اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انجام 4 عمل اصلی ریاضی در زبان C

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انجام 4 عمل اصلی ریاضی در زبان C

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. من میخوام که با زبان C یک برنامه بنویسم که اعمال جمع و تفریق و ضرب و تقسیم رو بر روی 2 تا عدد انجام بده. 2 تا عدد وارد شده صحیح و مثبت هستند و در متغیرهای num1 و num2 ذخیره شده اند. متغیرهای num1 و num2 رو از نوع unsigned int تعریف کرده ام. جواب اعمال جمع و ضرب به صورت صحیح و مثبت است چون که 2 تا عدد هر دو صحیح و مثبت هستند ولی جواب عمل تفریق منفی نیز می تواند باشد چون که ممکن است عدد اولی از عدد دومی کوچکتر باشد. جواب عمل تقسیم هم می تواند به صورت صحیح باشد و هم به صورت اعشاری. 2 تا عدد وارد شده معلوم نیست که چند رقمی هستند و نیز معلوم نیست که اولی بزرگتر باشد یا دومی ولی چون دارم برنامه رو برای میکروکنترلر می نویسم فکر کنم که هر دو عدد حداکثر 5 رقمی باشند. در ضمن عدد اولی در متغیر num1 و عدد دومی در متغیر num2 ذخیره می شود. یک متغیر برای خروجی به نام ans ازنوع float تعریف کرده ام که جواب نهایی در آن ذخیره شود. مشکل من در الگوریتم و نحوه نوشتن برنامه برای انجام 4 عمل اصلی است. فکر کنم که برای اعمال جمع و تفریق تنها عملگرهای + و - در یک خط کافی باشند یعنی برای عمل جمع نوشتن ans=num1+num2 کافی باشد و برای عمل تفریق نوشتن
    ans=num1-num2 کافی باشد. ولی برای عمل جمع مطمئن نیستم که نوشتن ans=num1*num2 کافی باشد. مشکل اصلی در انجام عمل تقسیم است و میدونم که نوشتن ans=num1/num2 جواب اصلی رو نمیده چون که عملگر / نتیجه را به صورت صحیح به ما میدهد و من نمیدونم که چیکار کنم و چه جوری برنامه رو بنویسم. لطفا برای انجام 4 عمل اصلی به من کمک کنید و من رو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم. ممنون.

پاسخ : انجام 4 عمل اصلی ریاضی در زبان C

درود بر شما!
    الگوریتم و دستورهایی که شما نوشتید برای هر 4 عمل درست هستن
    تنها نکته ای که هست اینه که شما باید تمام متغیرهاتون رو از نوع float تعریف منید با این حساب میتونید عملیاتی در بازه 1.175e-38 to ±3.402e38 ± داشته باشید
    برای عملیات ضرب همون ans=num1*num2 کافیه
    برای عملیات تقسیم هم عبارت ans=num1/num2 درسته (اونی که شما مد نظرتونه و حاصل تقسیم صحیح رو میده عملکر بک اسلش \ هستش)
    اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

پاسخ : انجام 4 عمل اصلی ریاضی در زبان C

,سلام
      ممکنه براتون این برنامه 4 عمل اصلی رو که با برنامه c نوشته میشه به ایمیل من (matinpayandeh78@gmail.com)بفرستین یا اینکه اگه براتون مقدوره همینجا بفرستین ممنون میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X