اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دما با منطق فازی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دما با منطق فازی

سلام
    اگه مطلبی یا سایتی در مورد کنترل کننده ی دما با منطق فازی دارید ممنون میشم.
    با کدوم میکرو راحت تر نوشت.
    با تشکر.

پاسخ : کنترل دما با منطق فازی

سلام.
    این مقاله در مورد منطق فازی هست. ببینید کمکی میکنه:

لینک دانلود: :nerd:

http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=95

موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      شما میخواید دمای چه چیزی رو با فازی کنترل کنید؟؟
      انجام این پروژه با میکروکنترلر به تنهایی ممکن نیست،چون محاسباتی که در کنترلر فازی برای تعیین خروجی انجام میشه برای میکروکنترلر سنگین هست!
      اما راه هایی وجود داره که بشه با میکرو یک کنترلر فازی رو پیاده سازی کرد،اما باید قبلش کنترلر رو طراحی کرده باشید (توی PC)
      موفق باشید
      در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
      مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام
        میخواستم درجه حرارت را با منطق فازی کنترل کنم با میکرو avr
        هدف کلی طراحی سیستم پایه کنترل درجه حرارت با منطق فازی

دیدگاه

سلام
          شما باید در قدم اول کنترلر فازی خودتون رو طراحی کنید،مثلا توی MATLAB میتونید این کار رو انجام بدید
          الان مشکل شما در طراحی کنترلر فازی است یا در پیاده سازی آن با میکروکنترلر؟

دیدگاه

جناب یارمحمدی اگر امکان دارد مثل مقاله کنترل موتور DC که بسیار کامل و جامع بود راهنمایی بفرمایید تا سطح اطلاعات عمومی دوستان در این سایت ارتقا یابد و یا مراجعی را معرفی کنید (( از صفر مثل کتاب )) تا مطاله کنیم . من شخصا تمام مطالب مربوط به منطق فازی را در سایت دنبال می کنم اما خیلی دوست دارم تا حد اقل یک کاربرد عملی از آن را تحت غالب یک پروژه برای خود انجام دهم . لطفا بفرمایید اگر چنین کنترلری را بخوایم بسازیم از کجا باید شروع کنیم و به چه نحوی!!!!!!!!! oo: oo: :nerd: :nerd:
            به دیگران بیاموز تا بتو بیاموزند
            bioosun@gmail.com

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              ببینید نمیشه به این راحتی در مورد طراحی کنترلر فازی توضیح جامع و کامل داد!!!
              اما در مورد کاربرد من یه نمونه کنترل کننده برای پاندول معکوس طراحی کردم (نمونه اش رو هم ساختم) که اطلاعات کاملش توی قسمت سیستم های کنترلی هست،اونو ببینید اگر مشکلی بود من در خدمتم

لینک دانلود: :nerd:

http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=75

دیدگاه

دوستان اگه پروژه رو در مورد پیش بینی دمای هوا با فازی داشتین می شه دوباره بگذارید من که چیزی اینجا پیدا نکردم . ممنون می شم :nerd:

دیدگاه

با اینکه مدت زیادی از ایجاد این تاپیک گذشته ولی با این همه من یک پروژه ساده برای دانشگاه در مورد کنترل دما با منطق فازی انجام دادم و قواعد فازی رو در ویژوال بیسیک نوشتم اگر کسی نیاز به کمک داشت من تا جایی که بتونم کمک میکنم :smile:
                  عبادت به جز خدمت خلق نيست

دیدگاه

یعنی تو میکرو پیاده سازی نکردین ؟

دیدگاه

سلام
                      من قوانین فازی رو با ویژوال بیسیک نوشتم در کل یه نرم افزار که محاسباط فازی رو انجام میده و نتیجه رو به مبکرو میفرسته ارتباط میکرو وpc به صورت دو طرفه است دمای داخل وخارج محیط توسط میکرو به رایانه ارسال میشه بعد از انجام محاسبات خروجی به میکرو اعمال میشه تا اینکه عملگر رو که یه موتور راه اندازی کنه

دیدگاه

سلام و ممنون
                        خب نحوه کار که مشخصه
                        به نظر طور دیگه ای هم نمیشه عمل کرد و همیشه باید کامپیوتر باشه
                        در مورد عملکرد کمی توضیح بدید
                        یعنی شما دو تا متغیر که دمای دو محیط هستند رو میفرستید کامپیوتر و نرم افزاری که طراحی کردید بر اساس اون مقادیر مقدار خروجی رو تعیین میکنه
                        خب این خروجی چه مقدار یا پارامتری هستش و چه نوع موتوری رو راه میندازه ؟ یعنی مثلا یه فن رو کنترل دور میکنه ؟

بعد اگه میتونید یه مقدار ریزتر بشید تو مسائلی مثل تعریف متغیرهای مربوطه و توابع تعلقی که استفاده کردید و این جور مسائل که خودتون واردید

سوال آخر که بعد از اونا لطف کنید جواب بدید اینه که چطوری سیستم رو تست کردید و مطمئنید که درست جواب میده
                        بازم ممنون

دیدگاه

سلام
                          البته نوعی pic هست که محاسبات فازی انجام میده من این پروژه رو در مقاس ازمایشگاهی ساختم به جای دو سنسور از دو پتانسومتر مولتی ترن استفاده کردم ودر خروجی از یه فن معمولی گذاشتم با تغیییر مقادیر پتانسیومترها دور فن تغییر میکرد و همچنین مقادیر توابع تعلق ورودی و خروجی به طور همزمان از طریق نرم افزار قابل رویت می باشد چون امکان تست نمون عملی این پروژه در دانشگاه نبود و همچنین موتور فن کویلها برای کنترل پیوسته سرعتشان نیاز به درایو مخصوص دارند این روش رو امتحان کردم به طور یقین در مقیاس واقعی باید تغییراتی در نرم افزار و پارامترها داد.

دیدگاه

من سعی می کنم اطلاعاتی از پروژهم قرار بدم اگه دوست داری.

دیدگاه

درود
                              من برای پاندول معکوس همین از کنترلر فازی استفاده کردم، میکرو در واقع یک واسط برای ورودی و حروجی ها به PC بود و پردازش توی Matlab انجام می شد. اما راجع به اینکه همه کار روی میکرو انجام بشه،قبلا هم بحث شده و این امکان پذیر هست،ساده ترین راهش این هست که شما یک Lookup table تهیه کنید. فکر میکنم نرم افزار fuzzyTECH هم برای پیاده سازی کنترلر فازی روی میکرو ها قابل استفاده است.
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X