ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

تغییر حساسیت محافظ جان با وصل کردن ارت به نول

سلام.می خواستم فرق محافظ جان و فیوز رو بدونم؟اگه اتصال کوتاه پیش بیادفیوز می پره.منظور از اتصال کوتاه برخورد فاز به نول یا فاز به ارته.درسته؟حالا سیم فاز رو بر می داریم وصل مکنیم به دیوار اتفاقی نمیافته چون مقاومتش بالاست.ولی اگه به چارچوب اهنی در بزنیم جریان می کشه.اینجا کدوم یکی از این دو تا باید عمل کنه.فیوز یا محافظ جان؟من انجامش دادم اتفاقی نیفتاد اما وقتی نول رو به ارت وصل کردم و فاز رو به چارچوب زدم محافظ جان عمل کرد.کسی می دونه چرا؟
    خدایا نمی گویم دستم را بگیر .... عمریست گرفته ای ..... مبادا رها کنی
    2007/02/18
    مشهد
    2,401
    148

پاسخ : تغییر حساسیت محافظ جان با وصل کردن ارت به نول

نقل قول نوشته اصلی توسط رحمت زحمت
    سلام.می خواستم فرق محافظ جان و فیوز رو بدونم؟اگه اتصال کوتاه پیش بیادفیوز می پره.منظور از اتصال کوتاه برخورد فاز به نول یا فاز به ارته.درسته؟حالا سیم فاز رو بر می داریم وصل مکنیم به دیوار اتفاقی نمیافته چون مقاومتش بالاست.ولی اگه به چارچوب اهنی در بزنیم جریان می کشه.اینجا کدوم یکی از این دو تا باید عمل کنه.فیوز یا محافظ جان؟من انجامش دادم اتفاقی نیفتاد اما وقتی نول رو به ارت وصل کردم و فاز رو به چارچوب زدم محافظ جان عمل کرد.کسی می دونه چرا؟
    کلا فیوز ها جهت اتصال کوتاه و یا اضافه بار های زیاد طراحی شدن ومحافظ جان جهت اختلاف جریان بین فاز و نول در حدود حداقل 30 میلی آمپر

طبق قانون کیرشهف جمع جبری جریان در یک نقطه صفره
    یعنی اگه از فاز 10 آمپر رد میشه از نول هم باید همون 10 آمپر رد بشه
    اگه بیای و فاز رو به زمین ( چهارچوب درب - لوله آب و ... ) وصل کنی به شرط اینکه جریان از حد مجاز محافظ جان (در مدل خانگی 30 میلی آمپر و در مدل های صنعتی 300 میلی آمپر ) بیشتر بشه محافظ جان عمل می کنه
    این مقدار ممکنه اونقدری نباشه که فیوز عمل کنه

هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

اگه بیای و فاز رو به زمین ( چهارچوب درب - لوله آب و ... ) وصل کنی به شرط اینکه جریان از حد مجاز محافظ جان (در مدل خانگی 30 میلی آمپر و در مدل های صنعتی 300 میلی آمپر ) بیشتر بشه محافظ جان عمل می کنه
    این مقدار ممکنه اونقدری نباشه که فیوز عمل کنه
    یعنی مقاومت بدن کمتر از مقاوت چارچوب هست؟چرا وقتی نول و فاز رو تو تابلو وصل کنیم اتصال فاز به چارچوب فلزی باعث عمل کردن محافظ جان می شه؟
    2012/06/19
    121
    0

یعنی مقاومت بدن کمتر از مقاوت چارچوب هست؟چرا وقتی نول و فاز رو تو تابلو وصل کنیم اتصال فاز به چارچوب فلزی باعث عمل کردن محافظ جان می شه؟
    منظورشون اين نبود كه مقاومت بدن كمتر يا بيشتره
    ببينيد به طوره ساده اينجوري ميشه گفت كه كليد محافظ جان مثله يك رله ديفرانسيل عمل ميكنه ، يعني فيوز محافظ جان مياد جريان هاي عبوري از فاز ونول رو مقايسه ميكنه (جريانهاي ورودي و خروجي) و زماني كه جريانه عبوري از فاز بيشتر از جريان نول باشه ( در زماني كه برق به بدن انسان يا در يا . . . وصل ميشه ) محافظ جان عمل ميكنه.
    علت اينكه در زمان برق گرفتگي يا اتصال به در ،جريان فاز و نول فرق ميكنه اين هست كه در اين زمان جريان از فاز مياد و به جاي برگشت به نول از ارت به زمين بر ميگرده.
    اون 30 ميلي آمپر هم يعني زماني كه جريان فاز و نول 30 ميلي آمپر اختلاف داشته باشه محافظ جان عمل ميكنه.
    اميدوارم كه حرفام مفيد واقع شده باشه دوست عزيزم
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

