اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت

سلام
    امشب ؛ هنگام خوابیدن با خود قدری فکر کنیم … امروز چه کرده ایم که فردا لایق زنده ماندن باشیم.

پاسخ : طراحی و ساخت اسپکتروم آنالایزر FFT

در ابتدا باید مشخص کنید حداکثر فرکانس سیگنال نمونه برداری چقدر است
    و دوم اینکه با چه میکرو کنترلری آشنا هستید و قصد انجام پروژه با کدام نوع میکروکنترلر را دارید.
    برای شروع باید ابتدا LCD Dot Matrix را راه اندازی کنید .

دیدگاه

سلام
      FFT رو کامل بلدین چون این مربوط به ارشد هست تا کارشناسی؟
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

در ابتدا باید مشخص کنید حداکثر فرکانس سیگنال نمونه برداری چقدر است
        و دوم اینکه با چه میکرو کنترلری آشنا هستید و قصد انجام پروژه با کدام نوع میکروکنترلر را دارید.
        برای شروع باید ابتدا LCD Dot Matrix را راه اندازی کنید .
        تعداد نمونه هایی که در یک دوره تناوب در نظر گرفتم 62 نمونه است که با توجه به برق 50هرتز داریم:
        دوره تناوب سیگنال ورودی: 20 = (50/1 ) = T میلی ثانیه
        فرکانس نمونه برداری: 3.1 = (62/0.02) /1 کیلوهرتز

طبق نرخ نایکوئیست فرکانس نمونه برداری باید از دو برابر فرکانس ورودی بیشتر باشد تا همپوشانی صورت نگیرد.

من خیلی مطالعه کردم، اما در عمل چیزی نمی فهمم
        من فقط با AVR و زبان کدویژن کار کردم

در مورد راه اندازی LCD باید چیکار کنم؟
        امشب ؛ هنگام خوابیدن با خود قدری فکر کنیم … امروز چه کرده ایم که فردا لایق زنده ماندن باشیم.

دیدگاه

fft رو از دی اس پی اپنهایم بخون ، کی گفته چی مال ارشده چی ماله لیسانس؟ کتابو میخونه یاد میگیره ، آدمای زیادی هستن که ارشد دارن ولی از بوق موتور همسایه ما هم بی سواد ترن البته توهین به جمع نشه من کوچیکم برا این حرفا.. ولی یه ریزه دلم پره از ... :NO:
          دوست من ، کتابی که گفتم رو بخون ، قسمت تبدیل فوریه گسسته و تبدیل فوریه سریع
          و ضمنا با DSPIC کار کن ، بلوک پردازش سیگنال داره کتاب هم هست براش تو بازار!
          با AVR کار خودت رو زیادی سخت میکنی!

دیدگاه

سلام
            قصد جسارت به دوست عزیزمون رو نداشتم
            نگاه کنین طبق قضیه نایکویست باید حداقل فرکانس نمونه برداری 2 برابر فرکانس سیگنال ورودی باشه که در عمل می یان و بیشتر از 2 برابر مثلا 4 برابر در نظر می گیرن(کارت صدا کامپیوتر شما 8 برابر هست) حالا اگر بخواین برق شهر رو در نظر بگیرین پیشنهادم 4 برابر برق شهر فرکانس ورودیتون رو بگیرین پس نهایتا فرکانس نمونه برداریتون می شه 200 هزتر که با تقسیم به یک خواهیم داشت 5 میلی ثانیه که از نرخ تبدیل ADC میکرو به مراتب بالاتر هست پس با یک avr هم می تونین چنین کاری رو انجام بدین dspic ها رو برای فرکانس های خیلی بالاتر و پردازش های سنگین به کار می برن(برای این پروژه با این حجم احتیاج نیست) و اگر فرکانس نمونه برداری خیلی بالا باشه دیگه حتی adc dspic هم برای این منظور جواب نمی ده و باید از مبدل های adc خارجی با سرعتی بالاتر از فرکانس ورودیتون استفاده کنین که اگر حافظه خارجی هم قرار بدین راحت می تونین باز با avr فرکانس های بالا هم رکرد کنین.
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
              خواهش میکنم
              اولا خوبه که خوندین
              1- وقتی میخوایم ببینیم مثلا صدایی که داریم میشنویم از هر طیف چند دسیبل توی محیط هست .. یا مثلا برق شهر به جز فرکانس 60 هرتز چه فرکانسای دیگه ای هست ، یا برای ساختن سیستم های مخابراتی که ببینیم طیف مورد علاقه ما بین بقیه طیفا چه سطحی داره از fft استفاده میکنیم

2-شما نیاز دارین که اولین قدم برناه برای fft بنویسین
              نیازی نیست که پروژه رو از همون اول روی میکرو بنویسین!!!!!!

