اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل چپ و راست گرد موتور با Tiny

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل چپ و راست گرد موتور با Tiny

سلام دوستان
    من میخواهم یک مدار با AVR درست کنم که بتواند یک موتور کوچک ( 200mA 3Vdc)را در یک دوره زمانی یک ثانیه چپ گرد و راست گرد کند.( با ATmega8 این کار را کردم مشکلی نیست )
    ولی میخواهم حجم مدار را خیلی کوچک کنم و ارزان لطفا پیشنهاد بفرمائید که از کدام TINY استفاده کنم که ارزان باشد.
    و مدار چپگرد و راستگرد را چگونه بسازم که حجم کمی داشته باشد. :applause:
    کمتر سخن گویم
    بیشتر عمل کنیم

پاسخ : کنترل چپ و راست گرد موتور با Tiny

از tiny13 میتونی استفده کنی و چهار عدد ترانزیستور کوچک 200 میلی آمپری (یک جفت مثبت و یک جفت منفی) و چهار عدد مقاومت برای محدود کردن جریان base ترانزیستور ها بستنش خیلی راحته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
      از tiny13 میتونی استفده کنی و چهار عدد ترانزیستور کوچک 200 میلی آمپری (یک جفت مثبت و یک جفت منفی) و چهار عدد مقاومت برای محدود کردن جریان base ترانزیستور ها بستنش خیلی راحته.
      متشکرم از راهنمای شما منظورتان این مدار است
      در صورت امکان میشود بیشتر راهنمای بفرمائید
      من با کد ویژن برنامه نویسی میکنم
      مقادیر مقاومت ها و .. را چگونه محاسبه کنم ؟
      برنامه پیشنهادی شما چه هست ؟

باز متشکرم :applause:
      کمتر سخن گویم
      بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

دقیقا منظورم همین مدار بود فقط یه مقداری اشتباه داری .

دیود ها رو 1n4148 بذار این دیود ها برای حفاظت از ترانزیستور هست .
        شما اگر پایه A رو 0 و پایه D رو 1 و پایه B رو 1 و C رو 0 بدبد موتور به یک جهت و اگر همه این مقادیر رو برعکس کنید موتور به جهت دیگر خواهد چرخید . درمورد مقاومت ها هم باید بگم که این مقاومت ها فقط برای محدود کردن جریان کشیده شده از میکرو هست (یه جورایی حفاظت از میکرو) اگر مقاومت رو یه مقدار کم مثلا بیشتر 330 اهم استفاده کنی هیچ مشکلی پیش نمیاد.

دیدگاه

سلام
          من مدار زیر را بسته ام و به خوبی در پروتیوس کار میکنه قسمت ترانزیستور ها هم دستی کنترل ( عملی) کار میکند. مشکلی ندارند

http://s3.picofile.com/file/7408598381/mcm2.rar.html
          فایل برنامه : لینک تست شده و سالم است - اندازه فایل 56k شامل کد برنامه به زبان C با کدویژن و فایل پروتیوس

و اما مشکل
          هر کاری میکنم TINY13 یه بار که پروگرام میشه دیگه پروگرام نمیشه و دفعه اول هم که پروگرام OK میشه خروجی نداره
          1- آیا TINY13A که خریده ام خراب است ؟ :eek:
          (چون همه را از فروشگاه جوان گرفته ام (10عدد ) 6 عدد را تست کردم همه اش اینگونه جواب میده)
          2- آیا من تنظیم خاصی باید برای TINY انجام بدم که پرو گرام بشه ( پروگرامر سالم است چون ATmega8 , 16 را پروگرام کردم و مشکلی ندارد)

لطفا کمک فوری :cry2: :angry: :cry2: :angry:
          کمتر سخن گویم
          بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

از چه پروگرمری استفاده میکنی.
            اگه از انواع isp استفاده میکنی احتمالاً مشکل پروگرم شدن فیوز بیت ریست هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
              از چه پروگرمری استفاده میکنی.
              اگه از انواع isp استفاده میکنی احتمالاً مشکل پروگرم شدن فیوز بیت ریست هست.
              متشکرم از پاسخ شما :applause:
              بله از پروگرامر ISP استفاده میکنم
              در کدویژن تنظیم ها را لطفا ببینید اگر مشکلی است بفرمائید تا اصلاح کنم( در برنامه ضمیمه فایل آن است )

متشکرم
              کمتر سخن گویم
              بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpc
                متشکرم از پاسخ شما :applause:
                بله از پروگرامر ISP استفاده میکنم
                در کدویژن تنظیم ها را لطفا ببینید اگر مشکلی است بفرمائید تا اصلاح کنم( در برنامه ضمیمه فایل آن است )

متشکرم
                مشکل حل شد ( متشکرم از خودم :redface: :wow چه از خود راضی
                کسی جواب نداد خودم سر و کله زدم :angry: و با دقت متوجه شدم که مشکل تنظیم فیوز بیت ck بود که بصورت خارجی ست شده بود!

برای تنظیم حالت نرمال اگر خواستید یه آیی سی نو در پروگرامر قرار بدهید و فیوز بیت ها را بخوانید و همان را برای برنامه خودتان تنظیم نمائید
                ( ساده و سریع )
                موفق باشید
                کمتر سخن گویم
                بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

سلام دوستان من میخام حدود 100 عدد موتور دی سی 3ولتی را با میکرو کنتورلر جوری فرمان بدم که هر کدو با فشردن دکمه چند ثانیه به راست و چند ثانیه به چپ وبعد متوقف بشه لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم برنامه نویسی کنم و با چه میکرویی میشه این کار را کرد من تازه کارم کمکم کنید لطفا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X