اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست یه راهنمایی در مورد محاسبات یه مدار منبع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست یه راهنمایی در مورد محاسبات یه مدار منبع

با سلام من میخام فرمول محاسبه بدست اوردن مقاومت برای n عدد ال ای دی را تو یه مدار سری موازی پیدا کنم
    با منبع تغذیه 5 ولتی و 12 ولتی
    مثلا میخام 200 تا ال ای دی رو تو سه دسته سری موازی کنم یعنی تو دسته های 68 تایی سری و سه دسته واینا با هم موازی بشن حالا میخام یه مقاومت تو سر راه اصلی قرار بدم چند اهم و چند وات باید باشه ؟یا اگه واتش بالا میره تو هر شاخه چند اهم مقاومت میخاد
    والبته برای ان تا ال ای دی نحوه محاسباتش چجوریه
    ال ای دی ها هم همونطور که خودتون میدونید تو دو دسته 3.3 و 2 ولتیند و امپر ال ای دیها هم20 میلی امپر میشن
    نرم افزار لطفا معرفی نکنین همشونو دارم یا سایت انلاین لاچینی رو هم دیدم موازی نمیده فقط میخام نحوه محاسباتشو یاد بگیرم
    پیشاپیش از توجهتون متشکرم

پاسخ : در خواست یه راهنمایی در مورد محاسبات یه مدار منبع

سلام
    نحوه محاسباتش ساده هست اما طبق تجربه و پیشنهاد
    می تونین یه مقاومت با کل خط یا کل سیتم سری کنین اما مشکلی که داره این هست که اگر در بین سیستم و منبع تغذیه قرار بگیره و نهایتا یکی از LED یکی از ردیفها بسوزه اون ردیف کامل خاموش می شه و جریان یه شاخه بر روی شاخه های دیگه قرار می گیرن و led ها اگر جریانشون از 20 میلی آمپر بیشتر بشه بیشتر مصرف می کنن و به طبع طول عمرشون کمتر می شه در اینجا ها حتما به ازاری هر LED سعی می کنن یه مقاومت باهاش سری کنین.حالا از اینها بگذریم می یام سراغ صورت سوال شما
    3 شاخه سری دارین که هر کدوم روش 68 led قرار داره فرض می کنیم ولتاژ هر کدوم 2 ولت و جریان مورد نیازشون 20 میلی آمپر هست.
    1-روی یک مسیر جریان ها با هم برابر و ولتاژها با هم جمع می شن
    خواهیم داشتم

پس چون ولتاژها برابر هستن

پس فرمول تبدیل می شه به
    [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?Vt=n*V1[/img]
    پس ولتاژ خط برابر می شه با
    [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?Vt=68*2=136[/img]
    که دو ولتاژ led هست و 68 تعدادشون جریان شاخه هم همونطوری که گفتیم برابر با 20 میلی آمپر هست
    برای شاخه های دیگه هم به همین منوال:

حالا شاخه ها موازی می شن
    1-ولتاژها ثابت
    2-جریان ها با هم جمع می شن

ولتاژ هر ردیف 136 ولت و جریانشون 20 میلی آمپر
    پس جمع جریان 60 میلی آمپر(سه تا ردیف 20 میلی آمپیری داریم) و ولتاژ هم که همون 136 ولت

به یه منبع تغذیه 136 ولت و 60 میلی آمپری احتیاج دارین

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
      سلام
      نحوه محاسباتش ساده هست اما طبق تجربه و پیشنهاد
      می تونین یه مقاومت با کل خط یا کل سیتم سری کنین اما مشکلی که داره این هست که اگر در بین سیستم و منبع تغذیه قرار بگیره و نهایتا یکی از LED یکی از ردیفها بسوزه اون ردیف کامل خاموش می شه و جریان یه شاخه بر روی شاخه های دیگه قرار می گیرن و led ها اگر جریانشون از 20 میلی آمپر بیشتر بشه بیشتر مصرف می کنن و به طبع طول عمرشون کمتر می شه در اینجا ها حتما به ازاری هر LED سعی می کنن یه مقاومت باهاش سری کنین.حالا از اینها بگذریم می یام سراغ صورت سوال شما
      3 شاخه سری دارین که هر کدوم روش 68 led قرار داره فرض می کنیم ولتاژ هر کدوم 2 ولت و جریان مورد نیازشون 20 میلی آمپر هست.
      1-روی یک مسیر جریان ها با هم برابر و ولتاژها با هم جمع می شن
      خواهیم داشتم

