اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

با stk200 میشهateny13 را پروگرم کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

با stk200 میشهateny13 را پروگرم کنم؟

سلام.برای مداری که از یک وقفه و اسیلاتور داخلی خواسته باشیم از اتنی13 استفاده کنیم باید چه فیوز بیتهایی0وچه فیوز بیتهایی1 شوند..کمک کنید

پاسخ : ateny13 راچطوری پروگرم کنم؟

komak......

دیدگاه

پاسخ : ateny13 راچطوری پروگرم کنم؟

سلام
      برای اینکه اسیلاتور داخلی باشه CKSEL0 ,1 باید 10 یا 01 باشند
      اینها رو توی دیتاشیت صفحه 23 نوشته!
      در ضمن اگر تا حالا دست به فیوزبیتهاش نزدی می تونی با همون تنظیمات اولیه فیوزبیتها از میکرو بریا این موردی که میخوای استفاده کنی
      در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
      مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

پاسخ : با stk200 میشهateny13 را پروگرم کنم؟

میشه بیشتر کمک کنید که با stk200 میشهateny13 را پروگرم کنم.من این پرگرم را دارم مثل گفته علی کاهه در کتابش می سازم .ایا حتما باید کریستال خارجی هم در روی برد بزارم وایا اتنی 13 را پرگرم میکنه؟

دیدگاه

سلام
          نه حتما کریستال خارجی نمی خواد به شرطی که فیوز بیتها رو بهم نریخته باشی
          من خودم پروگرام نکردم اما فکر میکنم بشه،شما دقیقا همون پایه ها رو به پورت پرینتر بزنید
          تست کردی؟؟ نشده؟؟
          در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
          مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chapmashine
            میشه بیشتر کمک کنید که با stk200 میشهateny13 را پروگرم کنم.من این پرگرم را دارم مثل گفته علی کاهه در کتابش می سازم .ایا حتما باید کریستال خارجی هم در روی برد بزارم وایا اتنی 13 را پرگرم میکنه؟
            شما دقیقا از چه نوع نوسان ساز استفاده می کنید در موقع پروگرم کردن باید فیوز بیتها رو قبل از مرحله رایت کردن دیتای حافظه flash و eeprom درست با توجه به نوع نوسان سازتون تغییر بدید

بهتون توصیه می کنم قبل از پروگرم کردن حالت مورد نیازتون رو روی یه کاغذ بنویسید تا دچار اشتباه نشید
            ضمنا حتما دقت بکنید مثلا اگه از کدویژن استفاده می کنید زدن تیک فیوز بیت ها به معنی فعال کردن اونا ست
            فعال کردن فیوز بیت ها یعنی مقدار صفر
            حتما این موارد رو چک بکنید تا دچار افسوس نشید البته اگه یه موقع اشتباهی توی فیوز بیت ها رخ داد باز می تونید میکروتون رو نجات بدید البته این قاعده فقط واسه نوسان سازها واسه بقیه فیوز بیت ها اگه دچار مشکلی شدید باید از jtagice استفاده بکنید

موفق باشید

دیدگاه

سلام
              من کلا از کدویژن واسه برنامه نویسی استفاده میکنم ، حالا دستگاه پروگرامر پارالل stk200/300رو خریدم و با توجه به دفترچه راهنما تنظیمات پروگرامر رو در کدویژن اعمال کردم.
              حالا من هروقت میخوام میکرو رو پروگرام کنم همش ارور میده ، میگه اتصالات رو بررسی کن ، میکرو رو چک کن که آسیب نبینه و . . . از اروری که میده عکس گرفتم آدرسشو گذاشتم
              http://uupload.ir/files/jscf_34.jpg
              فک کنم مشکل از تنظیمات پورت پرینتر کامپیوتر من است .
              تنظیماتی رو هم که واسه پورت پرینتر کامیوتر هست که باید دکمه delete رو بزنیم و وارد setup بشیم و غیره ..... رو هم انجام دادم ولی بازم همون ارور رو میده
              دیگه نمیدونم چیکار کنم :'(
              لطفا کمکم کنید مرسی

دیدگاه

درود.
                دوست عزیز کلا پورت پرینتر ازهمه ی پورتهای کامپیوتر حساس تره.
                با کوچکترین اتصالی یا الکترسیته ساکن که از دست انسان منتقل میشه میسوزه.
                اگه با پروگرامرها ی سریال یا usb کار کنی خیلی راحت تری.

