ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2009/02/18
    تهران
    270
    1

راه اندازی USB Flash Drive به وسیله PIC ؟؟!

باسلام خدمت همه دوستان

من قصد دارم به وسیله یک میکرو PIC مستقیما و بدون استفاده از هیچ سخت افزار جانبی یک کول دیسک رو راه اندازی کنم

من با کامپایلرهای MPLAB کار میکنم و به تازگی از کتاب خانه MDD استفاده کرده و یک حافظه SD رو راه اندازی کردم

در این کتاب خانه من گزینه های فعال سازی اینترفیس های USB رو دیدم اما اطلاعات کمی در این رابطه دارم

من چند PDF در این رابطه پیدا کردم که اونارو اینجا قرار میدم تا اگه کسی قصد همکاری داشت سرنخ گیرش بیاد :nice:

Using a USB Flash Drive with an Embedded Host

http://fadak-srt.persiangig.com/document/host_usb/01145b.pdf

USB Embedded Host Stack Programmer’s Guide

http://fadak-srt.persiangig.com/document/host_usb/01142A.pdf

USB Mass Storage Class on an Embedded Host

http://fadak-srt.persiangig.com/document/host_usb/01142A.pdf

USB Embedded Host Stack

http://fadak-srt.persiangig.com/document/host_usb/USB_Host_Stack_01140a.pdf

فقط اگه کسی قصد همکاری داره اطلاعات رو مثل من خیلی خیلی خیلی سکرت بزاره تا کسی متوجه نشه داریم چیکار میکنیم :mrgreen:

سوآل اول : کدام سری از میکرو ها توانایی انجام این کار رو دارن ؟

نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
    تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه
    2007/03/12
    68
    1

پاسخ : راه اندازي USB Flash Drive به وسيله PIC ؟؟!

سلام
    در پروتکل USB دستگاه ها به دو دسته ي Host وPeripherals تقسيم ميشن.Host تقش مدير (Master)رو بازي ميکنه و Peripherals (يا Slaves ) تابع Host هستند.طبيعتا پياده سازي نقش Host نياز به سخت افزار ها و نرم افزار هاي بيشتري نسبت به Peripherals داره . اکثر وسايلي که اطراف ما هستند امکانات Peripheral رو دارا هستند مثل ماوس,کيبورد,پورتي که روي اکثر موبايل ها وجود داره و ... همچنين فلش مموري به صورت Peripheral ارتباط برقرار ميکنه. پس براي اتباط با فلش مموري نياز به يک USB Host داريم.IC هايي مثل VNC1L محصول FTDI Chip وجود دارند که ميتونند نقش USB Host رو براي اين منظور پياده سازي کنند اما اگر بخوايم با ميکرو USB Host رو پياده سازي کنيم نياز به ميکرويي داريم که امکانات سخت افزاري مورد نياز USB Host رو داشته باشه .
    بين ميکرو هاي ميکروچيپ سري هاي dsPIC33,PIC24 , PIC32 اين امکانات رو دارند که ميشه بسته به نياز و موجود بودن اونا توي بازار از بينشون انتخاب کرد.
    ليست ميکرو هاي داراي پورت USB در سايت ميکروچيپ موجود هست.
    https://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2654
    براي اتباط با فلش مموري بايد از ميکروهايي که توي ليست با عنوان USB 2 / OTG هستند استفاده کرد.OTG که مخفف On The Go هست اشاره به اين قابليت داره که ميکرو ميتونه هم به صورت Hostو هم به صورت Peripheral راه اندازي بشه .از اين قابليت تو خيلي از وسايل جديد استفاده ميشه.مثلا دوربين ديجيتالي رو فرض کنيد که پورتش OTG باشه ،وقتي دوربين رو به PC وصل مي کنيد داريد از پورت در حالت Peripheral استفاده ميکنيد حالا اگه دوربين رو به پرينتر وصل کنيد ميتونيد بدون دخالت PC عکس ها رو چاپ کنيد(البته به شرطي که قابليت نرم افزاري اين کار فراهم شده باشه) در حالت دوم پورت روي دوربين داره به صورت Host عمل ميکنه.

توي اين تاپيک هم اطلاعات مرتبطي وجود داره:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64035.0
    2009/02/18
    تهران
    270
    1

پاسخ : راه اندازی USB Flash Drive به وسیله PIC ؟؟!

با سلام دوباره خدمت همه دوستان

از اینکه دیر پاسخ میدم , عذر میخوام

خب من تحقیقاتم رو در این رابطه ادامه میدم , راهنمایی دوست خوبمون جناب میلاد.م به من کمک کرد تا PIC مورد استفادم رو بهتر بتوانم پیدا کنم

من با میکرو های 16 و 32 بیتی که دارای سخت افزار Host هستن آشناییت کمی داشتم که بعد از تحقیقات بیشتر در باره میکرو هایی که دارای سخت افزار OTG هستن تصمیم گرفتم که این پروژه را هم زمان با یک sdPIC و یک میکرو 32 بیت انجام بدم

خب دوباره سریع میریم سر اصل مطلب , این موضوع کاملا واضحه که تابه حال افراد زیادی این کار رو انجام دادن و این راه رو رفتن , پس مسیر باید کاملا هموار باشه , فقط باید پیداش کنیم , یعنی من فکر میکنم این یک موضوع حل شدست , اونقدر که باید به صورت یک کتاب خانه در دسترس عموم قرار گرفته باشه

من کتاب خانه Microchip Application Libraries را برای جستجوی انتخاب کردم

اما با کلی پروژه آماده در باره USB مواجه شدم , اونقدر زیاد بودن که نمیدونستم کودوم مربوط به پروژه من میشه oo:

اما من باید انجامش میدادم :angry:

پس PDF های راهنما رو دوباره زیرو رو کردم , با کمال تعجب دیدم که کتاب خانه مربوطه برای PIC18 هم تنظیم میشه و میشه تو کلاس MSD با میکرو های هشت بیتی هم کار کرد , آخه این میکرو ها که Host ندارن , پس من دوباره این شکلی شدم =>

به خصوص اینکه یک نرم افزار پیدا کردم که فایل توصیف گر رو برای من میساخت و وقتی دیدم داخل نرم افزار برای PIC18 در کلاس MSD گزینه وجود داره خیلی گیج شدم :-?

