اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغییر حساسیت محافظ جان با وصل کردن ارت به نول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغییر حساسیت محافظ جان با وصل کردن ارت به نول

سلام.می خواستم فرق محافظ جان و فیوز رو بدونم؟اگه اتصال کوتاه پیش بیادفیوز می پره.منظور از اتصال کوتاه برخورد فاز به نول یا فاز به ارته.درسته؟حالا سیم فاز رو بر می داریم وصل مکنیم به دیوار اتفاقی نمیافته چون مقاومتش بالاست.ولی اگه به چارچوب اهنی در بزنیم جریان می کشه.اینجا کدوم یکی از این دو تا باید عمل کنه.فیوز یا محافظ جان؟من انجامش دادم اتفاقی نیفتاد اما وقتی نول رو به ارت وصل کردم و فاز رو به چارچوب زدم محافظ جان عمل کرد.کسی می دونه چرا؟
    خدایا نمی گویم دستم را بگیر .... عمریست گرفته ای ..... مبادا رها کنی

پاسخ : تغییر حساسیت محافظ جان با وصل کردن ارت به نول

نوشته اصلی توسط رحمت زحمت
    سلام.می خواستم فرق محافظ جان و فیوز رو بدونم؟اگه اتصال کوتاه پیش بیادفیوز می پره.منظور از اتصال کوتاه برخورد فاز به نول یا فاز به ارته.درسته؟حالا سیم فاز رو بر می داریم وصل مکنیم به دیوار اتفاقی نمیافته چون مقاومتش بالاست.ولی اگه به چارچوب اهنی در بزنیم جریان می کشه.اینجا کدوم یکی از این دو تا باید عمل کنه.فیوز یا محافظ جان؟من انجامش دادم اتفاقی نیفتاد اما وقتی نول رو به ارت وصل کردم و فاز رو به چارچوب زدم محافظ جان عمل کرد.کسی می دونه چرا؟
    کلا فیوز ها جهت اتصال کوتاه و یا اضافه بار های زیاد طراحی شدن ومحافظ جان جهت اختلاف جریان بین فاز و نول در حدود حداقل 30 میلی آمپر

طبق قانون کیرشهف جمع جبری جریان در یک نقطه صفره
    یعنی اگه از فاز 10 آمپر رد میشه از نول هم باید همون 10 آمپر رد بشه
    اگه بیای و فاز رو به زمین ( چهارچوب درب - لوله آب و ... ) وصل کنی به شرط اینکه جریان از حد مجاز محافظ جان (در مدل خانگی 30 میلی آمپر و در مدل های صنعتی 300 میلی آمپر ) بیشتر بشه محافظ جان عمل می کنه
    این مقدار ممکنه اونقدری نباشه که فیوز عمل کنه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

اگه بیای و فاز رو به زمین ( چهارچوب درب - لوله آب و ... ) وصل کنی به شرط اینکه جریان از حد مجاز محافظ جان (در مدل خانگی 30 میلی آمپر و در مدل های صنعتی 300 میلی آمپر ) بیشتر بشه محافظ جان عمل می کنه
      این مقدار ممکنه اونقدری نباشه که فیوز عمل کنه
      یعنی مقاومت بدن کمتر از مقاوت چارچوب هست؟چرا وقتی نول و فاز رو تو تابلو وصل کنیم اتصال فاز به چارچوب فلزی باعث عمل کردن محافظ جان می شه؟

