اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک فوری برای ساخت منبع تغذیه 0 تا 50 ولت و 10 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک فوری برای ساخت منبع تغذیه 0 تا 50 ولت و 10 آمپر

درود دوستان عزیز و گرامی ببخشید من می خواستم یه منبع تغذیه بسازم که یه چند تا سئوال دارم !!
    اینکه من یه ترانس 50 ولت دارم با جریان 10 آمپر حالا می خواستم که اینو متغیرش کنم !!
    حالا اصل قضیه اینه که من زیاد با ترانزیستور کار نکردم یعنی همینجوری بستم روی برد اما خودم زیاد بهش ور نرفتم !!
    سئوال آیا ترانزیستوری هستش که مثلا یه پایه ورودی ترانس باشه البته بعد از دیود و خازن صافی و .... و یک پایه هم خروجی و بعد مثلا با یه پتانسیومتر که به بیس ترانزیستور وصله بشه این 50 ولت رو کم و زیاد کرد ؟؟؟
    البته اگر بشه جریانش رو هم با یکی ترانزیستور دیگه کنترل کرد هم که خیلی بهتر !!
    راستی یه سئوال می خواستم که موقعی که سر سیم ها اتصال می کنه منبع تغذیه برق رو قطع کنه حالا من چطوری می تونم یه رله رو طوری وصل کنم که در حالت معمولی کنتاکت بسته و موقعی که به پایه های رله برق وصل شد کنتاکت باز بشه ؟؟
    با تشکر
    ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

پاسخ : کمک فوری برای ساخت منبع تغذیه 0 تا 50 ولت و 10 آمپر

با ترانزیستور تلفات خیلی زیادی داری....
    از مشخصات ترانس مطمئنی؟ ابعداش چقدره؟

دیدگاه

خیلی بزرگه !!
      اندازه این ترانس های متغیر که توی منبع تغذیه های آنالوگ هستش !!
      اگر من 2 تا ولوم بزارم که وقتی یکیشونو میچرخونی اون یکی هم بچرخه و یه دچیزی مثل منبع تغذیه با تقسیم مقاومت باشه میشه کاری کرد ؟؟

دیدگاه

این چی ؟؟
        http://yazdkit.com/mcp4131-digital-potentiometer-spi-interface-4777.html

دیدگاه

با lm317 چطور ؟؟؟

دیدگاه

یکم صبر داشته باش!
            همینجور رگباری سوال میپرسی!
            به صورت کلی میتونی از ارایش زیر زیر استفاده کنی
            جدا از تلفات نجومیش با توجه به ولتاژ زنر و افت سویچ ها شما میتونی حداکثر روی 46 ولت حساب باز کنی ....
            برای توان بالاتر باید ترانزیستور ها رو موازی کنی(البته با یه مقاومت در امیتر با کلکتور که میتونی از المنت استفاده کنی
            http://up.vatandownload.com/images/56olok027skhyspceucp.jpg
            lm317 حداکثر ولتاژ ورودیش 37 ولت هست
            بهترین کار اینه که سوچینگ ببندی که من تا حالا با این توان کار نکردم!
            یه عکس از اون ترانس بزار
            چند گرفتی؟
            با سپاس

دیدگاه

استفاده ازمنابع سویچینگ برای داشتن ولتاژ متغیر خروجی توصیه نمیشه چون معمولآ محاسبات این منابع بر پایه ولتاژ ثابت در خروجی استوار هست.
              اما بصورت ابتکاری میتوان از مبدل باک استفاده کرد و به جهت کاهش ریپل خروجی مقدار خازن خروجی رو افزایش داد.
              میشه از mc34063 بصورت step-down و ماسفت خارجی استفاده کرد.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام
                استاد 34063 که تا 40 ولت بیشتر جواب نمیده؟
                با سپاس

دیدگاه

استاد 34063 که تا 40 ولت بیشتر جواب نمیده؟
                  با سپاس
                  ولتاژ ورودی رگوله میکنیم میدیم به mc34063
                  اینجا این آی سی بعنوان کنترلر عمل میکنه
                  و فشار روی ماسفت می افته.

دیدگاه

ترانس رو مفتی !!!!!!
                    ما فامیلمون توی شهر کارش اینه که تجهیزات اداری (دستگاه کپی و پرینتر و ظهور عکس و .....) رو جمع می کنه میاره تیکه تیکشون می کنه آهن و بقیه فلزاتش رو جدا میکنه و بقیه مثل برد و لامپ ها و موتور ها معمولی هارو سیم پیچشون رو باز می کنند اما استپ ها رو یه گوشه می ندازن تا یکی بیاد بخره !
                    من چند روز پیش یه ترانس و 30 تا برد که همشون پر سون سگمنت و ال سی دی و رگولاتور و AVR و ....... بود و 5 تا استپ موتور کله گنده و یه پمپ 220 ولت ترمانت و یه فن فلزی بلبرینگی 14 سانتی 220 ولت رو همشون رو خریدم به 5 هزار تومن (دلتون بشوزه ) !!!!! هه هه هه !!
                    لین ترانس هم اگه نجاتش نداده بودم الان I و E ها یه طرف سیم ها یه طرف و هسته هم یه طرف دیگه بود !!

اگه مشکل با موازی کردن ترانزیستور حل میشه من 15 تاش رو موازی می کنم !!!!!

دیدگاه

این مدار فقط ولتاژ رو کنترل می کنه ؟؟؟
                      برای جریان چطور ؟؟
                      رله چطور؟؟

دیدگاه

منبع تغذیه باک یک مشکل عمده داره اونم اینه که اگر به هر دلیلی سویچ خروجی بسوزه و اتصال بشه
                        کل ولتاژ ورودی در خروجی قرار میگیره در این مورد خاص از پوش پول هم میتوان کمک گرفت که از این نظر
                        برتری داره نسبت به باک دوستان اگر اراده کردن این کار رو انجام بدن من در خدمتم.
                        جریانم میشه کنترل کرد.

دیدگاه

سلام.ببخشید که در حضور اساتید دارم اظهار نظر میکنم. :redface:
                          دیتاشیت MC34063 رو نگاه کنین.قسمت رگولاتورBuck.میتونین از همون پتانسیومتر دیجیتالی به عنوان مقاومت فیدبک استفاده کنین که با تغییرش ولتاژ خروجی هم عوض میشه.(من با مدار رگولاتور Boost مشابه همین کار رو کردم؛خوب هم جواب گرفتم) فقط یادتون باشه که حتما تو خروجی یه بار داشته باشین تا با تغییر ولتاژ خروجی بتونه خازن خروجی رو تو اون بار دشارژ کنه.(تقریبا مقاومت 50 کیلو خوب جواب میده)

دیدگاه

علی آقا من برای اینکه ترانزیستور ها روموازی کنم مقاومت 220 اهم کافیه ؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X