اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در انتخاب و مدار رله +کم نور بودن LED با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در انتخاب و مدار رله +کم نور بودن LED با میکرو

سلام
    من 2 تا مشکل دارم با مدارم.....امیدوارم یکی پیدا بشه به من بگه باید چه کار کنم و از این سر در گمی منو دربیاره

مشکل اول:اتصال رله به میکرو

اول بگم چیا دارم: 1. یه فن 220v با جریان 0.18 آمپر 3. یه موتور 220 ولت 20 وات با جریان حداکثر 95 میلی آمپر که برای چرخش در دو جهت به دو تا رله نیاز داره 3. یه هیتر که جریانشو الان نمیدونم
    میکرو م atmega16 هستش

با چیزایی که توی اینترنت سرچ کردم رفتم 2 تا رله 3 ولت و 5 ولت خریدم.... می دونم یه تراتزیستور باید برای تامین جریان رله قرار بدیم و یه دیود
    ولی آخرم نفهمیدم این دو تا رله که خریدم اصلآ مناسب هست یا نه برای کارم؟ چون می خوام دستگاهی بسازم که مدتها قراره روشن باشه و برق شهر به وصل باشه......اگر مناسب نیست بهم بگید رله رو عوض کنم لطفآ

بعد اینکه نمی دونم دقیقآ چه ترانزیستور و دیود و مقاومتی بخرم براوشون و هیچ دیتا شیتی برای این دو تا پیدا نکردم که بتونم بفهمم چی به چیه( 5 ولت 5 تا پایه 3 ولته 6 تا)
    عکس رله ها رو در انتها گذاشتم دو مدل:
    5 ولت: sdr-05vdc-slc
    3 ولت: tsc-103l3

مشکل دوم: افت دو سر led وقتی به میکرو وصل میکنم

یه led معمولی دارم که با یه مقاومت 330 به زمین و سر دیگه اش رو به میکرو وصل میکنم....اون پایه از میکرو رو به صورت خروجی تعریف کردم و 1 کردم....به محض وصل کردن led به میکرو ولتاژ دو سر محل اتصال led از 4.8 به 1.7 افت میکنه و led خیلی کم نور روشن میشه

عکس رله هایی که خریدم

پاسخ : مشکل در انتخاب و مدار رله +کم نور بودن LED با میکرو

سلام
    مشکل اول:اتصال رله به میکرو

اول بگم چیا دارم: 1. یه فن 220v با جریان 0.18 آمپر 3. یه موتور 220 ولت 20 وات با جریان حداکثر 95 میلی آمپر که برای چرخش در دو جهت به دو تا رله نیاز داره 3. یه هیتر که جریانشو الان نمیدونم
    میکرو م atmega16 هستش
    چون کار شما دیجیتال هست بهتره تماما توسط قطعات نیمه هادی کارتون رو شکل بدین به جای رله برای کنترل بارهای ولتاژ بالا از ترایاک و اپتوکوپلر استفاده کنین

با چیزایی که توی اینترنت سرچ کردم رفتم 2 تا رله 3 ولت و 5 ولت خریدم.... می دونم یه تراتزیستور باید برای تامین جریان رله قرار بدیم و یه دیود
    ولی آخرم نفهمیدم این دو تا رله که خریدم اصلآ مناسب هست یا نه برای کارم؟ چون می خوام دستگاهی بسازم که مدتها قراره روشن باشه و برق شهر به وصل باشه......اگر مناسب نیست بهم بگید رله رو عوض کنم لطفآ
    روی رله با هر ولتاژی راه اندازی کوویلش که خریدین ولتاژ ac و dc کاری رله با جریان های کاریشون روش نوشته

رله شما با توجه به عکس
    مثلا برای ولتاژ ac ولتاژ 250 ، 10 آمپر رو می تونه هدایت کنه
    اون رله 3 ولتی هم می تونه 1 آمپر رو در ولتاژهای 120 ولت ac و 24 ولت dc کنترل کنه

این رله های معمولی رو می تونین با ترانزیستورهای ساده و عمومی روشن کنین مثلا bc337 انتخاب خوبی هست و با توجه به جریان رله ها ، مشخصات ترانزیستور یا اتصال مستقیم به میکرو یا اپتوکوپلر می تونین مقاومت بیس رو تعیین کنین.دیود هرزگرد هم می تونین 1N4001 انتخاب کنین

مشکل دوم: افت دو سر led وقتی به میکرو وصل میکنم

یه led معمولی دارم که با یه مقاومت 330 به زمین و سر دیگه اش رو به میکرو وصل میکنم....اون پایه از میکرو رو به صورت خروجی تعریف کردم و 1 کردم....به محض وصل کردن led به میکرو ولتاژ دو سر محل اتصال led از 4.8 به 1.7 افت میکنه و led خیلی کم نور روشن میشه
    ولتاژ دو سر led منظورتون هست 1.7 می شه یا سر شاخه led و مقاومتی؟

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام دوست عزیز برای led هم از ترانزیستور استفاده کن و مستقیم به خود میکرو وصل نکن
      آنکس که بداند و بداند که بداند /، اسب شرف از گنبد گردون بجهاند
      آنکس که بداند و نداند که بداند / ، بيدارش نماييد که بسي خفته نماند
      آنکس که نداند و بداند که نداند / ، لنگان خرک خويش به مقصد برساند
      آنکس که نداند و نداند که نداند / ، در جهل مرکب ابدالدهر بماند