دیدگاه

یعنی مقاومت بدن کمتر از مقاوت چارچوب هست؟چرا وقتی نول و فاز رو تو تابلو وصل کنیم اتصال فاز به چارچوب فلزی باعث عمل کردن محافظ جان می شه؟
        منظورشون این نبود که مقاومت بدن کمتر یا بیشتره
        ببینید به طوره ساده اینجوری میشه گفت که کلید محافظ جان مثله یک رله دیفرانسیل عمل میکنه ، یعنی فیوز محافظ جان میاد جریان های عبوری از فاز ونول رو مقایسه میکنه (جریانهای ورودی و خروجی) و زمانی که جریانه عبوری از فاز بیشتر از جریان نول باشه ( در زمانی که برق به بدن انسان یا در یا . . . وصل میشه ) محافظ جان عمل میکنه.
        علت اینکه در زمان برق گرفتگی یا اتصال به در ،جریان فاز و نول فرق میکنه این هست که در این زمان جریان از فاز میاد و به جای برگشت به نول از ارت به زمین بر میگرده.
        اون 30 میلی آمپر هم یعنی زمانی که جریان فاز و نول 30 میلی آمپر اختلاف داشته باشه محافظ جان عمل میکنه.
        امیدوارم که حرفام مفید واقع شده باشه دوست عزیزم

دیدگاه

بهزاد عزیز از اینکه وقت گذاشتی ممنون ولی من جواب سوالم رو نگرفتم.

دیدگاه

بهزاد عزیز از اینکه وقت گذاشتی ممنون ولی من جواب سوالم رو نگرفتم.
            اصلا مشکلی نیست دوباره از اول شروع میکنیم و سواله اصلی خودتو حلش میکنیم. :read:
            ببیند شما گفتی فرق محافظ جان با فیوز چی هست ، خب دقت کن فرقشون اینه
            فیوز یک وسیله ای است برای حفاظت از مدارات الکتریکی، که در اثر وجود 2 فالت درمدار جریان رو قطع میکنه
            1.مورده اول همون اتصال کوتاه خودمونه؛ یعنی در نقطه ای از مدار فاز یا به نول یا به زمین متصل بشه. که بر اثر عبور جریان لحظه ای بالا فیوز باعث قطع مدار میشه.
            2.مورده بعدی هم مشابه فالت قبلی هستش با این تفاوت که بر اثر اتصالی به وجود نمیاد و در حقیقت با عبوره جریان بیش از مقداره قابل تحمل فیوز است ،که بسته به نوع فیوز که کند کار یا تند کار باشه طی عبور جریان مشخصی در زمان مشخص جریان رو قطع میکنه. مثلا یک فیوز کند کار(موتوری) که میتونه تا 2.5 برابر جریان نامی رو تا چند ثانیه تحمل کنه اگه بعد از گذشت زمان مشخص جریان به حالت عادی برنگرده فیوز عمل میکنه.

حالا فیوز محافظ جان علاوه بر این که مثل یک فیوز عادی اضافه بار و اتصالی رو تشخیص میده و قطع میکنه، یک وظیفه ی مهم دیگه هم داره که علت استفاده از این وسیله میشه:
            این فیوز 2 تا ترمینال ورودی داره و 2 تا ترمینال خروجی به این شکل که؛
            فاز و نولی که قراره مصرف بشه به ترمینال های ورودیه این فیوز داده میشه ،و از ترمینالهای خروجی برای مصرف گرفته میشه
            این فیوز جریانهای که از فاز وارده خودش میشه رو اندازه گیری میکنه و همینطور جریانهایی که از نول بر میگرده رو هم اندازه گیری میکنه
            " در حالت عادی و سیمکشی سالم و بدون عیب و نقص ، باید جریانهای عبوری از فاز و نول برابر باشه"
            (اگه مداره سیمکشی خونه رو یک مداره سری در نظر بگیری متوجه این موضوع میشی)
            حالا تا زمانی که جمع جریانهای عبوری از فاز و نول برابر باشه فیوز به کاره عادی خودش ادامه میده
            ولی زمانی که یک فالت رخ بده یعنی در قسمتی از مدار، سیم فاز به بدن انسان یا زمین متصل شود جریان از سیم فاز وارده محافظ جان و سپس به بدن انسان رسیده و از بدن به سیم ارت یا زمین بر میگردد(در صورتی که بدن انسان به سیم نول وصل نباشد) در اینصورت جریان سیم نول و فازه عبوری از محافظ جان دارای اختلاف میشن که هر زمان این اختلاف به 30میلی آمپر و بیشتر برسه محافظ جان در مدت کوتاهی حدود0.2 ثانیه برق رو قطع میکنه.
            این اصل مطلب بود ولی اگه بازم میخای بدونی که محافظ جان چطوری این محاثبه رو انجام میده باید خلاصه بگم که داخل محافظ جان سیم فاز و نول از یک ترانس جریانct عبور میکنه که تا زمانی که جمع جبری جریانهای دو سیم برابر باشه جریانی از سی تی عبور نمیکنه ولی در صورت اختلاف بین جریانها ، جریانی از سی تی عبور میکنه که همون باعث قطع مدار میشه. در ضمن این اختلاف اگه بیشتر از 30 میلی آمپر ( جریان خطرناک برای انسان) بشه محافظ جان عمل میکنه.
            امیدوارم که به نتیجه رسیده باشی دوسته عزیز

