ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: سنسور Gyro

2010/07/23
    21
    0

سنسور Gyro

سلام"

من کي خوام از يک ماژول gyro که خروجي براي i2c داره استفاده کنم براي حفظ تعادل يک ربات . gyro 3 محورهستش . اطلاعاتي بيشتري هم ندارم فقط رفتم جهان کيت تو پاساژ فرشته همين اطلاعات رو به من داد . چه جوري از i2c براي اتصال و تنظيم موتورها استفاده کنم .

مشکل اصلي من اين هست که اصلا نمي دونم اين سنسور چه جوري کار مي کنه يعني با تغيير زاويه تو خروجي چه اتفاقي مي افته .

با تشکر /....
    2007/03/01
    تهران
    1,248
    197

پاسخ : سنسور Gyro

با سلام،

سنسورهای Gyro خروجی آنالوگ دارند! احتمالا اونی که به شما گفته، منظورش سنسور شتاب سنج بوده!

توجه کنید که برای حفظ تعادل ربات ها ( اعم از پرنده ها و چرنده ها :mrgreen: ) حتما باید از سنسور Gyro استفاده کنید. سنسورهای شتاب استیبل نیستند.

سنسور Gyro موجود در بازار ایران ( فعلا ) ENC-03R هستش که بل الکترونیک توی پاساژ فرشته داره و حدود 10 تا 13 تومن هم قیمتشه ( البته قیمت دلاریش زیر 4 دلاره! ) و شما برای حفظ تعادل ربات، نیاز به 3 تا از اونها داری، چونکه هر کدوم فقط یک محور رو میده.

من دارم روی این سنسور کار میکنم، به نتیجه برسم توی همین سایت میزارم.....
    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp
    2010/07/23
    21
    0

ايني که من گفتم 3 محور هست . قيمت هم 45 هزار تومان ! که خروجي به i2c وصل مي شه !
    اطلاعات ديگه اي هم ندارم !
    2007/03/01
    تهران
    1,248
    197

نقل قول نوشته اصلی توسط AzhidahakA
    ايني که من گفتم 3 محور هست . قيمت هم 45 هزار تومان ! که خروجي به i2c وصل مي شه !
    اطلاعات ديگه اي هم ندارم !
    با سلام،

گفتم که اخوی! اونی که به شما معرفی کرده Gyro نیست، شتاب سنجه، توضیحات پست قبلی رو یکبار دیگه مرور کن....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

2008/10/29
    2,098
    211

سریال روی سنسورتون و مشخصاتی که روش نوشته رو قرار بدین
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2010/07/23
    21
    0

ممنون مشکل حل شد /............

از Firmware هاي Free موجود تو نت استفاده شد !

برادر من اوني که من گفتم Gyro بود خروجي شتاب سنج pwm هستش قبلا هم باهاش کار کردم ! در ضمن براي اينکه تو 3 محور هم کاره کنه بايد از 3 تاش استفاده کني !

در ضمن برو مجتمع تجاري شهرک غرب روبروي ميلاد غرب طبقه 2م فروشگاه تهران هابي بگو سنسور gyro مي خوام از 110هزار تا 260 هزار برات gyro مي چينه رو ميز اوناي رو هم که مب گي براي بل 1 محور هست و خروجي آنالوگ يعني مفت گرونه ..

