سلام بچه ها :applause: ببخشید منظورم از 20 امپر جریان دائمی در مدار نبود بلکه برای جریان اولیه حداکثر 20 آمپر از مدار کشیده میشه
                            ولی جریان دائمی حدود 5 آمپر است

این مدار رله هم داره باید چه نوع رله ای استفاده کنم؟ (جریان و ولتاژ)
                            فیوز این مدار را چند آمپری بزارم . اگه 20 امپر بزارم در حالت دائمی از مدار محافظت نمیکند و اگر 5 امپری باشه در لحظه اول میترکه :angry:

الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
                              دادا مث اینکه تویه بره مسابقات جنگجوووو نیستی تویه ایران سطخش پایینه اما نه اون قد دیگه رویاتا معروف مث soltan موتورشون 200 وات ولتاژ 12 ولت و جریان قفلی 15 یا 16 امپر.البته قوی ترین رویات دنیا به نطر خودم که tornado موتورش 750 وات . که تونس یه ماشین جیپ رو واقعا حرکت . خیلی سخته اصطکاک کم باشه اما بتونی یه چیزی مث ماشن رو حرکت بدی. فک کنم منطور شما سبک وزن بوده نه روبات سنگین وزن جنگجو که حدود 100 کیلویه. راسی موتورم کوچیک نیس بزرگه.
                              حالا بگزریم پهنا خطوط چه قد باشه؟؟!! میدونی؟
                              سلام
                              شرمنده آخه اون مدلی که دیدم سبک بود . ماشالله 100 کیلو !!! خداییش اینجوریش رو ندیده بودم .
                              بگذریم
                              برای محاسبه سایز ترک ها همون سایتی که solsal گفت سایت جالبی بود . حتما یک نگاه بهش بنداز.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X