دیدگاه

آقا بهزاد فکر کنم منظور دوستمون این بود که شما به این قسمت از سوالشون پاسخ نگفتید :
              من انجامش دادم اتفاقی نیفتاد اما وقتی نول رو به ارت وصل کردم و فاز رو به چارچوب زدم محافظ جان عمل کرد.کسی می دونه چرا؟
              برای منم این حالت سواله که چرا ایشون میگه وقتی نول رو به ارت وصل میکنه محافظ جان عمل میکنه؟
              HELLO WORLD

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elec-boy
                آقا بهزاد فکر کنم منظور دوستمون این بود که شما به این قسمت از سوالشون پاسخ نگفتید :برای منم این حالت سواله که چرا ایشون میگه وقتی نول رو به ارت وصل میکنه محافظ جان عمل میکنه؟
                آها متوجه نشدم
                خب سواله شما یکم مبهمه
                اگه منظورتون اینه که نول رو بعد از محافظ جان به ارت وصل کردین و وقتی فاز رو به "در "وصل کردین باز هم محافظ عمل کرد !؟ ( اگه اشتباه فهمیدم سوالو واضح بگین لطفا)
                اگه سوال این بوده باید بگم این موضوع طبیعیه ، آخه وقتی فاز رو به کم در وصل میکنین جریان از فاز اومده و به جای برگشت به نول از کم در وارده زمین میشه پس فاز و نول عبوری از محفظ دارای اختلاف میشه و باعث عملکرده اون میشه.
                بازم اگه اشتباه سوال رو متوجه شدم شرمندم ، بیزحمت دقیق تر سوالو بگین ممنون میشم

دیدگاه

علت اینکه در زمان برق گرفتگی یا اتصال به در ،جریان فاز و نول فرق میکنه این هست که در این زمان جریان از فاز میاد و به جای برگشت به نول از ارت به زمین بر میگرده.
                  شما میگی در زمان برق گرفتگی باید محافظ جان عمل کنه.من میگم می خام محافظ جان رو ازمایش کنم .حالا فاز رو می زنم به چاچوب فلزی جرقه میزنه جریان میکشه ولی محافظ جان عمل نمیکنه.چرا؟
                  حالا توی تابلو نول رو به ارت وصل می کنم.دوباره همین ازمایش (زدن فاز به چارچوب فلزی) رو انجام میدم.حالا محافظ جان عمل می کنه.چرا؟
                  فرق این دو حالت چیه؟
                  .مورده اول همون اتصال کوتاه خودمونه؛ یعنی در نقطه ای از مدار فاز یا به نول یا به زمین متصل بشه. که بر اثر عبور جریان لحظه ای بالا فیوز باعث قطع مدار میشه.
                  منظورت از این زمین ارته دیگه؟
                  حالا فیوز محافظ جان علاوه بر این که مثل یک فیوز عادی اضافه بار و اتصالی رو تشخیص میده و قطع میکنه،
                  این قسمت جالب بود.یه سوال برام پیش اومد.اگه فیوز ها عمل نکنن این عمل می کنه؟میتونی در مورد ترتیب عمل کردن فیوز کنتور و فیوز تابلو و محافظ جان توضیح بدی؟اگه خطا پیش بیاد ترتیب عمل کردنشون چطوره؟

