ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 41 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 408
    2011/01/27
    كاشان
    918
    152

طراحي مدار شارژر اتوماتيك با 741 !

سلام به همه دوستان. اين هم يك شارژر اتوماتيك با آي سي 741 هستش كه بنده طراحي كردم ، البته ميشه مفصلترش كرد ...اين مدار براي باتري هاي 12 ولت 4.5 آمپر ساعت خوبه البته براي باتري هاي اسيدي ديگه هم ميشه تغييرش داد ...
    شارژ به صورت نوساني انجام ميشه ؛ به اينصورت كه وقتي باتري به كمتر از 13.6 ولت رسيد مقدار ولتاژ پايه 3 كمتر از ولتاژ پايه 2 ميشه و به اين ترتيب خروجي براي يك لحظه صفر ميشه و اين باعث ميشه كه خازن C1 دشارژ بشه و شروع به باياس ترانزيستور Q1 بكنه ، ترانزيستور مذكور هم جريان راه اندازي ترانزيستور Q2 رو تامين ميكنه و بالاخره جريان به باتري تزريق ميشه!!! هرچه خازن C1 به شارژ كامل ، نزديك ميشه جريان دهي اون به بيس ترانزيستور Q1 هم كمتر ميشه تا بالاخره جريان خروجي صفر ميشه و در صورتي كه باتري به بالاي 13.6 رسيده باشه ديگه شارژ متوقف خواهد شد ، در غير اينصورت اين چرخه اي كه گفتم تكرار ميشه...Q3 و R9 هم وظيفه ثابت كردن جريان خروجي رو به عهده دارن كه اينجا حدود 500 ميلي آمپره!!! اگه مشكلي ، در مدار ، به نظر اساتيد ميرسه ، لطفا مطرح كنن ...
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    پي نوشت اول :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

پی نوشت دوم :

بعد از مدتی یه طراحی دیگه هم انجام شد که همینجا ارائه میدم تا دوستان استفاده کنن.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

ویرایش توسط mehdi-mashreghi : 2017/05/10 در ساعت 21:06
    2008/10/29
    2,098
    212

پاسخ : شارژر اتوماتيك باتري 12 ولت اسيدي با 741 !!!

سلام
    لذت بردم از مدار
    یه سوال
    1-اگر خروجی پایه 3 از 2 بیشتر بشه خروجی به سمت صفر میل می کنه که این باعث منفی شدن قسمت سمت راست خازن هم می شه یعنی طرف راست خازن هم شروع به کاهش می کنه.می شه بگین چه جوری ترانزیستور با این حالت بایاس می شه؟
    ممنونم
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2011/01/27
    كاشان
    918
    152

نقل قول نوشته اصلی توسط baby_1
    سلام
    لذت بردم از مدار
    يه سوال
    1-اگر خروجي پايه 3 از 2 بيشتر بشه خروجي به سمت صفر ميل مي کنه که اين باعث منفي شدن قسمت سمت راست خازن هم مي شه يعني طرف راست خازن هم شروع به کاهش مي کنه.مي شه بگين چه جوري ترانزيستور با اين حالت باياس مي شه؟
    ممنونم
    متشكرم ،

ديود D2 از منفي شدن سمت راست خازن جلوگيري ميكنه !!!

البته تصحيح ميكنم ؛ اگه 3 از 2 كمتر بشه خروجي به سمت صفر ميل مي کنه.

2008/10/29
    2,098
    212

ممنون آقا مهدی
    آخه من یه طور داخل مدارت dc خازن می بینم یه حس پوچی می گیرتم آخه کارکدش رو بیشتر با تحلیل دیفرانسیلش به کارش پی می برم تو درس تکنیک پالس هم کلی خوندیم.

آقا مهدی حالا اگر ولتاژ پایه 3 از 2 کمتر باشه خروجی op-amp چقدر می شه؟ یه طور به صورت توضیحی هم بگین بهتر متوجه می شم.چون اگر به صورت خطی مدار کار کنه ترانزیستور لحظه ای روشن(به محض افت پتانسیل) و بعدش خاموش می شه (اگر ولتاژ خروجی op-amp مثبت باشه)

اضافه شده در تاریخ :
    سلام
    آقا مهدی می شه یه زحمت بکشین المان هایی که به پایه های مختلف op-amp وصل رو بگین به چه منظور اطرافش قرار گرفتن کارکرد هر کدوم چی هست؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2011/01/27
    كاشان
    918
    152

رفتم يه بررسي دقيق كردم ( به مغزم فشار اوردم ) ديدم لحظه مكث و تخليه خازن C1 خيلي كوتاهه !

بنابر اين مدار رو يه ويرايش بكنم ، بعد ميرم سراغ بررسي تك تك المانها !