پس چون ولتاژها برابر هستن

پس فرمول تبدیل می شه به
      [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?Vt=n*V1[/img]
      پس ولتاژ خط برابر می شه با
      [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?Vt=68*2=136[/img]
      که دو ولتاژ led هست و 68 تعدادشون جریان شاخه هم همونطوری که گفتیم برابر با 20 میلی آمپر هست
      برای شاخه های دیگه هم به همین منوال:

حالا شاخه ها موازی می شن
      1-ولتاژها ثابت
      2-جریان ها با هم جمع می شن

ولتاژ هر ردیف 136 ولت و جریانشون 20 میلی آمپر
      پس جمع جریان 60 میلی آمپر(سه تا ردیف 20 میلی آمپیری داریم) و ولتاژ هم که همون 136 ولت

به یه منبع تغذیه 136 ولت و 60 میلی آمپری احتیاج دارین
      اقا دمت گرم خیلی واضح وروشن توضیح دادین حال کردم :nice: :applause: :wow:
      من برای راحتی کار میخام اول موازی کنم تو تعداد بالا مثلا 600تا رو 200 تا موازی و سه تا ردیف موازی 200 تایی رو سری کنم و از منبع تغذیه 12 ولتی استفاده کنم اگه اینجوری امپر مصرفی بالا میره پیشنهاد شما چیه یعنی حداکثر چندتایی موازی بشه خوبه. :applause:لطفا یه محاسبه برام میکنین و میخام فقط از یه مقاومت تو کل مدار استفاده بشه اگه واتش خیلی بالا در اومد تو هر ردیف از یه مقاومت استفاده کنم یعنی سه تا فقط محاسبات توان مدار ویعنی وات مصرفی تو هر شاخه رو هم میخام + مقدار وات و اهم مقاومت مورد نیاز
      ببخشید خیلی زیاد شد ولی باور کنید کار خیلیها رو را میاندازید با راهنماییهاتون
      متشکرم

دیدگاه

اقا دمت گرم خیلی واضح وروشن توضیح دادین حال کردم :nice: :applause: :wow:
        من برای راحتی کار میخام اول موازی کنم تو تعداد بالا مثلا 600تا رو 200 تا موازی و سه تا ردیف موازی 200 تایی رو سری کنم و از منبع تغذیه 12 ولتی استفاده کنم اگه اینجوری امپر مصرفی بالا میره پیشنهاد شما چیه یعنی حداکثر چندتایی موازی بشه خوبه. :applause:لطفا یه محاسبه برام میکنین و میخام فقط از یه مقاومت تو کل مدار استفاده بشه اگه واتش خیلی بالا در اومد تو هر ردیف از یه مقاومت استفاده کنم یعنی سه تا فقط محاسبات توان مدار ویعنی وات مصرفی تو هر شاخه رو هم میخام + مقدار وات و اهم مقاومت مورد نیاز
        ببخشید خیلی زیاد شد ولی باور کنید کار خیلیها رو را میاندازید با راهنماییهاتون
        هیچ وقت LED رو بدون مقاومت موازی نکنید بهترین روش سری کردن هست و اگر ولتاژ کافی در دسترس نیست از یک منبع بوست استفاده کنید.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

این جمله واقعا درسته :
          هیچ وقت LED رو بدون مقاومت موازی نکنید بهترین روش سری کردن هست و اگر ولتاژ کافی در دسترس نیست از یک منبع بوست استفاده کنید.

مخصوصا اگه رنگ ال ای دی ها فرق کنه / که دیگه اصلا نمیشه بدون مقاومت موازی کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X