برای این کار
              الف - بیاین تموم اون فلو گراف هایی که توی کتاب دی اس پی اپنهایم هست رو تبدیل به ریاضی کنین!!! یعنی تبدیل به همون سیگمای خودمون که توش ضرب و اینه هست.. و به تایید استاد برسونین که از بابت ریاضی اطمینان حاصل کنین
              ب - یه کامپایلر سی روی کامپیوتر نصب کنین و روال یه fft هشت نقطه ای رو طبق اون ریاضیات (سیگما و ضرب ها) که تبدیل به چند تا حلقه (for) میشه رو پیاده کنین!
              توجه داشته باشین که درون توابع هنوز سینوس و کسینوس وجود داره ، که اصلا خوب نیست ، ولی فعلا بهش کاری نداشته باشین
              پ - با یک برنامه دیگه توی همون سی یه تابع سینوسی بنویسین و خروجی رو توی یه فایل بریزین (البته برای چند پریود کوتاه) و صد البته تابع سینوسی که مینویسین رو برای چند فرکانس بنویسین و توی چند فایل ذخیره کنین!
              حالا اینا میشه مثلا دیتا ی ورودی ما!!!!
              باید این دیتا رو در غالب یه آرایه بدیم به fft توی همون کامپایلر سی!!!! بعد از اجرای برنامه میبینیم که توی فرکانس خاصی یک قله داریم ، البته میرور هم هست که باید حذفش کنین
              ت - یادم رفت بگم قسمت real و image رو محاسباتش رو جدا انجام بدین ! یعنی توی دو تا حلقه جدا ... توی آخرین مرحله به توان دو ، جمع ، زیر رادیکال

ث - تمامی سینوس و کسینوس ها رو باید با متلب یا سی محاسبه کنین و به صورت یه آرایه توی برنامه بزارین که سی پی یو مجبور به محاسبشون نباشه و سرعت بالا بره!

دیدگاه

ج - حالا میشه گفت یه مرحله پیش رفتین ، الان وقت اینه که تعداد نقطه های fft رو زیاد کنین .. که باید روش کار کنین!

چ - وقتی از برنامه ای که برای fft نوشنین آسوده خاطر شدین ، نوبت به راه انداختن ال سی دی دات ماتریس میرسه که توی ورژن جدید گد ویژن تابع آماده داره
                خدا رو شکر!! یه ریزه هلپ رو مطالعه کنین!

ح - حالا قسمت سختشه!! fft رو توی میکرو وارد کنین :mrgreen: و نتایج رو روی ال سی دی نشون بدین!
                حالا مشکلی که من دارم!
                چه طوری دیتا رو بر حسب دسیبل بنویسم؟؟
                آیا ایرادی در راهکارم هست؟

و کلام آخر

در dspic در کامپایلر میکرو سی تابع آماده fft و ال سی دی دات ماتریس هست! توان پردازشیش هم خوبه نسبتا!
                اگه فرکانس نمونه برداریتون از ماکزیمم سرعت مبدل زیاد تر بود باید از یه adc خارجی و شاید یه fifo باید استفاده کنین! :cry2:
                اگه سرعتش کفاف کارتون رو نداد :mrgreen: از یه spartan3 و نرم افزار ise قسمت code gen یک بلوک fft استفاده کنین :mrgreen:
                یه ریزه سرعتش خوبه :mrgreen:

دیدگاه

این لینک را ببینید:

http://elm-chan.org/works/akilcd/report_e.html
                  اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                  دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                  برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                  وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                  قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                  اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                  ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
                    آقا هر چی داخل این آدرسی که دادین می رم سایت یاهو باز می شه :eek:

دیدگاه

ممنون جناب طراح
                      این برنامش رو من نمیفهمم :eek:
                      یه چیزی ، آی سی MAX293 ورودی و خروجی آنالوگ داره دیگه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط trrstrima
                        این برنامش رو من نمیفهمم
                        یه چیزی ، آی سی MAX293 ورودی و خروجی آنالوگ داره دیگه؟
                        بخش اصلی محاسبات برنامه با زبان اسمبلی نوشته شده است که در چنین کاربردی به لحاظ سرعت اجرا ضروری می باشد. MAX293 هم یک فیلتر است و بنابراین دارای ورودی و خروجی های آنالوگ است.
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                          بخش اصلی محاسبات برنامه با زبان اسمبلی نوشته شده است که در چنین کاربردی به لحاظ سرعت اجرا ضروری می باشد. MAX293 هم یک فیلتر است و بنابراین دارای ورودی و خروجی های آنالوگ است.
                          سلام

ببخشید آیا این برنامه اسمبلی رو هم میشه مثل بیسیک در محیط بیسکام پروگرامش کرد یا نیاز به محیط دیگه ای داره؟؟

دیدگاه

خروجی نهایی بصورت فایل hex است که می تواند در محیطهای مختلف پروگرام شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                              خروجی نهایی بصورت فایل hex است که می تواند در محیطهای مختلف پروگرام شود.
                              سلام

ممنون میدونم

اما من فایل هگزی توش ندیدم!!

لطف میکنین اصل فایل هگزشو بزارین؟؟

بازم ممنون میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X