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghafour
                  سلام
                  من کلا از کدویژن واسه برنامه نویسی استفاده میکنم ، حالا دستگاه پروگرامر پارالل stk200/300رو خریدم و با توجه به دفترچه راهنما تنظیمات پروگرامر رو در کدویژن اعمال کردم.
                  حالا من هروقت میخوام میکرو رو پروگرام کنم همش ارور میده ، میگه اتصالات رو بررسی کن ، میکرو رو چک کن که آسیب نبینه و . . . از اروری که میده عکس گرفتم آدرسشو گذاشتم
                  http://uupload.ir/files/jscf_34.jpg
                  فک کنم مشکل از تنظیمات پورت پرینتر کامپیوتر من است .
                  تنظیماتی رو هم که واسه پورت پرینتر کامیوتر هست که باید دکمه delete رو بزنیم و وارد setup بشیم و غیره ..... رو هم انجام دادم ولی بازم همون ارور رو میده
                  دیگه نمیدونم چیکار کنم :'(
                  لطفا کمکم کنید مرسی
                  سلام دوست عزیز نیاز به دستکاری در تنظیمات و ستاب کامپیوتر نیست و دوست عزیزی که بالا گفتند پورت پرینتر یا همون پارالل انقدر حساسه
                  شاید اطاعات کافی ندارند یا فقط شنیده اند من خودم کامپیوترم این پورتو نداشت فقط روی مادربرد جاش پیش بینی شده بود بنابر این خودم روش با سیم پروگرامر رو مادر برد لحیم کردم والان مثل هلو داره کار میکنه و برای مشکل شما اول تنظیمات رو در کدویژن مطابق عکس های زیر انجام بدین :
                  http://uupload.ir/files/ecib_1.jpg
                  http://uupload.ir/files/bxao_2.jpg
                  رو پروگرامر دوتا چراغ ال ای دی داره یکی سبز و دیگری قرمز زمانی که شما منبع تغذیه رو وصل میکنی چراغ سبز روشن میشه
                  و وقتی تبادل داده با کامپیوتر صورت میگیره چراغ قرمز روشن میشه حتی اگه میکرو به پروگرامر وصل نباشه روی پروگرام کلیک کنی چراغ قرمز باید روشن بشه
                  اگه این اتفاق نیفتاد یا پروگرامر مشکل داره یا اتصالات اگه روشن شد میکرو رو رو پروگرامر قرار بده و سپس پروگرام کن فیوز بیتارم انگلک نکن چون کار نکردی واست دردسر میشه
                  سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

پورت پرینتر دارای معایبی هست :
                    1- عدم تامین تغذیه.
                    2- عدم حفاظت در مقابل اتصال کوتاه.

این دو مشکل باعث میشود که ریسک استفاده از این پورت برای پروگرام میکرو بالا رود. حالا اگر شما از پورت پرینتر بدون هیچ مشکلی استفاده کردید دلیلی بر مطمئن بودن پورت پرینتر نیست بلکه نشان دهنده دقت شما و عدم خطای جدی برای پورت است.
                    در حالیکه پروگرامرهای مبتنی بر پورت پرینتر و سریال همیشه بدلیل احتمال خطای کاربر در اتصال تغذیه و اتصال ولتاژ عیر مجاز و یا جریان کشی غیر مجاز، همیشه در معرض خطر و صدمه دیدن هستند.
                    در مقابل پروگرامرهای مبتنی بر پورت USB بدلیل اینکه تغذیه بر روی USB موجود است و از طرفی جریان آن بدقت توسط کامپیوتر کنترل میشود و در صورت عبور جریان بیش از حد مجاز بسرعت غیر فعال میشود تا جلوی صدمات احتمالی گرفته شود. به مراتب قابل اعتمادتر از پورت سریال و پرینتر هستند.

در نهایت اتفاق یکبار می افتد و صدمه دیدن این پورت بسادگی قابل جبران نیست و پشیمانی سودی ندارد.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

از یک بافر استفاده کنید برای جلوگیری از اسیب به پورت پرینتر
                      نقشه مدار به همراه بافر زیاد هشت جستجو کنید
                      مد کاری پورت را در بایوس چک کنید EPP or ECP
                      ممکن است مشکل کار نکردن پروگرامر به دلیل مشکل درایور ویندوز 7 یا xp باشد و نیاز به درایور giveio داشته باشید
                      اگر از winavr استفاده کنیدممکن است مشکل درایور حل شود چون خودش درایور را دارد
                      http://www.avrfreaks.net/forum/avrdude-cant-access-lpt1
                      http://www.avrfreaks.net/forum/solutions-problems-stk200300-programming-dongles?page=all

دیدگاه

درود.
                        اصلا سمت پورت پرینتر و سریال و..... نرو.فقط usb....
                        هر مدل پروگرامری بخوای بسازی مطمعن باش حداقل 20 تومن واست اب میخوره.اخرم اون چیزی که میخوای نمیشه و یک چیزی کم داره.
                        پیشنهاد میکنم یک پروگرامر مولتی avr از فروشگاه سایت بخری با خیال راحت میکرو پروگرام کنی.
                        البته اگه دوست داری خودت بسازی پیشنهاد میکنم پروگرامر
                        usb STK500 HV استاد اسدی رو بساز ...اخرت پروگرامره.
                        موفق باشی.
                        ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام دوستان
                          ممنون از پاسخ هاتون
                          تنظیمات پروگرامر تو برنامه کدویژن دقیقا همون طوری که آقای احد زاده عکسشو گذاشتن
                          پروگرامر من دو تا led سبز و قرمز رو داره ، led سبز که ماله تغذیه مداره که همیه روشنه ، ولی led قرمز هروقت تو کدویژن گزینه پروگرم رو میزنم چند ثانیه روشن میشه بعد خاموش میشه ، که این نشون میده تبادل اطلاعات صورت میگیره و پورت پرینتر کامپیوتر من سالمه و نسوخته .
                          ممکنه که پروگرامر خراب باشه یا سوخته باشه ولی از اونجایی که من اینو از شرکت نوآوران گرفتم و به قول خودشون تست شده است پس احتمال خرابی پروگرامر خیلی کمه .
                          دوستان اینم بگم که من دل و دماغ اینو ندارم که بشینم خودم پروگرامر درست کنم ، واسه همینم پروگرامر آماده خریدم
                          من از نرم افزار winavr تا حالا استفاده نکردم ولی واسه اطمینان اونم نصب میکنم تست میکنم نتیجشو اینجا مینویسم
                          بازم ممنون بابت کمکتون :bye

دیدگاه

پس پروگرامر سالمه ودرست عمل میکنه پس احتمالا طرز قرار گیری میکرو روی پروگرامر اشتباهه اگه میکروتون tiny 13 هست:

نوع میکروتون هم تنظیم کنید
                            سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X