اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور Gyro

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور Gyro

سلام"

من کی خوام از یک ماژول gyro که خروجی برای i2c داره استفاده کنم برای حفظ تعادل یک ربات . gyro 3 محورهستش . اطلاعاتی بیشتری هم ندارم فقط رفتم جهان کیت تو پاساژ فرشته همین اطلاعات رو به من داد . چه جوری از i2c برای اتصال و تنظیم موتورها استفاده کنم .

مشکل اصلی من این هست که اصلا نمی دونم این سنسور چه جوری کار می کنه یعنی با تغییر زاویه تو خروجی چه اتفاقی می افته .

با تشکر /....

پاسخ : سنسور Gyro

با سلام،

سنسورهای Gyro خروجی آنالوگ دارند! احتمالا اونی که به شما گفته، منظورش سنسور شتاب سنج بوده!

توجه کنید که برای حفظ تعادل ربات ها ( اعم از پرنده ها و چرنده ها :mrgreen: ) حتما باید از سنسور Gyro استفاده کنید. سنسورهای شتاب استیبل نیستند.

سنسور Gyro موجود در بازار ایران ( فعلا ) ENC-03R هستش که بل الکترونیک توی پاساژ فرشته داره و حدود 10 تا 13 تومن هم قیمتشه ( البته قیمت دلاریش زیر 4 دلاره! ) و شما برای حفظ تعادل ربات، نیاز به 3 تا از اونها داری، چونکه هر کدوم فقط یک محور رو میده.

من دارم روی این سنسور کار میکنم، به نتیجه برسم توی همین سایت میزارم.....
    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

اینی که من گفتم 3 محور هست . قیمت هم 45 هزار تومان ! که خروجی به i2c وصل می شه !
      اطلاعات دیگه ای هم ندارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AzhidahakA
        اینی که من گفتم 3 محور هست . قیمت هم 45 هزار تومان ! که خروجی به i2c وصل می شه !
        اطلاعات دیگه ای هم ندارم !
        با سلام،

گفتم که اخوی! اونی که به شما معرفی کرده Gyro نیست، شتاب سنجه، توضیحات پست قبلی رو یکبار دیگه مرور کن....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

سریال روی سنسورتون و مشخصاتی که روش نوشته رو قرار بدین
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون مشکل حل شد /............

از Firmware های Free موجود تو نت استفاده شد !

برادر من اونی که من گفتم Gyro بود خروجی شتاب سنج pwm هستش قبلا هم باهاش کار کردم ! در ضمن برای اینکه تو 3 محور هم کاره کنه باید از 3 تاش استفاده کنی !

در ضمن برو مجتمع تجاری شهرک غرب روبروی میلاد غرب طبقه 2م فروشگاه تهران هابی بگو سنسور gyro می خوام از 110هزار تا 260 هزار برات gyro می چینه رو میز اونای رو هم که مب گی برای بل 1 محور هست و خروجی آنالوگ یعنی مفت گرونه ..

ببخشید پر حرفی کردم .

دیدگاه

متاسفانه من فکر میکنم که پاسخ دوستان اشتباه است
              اصولا جایرو سنسوری هست که دوران حول محور خودش رو تشخیص میده. عموما این سنسورها سرعت زاویه ای رو بعنوان خروجی دارند و در بعضی موارد خروجی اونها همون زاویه است. سنسورهایی که در بازار و با قیمتهای زیر مثلا 100 تومن پیدا میشه از نوع MEMS هستند .
              این سنسورها هر نوع خروجی؛ ممکنه داشته باشند از آنالوگ یا PWM یا خروجی دیجیتال I2C و SPI یا هر چیز دیگه ای و نوع خروجی به نوع سنسور ربطی نداره (که مثلا شتابسنج ها فقط خروجی دیجیتال دارند!!!). اگه فروشنده گفته خروجی I2C یعنی اینکه خروجی سرعت زاویه ای سنسور پس از تبدیل شدن به عدد دیجیتال در دسترس شماست بعلاوه اینکه تنظیمات اولیه سنسور هم از طریق این پروتکل انجام میشه نمونه سه محوره موجود در بازار هم مثلا ITG3200 هست
              برای کار اساسی با این سنسور ها از خروجی اونها انتگرال گرفته میشه (البته خیلی ساده دارم میگم) و نتیجه که زاویه هست رو ملاک کنترل قرار میدن اما از اونجایییکه کوچکترین خطا در خروجی بعد از مدتی انتگرالگیری کردن باعث خطای زیادی میشه معمولا روشهای جبران سازی پیچیده ای براش در نظر میگیرند که خودش دنیاییه. شما اگه حرکت رباتت خیلی دینامیک نداره از سنوسر شتاب هم میتونی استفاده کنی

دیدگاه

با سلام،

جناب AzhidahakA شما خودت رو ناراحت نکن داداش، حالا ما بچهگی کردیم قبل از اینکه مشخصات و شماره سنسور شما رو بدونیم یه چیزی گفتیم! شما بزرگوار باش.....
                آخه من عادت دارم که از آب کره بگیرم! :mrgreen: برای همین هم سعی میکنم با سنسورهای مفت و بی ارزش کارهام رو به نحو احسن انجام بدم. حالا اگر میشه لطفا مشخصات و شماره این سنسورت رو هم به ما بده ببینیم چیه؟

و اما جناب mojalan ممنون از توضیحات خوبتون، من اصلا منظورم این نبود که از روی نوع و پروتکل خروجی میشه سنسورها رو دسته بندی کرد. بلکه گفتم که خروجی سنسورهای Gyro یا همون MEMS معمولا آنالوگه و راستش تا حالا سنسور Gyro با خروجی غیر آنالوگ ندیده بودم! و همینطور منظورم این بود که معمولا سنسورهای جهت نما، قطب نما، شتاب سنج و ایناها، یه پردازش اولیه دارند و خروجیشون هم معمولا I2C و SPI و اینهاست.

راستی، این ITG3200 توی بازار ایران هست؟ قیمتش چنده و آیا به صرفه است؟ یا استفاده از سه تا ENC بهتر و به صرفه تره؟

مرسی

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

سلام
                  دوستان این بحث پیشنهادم اینکه یکم تخصصی ترش کنین مشکل این دوستمون حل شد.پیشنهاد می کنم که مدل های داخل بازار رو ببینیم چی ها هستن(کسایی که کار کردن بهتره) و بگن خروجی ها به چه صورت هست اصلا سرعت زاویه در ژیروسکوپ یعنی چی؟ اگر جسم در هوا ثابت موند سرعت زاویه ایش همیشه صفر هست؟مکان و انحرافات اون رو چه جوری نشون می دن؟
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

بل الکترونیک کنار جهان کیت مدلهای زیادی داره و آدرس سایتشم
                    http://www.iran-module.ir
                    هست. خود جهان هم داره.
                    سرعت زاویه ای یعنی سرعت چرخش سنسور حول محور خودش به واحد deg/sec یا درجه بر ثانیه
                    . اگه جسم در هوا ثابت باشه بله صفر نشون میده البته اگه ژیروسکوپ دقت و رزولوشن بالایی داشته باشه باید سرعت زاویه ای گردش زمین رو نشون بده که 15 درجه بر ساعت هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X