اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مطلب در مورد I.F. می خوام لطفا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مطلب در مورد I.F. می خوام لطفا

سلام
    در مورد I.F. انواعش و کاربردهایشان اگر مطلبی دارید لطفا برام بگذارینش.
    ممنون
    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

پاسخ : مطلب در مورد I.F. می خوام لطفا

راستی مخفف I.f.
    intermediate frequency هستش...

دیدگاه

سلام

اتفاقا منم به شدت دنبال جدول کد رنگهای IF ها می گردم. من چند وقت پیش دنبال به آی اف 4.5 مگا هرتز می گشتم . اما هر جا رفتم بخرم می گفتند ما آی اف را با رنگش می شناسیم . بعضی هاشونم می گفتند باید بری تهران بخری.

اصلا می دونی چیه ؟ آی اف یه جور فیلتره که از یه ترانسفورماتور صوتی که یه خازن باهاش موازی شده . دو نوع هم هست: single tune & dobel tune.

به احتمال زیاد هم گیرت نمی آد و باید خودت بسازی. اما جدول و روابطش ؟؟ این همون چیزیه که منم دنبالشم.

پیدا کردی یه ندایی هم به ما بده. مرسی
      از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
      گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

سلام
        if به رنگ ابی احتمالا تو محدوده 4.5 مگاهرتز به شما جواد میدهد
        ای اف های ابی و صورتی بیشتر در محدوده 4.5 تا 10.7 مگاهرتز هستند و داخل رادیو های fm در قسمت اشکار ساز صوت یا در تلوزیونها در قسمت اشکار ساز صدا مصرف میشوند

ای اف به رنگ قرمز در قسمت اسیلاتور محلی (local osc ) در رادیو های am کار برد دارد
        ای اف به رنگ سفید و زرد در قسمت فرکانس میانی رادیو های am در فرکانس 455 کیلو هرتز کار برد دارد
        ای اف به رنگ مشکی در قسمت اشکار ساز صوت رادیو های am کاربرد دارد

دو اب اف ممکن است همرنگ باشند و محدوده کاری یکسانی داشته باشند ولی دارای امپدانس متفاوت باشند
        سعی کنید خودتان بپیچید در غیر این صورت باید چندین if را در مدار امتحان کنید تا نتیجه بگیرید

ای اف های داریم که اصلان رنگ ندارند یا ... که در محدوده های بالای 10 مگ کار میکنند

اگر کاربرد شما را بدانیم شاید بشود بیشتر کمک کرد

دیدگاه

سلام
          ممنون از پاسخ هاتون من اطلاعات کلی در مورد IF ها داشتم و با IF زرد هم در آزمایشگاه کار کرده ام .
          با پیچی که روی IF ها وجود داره می شه تا حدودی فرکانس میانی اش را تنظیم کرد. که در واقع با پیچوندن این پیچ هسته سیم پیچ درونی اونها بالا و پایین می ره.
          HF ها در یک طرف 3 پایه و در طرف دیگه دو پایه دارند که سر دو پایه قسمت ثانویه سیم پیچ هستش و سر سه پایه طرف اولیه است که سر وسط داره و یک خازن با آن موازی شده از داخل .
          اما یک تحقیق کامل برای انواع IF ها و کاربردهای آنها به طور کامل و جامع برای ارائه نیاز دارم. برای آز مدار مخابراتی. اگر مطالبی دارید هر چند کم و جزیی لطفا یک جوری برام بفرستینش.
          ممنونم تا اینجا هم استفاده کردم.

دیدگاه

سلام

آقای امینی اولا از راهنمایی هاتون ممنون.
            ثانیا من یه آی اف 4.5 مگاهرتز میخوام. کاربردش هم درون یه اسیلاتور کولپیتس نقش یه فیلتر را داره.

میشه بگید چه رنگی باید بخرم یا چه جوری باید بسازم؟

مرسی
            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

سلام
              اقا ایمان عزیز
              شما خیلی راحت از یک سلف با خوداقایی (ظرفیت) 47 میکرو هانری و یک عدد خازن تریمر با ظرفیت حد اکثر 50 پیکو فاراد میتوانید استفاده کنید به صورت موازی

دیدگاه

سلام
                خانم اناهیتا
                فعلا چیزی که یادم میاد احتمالا موجود دارم یه کاتالوگ از محصولات شرکت موراتا هست که داخل اون یک سری از ای اف ها و فیلترها و کریستالها رو معرفی کرده و مربوط به حد اقل شش سال پیشه
                بازم براتون میگردم شاید چیزی پیدا شد

دیدگاه

سلام
                  آقای امینی
                  اگه لطف کنید همون کاتالوگ را هم فعلا برای من اینجا بگذارینش ممنون می شم. البته اگه امکانش رو دارین.
                  از لطفتون خیلی ممنونم
                  اگر باز هم چیزی پیدا کردین حتما بهم خبر بدین
                  موفق باشین. :agree:

دیدگاه

سلام
                    یه سری به لینکهای زیر بزنید اگه لازم شد هنوز بنده در خدمتم
                    http://www.murata-northamerica.com/murata/murata.nsf/p08c_305.pdf

http://www.murata.com/coil/appli/if.html
                    http://www.murata.com/coil/

دیدگاه

سلام
                      ممنون
                      اگه بازم چیزی دارین ممنون می شم بذارین
                      البته فقط لینک اول و تونستم بگیرم که pdf بود ممنونم بدردم خورد.
                      بازم منتظرم

