اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اختصاص فرکانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اختصاص فرکانس

میدونیم که به هر یک از شبکه های رادیویی یا تلویزیونی ویا ماهوارهای فرکانس خاصی اختصاص میدهند که از طریق ائن فرکانس خاص اطلاعات را مخابره می کنند سوال من اینه که وقتی دونفر از طریق تلفن همراه با هم ارتباط برقرار می کنند ارتباط آنها نیز ازطریق فرکانس خاصی صورت می گیرد یعنی به هر خط تلفن فرکانس خاصی اختصاص میدهند یا از روش دیگری استفاده میکنند تا جائی که من میدونم این مطلب به مخابرات سلولی (cell phone ) ارتباط دارد لطفا سریعتر منو راهتمائی کنید.با تشکر فراوان. :wow:

پاسخ : اختصاص فرکانس

شبکه موبایل ایران استاندارد GSM میباشد که در دو باند 900MHz و 1800MHz قرار دارد.

فرکانس ها یا کاریر ها حامل صحبت یا دیتا هستند.در GSM دو مسیر داریم:
    1) UP LINK مسیری از طرف موبایل به فرستنده ثابت برای ارسال اطلاعات
    2)DOWN LINK مسیری از فرستنده ثابت به موبایل برای دریافت اطلاعات توسط موبایل
    که در GSM900 ، برای هر مسیر 25MHZ در نظر گرفته شده است.در اینجا پهنای باند هر کاریر 200KHZ است پس 25M تقسیم بر 200K مساوی 125 می شود که تعداد فرکانسها را نشان می دهد،ولی این تعداد خیلی محدود است به همین خاطر هر فرکانس تقسیم زمانی می شود.در یک بازه زمانی این فرکانس دست یک نفر و در بازه زمانی دیگر دست نفر بعدی است.این تقسیم زمانی بستگی به نمونه برداری دارد که در ایجا هر فرکانس به 8 تا تایم اسلات (TIME SLOT) تقسیم می شود پس هر فرکانس 8 تا مشترک را می تواند پوشش دهد.به هر یک از این فضا ها که یک فرکانس و یک تایم اسلات خاص دارد یک کانال می گوییم .پس در GSM 900 ، تعداد کل کانالهای ما 124*8 است که 992 تا می شود که اطلاعات صحبت ما روی این کانال ها ار سال می شود. علاوه بر این چون هنوز هم تعداد محدود هست تکرار فرکانس را نیز داریم .یعنی یک فرکانس می تواند در سلولهای مجزا و دور از هم استفاده شود .باید سلول ها دور از هم باشند تا تداخل فرکانسی ایجاد نشود.این رو هم باید بدونی که هر 577 میکرو ثانیه اطلاعات صحیت یک نفر مخابره می شود.
    گاهی دلم برای چوپان دروغگو خیلی می سوزد.بیچاره 2 بار بیشتر دروغ نگفت انگشت
    نماشد... ولی ما هنوز صادق ترینیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X