اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

سلام به همه دوستان. این هم یک شارژر اتوماتیک با آی سی 741 هستش که بنده طراحی کردم ، البته میشه مفصلترش کرد ...این مدار برای باتری های 12 ولت 4.5 آمپر ساعت خوبه البته برای باتری های اسیدی دیگه هم میشه تغییرش داد ...
    شارژ به صورت نوسانی انجام میشه ؛ به اینصورت که وقتی باتری به کمتر از 13.6 ولت رسید مقدار ولتاژ پایه 3 کمتر از ولتاژ پایه 2 میشه و به این ترتیب خروجی برای یک لحظه صفر میشه و این باعث میشه که خازن C1 دشارژ بشه و شروع به بایاس ترانزیستور Q1 بکنه ، ترانزیستور مذکور هم جریان راه اندازی ترانزیستور Q2 رو تامین میکنه و بالاخره جریان به باتری تزریق میشه!!! هرچه خازن C1 به شارژ کامل ، نزدیک میشه جریان دهی اون به بیس ترانزیستور Q1 هم کمتر میشه تا بالاخره جریان خروجی صفر میشه و در صورتی که باتری به بالای 13.6 رسیده باشه دیگه شارژ متوقف خواهد شد ، در غیر اینصورت این چرخه ای که گفتم تکرار میشه...Q3 و R9 هم وظیفه ثابت کردن جریان خروجی رو به عهده دارن که اینجا حدود 500 میلی آمپره!!! اگه مشکلی ، در مدار ، به نظر اساتید میرسه ، لطفا مطرح کنن ...
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    پی نوشت اول :لینک طرح نهایی

پی نوشت دوم :

بعد از مدتی یه طراحی دیگه هم انجام شد که همینجا ارائه میدم تا دوستان استفاده کنن.

جدیدترین ویرایش توسط mehdi-mashreghi; ۲۱:۰۶ ۱۳۹۶/۰۲/۲۰.

پاسخ : شارژر اتوماتیک باتری 12 ولت اسیدی با 741 !!!

سلام
    لذت بردم از مدار
    یه سوال
    1-اگر خروجی پایه 3 از 2 بیشتر بشه خروجی به سمت صفر میل می کنه که این باعث منفی شدن قسمت سمت راست خازن هم می شه یعنی طرف راست خازن هم شروع به کاهش می کنه.می شه بگین چه جوری ترانزیستور با این حالت بایاس می شه؟
    ممنونم
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
      سلام
      لذت بردم از مدار
      یه سوال
      1-اگر خروجی پایه 3 از 2 بیشتر بشه خروجی به سمت صفر میل می کنه که این باعث منفی شدن قسمت سمت راست خازن هم می شه یعنی طرف راست خازن هم شروع به کاهش می کنه.می شه بگین چه جوری ترانزیستور با این حالت بایاس می شه؟
      ممنونم
      متشکرم ،

دیود D2 از منفی شدن سمت راست خازن جلوگیری میکنه !!!

البته تصحیح میکنم ؛ اگه 3 از 2 کمتر بشه خروجی به سمت صفر میل می کنه.

دیدگاه

ممنون آقا مهدی
        آخه من یه طور داخل مدارت dc خازن می بینم یه حس پوچی می گیرتم آخه کارکدش رو بیشتر با تحلیل دیفرانسیلش به کارش پی می برم تو درس تکنیک پالس هم کلی خوندیم.

آقا مهدی حالا اگر ولتاژ پایه 3 از 2 کمتر باشه خروجی op-amp چقدر می شه؟ یه طور به صورت توضیحی هم بگین بهتر متوجه می شم.چون اگر به صورت خطی مدار کار کنه ترانزیستور لحظه ای روشن(به محض افت پتانسیل) و بعدش خاموش می شه (اگر ولتاژ خروجی op-amp مثبت باشه)

اضافه شده در تاریخ :
        سلام
        آقا مهدی می شه یه زحمت بکشین المان هایی که به پایه های مختلف op-amp وصل رو بگین به چه منظور اطرافش قرار گرفتن کارکرد هر کدوم چی هست؟
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

رفتم یه بررسی دقیق کردم ( به مغزم فشار اوردم ) دیدم لحظه مکث و تخلیه خازن C1 خیلی کوتاهه !

بنابر این مدار رو یه ویرایش بکنم ، بعد میرم سراغ بررسی تک تک المانها !