دیدگاه

فاز رو می زنم به چاچوب فلزی جرقه میزنه جریان میکشه ولی محافظ جان عمل نمیکنه.چرا؟
                    حالا توی تابلو نول رو به ارت وصل می کنم.دوباره همین ازمایش (زدن فاز به چارچوب فلزی) رو انجام میدم.حالا محافظ جان عمل می کنه.چرا؟
                    فرق این دو حالت چیه؟
                    این محافظها بعد از زیاد شدن اختلاف جریان بین سیم نول و فاز عمل میکنند (بالاتر از 30 میلی آمپر ) درحالت اول اختلاف جریان به حد نصاب نرسید.

دیدگاه

شما میگی در زمان برق گرفتگی باید محافظ جان عمل کنه.من میگم می خام محافظ جان رو ازمایش کنم .حالا فاز رو می زنم به چاچوب فلزی جرقه میزنه جریان میکشه ولی محافظ جان عمل نمیکنه.چرا؟
                      ببین مهندس با همچین شرایطی مطمئن باش، فقط اشکال اینجاست که اختلاف جریان بین فاز و نول به حده کافی زیاد نمیشه، که میتونه بخاطره مقاومت زیاد بین چارچوب و زمین باشه(یعنی چارجوب خوب زمین نشده) برای فهمیدن این موضوع زحمت بکش با یه میلی آمپرمتر AC جریان چارجوب رو اندازه بگیر
                      در ضمن اینو فراموش نکن که حتی بهترین وسایل حفاظتی فرسوده میشن و در اثر این فرسودگی ممکنه دقتشون پایین بیاد.
                      مثلا خودم سره کار یک محافظ جان دیدم که کلا این خطاها رو تشخیص نمیداد و فقط مثه یک فیوز عمل میکرد. پس میتونه محافظ جان شما بر اثر این آزمایشهای غیره استاندارد نابود شده باشه :biggrin:
                      فرق این دو حالت چیه؟
                      اینجا ذکر نکردی که "بعد از محافظ جان" نول رو به ارت وصل میکنی یا "قبل از اون" ؟؟؟ این دو حالت خیلی تفاوت داره با هم! کدومش رو انجام دادی ؟
                      منظورت از این زمین ارته دیگه؟ اره ارته ؛ که به بدنه ی فلزی دستگاه ها وصل شده.
                      این قسمت جالب بود.یه سوال برام پیش اومد.اگه فیوز ها عمل نکنن این عمل می کنه؟میتونی در مورد ترتیب عمل کردن فیوز کنتور و فیوز تابلو و محافظ جان توضیح بدی؟اگه خطا پیش بیاد ترتیب عمل کردنشون چطوره؟

خب در باره ترتیب عملکرده فیوزها میتونم بگم همه چی به رنج و نوع فیوزها بستگی داره
                      اما اگه ارفه بازار رو میگی معمولا به این شکل نصب میکنن که(برای مصرف خانگی یا مسکونی و تجاری) : فیوز روی کنتور رو از نوع موتوری یا همون G یا c یا همون کندکار انتخاب میکنن ، که این مدل فیوزها دیرتر عمل میکنن و تا چند ثانیه جریانهای تا 10..5 برابر جریان نامیشون رو تحمل میکنن و در حقیقت عملگره داخل فیوز دیر به اشباع میرسه
                      بعد از این میرسیم به فیوزه اصلی تابلو یا جعبه فیوز که این فیوز رو قانونن باید هم رنج با فیوز کنتور (هم آمپر) انتخاب کنن با این تفاوت که این فیوز باید تند کار (یا برای بار اهمی) باشه که بهتره از نوع B باشه
                      یعنی این فیوزهای تند کار با کوچیکترین اضافه بار عمل میکنند.
                      فیوزهای مجزای بعدی هم با رنج کم و نوع تندکار.
                      ترتیب عملکرد : اول فیوز مجزا برای اون بخش،بعد فیوز اصلی و در آخر فیوز کنتور
                      که اگر برق گرفتگی رخ بده محافظ جان قبل از همه ی اینا عمل میکنه.
                      راستی اینو هم بگم که فیوز ها فقط دو دسته نیستن ؛ فک میکنم به 3 دسته تقسیم میشن که از تندکار شروع و به کندکار ختم میشن.
                      البته استاندارد زیاده بعضب جاها 4 دسته بعضی جاها 3 دسته هستن