دیدگاه

سلامچون کار شما دیجیتال هست بهتره تماما توسط قطعات نیمه هادی کارتون رو شکل بدین به جای رله برای کنترل بارهای ولتاژ بالا از ترایاک و اپتوکوپلر استفاده کنین
        من قبلآ از این مدار استفاده کردم ولی برام در عین کارایی قابل قبول هرینه هم مهمه که این رله هایی که خریدم خیلی ارزونتر از مدار قبلیم بود

رله شما با توجه به عکس
        مثلا برای ولتاژ ac ولتاژ 250 ، 10 آمپر رو می تونه هدایت کنه
        اون رله 3 ولتی هم می تونه 1 آمپر رو در ولتاژهای 120 ولت ac و 24 ولت dc کنترل کنه
        الان شما کدوم رله رو توصیه می کنید بهم؟ نیازه برم یه رله 12 ولت بخرم به جای اینا؟ دیتا شیت این رله ها رو دارید که بدونم پایه هاش چی به چیه..من چیزی پیدا نکردم توی اینترنت
        این رله های معمولی رو می تونین با ترانزیستورهای ساده و عمومی روشن کنین مثلا bc337 انتخاب خوبی هست و با توجه به جریان رله ها ، مشخصات ترانزیستور یا اتصال مستقیم به میکرو یا اپتوکوپلر می تونین مقاومت بیس رو تعیین کنین.دیود هرزگرد هم می تونین 1N4001 انتخاب کنین
        اپتو کوپلر همون آی سی moc3041 هستش؟ من اینو توی مدار قبلیم بر طبق یه نقشه گذاشته بودم....کارش چیه دقیق؟ حتمآ باید باشه؟

ولتاژ دو سر led منظورتون هست 1.7 می شه یا سر شاخه led و مقاومتی؟
        دو سر led منظورم بود....راه حلی دارید براش؟ممنونم میشم کمک کنید

دیدگاه

سلام دوست عزیز برای led هم از ترانزیستور استفاده کن و مستقیم به خود میکرو وصل نکن
          سلام..میشه لطف کنید بهم نقشه اتصالش رو بدید؟ از چه ترانزیستوری باید استفاده کنم؟

دیدگاه

پاسخ : مشکل در انتخاب و مدار رله +کم نور بودن LED ب

از ترانزیستور bc107 میتونی استفاده کنی

دیدگاه

اینم میشه

دیدگاه

Vcc چند بدم؟ همون 5 ولت vcc میکرو رو بدم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط laleh_slm
                  Vcc چند بدم؟ همون 5 ولت vcc میکرو رو بدم؟
                  آره همون 5 ولت بده کافیه.

دیدگاه

با سلام این مداراتی که دوستان دادن کاملا درسته ولی شما از یه c945 هم استفاده کنی بهت ججواب میده ارزونترین ترانزیستور بازاره
                    از رله استفاده کردی حتما دیود رو فراموش نکن که ترانزیستور رو فوری میسوزونه و تو همون مدار دوست خوبمونking_of_hearts90 رله رو بدون مقاومت بذار جای led البته مدار دوم که فقط یه ترانزیستور و مقاومت 150اهمه بهتره و ساده ترbc547 هم تا 100میلی جواب میده و ارزونه من 1000تاشو خریدم واسه همه جا اینو میذارم
                    ولی اصلا از رله استفاده نکن مگر رله های فیندر که یکو گرون قیمتن ولی مطمئنن
                    از ترایاک استفاده کن به این دلایل
                    1:نویز به مدار نمیفرسته
                    2:هر چند وقت یبار گلاتین نمیچسبونه بخوای باز عوضش کنی
                    3:سخت افزارت کوچکتر و کمتر میشه و جریانهای بالاتری هم میتونی رد کنی بدون هیییییییییییییج دردسری و یه عمر برات کار میده مثلاbt139تا 16امپر جواب میده به راحتی
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

رله 12 رو بالاخره راه اندازی کردم ولی یه مشکل

موقع قطع و وصل رله ها اکثر اوقات میکرو خاموش و روشن میشه.....زمین رله رو بردم قبل از رگولاتور گرفتم بازم حل نشد....
                      باید زمین ها رو جدا کنم؟ چه جوری باید اینکارو بکنم؟
                      اگه نیازی به اپتو کو پلر یا فیلتر هست بهم بگید از چه قطعاتی و چه نقشه ایی باید استفاده کنم لطفآ؟

من 5 تا رله تو مدارم دارم....الان مزیت استفاده از رله 12 چیه که همه دارن 12 میزارن؟

دیدگاه

سلام .

اگر براتون مقدور هست تصویر کاملی از شماتیک مدارتون را اینجا بزارید تا بتونیم به شکل دقیق برای جلوگیری از ریسیت راهنماییتون کنیم .
                        خدایا هر چقدر دوست داری از عمر من کم کن و به طول عمر پدر و مادرم اضافه کن...

دیدگاه

سلام
                          از زمین تاvcc خازن الکترولیت گذاشتی؟فاصله رله ها تا میکرو چه قدره؟

دیدگاه

خازن عدسی 104 گذاشتم....فاصبله ها هم زیاده....دو تا برد برد جدا در حد 20 سانت فاصله دادم

دیدگاه

برد برد زیاد نویز میگیره pcb بکشید با پلیگان مشکل کاملا حل میشه
                              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X