البته اگه دوستان و اساتید هم همکاری کنن ، خیلی عالی میشه .

دیدگاه

سلام دوباره

اینم ویرایش شده مدار ؛

یذارین از اول شروع کنیم ؛ وقتی باتری به شارژر وصل نیست ، مقاومتR1 ولتاژ پایه 3 رو بالاتر از پایه 2 نگه میداره و به این ترتیب خروجی Op-Amp مثبت 15 ولت خواهد بود ، پس از اتصال باتری به مدار، در صورتی که ولتاژ باتری کمتر از 13.6 ولت باشه ، به دلیل تقسیم مقاومتی R2 و R3 ، ولتاژ پایه 3 کمتر از 12 ولت شده و چون نسبت به پایه 2 کمتره ، خروجی Op-Amp صفر خواهد شد و خازن C1 دشارژ میشه . ( D2 هم مانع از منفی شدن طرف راست خازن C1 میشه! ) پس از صفر شدن خروجی ، D4 پایه 2 رو به 0.7 ولت میرسونه و از اونجایی که ولتاژ خازن C2 از خروجی 741 تامین میشد و حالا صفر شده این خازن از طریق R4 و R5 شروع به دشارژ میکنه و تا زمانیکه ولتاژش به کمتر از ولتاژ پایه 3 نرسیده خروجی 741 صفر خواهد موند ، به محض رسیدن ولتاژ C2 به کمتر از ولتاژ پایه 3 ، خروجی دوباره مثبت 15 ولت میشه ؛ در این حالت خازن C1 که قبلا دشارژ شده بود شروع به شارژ شدن کرده و بیس ترانزیستور Q1 رو از طریق R6 راه اندازی میکنه ، Q1 هم دو تا کار انجام میده یکی راه اندازی ترانزیستور Q2 که به باتری جریان تزریق میکنه و دیگری دشارژ خازن C2 از طریق دیود D3 تا به این ترتیب ، مادامی که ترانزیستورQ1 روشنه ، خروجی Op-Amp مثبت بمونه !!! ترانزیستور Q3 و مقاومت R8 هم وظیفه کنترل جریان خروجی رو به عهده دارن .
            پس از شارژ خازن C1 ترانزیستورQ1 خاموش میشه و بنابراین خازن C2 شروع به شارژ از طریق R4 و R5 میکنه ؛ اگر ولتاژ باتری ، که حالا دیگه جریانی از شارژر نمیکشه ، کمتر از 13.6 ولت باشه ، پایه 3 کمتر از 12 ولت میشه و خازن C2 وقتی به بالاتر از اون ولتاژ رسید دوباره خروجی صفر میشه و چرخه ادامه پیدا میکنه تا باتری به بالاتر از 13.6 ولت برسه و به اصطلاح شارژ کامل بشه!!!

دیود D5 هم برای این گذاشتم که اگر اشتباهاً باتری 24 ولت به شارژر زده شد ترانزیستور Q2 نسوزه !
            در صورت برعکس زدن باتری هم ، هیچ اتفاقی برای مدار نمی افته چون پایه سه ی 741 ، منفی میشه و خروجیش صفر شده و ترانزیستور خروجی خاموش خواهد بود.

دیدگاه

دوستان اگر اشکالی در طراحی بنده وجود داره مطرح بفرمایید ! تا مدار رو نهاییش کنیم.

هدف مشاوره با شماست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi
                دوستان اگر اشکالی در طراحی بنده وجود داره مطرح بفرمایید ! تا مدار رو نهاییش کنیم.

هدف مشاوره با شماست.
                سلام
                از بایت مدارتون متشکرم .

بریم سراغ تک به تک سوالها ::

1: من از این مدار میخام برای باتری 6 ولت 2.8 امپری استفاده کنم (باتری های چراغ اضطراری) اگر بجای 15 ولت ،9 ولت بدم کارمو انجام میده ؟؟؟

2::ایا این مدار وقتی که باتری شارژ کامل شد ،بازم باتری رو شارژ میکنه یا نه جریان و ولتاژ شارژ رو قطع میکنه ؟؟چون من مداری دارم که مدام9 ولت ،رو باتری هست و باید زمانی که باتری شارژ شد ،باتری از مدار شارژ خارج بشه