دیدگاه

سلام آقای امینی:
                        من هم چند وقت پیش با فیلتر های if مشکلی داشتم که در اینجا مناسب دیدم مطرح کنم .
                        در یک گیرنده سوپر هترودین بر اساس فرکانس فرستنده یک فرکانس برای اسیلاتور محلی به دست می آمد که کریستال با این فرکانس گیرم نیامد(26.45) نزدیک ترین کریستال هم که پیدا کردم آنقدر بود که با خازن نمی شد آن را جبران کرد . پس تصمیم گرفتم که به جای فیلتر سرامیکی 10.7 if آن از if متغییر استفاده کنم تا با تغییر فرکانس if آن از 10.7 به 8.3 مشکل کریستال آن را جبران کنم . اما مشکلی که پیدا شد همانطور که می دانید امپدانس ورودی و خروجی فیلتر سرامیکی 330 است و چون این آی سی گیرنده برای کار کردن با این فیلتر (سرامیکی)است امپدانس خروجی طبقه میکسر آن که باید به if وارد شود 330 است و اگر من بیایم فیلتر معمولی بگذارم 330 اهم با فیلتر lc ام موازی میشود و پهنای باند آن را کاملا باز می کند وه فیلترم دیگه فیلتر نیست اگر هم مقاومت با آن سری کنم چو ن خروجی میکسر هم ضعیف است دیگه سیگنالی به فیلتر نمی رسد :angry: شما میگید چه کنم آیا چوکی برای ایزوله کردن هست که طبقه میکسر را از فیلتر ایزوله کنم؟
                        ر کسي را بهر کاري در جهان آورده اند
                        کار ما عشق است و ما را بهر آن آورده اند

دیدگاه

سلام
                          رادیو اماتور جون
                          خوبی
                          کجایی , پیداتون نیست بابا (عزیز دل برادر ) :applause: :nerd: :nice: :bye

در مورد اون امپدانس که گفتی راه حل داره تو چند تا نقشه دیدم اون رو با یه خازن اصلاح میکنن

در مورد فرکانس میانی که فرموده بودید , خوب خیلی وقتا اون کریستالی که نیاز هست گیر نمیاد در این جور موارد چاره ای ندارین جز این که یه سینتی سایزر ببندین بعد روی اون فرکانس که احتیاج دارین پروگرام کنین اونو
                          یه چیزی رو که باید دیگه باور کنیم اینه که دوره کریستال کانال پیدا کردن سر اومده هر چند چیزای قدیمی رو میگن بهتر و کیفیت دار تر بود ولی چی میشه کرد دیگه سال 2007 هستیم الان اخر زمونه
                          الان یه سینتی رو میزاری تو مدار بجای یک کانال فکستنی برات اقلا 40 کانال مبیازه مثل دسته گل تازه اسکن کانال هم میتونی انجام بدی
                          یادش بخیر یه زمانی بیسیم موتورو لا دیدم که چهار کانال داشت با هشت کریستا با توان خروجی 2 وات اگه بشه از این عتیغه جات گیرم بیاد بخرم یادگاری نگه دارم oo: :cry2:
                          راستی یه چیزی رو یادم میره بگم هر دفعه هر چند ( ایجنا رو پاک کردم مربوط میشد به یکی از ارزوهام فرست شد شخصی برات مینویسم)
                          منتظر راه حل فیلتر باش الان خستم میرم بعدا برات میزارم انجا مطالعه بفرما
                          فعلا بای ( خدا حافظ ) عزیز

دیدگاه

سلام
                            قابل توجه اتاهیتا خانم
                            در مورد IF
                            میگن برای هر چیزی باید از راهش وارد شد
                            ادرس قدیمی ترین سازنده IF رو براتون میزارم
                            از این در وارد شهر شید ببینیم چی میابید دوستان

http://www.tokoam.com/passives/index.html

انچه IF داخل وسایل مخابراتی بکار رفته رو نمونش رو میتونید از اینجا پیدا کنید

http://www.toko.co.jp/products/en/coils/index_variable_e.html

کاشکی من تو خارج زندگی میکردم مثل سوپرمارکت در محل راست به یکی از نمایندگی های این شرکتها میرفتم هر جور قطعه میخواستم میگرفتم
                            میگن ادما برای خوشبختی سه چیز لازم دارن
                            مکان خوب
                            زمان خوب
                            انسان خوب ( که ادم رو درست راهنمایی کنه) :cry2:

دیدگاه

سلام
                              دوست عزیز
                              واقعا بنده رو ببخشید
                              در مورد تطبیق امپدانس : در اون قسمت فیلتر 10.7 شما میتونی یه مدار امیتر مشترک (همون که بهره ولتاژش میشه یک و امپدانس ورودی زیاد و امپدانس خروجی کمی داره) رو با مقاومت روی امیتر به اندازه امپدانس مورد دلخواه ببندی
                              برای اصلاح پحنای باند یه جا دیده بودم بصورت سری با ورودی و خروجی خازن قرار داده بود ولی به نظر بنده همچین راه حل مناسبی نیست
                              اگه واقعا مشکلتون حل نشد . شما نقشه تلفن بیسیم غیر مجاز نوکیا ( برد 10 کیلومتری) ببین دقیقا از فیلتر کریستالی و یه طبقه بافر استفاده کرده
                              اگه لازم شد سعی میکنم براتون اسکن کنم بفرستم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X