:eek:

خب حالا میشه اگه کسی کلا در باره USB هر اطلاعاتی که داره در اختیار ما قرار بده

من در یاره کلاس های کاری مثل

HID
    CDC
    MSD

بیشتر میخام بدونم

همچنین در باره فایلهای توصیفگر در USB کسی اطلاعاتی داره ؟ :question:

[pre]
    :question: :question: :question: :question: :question:
    :question: :question:
    :question:
    [/pre]
    2012/11/12
    2
    0

سلام میشه بگین چطور با مموری ارتباط برقرار کردید و سورس رو بزارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟// :biggrin:
    2009/02/18
    تهران
    270
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط saleh22
    سلام ميشه بگين چطور با مموري ارتباط برقرار کرديد و سورس رو بزارين؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟// :biggrin:
    سلام

پس از نصب کتاب خانه Microchip Application Libraries چند پروژه آماده براي اين کار در اين کتاب خانه وجود دارد , اما من به شما پيشنهاد ميکنم براي مسلط شدن به اين کتاب خانه ابتدا بر روي حافظه هاي SD/MMC کار کنيد
    2012/11/12
    2
    0

ببخشید دوباره مزاحم شدم .نمونه کد هایی که توی Microchip Application Libraries هست فقط برا pic24و pic32 . درسته؟؟ oo: :sad:
    Below is an example on PIC24/PIC32/dsPIC devices which shows how to create files,search files & delete specific file
    2009/02/18
    تهران
    270
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط saleh22
    ببخشيد دوباره مزاحم شدم .نمونه کد هايي که توي Microchip Application Libraries هست فقط برا pic24و pic32 . درسته؟؟ oo: :sad:
    Below is an example on PIC24/PIC32/dsPIC devices which shows how to create files,search files & delete specific file
    بله

خب اين به اين خاطره که فقط برخي از ميکرو هاي 16 و 32 بيتي داراي سخت افزار USB Host هستن و خب براي راه اندازي يک USB Mass Storage به اين سخت افزار احتياج هست .
    2006/08/16
    867
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط ramezani.t
    خب من تحقیقاتم رو در این رابطه ادامه میدم , راهنمایی دوست خوبمون جناب میلاد.م به من کمک کرد تا PIC مورد استفادم رو بهتر بتوانم پیدا کنم
    اما با کلی پروژه آماده در باره USB مواجه شدم , اونقدر زیاد بودن که نمیدونستم کودوم مربوط به پروژه من میشه oo:

پس PDF های راهنما رو دوباره زیرو رو کردم , با کمال تعجب دیدم که کتاب خانه مربوطه برای PIC18 هم تنظیم میشه و میشه تو کلاس MSD با میکرو های هشت بیتی هم کار کرد , آخه این میکرو ها که Host ندارن , پس من دوباره این شکلی شدم =>

خب حالا میشه اگه کسی کلا در باره USB هر اطلاعاتی که داره در اختیار ما قرار بده

من در یاره کلاس های کاری مثل
    HID
    CDC
    MSD
    بیشتر میخام بدونم

[pre]
    :question: :question: :question: :question: :question:
    :question:
    [/pre]
    سلام جناب رمضانی. می بینم که سر تا پا سوالی! ( در واقع بودی.)
    میدونم الان برای جواب دادن دیره ولی خب ... شاید به درد کس دیگه ای خورد.

همونطور که دوستان گفتند برای راه انداختن فلش دیسک باید از میکروکنترلری استفاده کنید که Host/OTG داشته باشه.
    این اپلیکیشن نوت برای این کاره: AN1145 - Using a USB Flash Drive with an Embedded Host
    http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824& appnote=en534219

اون مثالهایی که برای PIC18 دیدید مربوط میشه به شبیه سازی فلش دیسک توسط میکرو برای کامپیوتر. یعنی برعکس چیزی که شما میخاید.
    اون مثالهای کلاسهای USB هم مربوط میشه به میکروهایی که ماژول USB از نوع Device دارن.
    اینجوریه که HID برای موس و کیبرد و گیم پد و از اینجور چیزاست. بدون نیاز به درایور سمت کامپیوتر.
    البته میتونید شما از درایور اختصاصی HID میکروچیپ استفاده کنید برای تبادل اطلاعات بین میکرو و کامپیوتر.
    کلاس CDC هم مربوط میشه به درگاههای ارتباطی، و صوتی. در واقع mass storage جزو همین کلاس محسوب میشه.
    اصلی ترین استفاده CDC برای ما میشه پورت سریال مجازی.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2014/02/21
    61
    13

سلام
    ببخشید الان یعنی میکروی 18f4550 که پایه های usb رو داره فقط میتونه اطلاعات رو به فلش منتقل کنه و دیگه نمیتونه بخونه؟برای مموری sd هم همینطوره؟
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9