3::: مثلا در همین مدار ،چقدر ولتاژ باید کم بشه تا مدار شارژ تشخیص بده که باتری شارژش کم شده و الان باید شارژ کنه ؟؟ مثلا باتری شما 12 ولت شارژ داره و شارژش به 9 ولت میرسیه و مدار متوجه میشه که شارژش کم شده و الان باید شارژ کنه .کم بودن ولتاژ باتری رو کی تشخیص میده ؟؟

این مدار رو اقای هلاچینی طراحی کردند که بعد از شارژ کامل باتری توسط رله از مدار خارج میشه .
                این ببینید جهت الگو بد نیست . البته من از وضعیت مدار شما اطلاعی ندارم اگر بتونه بعد از شارژ کامل از مدار خارج بشه عالیه چون رله درش استفاده نشده

http://www.up.98ia.com/images/77lza51y3vd8luo6qlr.rar
                یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اقای دکتر

1: من از این مدار میخام برای باتری 6 ولت 2.8 امپری استفاده کنم (باتری های چراغ اضطراری) اگر بجای 15 ولت ،9 ولت بدم کارمو انجام میده ؟؟؟
                  سلام دوست من.

برای 6 ولت فقط کافیه دیود زنری که تعیین کننده ولتاژ رفرنسه رو ، 6 ولتی بذاری و برای جریان دهی مناسب مقاومت R8 رو 2.2 اهم نیم وات قرار بده .
                  تغذیه مدارت هم میتونه همون 15 ولت باشه ولی چون تلف روی ترانزیستور خروجی ، بیخودی زیاد میشه بذاری 9 ولت بهتره!

حالا دقیق نمیدونم ولتاژ قطع شارژ باتری های 6 ولت رو بر اساس رسیدن به چه ولتاژی در نظر میگیرن ، اگه روش نوشته شده ؛ خودت با تقسیم مقاومت R2 و R3 تعیینش کن ، اینجا من 6.8 ولت تعیین کردم. اگه مثل بعضی باتری ها 7.2 ولته مقاوت R2 رو 33 کیلو و R3 رو 180 کیلو بذار.

2::ایا این مدار وقتی که باتری شارژ کامل شد ،بازم باتری رو شارژ میکنه یا نه جریان و ولتاژ شارژ رو قطع میکنه ؟؟چون من مداری دارم که مدام9 ولت ،رو باتری هست و باید زمانی که باتری شارژ شد ،باتری از مدار شارژ خارج بشه

اسمش روشه ؛ شارژر اتوماتیک ؛ یعنی وقتی شارژ کامل شد دیگه به باتری جریانی وارد نمیشه تا اینکه دوباره باتری افت کنه و نیاز به شارژ داشته باشه.

3::: مثلا در همین مدار ،چقدر ولتاژ باید کم بشه تا مدار شارژ تشخیص بده که باتری شارژش کم شده و الان باید شارژ کنه ؟؟ مثلا باتری شما 12 ولت شارژ داره و شارژش به 9 ولت میرسیه و مدار متوجه میشه که شارژش کم شده و الان باید شارژ کنه .کم بودن ولتاژ باتری رو کی تشخیص میده ؟؟
                  توی پست اول گفتم که وقتی باتری از 13.6 ولت کمتر شد ، عملیات شارژ شروع میشه و وقتی از این مقدار بیشتر بود شارژ متوقف خواهد شد. البته برای باتری 6 ولت این ولتاژ تقریبا 7 ولته که اشاره شد.

این مدار رو اقای هلاچینی طراحی کردند که بعد از شارژ کامل باتری توسط رله از مدار خارج میشه .
                  این ببینید جهت الگو بد نیست . البته من از وضعیت مدار شما اطلاعی ندارم اگر بتونه بعد از شارژ کامل از مدار خارج بشه عالیه چون رله درش استفاده نشده

http://www.up.98ia.com/images/77lza51y3vd8luo6qlr.rar

مدار جالبیه ، ولی من تصور نمیکنم که لزومی داشته باشه از رله استفاده بشه ، ولی در کل ایده جالبیه.

