ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

برق dc موقع برق گرفتگی خطرناک تره یا ac

سلام .می خواستم بدونم برق dc موقع برق گرفتگی خطرناک تره یا ac ؟
    خدایا نمی گویم دستم را بگیر .... عمریست گرفته ای ..... مبادا رها کنی
    2009/09/25
    اصفهان
    814
    46

پاسخ : برق dc موقع برق گرفتگی خطرناک تره یا ac

برق dc خطرناکتر هست
    چون هرچی فرکانس زیاد بشه.جریان از سطوح بالاتر عبور میکنه ولی جریان dc از درون بدن انسان عبور میکنه
    می تونی حد عبور جریان را از بدن انسان را سرچ کنید عددهاش دقیقا میاد دستتون.
    هميشه به ياد خدا باش !
    2008/12/08
    214
    2

این سوال هر سال پرسیده میشه :biggrin: وقتی ما میتونیم بگیم کدوم خطرناکتره که فرکانس یکی خیلی بیشتر از دیگری باشه نه 50 هرتز. مثلا چند صد هرتز. هر کدوم یک جور خطر دارند. من اینجا درحد فهم و سواد خودم توضیح دادم شایدم غلط باشه!!
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=48930.msg253321#msg253321
    HELLO WORLD
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

این سوال هر سال پرسیده میشه :biggrin: وقتی ما میتونیم بگیم کدوم خطرناکتره که فرکانس یکی خیلی بیشتر از دیگری باشه نه 50 هرتز. مثلا چند صد هرتز. هر کدوم یک جور خطر دارند. من اینجا درحد فهم و سواد خودم توضیح دادم شایدم غلط باشه!!
    با سلام.ببین تحلیل من درسته؟به دلیل وجود اثر پوستی با افزایش فرکانس چون سطح مقطع کم میشه مقاومت افزایش پیدا می کنه و جریان کمتری در حالت ac نسبت به dc کشیده میشه.پس dc خطرناک تره.نظرتون چیه؟/
    2008/12/08
    214
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط رحمت زحمت
    با سلام.ببین تحلیل من درسته؟به دلیل وجود اثر پوستی با افزایش فرکانس چون سطح مقطع کم میشه مقاومت افزایش پیدا می کنه و جریان کمتری در حالت ac نسبت به dc کشیده میشه.پس dc خطرناک تره.نظرتون چیه؟/
    سلام. ببینید با توجه به اینکه مقاومت همه جای بدن ما یکسان نیست مثلا پوست دست مقاومت بسیار بیشتری نسبت به اجزای داخلی مثل قلب داره پس وقتی تو فرکانس بالا اثر پوستی به وجود میاد و جریان میل به حرکت در اطراف پوست رو داره قاعدتا باید تا حدودی حرف شما رو قبول کرد اما درنظر بگیرید که مقاومت بدن با افزایش فرکانس کم میشه نه زیاد (بدن حالت خازنی داره x=1/2pi f c هر چی فرکانس بیشتر مقاومت بدن کمتر) ولی چون از طرفی با افزایش فرکانس (صحبت سر چند صد هرتزه) جریان میخواد از پوست عبور کنه پس مشکلات کمتری پیش میاد چون پوست مقاومتش بیشتر از سایر نقاطه.
    ولی تو ولتاژ های بالا بحث ما خیلی تو این نیست که چون جریان اون کمتره پس بهتره. چون به هر حال 220 ولت جریانی که تو بدن ایجاد میکنه بسیار بیشتر از اون جریانی هست که بدن تحملش رو داره حالا این میخواد dc باشه یا ac. (اصلا فرض کن جریان هر دو یکسانه و زیاد) بحثی که هست اینه که تو فرکانس بالا این جریان فقط به پوست آسیب میرسونه و حرارتی که ایجاد میکنه باعث سوختگی میشه (هرچند این هم خطرناکه و با توجه به نوع سوختگی حتی ممکنه منجر به مرگ بشه) ولی تو dc همین جریان براش فرقی نداره از کجای بدن عبور کنه. و ممکنه به قلب برخورد کنه و ... اینه که گفته میشه فرکانس های بالا (چند صد هرتز) از dc بی خطرتره. ولی درمورد فرکانس 50 هرتر و dc همونطور که تو اون تاپیک گفتم تو ولتاژ مثلا 220 ولت خیلی نمیشه گفت کدوم خطرناکتره. هرکدوم خطر خودش رو داره. حتی گفته میشه 50 هرتز خطرناکترین فرکانس هست چه بیشتر و چه کمتر از این فرکانس خطرات کمتری در پی داره (اگه علاقه به این مباحث دارید اون کتابی رو که تو اون تاپیک معرفی کردم مطالعه کنید اینجا واقعا نمیشه توضیح بیشتر داد)
    من اگه بخوام کیلویی بدون توجه به این نکات نظرم رو بدم میگم برق ac (در حد فرکانس 50 هرتز) خطرناکتر از dc هست.
    HELLO WORLD
    2007/07/26
    تهران
    123
    0

پاسخ : برق dc موقع برق گرفتگي خطرناک تره يا ac

تجربه شخصي من (برق گرفتگي) اينه که ac خطرناک تره! :biggrin:

البته dc لحظه اي بود ولي به هر حال کمتر اذيت کرد!
    2012/06/15
    همین آب و خاک
    101
    0

بدن حالت خازنی داره
    میشه اینو توضیح بدین؟
    2011/10/26
    390
    15

جریان ac خطرناکتره چون حد جریان خطرناک برای dc در کتابها بیشتر در نظر گرفته میشه. یکی از دلایل خطرناک بودن اینه که در برق متناوب به علت تغییر جریان ،بدن عکس العمل سریعی برای عقب کشیدن دست نداره ولی در جریان مستقیم رفلکس سریعتره .در ضمن در فرکانس 50 هرتز اثر پوسته ای ناچیزه
    2008/09/29
    6,000
    418

خودتون مقایسه کنید:

2008/12/08
    214
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط رحمت زحمت
    میشه اینو توضیح بدین؟
    خازن متشکل از دو لایه رسانا و یک عایق (دی الکتریک) بین اینهاست. وقتی برق شما رو میگیره اون هادی یک طرف خازن هست اجزای داخلی بدن هم طرف دیگر رساناست و پوست خارجی بدن که اپیدرم نامیده میشه دی الکتریک محسوب میشه.
    کلا امپدانس بدن رو به صورت یک مقاومت موازی با خازن نشون میدند. تو اون کتاب همه اینا توضیح داده شده
    اینجا هم درباره توضیح این خازن و مقاومت بدن یکی جواب خوبی داده :
    http://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=6793
    ------------------------------------------------------------------------
    توی خطوط انتقال هم اثر پوستی هست و اونجا هم جریان میلی به عبور از مرکز هادی نداره و میخواد از سطوح بیرونی حرکت کنه ما اینجا میگیم اثر پوستی باعث افزایش مقاومت میشه چون مسیر عبور جریان کوچک میشه و باعث تلفات و ایجاد حرارت تو هادی میشه. ولی برای بدن با افزایش فرکانس مقاومت بدن کم میشه ولی باز هم اثر پوستی اتفاق میوفته هر چی هم فرکانس بالاتر باشه (چند صد هرتز) درسته میگیم تو بدن مقاومت کم میشه و ممکنه فکر بشه که صدمه بیشتره ولی اینجا دیگه فقط پوست آسیب میبینه نه قلب و ...
    HELLO WORLD
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20