اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت فیلتر 180 HZ تا KHZ 20

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت فیلتر 180 HZ تا KHZ 20

از دوستان کار کشته تو ساخت یه فیلتر از 180hz تا 20000 hz کمک میخوام
    من یه فیلتر 20 تا 180 هرتز درس کردم حالا تو ساخت این فیلتر موندم :angry:
    از بیشتر کیت فروشیا هم پرسیدم گفتن همچین فیلتری نیس باید از کرایس اور استفاده کنی
    حالا از دوستان کسی هس مارو تو ساخت این فیلتر یاری کنه :redface:

زگهواره تاگور دانش بجوی وانگهی دریاشود

پاسخ : کمک برای ساخت فیلتر 180 HZ تا KHZ 20

چه نوع فیلتری میخوای؟ اکتیو باشه پسیو باشه. با چیا ساخته شده باشه.....
    ساده ترینش 2 تا مقاومت و 2 تا خازن میشه که یک فیلتر بالا گذر برای عبور 180 هرتز به بالا استفاده میشه و یک فیلتر پایین گذر که برای عبور زیر 20 کیلو هرتز.
    حالا شما بگو این جوری اصلا به کارت میاد یا نه تا بشه بیشتر راهنمایی کرد.
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
      چه نوع فیلتری میخوای؟ اکتیو باشه پسیو باشه. با چیا ساخته شده باشه.....
      ساده ترینش 2 تا مقاومت و 2 تا خازن میشه که یک فیلتر بالا گذر برای عبور 180 هرتز به بالا استفاده میشه و یک فیلتر پایین گذر که برای عبور زیر 20 کیلو هرتز.
      حالا شما بگو این جوری اصلا به کارت میاد یا نه تا بشه بیشتر راهنمایی کرد.
      منبع صوتی من کامپیوتره فک کنم فیلتر اکتیو بهتر باشه و تو ساخت فیلتر از سیم پیچ استفاده نشه ضمن اینکه منبع تغزیه منم 12 ولته /مدار امپی که واسه فیلتراز180تا20000استفاده خواهم کردم STK 4192 ll هستش

دیدگاه

دو تا فیلتر اکتیو رو پشت هم بزارید میشه همین که میخواید.تغذیه اون هم +/- 12 هست. این مدار رو کلا با 1 op-amp هم میشه بست.حسن 2 تا گزاشتن این هست که گین مدار رو میشه تغییر داد. الان گین +1 هست. یه روش دیگه هم اینه که یه op-amp به 2 تا فیلتر پسیو اضافه کنید. این جوری هم باز میشه گین رو تغییر داد.مثل شکل 2

حالا اگه نظر من رو بخوای میگم 2 تا فیلتر RC پسیو اول مدار بزار و بعد بده به پری. بعد خروجی اون رو بده به آمپ اصلی.دیتا شیت stk رو یه نگاه بنداز که رنج ورودی چه قدر هست و بر اساس اون پری رو طراحی کن.روش درست حسابیش این جوری میشه.

دیدگاه

این هم فیلتر پسیو که گفتم ورودی پری بزارید.

دیدگاه

اگه من از نقشه شماره 1 یک دونه بسازم مشکل حل خواهد شد ؟(180هرتز به پایین رو کاملا فیلتر خواهد کرد؟)
            ببخشید من این اولین کارمه وتو اصطلاحات زیاد وارد نیستم منظور از گین چیه؟ :redface:
            دیگه ببخشیداز تازه کاریه

دیدگاه

گه من از نقشه شماره 1 یک دونه بسازم مشکل حل خواهد شد ؟(180هرتز به پایین رو کاملا فیلتر خواهد کرد؟)
              تو مدار اول اون قسمت که خازن 400 نانو فارادی داره فرکانس قطعش میشه 180.86 هرتز. این به این معنی نیست که زیر این فرکانس رو اصلا رد نکنه. معنیش این میشه که زیر این فرکانس رو با بیش از 3db تضعیف رد میکنه. ساده ترش کنم میشه از 180.86 هرتز هرچی به سمت پایین تر بریم دامنه موج کمتر میشه. اگر بخواید اصلا زیر 180 رو عبور نده باید برید سراغ فیلتر های مرتبه n که تو مدارات صوتی نیازی نیست. زیر 180 اونقدر ضعیف میشه که نمیشنوید دیگه.
              ببخشید من این اولین کارمه وتو اصطلاحات زیاد وارد نیستم منظور از گین چیه؟ :redface:
              ساده ترین مفهوم گین میشه نسبت ولتاژ خروجی به ورودی.(تو بازه فرکانس عبوری) تو این جا که گین 1 هست معنیش اینه هست که اگه ورودی دامنه 1 میلی ولت داشته باشه خروجی هم دامنه 1 میلی ولت داره.اگر گین -1 ولت باشه خروجی قرینه ی ورودی میشه.(بعضی جا ها با این سیستم افکت های صدا رو ایجاد میکنند)
              تعریف دقیق تر از گین میخوای اینجا رو یه نگاهی کن:
              GAIN

دیدگاه

از توضیحات ممنونم دست شما درد نکنه :applause:

دیدگاه

به جای tl072 میشه از tl071 استفاده کرد؟
                  نقشه 2 فیلتر پایین گذره؟
                  تو نقشه 1 باید اتصال به زمین مدارو به منفی ای سی وصل کنم؟