البته اگه دوستان و اساتيد هم همكاري كنن ، خيلي عالي ميشه .

2011/01/27
    كاشان
    918
    152

سلام دوباره

اينم ويرايش شده مدار ؛

يذارين از اول شروع كنيم ؛ وقتي باتري به شارژر وصل نيست ، مقاومتR1 ولتاژ پايه 3 رو بالاتر از پايه 2 نگه ميداره و به اين ترتيب خروجي Op-Amp مثبت 15 ولت خواهد بود ، پس از اتصال باتري به مدار، در صورتي كه ولتاژ باتري كمتر از 13.6 ولت باشه ، به دليل تقسيم مقاومتي R2 و R3 ، ولتاژ پايه 3 كمتر از 12 ولت شده و چون نسبت به پايه 2 كمتره ، خروجي Op-Amp صفر خواهد شد و خازن C1 دشارژ ميشه . ( D2 هم مانع از منفي شدن طرف راست خازن C1 ميشه! ) پس از صفر شدن خروجي ، D4 پايه 2 رو به 0.7 ولت ميرسونه و از اونجايي كه ولتاژ خازن C2 از خروجي 741 تامين ميشد و حالا صفر شده اين خازن از طريق R4 و R5 شروع به دشارژ ميكنه و تا زمانيكه ولتاژش به كمتر از ولتاژ پايه 3 نرسيده خروجي 741 صفر خواهد موند ، به محض رسيدن ولتاژ C2 به كمتر از ولتاژ پايه 3 ، خروجي دوباره مثبت 15 ولت ميشه ؛ در اين حالت خازن C1 كه قبلا دشارژ شده بود شروع به شارژ شدن كرده و بيس ترانزيستور Q1 رو از طريق R6 راه اندازي ميكنه ، Q1 هم دو تا كار انجام ميده يكي راه اندازي ترانزيستور Q2 كه به باتري جريان تزريق ميكنه و ديگري دشارژ خازن C2 از طريق ديود D3 تا به اين ترتيب ، مادامي كه ترانزيستورQ1 روشنه ، خروجي Op-Amp مثبت بمونه !!! ترانزيستور Q3 و مقاومت R8 هم وظيفه كنترل جريان خروجي رو به عهده دارن .
    پس از شارژ خازن C1 ترانزيستورQ1 خاموش ميشه و بنابراين خازن C2 شروع به شارژ از طريق R4 و R5 ميكنه ؛ اگر ولتاژ باتري ، كه حالا ديگه جرياني از شارژر نميكشه ، كمتر از 13.6 ولت باشه ، پايه 3 كمتر از 12 ولت ميشه و خازن C2 وقتي به بالاتر از اون ولتاژ رسيد دوباره خروجي صفر ميشه و چرخه ادامه پيدا ميكنه تا باتري به بالاتر از 13.6 ولت برسه و به اصطلاح شارژ كامل بشه!!!

ديود D5 هم براي اين گذاشتم كه اگر اشتباهاً باتري 24 ولت به شارژر زده شد ترانزيستور Q2 نسوزه !
    در صورت برعكس زدن باتري هم ، هيچ اتفاقي براي مدار نمي افته چون پايه سه ي 741 ، منفي ميشه و خروجيش صفر شده و ترانزيستور خروجي خاموش خواهد بود.

2011/01/27
    كاشان
    918
    152

دوستان اگر اشكالي در طراحي بنده وجود داره مطرح بفرماييد ! تا مدار رو نهاييش كنيم.

هدف مشاوره با شماست.

2011/08/17
    1,348
    32

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi
    دوستان اگر اشكالي در طراحي بنده وجود داره مطرح بفرماييد ! تا مدار رو نهاييش كنيم.

هدف مشاوره با شماست.
    سلام
    از بایت مدارتون متشکرم .

بریم سراغ تک به تک سوالها ::

1: من از این مدار میخام برای باتری 6 ولت 2.8 امپری استفاده کنم (باتری های چراغ اضطراری) اگر بجای 15 ولت ،9 ولت بدم کارمو انجام میده ؟؟؟

2::ایا این مدار وقتی که باتری شارژ کامل شد ،بازم باتری رو شارژ میکنه یا نه جریان و ولتاژ شارژ رو قطع میکنه ؟؟چون من مداری دارم که مدام9 ولت ،رو باتری هست و باید زمانی که باتری شارژ شد ،باتری از مدار شارژ خارج بشه

3::: مثلا در همین مدار ،چقدر ولتاژ باید کم بشه تا مدار شارژ تشخیص بده که باتری شارژش کم شده و الان باید شارژ کنه ؟؟ مثلا باتری شما 12 ولت شارژ داره و شارژش به 9 ولت میرسیه و مدار متوجه میشه که شارژش کم شده و الان باید شارژ کنه .کم بودن ولتاژ باتری رو کی تشخیص میده ؟؟