من هدفم اینه که با ارزونترین و در دسترس ترین قطعات یه مدار رو طراحی کنم تا حد اقل کار خودم راه بیفته !!! :mrgreen:

دیدگاه

توی پست اول گفتم که وقتی باتری از 13.6 ولت کمتر شد ، عملیات شارژ شروع میشه و وقتی از این مقدار بیشتر بود شارژ متوقف خواهد

[/quote]
                    سلام
                    اینکه ولتاژ میشه 13.6 جریانیش چیه ؟؟من متوجه نشدم .ولتاژ باتری که 12 ولت هست و ولتاژ منبع هم 15. شما توسط چی 13.6 رو بدشت اوردید؟؟

دیدگاه

اینکه ولتاژ میشه 13.6 جریانیش چیه ؟؟من متوجه نشدم .ولتاژ باتری که 12 ولت هست و ولتاژ منبع هم 15. شما توسط چی 13.6 رو بدشت اوردید؟؟
                      اصولا باتری های اسیدی ، وقتی به 13.6 ولت میرسن (در حالت بی باری) ، کاملا شارژ شده در نظر گرفته میشن ؛ بر این مبنا مدار کار میکنه !
                      جریان شارژ هم معمولا ده درصد آمپر ساعت باتری در نظر میگیرن که حالا من حدود 500 میلی آمپر در نظر گرفتم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hi Voltage
                        داداش مهدی دمت گرم :applause: حقیقت فکر کردم حتما دوباره مثل همیشه اسم تاپیک نشان دهنده سوالی بودنش نیست و صددرصد یکی سوال پرسیده واس همین نیومده بودم تو . این هم باید قانون بود ولی نیست
                        که مثلا بنویسید(آیا... ) (سوال واس...) :smile: فقط التماس خالی وبی محتوا نباشه . درست نمیگم

خدایی عالیه / حیف که میره صفحه های قبل :sad: این تاپیک هارو باید یه جایی همین نزدیکی ها بچسبونن . من مطمئنم بی شک 2 روز دیگه و روزهای بعد دوباره درخواست همچین مداری میکنه
                        خسته نباشی برادر .
                        ممنون

سلام Hi Voltage جان . قابل شما رو نداره ... ما از شما یاد گرفتیم این جور تاپیکها رو بزنیم ... :nerd:

دیدگاه

سلام مهدی جان
                          از بابت مدارتون متشکرم .و ایجور که معلوم هستش این مدار تا الان بهترین بوده و یه حسنی که داره کم حجم و کم خرج هست .پس به خاطر طراحیت بهت تبریک میگم :applause: :applause: :applause:

خوب بریم سر اصل مطلب :read: :read:

من یه باتری 9 ولت خشک دارم با جریان حدود3 تا 4 امپر .الان پیشم نیست تا جریانشو نگاه کنم حالا شما 3 امپر در نظر بگیرید.
                          میخام وقتی ولتاژش شد 7؛؛مدار شروع کنه به شارژ و رسید به 9 ولتاژ رو قطع کنه .نمیخام تا ولتاژ یه کمی؛کم شد شارژ کنه !! میخام وقتی رسید به 7 شروع به شارژ کنه .

پس با این وضعیت چه چیزهای رو تو این مدار تغییر بدم .جریان شارژ هم 500 میلی امپر خوبه . ضمن اینکه کارم هم لنگه این مدار هست و باید اورژانسی پیادش کنم

دیدگاه

از بابت مدارتون متشکرم .و ایجور که معلوم هستش این مدار تا الان بهترین بوده و یه حسنی که داره کم حجم و کم خرج هست .پس به خاطر طراحیت بهت تبریک میگم :applause: :applause: :applause:
                            سلام ، البته اینو نمیدونم که آیا مدار بهترینه یا نه چون اساتید سایت باید نظر بدن!

خوب بریم سر اصل مطلب

من یه باتری 9 ولت خشک دارم با جریان حدود3 تا 4 امپر .الان پیشم نیست تا جریانشو نگاه کنم حالا شما 3 امپر در نظر بگیرید.
                            میخام وقتی ولتاژش شد 7؛؛مدار شروع کنه به شارژ و رسید به 9 ولتاژ رو قطع کنه .نمیخام تا ولتاژ یه کمی؛کم شد شارژ کنه !! میخام وقتی رسید به 7 شروع به شارژ کنه .

پس با این وضعیت چه چیزهای رو تو این مدار تغییر بدم .جریان شارژ هم 500 میلی امپر خوبه . ضمن اینکه کارم هم لنگه این مدار هست و باید اورژانسی پیادش کنم
                            بررسی کنم همینجا تاپیک میزنم ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi
                              بررسی کنم همینجا تاپیک میزنم ...
                              اقا کاره من اورژانسی هستا .نری یه دو ماه دیگه بیایی :cry: :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X