دیدگاه

باید 2 تا tl071 استفاده بشه در صورتیکه با یه tl072 میشه بستش دیگه.
                    هر دو نقشه ای که گزاشتم فیلتر میان گذر هست. اولی اکتیو هست دومی پسیو.
                    تغذیه ای سی رو هم + و - 12 باید بدید.
                    ورودی + رو باید زمین کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                      تغذیه ای سی رو هم + و - 12 باید بدید.
                      ورودی + رو باید زمین کنید.
                      با تشکر از پاسخ هاتون اگه سوالام هم ابتدایی هست عذر میخوام دیگه هنوز تو اول راهیم :redface:
                      منظورتون اینه باید تغزیه ای سی دوبل 12 باشه؟
                      منظور از (ورودی + روباید زمین کنیم)چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پسرخوب
                        با تشکر از پاسخ هاتون اگه سوالام هم ابتدایی هست عذر میخوام دیگه هنوز تو اول راهیم :redface:
                        منظورتون اینه باید تغزیه ای سی دوبل 12 باشه؟
                        منظور از (ورودی + روباید زمین کنیم)چیه؟
                        آدم باید سوال کنه تا یاد بگیره دیگه.
                        آره دیگه تغذیه متقارن میخواد. با یه تغذیه تک هم میشه یه کارایی کرد.شما ببین تو خروجی کدوم رو نیاز دارید.یه موج که + و - داره و یا یه موجی که روی یه ولتاژ DC سواره.(البته ولتاژ DC رو آخرش با یه خازن کوپلاژ گرفته میشه)
                        op-amp مگه 2 تا ورودی نداره؟ یه ورودی - هست که موج صدا واردش میشه و یک ورودی + که به زمین مدار وصل هست.تو اون شماتیک اول که گزاشتم به ورودی op-amp ها نگاه کن.متوجه منظورم میشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پسرخوب
                          از دوستان کار کشته تو ساخت یه فیلتر از 180hz تا 20000 hz کمک میخوام
                          من یه فیلتر 20 تا 180 هرتز درس کردم حالا تو ساخت این فیلتر موندم :angry:
                          از بیشتر کیت فروشیا هم پرسیدم گفتن همچین فیلتری نیس باید از کرایس اور استفاده کنی
                          حالا از دوستان کسی هس مارو تو ساخت این فیلتر یاری کنه :redface:
                          نمیدونم منظورت رو متوجه شدم یا نه، شما گفتی که از 20 هرتز تا 180 هرتز رو کراس فیلتر کردی حالا میخوای از 180 هرتز تا 20کیلوهرتز رو کراس کنی؟ خب برای فرکانس پایین برای ووفر اگه میخوای فیلتر کنی تا بالای 180 هرتز رد نشه یه اینداکتور حدود 7 میلی هانری سری کن با + ... برای بالای 180 هرتز هم یه خازن حدود 100 الی 110 میکرو با + سری کن. اگه رنج نبود بجای 100 از دوتا 50 موازی استفاده کن (سری نکنی که نصف میشه)

شایدم منظورت رو درست متوجه نشدم، این نمونه کراس اوریه که ساختم، سه راهه هست، نقاط کراس 600 هرتز و 6000 هرتزه. اگه فکر میکنی میتونم کمکت کنم توضی بیشتر بده چون دقیقا متوجه نشدم که چی میخوای.
                          <a href="logicaudio.ir">LogicAudio.ir | اولین مرجع جامع فارسی زبان درباره سیستم های استریو های
                          فای و های اند، لامپ های خلاء، هدفون و سیستم های استودیویی و DIY صوتی...

</a>

دیدگاه

نوشته اصلی توسط user890
                            نمیدونم منظورت رو متوجه شدم یا نه، شما گفتی که از 20 هرتز تا 180 هرتز رو کراس فیلتر کردی حالا میخوای از 180 هرتز تا 20کیلوهرتز رو کراس کنی؟ خب برای فرکانس پایین برای ووفر اگه میخوای فیلتر کنی تا بالای 180 هرتز رد نشه یه اینداکتور حدود 7 میلی هانری سری کن با + ... برای بالای 180 هرتز هم یه خازن حدود 100 الی 110 میکرو با + سری کن. اگه رنج نبود بجای 100 از دوتا 50 موازی استفاده کن (سری نکنی که نصف میشه)

شایدم منظورت رو درست متوجه نشدم، این نمونه کراس اوریه که ساختم، سه راهه هست، نقاط کراس 600 هرتز و 6000 هرتزه. اگه فکر میکنی میتونم کمکت کنم توضی بیشتر بده چون دقیقا متوجه نشدم که چی میخوای.
                            همون طور که گفتم من یه فیلتر ساب دارم که با ولتاژ دوبل 12 ولت کار میکنه حالا میخواستم مداری درس کنم که از 180 هرتز به پایینو فیلترکنه یعنی 180 الی 20000 هرتز فقط ازش رد شن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پسرخوب
                              همون طور که گفتم من یه فیلتر ساب دارم که با ولتاژ دوبل 12 ولت کار میکنه حالا میخواستم مداری درس کنم که از 180 هرتز به پایینو فیلترکنه یعنی 180 الی 20000 هرتز فقط ازش رد شن
                              یه خازن 110 میکروفاراد نون پولار بزار سر راه سیگنال. فقط از 180 هرتز به بالا رو عبور میده. به همین راحتی. این میشه 6db/octave ... ساده ترین راهه.
                              <a href="logicaudio.ir">LogicAudio.ir | اولین مرجع جامع فارسی زبان درباره سیستم های استریو های
                              فای و های اند، لامپ های خلاء، هدفون و سیستم های استودیویی و DIY صوتی...

</a>

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X