دیدگاه

اینجا ذکر نکردی که "بعد از محافظ جان" نول رو به ارت وصل میکنی یا "قبل از اون" ؟؟؟ این دو حالت خیلی تفاوت داره با هم! کدومش رو انجام دادی ؟
                        حتما باید قبلش باشه.اگه بعدش باشه و عمل کنه که داستان پیچیده تر می شه. oo:
                        فقط اشکال اینجاست که اختلاف جریان بین فاز و نول به حده کافی زیاد نمیشه، که میتونه بخاطره مقاومت زیاد بین چارچوب و زمین باشه(یعنی چارجوب خوب زمین نشده)
                        ببین فرمایشت صحیح.ولی اگه روی چارچوب عمل نکنه حتما رو ی انسان هم عمل نمیکنه.درست میگم.شما میگی چارچوب زمین نشده.بدن انسان هم که روی ارت یا نول نیست.با یه مقاومت مثل چارچوب در زمین شده در حالی که چون چارچوب فلزه جریان بیشتری از خودش عبور میده.پس اگر محافظ جان برای چارچوب عمل نکنه برای انسان هم عمل نخواهد کرد.

دیدگاه

حتما باید قبلش باشه.اگه بعدش باشه و عمل کنه که داستان پیچیده تر می شه. oo: ببین فرمایشت صحیح.ولی اگه روی چارچوب عمل نکنه حتما رو ی انسان هم عمل نمیکنه.درست میگم.شما میگی چارچوب زمین نشده.بدن انسان هم که روی ارت یا نول نیست.با یه مقاومت مثل چارچوب در زمین شده در حالی که چون چارچوب فلزه جریان بیشتری از خودش عبور میده.پس اگر محافظ جان برای چارچوب عمل نکنه برای انسان هم عمل نخواهد کرد.
                          احتمالا با وصل کردن نول به ارت مقاومت سیم نول رو میاری پایین برای همین اختلاف بین فاز و نول بیشتر میشه و سریعتر محافظ جان عمل میکنه.
                          برای مورده بعدی هم باید بگم اینجوری نمیتونم نظری بدم بهترین کار اینه که شمایه جوری مقاومت چهارچوب تا زمین رو اندازه بگیری که غیره ممکنه
                          پس آخرین راه اینه که آمپرمتر بیاری ببینی وقتی فاز رو به چارچوب میزنی چقدر جریان میکشه

دیدگاه

رفتم دنبال جواب این مشکل شما گشتم دوست عزیز :read:
                            این کار ( وصل کردن نول به ارت داخل تابلو) اشتباهه !!
                            یا نباید ارت رو به نول وصل کنی یا دیگه نباید از محافظ جان استفاده کنی
                            چون با وصل کردن نول به ارت جریان خطای گردشی ایجاد میشه و محافظ جان بیخودی عمل میکنه !! و دیگه کاربرده خودشو نداره

دیدگاه

این کار ( وصل کردن نول به ارت داخل تابلو) اشتباهه !!
                              یا نباید ارت رو به نول وصل کنی یا دیگه نباید از محافظ جان استفاده کنی
                              چون با وصل کردن نول به ارت جریان خطای گردشی ایجاد میشه و محافظ جان بیخودی عمل میکنه !! و دیگه کاربرده خودشو نداره
                              میشه بیشتر توضیح بدی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X