بهزاد عزیز از اینکه وقت گذاشتی ممنون ولی من جواب سوالم رو نگرفتم.
    2012/06/19
    121
    0

بهزاد عزیز از اینکه وقت گذاشتی ممنون ولی من جواب سوالم رو نگرفتم.
    اصلا مشكلي نيست دوباره از اول شروع ميكنيم و سواله اصلي خودتو حلش ميكنيم. :read:
    ببيند شما گفتي فرق محافظ جان با فيوز چي هست ، خب دقت كن فرقشون اينه
    فيوز يك وسيله اي است براي حفاظت از مدارات الكتريكي، كه در اثر وجود 2 فالت درمدار جريان رو قطع ميكنه
    1.مورده اول همون اتصال كوتاه خودمونه؛ يعني در نقطه اي از مدار فاز يا به نول يا به زمين متصل بشه. كه بر اثر عبور جريان لحظه اي بالا فيوز باعث قطع مدار ميشه.
    2.مورده بعدي هم مشابه فالت قبلي هستش با اين تفاوت كه بر اثر اتصالي به وجود نمياد و در حقيقت با عبوره جريان بيش از مقداره قابل تحمل فيوز است ،كه بسته به نوع فيوز كه كند كار يا تند كار باشه طي عبور جريان مشخصي در زمان مشخص جريان رو قطع ميكنه. مثلا يك فيوز كند كار(موتوري) كه ميتونه تا 2.5 برابر جريان نامي رو تا چند ثانيه تحمل كنه اگه بعد از گذشت زمان مشخص جريان به حالت عادي برنگرده فيوز عمل ميكنه.

حالا فيوز محافظ جان علاوه بر اين كه مثل يك فيوز عادي اضافه بار و اتصالي رو تشخيص ميده و قطع ميكنه، يك وظيفه ي مهم ديگه هم داره كه علت استفاده از اين وسيله ميشه:
    اين فيوز 2 تا ترمينال ورودي داره و 2 تا ترمينال خروجي به اين شكل كه؛
    فاز و نولي كه قراره مصرف بشه به ترمينال هاي وروديه اين فيوز داده ميشه ،و از ترمينالهاي خروجي براي مصرف گرفته ميشه
    اين فيوز جريانهاي كه از فاز وارده خودش ميشه رو اندازه گيري ميكنه و همينطور جريانهايي كه از نول بر ميگرده رو هم اندازه گيري ميكنه
    " در حالت عادي و سيمكشي سالم و بدون عيب و نقص ، بايد جريانهاي عبوري از فاز و نول برابر باشه"
    (اگه مداره سيمكشي خونه رو يك مداره سري در نظر بگيري متوجه اين موضوع ميشي)
    حالا تا زماني كه جمع جريانهاي عبوري از فاز و نول برابر باشه فيوز به كاره عادي خودش ادامه ميده
    ولي زماني كه يك فالت رخ بده يعني در قسمتي از مدار، سيم فاز به بدن انسان يا زمين متصل شود جريان از سيم فاز وارده محافظ جان و سپس به بدن انسان رسيده و از بدن به سيم ارت يا زمين بر ميگردد(در صورتي كه بدن انسان به سيم نول وصل نباشد) در اينصورت جريان سيم نول و فازه عبوري از محافظ جان داراي اختلاف ميشن كه هر زمان اين اختلاف به 30ميلي آمپر و بيشتر برسه محافظ جان در مدت كوتاهي حدود0.2 ثانيه برق رو قطع ميكنه.
    اين اصل مطلب بود ولي اگه بازم ميخاي بدوني كه محافظ جان چطوري اين محاثبه رو انجام ميده بايد خلاصه بگم كه داخل محافظ جان سيم فاز و نول از يك ترانس جريانct عبور ميكنه كه تا زماني كه جمع جبري جريانهاي دو سيم برابر باشه جرياني از سي تي عبور نميكنه ولي در صورت اختلاف بين جريانها ، جرياني از سي تي عبور ميكنه كه همون باعث قطع مدار ميشه. در ضمن اين اختلاف اگه بيشتر از 30 ميلي آمپر ( جريان خطرناك براي انسان) بشه محافظ جان عمل ميكنه.
    اميدوارم كه به نتيجه رسيده باشي دوسته عزيز
    2008/12/08
    214
    0