ببخشيد پر حرفي کردم .
    2009/10/21
    تهران
    2,507
    210

متاسفانه من فکر میکنم که پاسخ دوستان اشتباه است
    اصولا جایرو سنسوری هست که دوران حول محور خودش رو تشخیص میده. عموما این سنسورها سرعت زاویه ای رو بعنوان خروجی دارند و در بعضی موارد خروجی اونها همون زاویه است. سنسورهایی که در بازار و با قیمتهای زیر مثلا 100 تومن پیدا میشه از نوع MEMS هستند .
    این سنسورها هر نوع خروجی؛ ممکنه داشته باشند از آنالوگ یا PWM یا خروجی دیجیتال I2C و SPI یا هر چیز دیگه ای و نوع خروجی به نوع سنسور ربطی نداره (که مثلا شتابسنج ها فقط خروجی دیجیتال دارند!!!). اگه فروشنده گفته خروجی I2C یعنی اینکه خروجی سرعت زاویه ای سنسور پس از تبدیل شدن به عدد دیجیتال در دسترس شماست بعلاوه اینکه تنظیمات اولیه سنسور هم از طریق این پروتکل انجام میشه نمونه سه محوره موجود در بازار هم مثلا ITG3200 هست
    برای کار اساسی با این سنسور ها از خروجی اونها انتگرال گرفته میشه (البته خیلی ساده دارم میگم) و نتیجه که زاویه هست رو ملاک کنترل قرار میدن اما از اونجایییکه کوچکترین خطا در خروجی بعد از مدتی انتگرالگیری کردن باعث خطای زیادی میشه معمولا روشهای جبران سازی پیچیده ای براش در نظر میگیرند که خودش دنیاییه. شما اگه حرکت رباتت خیلی دینامیک نداره از سنوسر شتاب هم میتونی استفاده کنی
    2007/03/01
    تهران
    1,248
    197

با سلام،

جناب AzhidahakA شما خودت رو ناراحت نکن داداش، حالا ما بچهگی کردیم قبل از اینکه مشخصات و شماره سنسور شما رو بدونیم یه چیزی گفتیم! شما بزرگوار باش.....
    آخه من عادت دارم که از آب کره بگیرم! :mrgreen: برای همین هم سعی میکنم با سنسورهای مفت و بی ارزش کارهام رو به نحو احسن انجام بدم. حالا اگر میشه لطفا مشخصات و شماره این سنسورت رو هم به ما بده ببینیم چیه؟

و اما جناب mojalan ممنون از توضیحات خوبتون، من اصلا منظورم این نبود که از روی نوع و پروتکل خروجی میشه سنسورها رو دسته بندی کرد. بلکه گفتم که خروجی سنسورهای Gyro یا همون MEMS معمولا آنالوگه و راستش تا حالا سنسور Gyro با خروجی غیر آنالوگ ندیده بودم! و همینطور منظورم این بود که معمولا سنسورهای جهت نما، قطب نما، شتاب سنج و ایناها، یه پردازش اولیه دارند و خروجیشون هم معمولا I2C و SPI و اینهاست.

راستی، این ITG3200 توی بازار ایران هست؟ قیمتش چنده و آیا به صرفه است؟ یا استفاده از سه تا ENC بهتر و به صرفه تره؟

مرسی

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

2008/10/29
    2,098
    211

سلام
    دوستان این بحث پیشنهادم اینکه یکم تخصصی ترش کنین مشکل این دوستمون حل شد.پیشنهاد می کنم که مدل های داخل بازار رو ببینیم چی ها هستن(کسایی که کار کردن بهتره) و بگن خروجی ها به چه صورت هست اصلا سرعت زاویه در ژیروسکوپ یعنی چی؟ اگر جسم در هوا ثابت موند سرعت زاویه ایش همیشه صفر هست؟مکان و انحرافات اون رو چه جوری نشون می دن؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2009/10/21
    تهران
    2,507
    210

بل الکترونیک کنار جهان کیت مدلهای زیادی داره و آدرس سایتشم

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

هست. خود جهان هم داره.
    سرعت زاویه ای یعنی سرعت چرخش سنسور حول محور خودش به واحد deg/sec یا درجه بر ثانیه
    . اگه جسم در هوا ثابت باشه بله صفر نشون میده البته اگه ژیروسکوپ دقت و رزولوشن بالایی داشته باشه باید سرعت زاویه ای گردش زمین رو نشون بده که 15 درجه بر ساعت هست
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10