این مدار رو اقای هلاچینی طراحی کردند که بعد از شارژ کامل باتری توسط رله از مدار خارج میشه .
    این ببینید جهت الگو بد نیست . البته من از وضعیت مدار شما اطلاعی ندارم اگر بتونه بعد از شارژ کامل از مدار خارج بشه عالیه چون رله درش استفاده نشده

http://www.up.98ia.com/images/77lza51y3vd8luo6qlr.rar
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی
    2011/01/27
    كاشان
    918
    152

نقل قول نوشته اصلی توسط اقاي دکتر

1: من از اين مدار ميخام براي باتري 6 ولت 2.8 امپري استفاده کنم (باتري هاي چراغ اضطراري) اگر بجاي 15 ولت ،9 ولت بدم کارمو انجام ميده ؟؟؟
    سلام دوست من.

براي 6 ولت فقط كافيه ديود زنري كه تعيين كننده ولتاژ رفرنسه رو ، 6 ولتي بذاري و براي جريان دهي مناسب مقاومت R8 رو 2.2 اهم نيم وات قرار بده .
    تغذيه مدارت هم ميتونه همون 15 ولت باشه ولي چون تلف روي ترانزيستور خروجي ، بيخودي زياد ميشه بذاري 9 ولت بهتره!

حالا دقيق نميدونم ولتاژ قطع شارژ باتري هاي 6 ولت رو بر اساس رسيدن به چه ولتاژي در نظر ميگيرن ، اگه روش نوشته شده ؛ خودت با تقسيم مقاومت R2 و R3 تعيينش كن ، اينجا من 6.8 ولت تعيين كردم. اگه مثل بعضي باتري ها 7.2 ولته مقاوت R2 رو 33 كيلو و R3 رو 180 كيلو بذار.

2::ايا اين مدار وقتي که باتري شارژ کامل شد ،بازم باتري رو شارژ ميکنه يا نه جريان و ولتاژ شارژ رو قطع ميکنه ؟؟چون من مداري دارم که مدام9 ولت ،رو باتري هست و بايد زماني که باتري شارژ شد ،باتري از مدار شارژ خارج بشه

اسمش روشه ؛ شارژر اتوماتيك ؛ يعني وقتي شارژ كامل شد ديگه به باتري جرياني وارد نميشه تا اينكه دوباره باتري افت كنه و نياز به شارژ داشته باشه.

3::: مثلا در همين مدار ،چقدر ولتاژ بايد کم بشه تا مدار شارژ تشخيص بده که باتري شارژش کم شده و الان بايد شارژ کنه ؟؟ مثلا باتري شما 12 ولت شارژ داره و شارژش به 9 ولت ميرسيه و مدار متوجه ميشه که شارژش کم شده و الان بايد شارژ کنه .کم بودن ولتاژ باتري رو کي تشخيص ميده ؟؟
    توي پست اول گفتم كه وقتي باتري از 13.6 ولت كمتر شد ، عمليات شارژ شروع ميشه و وقتي از اين مقدار بيشتر بود شارژ متوقف خواهد شد. البته براي باتري 6 ولت اين ولتاژ تقريبا 7 ولته كه اشاره شد.

اين مدار رو اقاي هلاچيني طراحي کردند که بعد از شارژ کامل باتري توسط رله از مدار خارج ميشه .
    اين ببينيد جهت الگو بد نيست . البته من از وضعيت مدار شما اطلاعي ندارم اگر بتونه بعد از شارژ کامل از مدار خارج بشه عاليه چون رله درش استفاده نشده

http://www.up.98ia.com/images/77lza51y3vd8luo6qlr.rar

مدار جالبيه ، ولي من تصور نميكنم كه لزومي داشته باشه از رله استفاده بشه ، ولي در كل ايده جالبيه.

من هدفم اينه كه با ارزونترين و در دسترس ترين قطعات يه مدار رو طراحي كنم تا حد اقل كار خودم راه بيفته !!! :mrgreen:

2011/08/17
    1,348
    32

توي پست اول گفتم كه وقتي باتري از 13.6 ولت كمتر شد ، عمليات شارژ شروع ميشه و وقتي از اين مقدار بيشتر بود شارژ متوقف خواهد

[/quote]
    سلام
    اینکه ولتاژ میشه 13.6 جریانیش چیه ؟؟من متوجه نشدم .ولتاژ باتری که 12 ولت هست و ولتاژ منبع هم 15. شما توسط چی 13.6 رو بدشت اوردید؟؟
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی
صفحه 1 از 41 1234567891011 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 408