آقا بهزاد فکر کنم منظور دوستمون این بود که شما به این قسمت از سوالشون پاسخ نگفتید :
    من انجامش دادم اتفاقی نیفتاد اما وقتی نول رو به ارت وصل کردم و فاز رو به چارچوب زدم محافظ جان عمل کرد.کسی می دونه چرا؟
    برای منم این حالت سواله که چرا ایشون میگه وقتی نول رو به ارت وصل میکنه محافظ جان عمل میکنه؟
    HELLO WORLD
    2012/06/19
    121
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط elec-boy
    آقا بهزاد فکر کنم منظور دوستمون این بود که شما به این قسمت از سوالشون پاسخ نگفتید :برای منم این حالت سواله که چرا ایشون میگه وقتی نول رو به ارت وصل میکنه محافظ جان عمل میکنه؟
    آها متوجه نشدم
    خب سواله شما يكم مبهمه
    اگه منظورتون اينه كه نول رو بعد از محافظ جان به ارت وصل كردين و وقتي فاز رو به "در "وصل كردين باز هم محافظ عمل كرد !؟ ( اگه اشتباه فهميدم سوالو واضح بگين لطفا)
    اگه سوال اين بوده بايد بگم اين موضوع طبيعيه ، آخه وقتي فاز رو به كم در وصل ميكنين جريان از فاز اومده و به جاي برگشت به نول از كم در وارده زمين ميشه پس فاز و نول عبوري از محفظ داراي اختلاف ميشه و باعث عملكرده اون ميشه.
    بازم اگه اشتباه سوال رو متوجه شدم شرمندم ، بيزحمت دقيق تر سوالو بگين ممنون ميشم
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

علت اينكه در زمان برق گرفتگي يا اتصال به در ،جريان فاز و نول فرق ميكنه اين هست كه در اين زمان جريان از فاز مياد و به جاي برگشت به نول از ارت به زمين بر ميگرده.
    شما میگی در زمان برق گرفتگی باید محافظ جان عمل کنه.من میگم می خام محافظ جان رو ازمایش کنم .حالا فاز رو می زنم به چاچوب فلزی جرقه میزنه جریان میکشه ولی محافظ جان عمل نمیکنه.چرا؟
    حالا توی تابلو نول رو به ارت وصل می کنم.دوباره همین ازمایش (زدن فاز به چارچوب فلزی) رو انجام میدم.حالا محافظ جان عمل می کنه.چرا؟
    فرق این دو حالت چیه؟
    .مورده اول همون اتصال كوتاه خودمونه؛ يعني در نقطه اي از مدار فاز يا به نول يا به زمين متصل بشه. كه بر اثر عبور جريان لحظه اي بالا فيوز باعث قطع مدار ميشه.
    منظورت از این زمین ارته دیگه؟
    حالا فيوز محافظ جان علاوه بر اين كه مثل يك فيوز عادي اضافه بار و اتصالي رو تشخيص ميده و قطع ميكنه،
    این قسمت جالب بود.یه سوال برام پیش اومد.اگه فیوز ها عمل نکنن این عمل می کنه؟میتونی در مورد ترتیب عمل کردن فیوز کنتور و فیوز تابلو و محافظ جان توضیح بدی؟اگه خطا پیش بیاد ترتیب عمل کردنشون چطوره؟
    2011/10/26
    390
    15

فاز رو می زنم به چاچوب فلزی جرقه میزنه جریان میکشه ولی محافظ جان عمل نمیکنه.چرا؟
    حالا توی تابلو نول رو به ارت وصل می کنم.دوباره همین ازمایش (زدن فاز به چارچوب فلزی) رو انجام میدم.حالا محافظ جان عمل می کنه.چرا؟
    فرق این دو حالت چیه؟
    این محافظها بعد از زیاد شدن اختلاف جریان بین سیم نول و فاز عمل میکنند (بالاتر از 30 میلی آمپر ) درحالت اول اختلاف جریان به حد نصاب نرسید.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16